Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1431 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 18:09

Żywienie Cieląt

A prubowałes ze smoczka czy z wiaderka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 07:59
  •  

#1002 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 19:06

Żywienie Cieląt

z wiaderka zobacze moze jutro będą pić 

#1003 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 19:19

Żywienie Cieląt

kolego miałem podobny przypadek z takim jednym uparciuchem. Mleka nie chciał, siana coś tam dłubał. Nie pił prawie 2 dni ale potem pragnienie zrobiło swoje i zaczął elegancko ciągnąć ze smoka.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 19:28

Żywienie Cieląt

Najlepszy i sprawdzony sposób to dwa palce w mordę cielakowi i do wiadra z mlekiem wtedy będzie musiał pić. Już nie jednego tak nauczyłem pić. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#1005 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:07

Żywienie Cieląt

Tylko ze małe cielęta powinny pic ze smoczka a nie z wiadra i powinien o tym wiedzieć każdy kto chce odpajać cielątka. Pojenie cieląt z wiadra bez smoczka  to przeżytek.

#1006 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:13

Żywienie Cieląt

Żebyś później nie musiał całe życie ich poić ze smoczka. A poza tym co jest złego w pojeniu cieląt z wiaderka?, jak chcą pic to jest to szybszy sposób i w przyszłości mniej meczący bo jak się ciele nauczy coś za małego to to będzie pamiętać a jak się przyzwyczai do smoczka to później jest go ciężej nauczyć pić wiadra czy z poidła. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#1007 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:22

Żywienie Cieląt

Ta teoria jest dobra dla Ciebie i innych co tak twierdza ale szkodliwa dla cielaka Może poczytaj trochę na ten temat to szybko zmienisz zdanie A pospiech to jest dobry przy łapaniu pcheł a nie pojeniu cieląt. Wiadro z woda ma być od początku w zasięgu cielaka i na pewno nauczy sie pić wode z wiadra /wode a nie mleko /

#1008 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:28

Żywienie Cieląt

seba- kup sobie elektrolit i daj im do picia tak ok.  2l / ciepłe/. Cielaki przeżywają stres związany z podróżą, zmianą środowiska itp. i dlatego podanie elektrolitu przez pierwsze dwa dni jest jak najbardziej wzkazane.No niech i to będzie nawet 1,5 dnia.Zapobiegniesz też biegunce.Potem podawaj mleko 2 razy dziennie zaczynając od małego stężenia i jeden raz dziennie- w południe elektrolit.Odnośnie pojenia z wiadra, tak jak radzi  renault85 i thor.Wiaderko trzymaj na wysokości łba. palec do mordki, można nim połaskotać po podniebieniu, aby rozbudzić odruch ssania, bo wtedy problem pojenia z wiadra sam się rozwiąże.No parę dni to się pomęczysz, ale simentale to takie jak ja to nazywam cykory i i muszą ten strach pokonać.Wciągu dnia możesz do nich podchodzić i i dawać im paluch do ssania,Powodzenia

#1009 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:30

Żywienie Cieląt

Każdy robi jak mu lepiej. Wiele cielaków zostało wychowanych już w moim gospodarstwie i nie miałem problemu z chorobami i biegunką.

#1010 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:34

Żywienie Cieląt

debrzyna- nie masz się co obawiać o złego skutki picia z wiaderka, od x-dziesięciu lat tak robili i ja też i zadnej wpadki nie było,bo chodzi o to aby nie stawiać wiadra na ziemi i tak poić cielaka,bo to dużży błąd.Jak skończy 3miesiące to tak, ale nie wcześniej.Dostęp do świeżej wody oczywiście cały czas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 11:07

Żywienie Cieląt

dzięki wszystkim za porady dzisiaj rano jeden wypił bez problemu 3 litry (chyba juz zgłodniał )a drugi tylko litr ale moze na wieczór wypije więcej

#1012 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 15:04

Żywienie Cieląt

Ponawiam swoje pytanie zadane kilka stron wstecz. Cielaki dostawały prestarter, całe ziarna owsa i kukurydzy do woli. Czy mogę im teraz owies, kukurydzę premiks, otręby pszenną i śrutę pszenną też podawać do woli czy nie?

