Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1435 odpowiedzi na ten temat

#81 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 01 październik 2011 - 19:08

Żywienie Cieląt

a taki maly cielak nie przeziebi sie woda? gdzies slyszalem ze powinno sie dawac cielakowi wode i w tedy ma lepsze przyrosty ale moj ojciec mowi ze cielaki moga sie przezebic od wody . podpowiedzcie mi koledzy

u mnie cielaki sa dopuszczane do krow mlecznych i doja je 2 razy na dzien i dostaja siana do oporu a jak minie miesiac zaczynam im dawac srute z owsa i troche moczonego chleba w 2 miesiacu zaczynaja tez dostawac odrobine okopowego a po 3 miesiacach przechodza na normalne jedzenie.

Nie przeziębi się jak woda nie będzie za zimna. Woda MUSI być od 1 dnia, u nas tak się robi. Od 2 tyg małe ilości starteru z całym ziarnem( owsa,kukurydzy) jak cielę zjada około 1-1,5kg można odsadzać. w 3-4 tyg niewielkie ilości kiszonki z kukurydzy. Dopóki poimy mlekiem, cielęta nie mogą dostawać siana, tylko słoma. Nie mam pojęcia po co ten moczony chleb...Normalne jedzenie to w momencie odsadzenia , tzn treściwa i niewielkie ilości kiszonki+siano.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 11:20
  •  

#82 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 01 październik 2011 - 20:11

Żywienie Cieląt Mi się wydaję że chleb nie za bardzo dla cieląt bo do chleba dodają te spulchniacze etc
Tak jak kolega wyżej musi byś woda i wodę nawet starszym daję się Ciepłą !!! mleko powinno mieć ok 40 stopni woda pewnie trochę mniej ;) U nas starter dostają po ok 2 tyg ;) A czemu nie powinno dawać się siana wtedy gdy cielak jest na mleku ?
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#83 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 01 październik 2011 - 21:03

Żywienie Cieląt miesza ktos taki starter jak tak to w jakich proporcjach (kukurydza,jeczniem,owies,pszenica,pszenzyto)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 02 październik 2011 - 12:43

Żywienie Cieląt

Mi się wydaję że chleb nie za bardzo dla cieląt bo do chleba dodają te spulchniacze etc
Tak jak kolega wyżej musi byś woda i wodę nawet starszym daję się Ciepłą !!! mleko powinno mieć ok 40 stopni woda pewnie trochę mniej ;) U nas starter dostają po ok 2 tyg ;) A czemu nie powinno dawać się siana wtedy gdy cielak jest na mleku ?

Wystarczy chwilę poszukać :)
http://www.odr.zetob...lo/bydl003.html

Polecam wszystkim, przeczytać i stosować.

Edytowany przez ppp, 02 październik 2011 - 12:47.

#85 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 02 październik 2011 - 22:05

Żywienie Cieląt ppp dziękuję miła i przydatna lektura :D

#86 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 02 październik 2011 - 23:07

Żywienie Cieląt pomocne, jednak bym wolał lekture w postaci ksiażki, mozne zna ktos jakas lekture na temat zywie,hodowli bydla cielat ogolnie jak najwiecej w jednym?

pomocne, jednak bym wolał lekture w postaci ksiażki, mozne zna ktos jakas lekture na temat zywie,hodowli bydla cielat ogolnie jak najwiecej w jednym?

#87 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 03 październik 2011 - 16:03

Żywienie Cieląt Osobiście mogę polecić tę książkę - http://agroplony.pl/...mlecznego-.html

Nie jestem przedstawicielem wydawnictwa, nie sprzedaję tej książki. Bardzo przydatna, dość prosto napisana, obszerna zawartość, jak dla mnie OBOWIĄZKOWA jeśli nie posiadasz literatury, a hodujesz bydło. A to wszystko w cenie 2 flaszek:P

#88 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 04 październik 2011 - 19:26

Żywienie Cieląt Wejdz sobie na strone top agraru tam mają dwie jedną ogólną o całym bydle a drugą o cielakach-ta jest naprawdę dobra. ja używam obu i sporadycznie jeżdzę po leki.wcześniej pisałeś o mxie zbóż na śrutę.z tych zbóz dla małych wyżuć pszenżyto(można dodawać powyżej 150kg wagi cielaka za ciężkie dla małych),ja trzymam na intensywnym opasie i na bieżąco jestem z tymi ziarenkami.

małe ciele nie napije się zimnej wody!!!jeżeli w pomieszczeniu gdzie trzymasz to ciele zapewne z krową postawisz wiaderko z czystą wodą i przestoji kilka godzin to złapie temperatury pomieszczenia a taka woda napewno mu nie zaszkodzi bo i tak wypije jej niewiele.ja tak robię od paru lat i nigdy nie mam problemów z odpojeniami.

