Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1460 odpowiedzi na ten temat

#1201 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 19:15

Żywienie Cieląt

Czy śruta rzepakowa jest dobrym składnikiem paszy dla cieląt?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 22:26
  •  

#1202 Share Mateusz6340

Mateusz6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo, mechanika, sport

Napisany 13 styczeń 2016 - 21:25

Żywienie Cieląt

nie zgodzę się w stu % z tą opinią ponieważ u mnie dostają śrut z koncentratem i mają lizawki i stały dostęp do wody a i tak sięgają pod drugiego, piszę teraz akurat o większych sztukach

Na przykład po odsadzeniu cielaka zostaje u niego instynkt ssania i dlatego się ssą 

#1203 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 13 styczeń 2016 - 22:33

Żywienie Cieląt

thor1984@ dobra ale lepsza jest sojowa, lepiej przyswajalna do 6 mc lepiej jak by jadły właśnie sojową.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1204 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 09:18

Żywienie Cieląt

Szkoda tylko, że sojowa jest tak droga (200 zł za 100 kg), rzepakowa po 126 zł za 100 kg. Ale najważniejsze to aby na starcie nie zaniedbać cielaków. 

#1205 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 10:43

Żywienie Cieląt

Mi się teście w żywienie wpierdzielają i jak człowiek na razie jeszcze dodatkowo pracuje to ciężko ogarnąć takie maluchy bo jak mówie zero siana to na drugi dzień ide zobaczyć a tam siano i tak w kółko. A powie mi ktoś po jakim czasie przy intensywnym odchowie przestajecie podawac mleko cielakom? Bo moje mają miesiąc jak dostają preparat a przed preparatem dostawały 2 tyg od krowy. Kiszonki ładnie wpierdzielają bo znika wszystko w jeden dzień. Czy 2 miesiące pojenia preparatem jest wystarczające? Daje im ok 100-125 / 1l wody.

#1206 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 11:53

Żywienie Cieląt

Moim zdaniem 2 miesiące to jest minimum optymalnie 3

u mnie podaje ponad 10tyg ale teraz bede starał się podawać dłużej i później staram się jeszcze serwatkę.

Wydaje mi się że z podawaniem kuku nie ma co się spieszyć oczywiście malutkie ilości mogą być żeby się nauczyły jejść ale głównie to całe ziarna kuku i owsa + śruta(zboże soja kreda premiks sól)do "bólu"

#1207 Share huliszek1990

huliszek1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 11:59

Żywienie Cieląt

Szkoda tylko, że sojowa jest tak droga (200 zł za 100 kg), rzepakowa po 126 zł za 100 kg. Ale najważniejsze to aby na starcie nie zaniedbać cielaków. 

Gdzie tu kupujesz :)? U mnie rzepakowa 1100 a sojowa 1800

#1208 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 12:11

Żywienie Cieląt

starter od samego początku dostają. a ty kolego mat mówisz o odchowie normalnym a ja pytam o skrócony

#1209 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 12:40

Żywienie Cieląt

Gdzie tu kupujesz :)? U mnie rzepakowa 1100 a sojowa 1800

W pobliskiej mieścinie. Nie potrzebne mi duże ilości więc muszę kupować niestety drożej. 

#1210 Share mateusz44

mateusz44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 13:50

Żywienie Cieląt Witam mam jedno pytanie a mianowicie co mogę podawać zamiast cj, musli żeby trochę zmniejszyć koszty. Cielaki mają od 1-3msc. Rano i wieczorem stawiam dwa wiadra sanoskie sypie jedną szufelke cj, jedną musli, trochę drożdży,dolmix, szufelka na wiadro ziarna qq i trochę dodaje im sanbula bo kupiłem kiedyś dużemu bykowi ale nie chciał tego jeść. Do tego po szufelce otrąb pszennych i co zostanie miejsca w wiadrach to śruta pszenica + jęczmień. Czym mógłbym zastąpić te cj?.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1211 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 15:13

Żywienie Cieląt

Przeczytaj na worku sanbula/ zawiera mocznik/ od kiedy można go podawać, bo coś mi sie wydaje, że te cielaki za młode na te frykasy.Zamiast CJ mieszanka zbożowa ześrutowana grubiej/jęczmień, owies, trochę pszenicy/ oraz trochę musli lub innej paszy granulowanej lub koncentrat do paszy ale dla cieląt, Tym młodszym mniej śruty zbożowej a więcej kupnej. Im starsze tym te proporcje odwracasz .Ja przynajmniej tak robiłam.