#1013 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 15:52

Żywienie Cieląt

To zależy na co sa przeznaczone te cielaki Jeżeli na opas to dawaj do woli /najlepiej gniecione lub grubo śrutowane /  A jeżeli np. na mamki to delikatnie z treściwymi żeby sie nie pozapasały

#1014 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 17:03

Żywienie Cieląt

To są cielaki na opas. czyli nie ma im co żałować :)

#1015 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 18:43

Żywienie Cieląt

thor- w jakim wieku te cielaki, bo nie chce mi się szukać wstecz.

#1016 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:02

Żywienie Cieląt

cielaki poję z wiaderka ze smoczkiem uważam że to lepsze mleko ma wolno lecieć i na odpowiedniej wysokości a to że ktoś pisze że później nie będą umiały normalnie pić to poprostu szukanie minusów tych wiaderek.

Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia. U mnie cielaki mają dostęp do wody każdy ma swoje poidło.

aha jak nie pije ze smoczka to ja na siłę mu pomagam i dusze smoczek zeby leciało jak się zorientuje że to coś dobrego to będzie doił :)

Można poić z zwykłego wiaderka ale powinno być trochę wyżej nie na ściółce. Jak nie pije to ręka w wiaderko i nie ssa palec i pije mleko u mnie max 3dni i piły ale zdarzało się ze po jednym takim odpojeniu już nie było problemu :)

nie chcę się mądrować chce po prostu pomuc :)

#1017 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:07

Żywienie Cieląt

jedna grupa prawie 4 miesiące a druga po 2 miesiące

#1018 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:14

Żywienie Cieląt

"Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia" Ja tego nie rozumie .Chyba ze macie po jednym wiaderku. Uważam ze pojenie ze smoczkami jest szybsze .W moim przypadku było dwa kojce ,w jednym 5 sztaw drugim 6 ,zamontowane specjalne wieszaki w taki sposób ze wiaderko na zewnątrz a smoczek do kojca  Przygotowane 5 szt zawieszone ,cielaki piją w tym czasie napełniam 6 i wieszam Po kilku minutach jest po robocie Zbieram wiaderka myje i wieszam na płocie 

#1019 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:32

Żywienie Cieląt

thor- grubiej ześrutuj -sito średnio- grube ,śrutownik bijakowy.Jezeli interesuje cię średnica otworków sita to podam jutro.Do woli śrutu nie podajemy . Jeżeli karmisz tylko sianem, siano do woli,to ten śrut zmieszany z koncentratem i witaminami podajesz tym 2 m-ce ok 1kg/szt 2xdz,może to być za duża dawka jeżeli odpajane są jeszcze mlekiem ale zobaczysz czy wyjadają wszystko.Jeżeli zostawiają to wiadomo trzeba mniej dawać.Tym 4m-ce 1,5kg/szt 2xdz.Woda dostępna cały czas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:41

Żywienie Cieląt

"Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia" Ja tego nie rozumie .Chyba ze macie po jednym wiaderku. Uważam ze pojenie ze smoczkami jest szybsze .W moim przypadku było dwa kojce ,w jednym 5 sztaw drugim 6 ,zamontowane specjalne wieszaki w taki sposób ze wiaderko na zewnątrz a smoczek do kojca  Przygotowane 5 szt zawieszone ,cielaki piją w tym czasie napełniam 6 i wieszam Po kilku minutach jest po robocie Zbieram wiaderka myje i wieszam na płocie 

Ja mam ogólnie około 25 sztuk bydła maksymalnie mam 8 małych cielaków jak szykuje sobie partie na głęboką ściółkę a wiaderek mam chyba 5 :) ja nie narzekam próbuje zrozumieć czemu innym jest za wolno :D ja też zawieszam wiaderka poza kojcem jak cielaków więcej niż wiaderek to po prostu reszta chwile czeka a ja w między czasie robię coś innego :)

Ale teraz mam takie 2 osły co mają ponad 3 miechy a są małe to podaję im jeszcze serwatkę ale to już ze zwykłego wiaderka bo smoczek mógł by się zatykać