Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1435 odpowiedzi na ten temat

#121 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 16 październik 2011 - 16:58

Żywienie Cieląt Fajny filmik:P Skoro odchów na zimno jest taki dobry to po co budować te obory?? Na wiosnę miałem w planach adaptacje stodoły na oborę ale chyba zainwestuję w igloo hehe - żart. Właśnie, ppp jest tu jakiś temat odnośnie wyposażenia obór czy coś w tym stylu?? Szukałem ale nic mi nie wpadło w oko.. Może się dowiem czegoś nowego.
PPP pytałeś ile mam sztuk obecnie skromne 11 krów ale mam jeszcze 10 jałówek cielnych które mi się do końca roku wycielą. Więc roboty trochę będzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 07:01
  •  

#122 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 16 październik 2011 - 17:15

Żywienie Cieląt @daromen89- skoro masz w planach około 20 sztuk bydła, to nie potrzebujesz 10 budek. 20 cieląt rocznie(liczmy, że 12 to jałówki) przy w miarę równym rozkładzie porodów masz 1 cielę na miesiąc,max 2. Cielę w indywidualnym iglo- powiedzmy 1 miesiąc- potem kolejny miesiąc w grupowym iglo. Potrzebowałbyś 2-3 indywidualne i 1 grupowe, a nie 10 jak pisałeś wcześniej. A obory buduje się dla większych sztuk, bo budki dla jałoch, czy krów byłyby trochę...duże:) Oborę też można postawić "zimną" bez zaciągania milionowych kredytów. Jak wejdziesz w kanał tego użytkownika co dodał ten filmik, to możesz zobaczyć jak wygląda taka obora. Co do tematu, poszukaj w necie, a czy jest taki na forum- nie wiem:) Jak chcesz coś konkretnego wiedzieć, to pytaj, jak będę umiał, to pomogę :)

Edytowany przez ppp, 16 październik 2011 - 17:34.

#123 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 16 październik 2011 - 19:02

Żywienie Cieląt http://www.agrofoto....3-cielaki-zima/ http://www.agrofoto....591-jaloweczka/ To nie moje ale robi wrażenie. Jakoś nie widać żeby były nieszczęśliwe.

Edytowany przez agromatik, 16 październik 2011 - 19:06.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 16 październik 2011 - 19:31

Żywienie Cieląt na co te przepychanki ? małemyu na start siara dalej mleko lub mlekopan a woda to dodatek,a dopiero póżnie główne danie,a czy ciepla czy zimna Twoja sprawa,ja daje wode(100 kg.ciele)która stoi kilka godzin w poidle samonapełniającym się w pomieszczeniu w którym mają stać cielaki. tak robię od kilku lat .

#125 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 16 październik 2011 - 19:39

Żywienie Cieląt Kapitał jakim będę dysponował to 75tyś nie trudno się domyśleć skąd:D Nic wielkiego stodoła jest nie wielka ale 16 stanowisk dwa wyciągi linowe przede wszystkim dojarka rurociągowa na 24 sztuki razem to mam w planach. stado chce zwiększyć do max 24 sztuk a na jaki odchów cieląt będę mógł sobie pozwolić to nie wiem nie mam za dużo ha:(
Chciałbym dopiąć to na ostatni guzik. Wtedy miał bym już o wiele wiele mniej roboty

#126 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 16 październik 2011 - 20:12

Żywienie Cieląt Krzysiek no może trochu się zbulwersowałem za mocno przyznaję ;) Ale wg mnie cielę powinno od 1-wszego dnia dostawać wodę tak po troszku czy zrobi łyk czy wcale ale się przyzwyczaja tak jak z dzieckiem. My tak robimy od początki hodowli ale każdy ma swój sposób jeśli się sprawdza to poco rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań ;)
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#127 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 16 październik 2011 - 20:27

Żywienie Cieląt

Kapitał jakim będę dysponował to 75tyś nie trudno się domyśleć skąd:D Nic wielkiego stodoła jest nie wielka ale 16 stanowisk dwa wyciągi linowe przede wszystkim dojarka rurociągowa na 24 sztuki razem to mam w planach. stado chce zwiększyć do max 24 sztuk a na jaki odchów cieląt będę mógł sobie pozwolić to nie wiem nie mam za dużo ha:(
Chciałbym dopiąć to na ostatni guzik. Wtedy miał bym już o wiele wiele mniej roboty

Nie wiem jak wygląda ten budynek, ale osobiście wolałbym wolnostanowiskową, Dostawiłbym korytarz gnojowy ze żłobem (być może na kracie) i głęboka ściółka. Halę udojową można zrobić samemu, wystarczy pospawać konstrukcję, dojarka może być od biedy konwiowa. Zrobisz jak uważasz, najważniejsze, żeby Tobie było wygodnie. Powodzenia życzę :)

Edytowany przez ppp, 16 październik 2011 - 20:27.