Edytowany przez krzysiek79w, 04 październik 2011 - 19:33.

#89 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 04 październik 2011 - 22:11

Żywienie Cieląt w sumiem to mam prenumerate top agry i tak na koncu o ile sie nie myle jest "kupon" na te lektury lecz zawsze podchodzilem do tego ze przez wymiane doswiadczen szybciej sie zeedukuje :] aczkolwiek mysle ze warto zakupic i posiedziec. W sumie to moglbym zrobic 2 mixa pierwszy do 150 kg bez pszenzyta a 2gi z pszenzytem, bo kupowac to orginalne to troszke przesada

#90 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 05 październik 2011 - 19:31

Żywienie Cieląt ja nigdy nie kupuję gotowych starterów zawsze robię sam >chociaż wiem ile czego jest faktycznie dane a nie bogato napisana etykieta a faktycznia połowa otrąb>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:10

Żywienie Cieląt to w jakich proporcjach mieszasz? i czy kupujesz jakies granulaty do tego jeszcze?

#92 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 06 październik 2011 - 15:33

Żywienie Cieląt Apropo wody to jest jeszcze taka kwestia :
Jeśli dostanie chłodną wodę to zużywa energie na ponowne rozgrzanie się a jeśli dostanie ciepłą ten problem nie występuję i nie ma lepsze przyrosty dzięki temu ;)

#93 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 06 październik 2011 - 16:12

Żywienie Cieląt kolego skoro wymieniamy doświadczenia weś pod uwagę to że chłodną wodą zaspokoi pragnienie (uzupełni płyny)a ciepłej nażłopie się a Ty będziesz zastanawiał się skąd się wzieła biegunka.spokojnie z tą wodą na wodzie to cielaka nie odchowasz.

#94 Share maciek031993

maciek031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:długo by wymieniać...

Napisany 06 październik 2011 - 17:57

Żywienie Cieląt My po dwóch tyg. zycia cielaka stosujemy ziarno owsa,kukurydzy tak oko 0,1kg dzien/sztuka noi oszywiście preparat mlekozastępczy tak do 8 tyg zycia.

#95 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 13 październik 2011 - 19:54

Żywienie Cieląt Witam wszystkich na początek!
Czytając wasze wypowiedzi zastanawia mnie jakie macie techniki pojenia tych np 2tyg cieląt?? Kubełek ze smokiem idzie w ruch??
U mnie pierwsze kilka dnia jak to ojciec mówi nie trzeba zabierać im dzieciństwa:P a później uczymy je pic samemu co trzeba podkreślić nie należny do najłatwiejszych czynności.
A w jaki sposób odbywa się to u was??

#96 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 13 październik 2011 - 21:04

Żywienie Cieląt @daromen89 Wydaje mi się, że w wypowiedziach użytkowników zawarta jest odp na Twoje pytanie. Cielęta poimy mlekiem TYLKO i wyłącznie przez smoczek. Fizjologia układu pokarmowego to wymusza. Ciele musi pić z głową w górze, bo inaczej mleko nie ścieka tzw rynienką tam gdzie powinno. Ląduje w żwaczu w którym się psuje. Tak na marginesie, to co Wam przeszkadza w pojeniu cieląt ze smoczka aż do odsadzenia? Jak cielę się nauczy (najczęściej 3-4 pojenie) to zaczepiasz wiadro i już. wracasz jak wypije, od razu przepłukujesz ciepłą wodą, ściskasz parę razy za smoczek i tyle. Raz na jakiś czas (szczególnie latem dobrze jest rozebrać smoczek i dokładnie umyć. Żadnej w tym filozofii nie ma). Co to znaczy pić samemu? z wiadra, tak? My nigdy nie musimy uczyć cieląt pić z wiadra. Od 1 dnia mają do dyspozycji świeżą wodę. Kiedyś widziałem kilku dniowe cielę jak popija sobie wodę z wiaderka (było dosyć ciepło). Nie trzeba się męczyć i walczyć z naturą. Takiej walki jeszcze nikt nie wygrał. Zachęcam do lektury, bo widzę, że co drugi hodowca ma jakieś dziwne sposoby, a potem pytania w stylu: dlaczego cielę słabo rośnie, albo dlaczego ma biegunkę, etc.