O skróconym odchowie znajdziesz w necie dawki żywieniowe.

gg i otręby też podawaj

#1212 Share mateusz44

mateusz44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 15:18

Żywienie Cieląt Ok.

#1213 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3187 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 17:39

Żywienie Cieląt Mocznika nie powinno się podawać cielętom młodszym niż 6 msc, gdyż do tego czasu nie mają w pełni rozwiniętego żwacza. 10 tyg preparat? To chyba jakiś wypełniacz za 90 zł. Skrócony okres odchowu to jakieś 6 tyg i po tym czasie cielę powinno pobierać 1 kg treściwej. Co do siana to są różne szkoły. Jedna to Sano, gdzi tylko ich produkty są naj naj i siano stosować po miesiącu półtorej i druga szkoła, gdzie niewielkie ilości można podawać od 2-3 tyg. Ja siana czu suchej sianokiszonki nie bronię i jak widzę, że instynktownie grzebie w ściołce i wcina słomę to daję niewielką ilość.

#1214 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 09:40

Żywienie Cieląt

dzięki wielkie kolego o takiej odpowiedzi oczekiwałem. Teraz tylko muszę obadać na kg ile wcinają musli. Teścia kuzyn jak zobaczył moje cielaki i jakiś tam koleś to pytał co im daje że tak ładnie rosną. A w jakim wieku zacielasz kolego jałówki przy takim odchowie?

#1215 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3187 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 16:51

Żywienie Cieląt Ja przedstawiłem tylko suchą teorię, bo ptaktyka u mnie wygląda inaczej. W tym roku wszystko skomplikowały biegunki a to przez preparat Josery, potem w czasie upałów jeden kupujący prawdopodobnie przywlókł mi jakiegoś wirusa do obory i znów biegunka. Muszę kiedyś kupić to Vitalmusli, bo zwykłych starterów jak Meggi czy z Agrocentrum nie chcą jeść tak od razu. Niektóre to po 2-3 tyg dopiero zaczynają jeść. Starter z całym ziarnem kukurydzy czy owsa powinno się odstawić i zamienić na treściwą, gdy cielęta przestają trawić ziarna i wydalają całe. Co do wieku zacielenia to też różnie i często zależy od tego po jakim buhaju jest jałówka. Jednego roku udało się zacielić w 14-15 msc, następne po gorszym byku były jakieś nierosłe i zacielane w wieku 18 msc.

#1216 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 09:56

Żywienie Cieląt

no ja właśnie to vitalmusli tylko kupuje to jak mały to sam prawie odrazu zaczyna wcinać. A treściwą jak robisz to soja plus jakieś vit czy jak?

#1217 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:15

Żywienie Cieląt

zwróć uwagę czy jeden spod drugiego nie pije moczu. też kiedyś tak miałem że nie było wiadomo od czego biegunka jak wyleczyłem kilka dni spokój i znowu sraka aż w końcu ojciec raz dostrzegł że jeden spod drugiego siorbie Wywaliłem go osobno i na drugi dzień jak ręką odjął Pojone mlekiem i woda pod dostatkiem a mimo to piją spod siebie

własnie mam taki sam problem z Cielakami. Też zauwazyliśmy że (biegunki słabe przyrosty)to właśnie od tego ssania. Mocz to jednak wszystkie najgorsze substancje. Wode, mleko mają do woli. Jest jakis sposób by temu zaradzic? Wiem że mozna je osobno usadzic, ale to 2 czy trzy. Ale wiekszej ilości cielaków po prostu nie da sie tak odseparowac, na zwykłej uwiezi to nic nie da bo i tak sie ssaja, potrzeba ze 2 metry przerwy. a na to nie ma tyle miejsca.

#1218 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:56

Żywienie Cieląt

nie wiem czy jest jakiś sposób, najczęściej to wiąże je na kilka dni albo rozdzielam jak mam miejsce

#1219 Share krzychunt

krzychunt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:02

Żywienie Cieląt

Zastanawiam się czy zgnieść gniotownikiem ziarna kukurydzy oraz pszenicy  i dodać do tego melasy i wszystko zmieszać . Będzie to smakowało cielakom  ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1220 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3187 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 20:07

Żywienie Cieląt Smakować będzie, ale mocno będzie zakwaszać ta melasa. Same gniecione ziarno będą wcinać ze smakiem.