#128 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 16 październik 2011 - 21:23

Żywienie Cieląt

Krzysiek no może trochu się zbulwersowałem za mocno przyznaję ;) Ale wg mnie cielę powinno od 1-wszego dnia dostawać wodę tak po troszku czy zrobi łyk czy wcale ale się przyzwyczaja tak jak z dzieckiem. My tak robimy od początki hodowli ale każdy ma swój sposób jeśli się sprawdza to poco rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań ;)

dobrze wiesz że przez pierwsze 2a a nawet 3y dni życia cielakowi nie we łbie woda i nie mamy nawet o czym dyskutować.(nie bierz tego do siebie)ludzie na forum potrafią pisać różne dziwne żecz czasami to nie wiem ,czy to wyrwany fragment książki czy wybujała fantazja.chyba wszyscy wiedzą że bydło czy mleczne czy mięsne ma lepszą wydajność w chłodniejsze miesiące a opas najlepiej wychodzi jesienią i zimą.bydło nie lubi przeciągów i ciepla.wody napije się każdej i zimnei i ciepłej ważne aby czystej.mały cielak dobrze sobie radzi w niskich temperaturach(nawet -20) pod warunkiem :że jest suchy,ma suchą ściółkę,jest regularnie pojony ciepłym i dobrej jakości pujłem,ma bobrą paszę i nie ma przeciągów.koledzy trochę profesjonalizmu.

#129 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 17 październik 2011 - 15:59

Żywienie Cieląt @krzysiek79w

Profesjonalizm profesjonalizmem, ale słownik ortograficzny to by się przydał:P Nie korzystacie z Firefoxa? tam jest korekta i podkreśla błędy w pisowni. Wiem, że może to nie jest najważniejsze, ale ortografia to też część zasad obowiązujących na forum. A to co piszesz, to prawda, nie rozumiem o co chodzi Ci z profesjonalizmem? Poza tym "wyrwany fragment książki" to też wiedza, po to jest teoria, żeby działała w praktyce, tym bardziej, że nie odkrywamy nowych wymiarów i nie podważamy teorii względności, dyskutujemy i wymieniamy się wiedzą.(i praktyczną i książkową) :)

Edytowany przez ppp, 17 październik 2011 - 16:00.

#130 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 17 październik 2011 - 18:04

Żywienie Cieląt

@krzysiek79w

Profesjonalizm profesjonalizmem, ale słownik ortograficzny to by się przydał:P Nie korzystacie z Firefoxa? tam jest korekta i podkreśla błędy w pisowni. Wiem, że może to nie jest najważniejsze, ale ortografia to też część zasad obowiązujących na forum. A to co piszesz, to prawda, nie rozumiem o co chodzi Ci z profesjonalizmem? Poza tym "wyrwany fragment książki" to też wiedza, po to jest teoria, żeby działała w praktyce, tym bardziej, że nie odkrywamy nowych wymiarów i nie podważamy teorii względności, dyskutujemy i wymieniamy się wiedzą.(i praktyczną i książkową) :)

Tu masz rację z polskiego nigdy nie byłem orłem a komputera dopiero się uczę,internet mam od miesiąca.znalazłem ten program o którym pisałeś już nie będą raziły Cię moje błędy .ale my tu gadamy o bydle, błędy ortograficzne to pikuś w porównaniu z błędami w oborze.Przez kilka dni miałem zepsuty komputer i nie przeglądałem forum czytając kilka postów wstecz zdziwiło mnie jakimi drobiazgami ludzie zawracają sobie głowę(energia zużyta przez cielaka na ogrzanie organizmu po wypiciu zimnej wody)może niedługo zaczniemy obliczać kąt padania światła na cielę lub krowy.PROFESJONALIZM do przesady.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 17 październik 2011 - 20:33

Żywienie Cieląt O przeciągach i o temp pisałem wcześniej co do temp to idealna zaczyna się od zera ;) Ale Bydłu mróz nie straszny byle nie było mokro ;) W tym sie zgadzamy ;) :D Tylko troszkę zeszliśmy z tematu ;)

#132 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 21 październik 2011 - 17:10

Żywienie Cieląt co do wody dla cielakow... uwierz mi ze 1 cielak moze nie ruszyc wody przez 2 tyg a 2gi juz nastepnego dnia bedzie po trochy spijał, wiec jezeli masz wiaderko wiecej to co za problem nawac z 5 litrow i niech stoi wymienic 2x dziennie na swieza... bedzie pil to fajnie a jak nie to z czasem sam zacznie myslec po co to wiaderko u niego w kojcu