#97 Share FlashForward

FlashForward

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 13 październik 2011 - 21:45

Żywienie Cieląt U mnie cielęta są odsadzane zaraz po ocieleniu i pierwszym doju krowy. Szkoda się męczyć i ganiać po oborze za cielakami, szybciej jest wydoić krowę i dać wypić siarę/mleko cielakowi.
Tak naprawdę nie ważne jest czy wiaderko jest ze smoczkiem, czy też bez. Smok to tylko dodatkowa wygoda zwłaszcza w pierwszych dniach życia cielaka, kiedy w większości przypadków niemal natychmiast nauczy się pić z takiego wiadra z smoczkiem. Istotnym jest tylko aby wiadro, czy to ze smoczkiem, czy bez, było zamontowane lub trzymane na wysokości 30cm, co wynika z uwarunkowań przewodu pokarmowego.

#98 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 14 październik 2011 - 13:40

Żywienie Cieląt A złego jest w tym że każdy hodowca ma swoje sposoby, dlaczego mówisz że są dziwne?? Czy uwazasz ze pojenie wiadrem jest złe?? Jeśli tak to dlaczego?? A co w przypadku kilku cieląt w jednym pomieszczeniu?? Nalewasz do wiadra wracasz i w sumie to nie wiesz czy jeden wypił za wszystkich czy wszystkie za jednego. Jak z tym sobie radzisz??

#99 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 październik 2011 - 19:17

Żywienie Cieląt

A złego jest w tym że każdy hodowca ma swoje sposoby, dlaczego mówisz że są dziwne?? Czy uwazasz ze pojenie wiadrem jest złe?? Jeśli tak to dlaczego?? A co w przypadku kilku cieląt w jednym pomieszczeniu?? Nalewasz do wiadra wracasz i w sumie to nie wiesz czy jeden wypił za wszystkich czy wszystkie za jednego. Jak z tym sobie radzisz??

Czytaj ze zrozumieniem, Odpowiedź jest w mojej poprzedniej wypowiedzi dlaczego poimy ze smoczka. Jak masz kilka cieląt w kojcu, to z czego byś nie poił, musisz spędzić te 10 minut i popilnować. U nas cielęta nigdy nie ssą matki. Kwestia jest prosta- nie masz kontroli nad tym ile cielę wypije. Poza tym cielaki mają tendencję do szukania mleka u sąsiadek (co często kończyło się kopniakiem). Nie wspomnę o tym, że cielę w oborze z krowami ma większe szanse na złapanie infekcji. To tyle ode mnie. Osobiście rób jak chcesz, ja tylko pisze jak to powinno być robione (w świetle tego co uważa się za normę).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 14 październik 2011 - 20:05

Żywienie Cieląt

Czytaj ze zrozumieniem, Odpowiedź jest w mojej poprzedniej wypowiedzi dlaczego poimy ze smoczka. Jak masz kilka cieląt w kojcu, to z czego byś nie poił, musisz spędzić te 10 minut i popilnować. U nas cielęta nigdy nie ssą matki. Kwestia jest prosta- nie masz kontroli nad tym ile cielę wypije. Poza tym cielaki mają tendencję do szukania mleka u sąsiadek (co często kończyło się kopniakiem). Nie wspomnę o tym, że cielę w oborze z krowami ma większe szanse na złapanie infekcji. To tyle ode mnie. Osobiście rób jak chcesz, ja tylko pisze jak to powinno być robione (w świetle tego co uważa się za normę).

Tyle że ja się nie pytałem dlaczego poisz ze smoczka. Widzę że masz dużą wiedzę na ten temat i swoje stado hodujesz zgodnie z normami...ale ja dopiero zaczynam. A nie masz czegoś takiego jak porodówka?? Cielaki nie są narażone na kopniaki i ogólnie jest wygodniej.