#133 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2011 - 18:09

Żywienie Cieląt

co do wody dla cielakow... uwierz mi ze 1 cielak moze nie ruszyc wody przez 2 tyg a 2gi juz nastepnego dnia bedzie po trochy spijał, wiec jezeli masz wiaderko wiecej to co za problem nawac z 5 litrow i niech stoi wymienic 2x dziennie na swieza... bedzie pil to fajnie a jak nie to z czasem sam zacznie myslec po co to wiaderko u niego w kojcu

Pewien stary i doświadczony profesor z akademii rolniczej nie jakiś tam gryzipiórek z za biurka będąc w moim gospodarstwie oglądał warunki chowu opasów na temat wody powiedział:woda dla bydła musi być taka żebyś nie bał się sam jej napić,a śruta najlepsza gnieciona.

#134 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 21 październik 2011 - 20:45

Żywienie Cieląt

Nie wiem jak wygląda ten budynek, ale osobiście wolałbym wolnostanowiskową, Dostawiłbym korytarz gnojowy ze żłobem (być może na kracie) i głęboka ściółka. Halę udojową można zrobić samemu, wystarczy pospawać konstrukcję, dojarka może być od biedy konwiowa. Zrobisz jak uważasz, najważniejsze, żeby Tobie było wygodnie. Powodzenia życzę :)

Niestety budynku nie da się adaptować na wolno stanowiskową, też o tym myślałem. Musiał dobudowywać znacznie większe koszty, budynek jest za wąski, Zresztą już postanowione, Moje cielaczki 3tyg zgodnie z tym co mówiłeś po trochu pobierają QQ i jedzą trochę słomy. Ale do śruty im się jakoś nie spieszy.

#135 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2011 - 20:52

Żywienie Cieląt

Niestety budynku nie da się adaptować na wolno stanowiskową, też o tym myślałem. Musiał dobudowywać znacznie większe koszty, budynek jest za wąski, Zresztą już postanowione, Moje cielaczki 3tyg zgodnie z tym co mówiłeś po trochu pobierają QQ i jedzą trochę słomy. Ale do śruty im się jakoś nie spieszy.

Spróbuj podać całe ziarno kukurydzy z całym owsem i trochę otrąb pszennych,u mnie zawsze to chętnie jadły.

#136 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 21 październik 2011 - 22:15

Żywienie Cieląt Popieram cielęta bardzo chętnie to jedzą ;) Obcy jakby zobaczył powiedziałby że chyba głupi jesteś on tego nie zje a tu ździwko wszystko zjedzone :D

#137 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 22 październik 2011 - 14:15

Żywienie Cieląt No muszę się zaopatrzyć w owies i kukurydzę dla 3 to 50kg kukurydzy i 250 owsa na długo mi starczy?? Bo na razie dysponuje taką ilością tylko.

#138 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 22 październik 2011 - 15:03

Żywienie Cieląt mozesz kupic gotowa mieszanke zbóż- sano musli chyba tak to sie nazywa tyle ze 50 kg troche kosztuje, jednak fakt faktem znika to momentalnie

#139 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 22 październik 2011 - 18:08

Żywienie Cieląt

No muszę się zaopatrzyć w owies i kukurydzę dla 3 to 50kg kukurydzy i 250 owsa na długo mi starczy?? Bo na razie dysponuje taką ilością tylko.

Spokojnie nie rozpędzaj się,nie dokupuj narazie więcej mały cielak trawi całe ziarno,z wiekiem zmienia się jego żołądek,żwacz,jelita jak w odchodach zobaczysz ziarno kukurydzy musisz przejść na śrutowane a najlepiej gniecioną śrutę treściwą.Uważam że to co masz w zupełności Ci wystarczy.Arek676 też dobrze radzi sano,josera ma gotowe musli tylko ta cena,może josera ma i lepsze bo w skład wchodzą: gnieciony jęczmień,kukurydza,wysłodki melasowane(pelet)pektyny jabłkowe.Na zeszłą turę byków dostałem dwa worki na próbę od przedstawiciela josery,zniknęło momentalnie.ale ja i tak robię sam chociaż wiem ile czego dałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 22 październik 2011 - 20:35

Żywienie Cieląt My mieliśmy taki starter z jakiejś niemieckiej firmy chyba ibeka panto o ile db mówię to 25 kg ok 80 zł i tam był owiec kukurydza słoma i coś tam jeszcze bardzo bogate było a 2 jałówki wciągły to w oka mgnieniu ... :D