Polecane posty

thor1984    680

kolego miałem podobny przypadek z takim jednym uparciuchem. Mleka nie chciał, siana coś tam dłubał. Nie pił prawie 2 dni ale potem pragnienie zrobiło swoje i zaczął elegancko ciągnąć ze smoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Najlepszy i sprawdzony sposób to dwa palce w mordę cielakowi i do wiadra z mlekiem wtedy będzie musiał pić. Już nie jednego tak nauczyłem pić. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Żebyś później nie musiał całe życie ich poić ze smoczka. A poza tym co jest złego w pojeniu cieląt z wiaderka?, jak chcą pic to jest to szybszy sposób i w przyszłości mniej meczący bo jak się ciele nauczy coś za małego to to będzie pamiętać a jak się przyzwyczai do smoczka to później jest go ciężej nauczyć pić wiadra czy z poidła. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Ta teoria jest dobra dla Ciebie i innych co tak twierdza ale szkodliwa dla cielaka Może poczytaj trochę na ten temat to szybko zmienisz zdanie A pospiech to jest dobry przy łapaniu pcheł a nie pojeniu cieląt. Wiadro z woda ma być od początku w zasięgu cielaka i na pewno nauczy sie pić wode z wiadra /wode a nie mleko /

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

seba- kup sobie elektrolit i daj im do picia tak ok.  2l / ciepłe/. Cielaki przeżywają stres związany z podróżą, zmianą środowiska itp. i dlatego podanie elektrolitu przez pierwsze dwa dni jest jak najbardziej wzkazane.No niech i to będzie nawet 1,5 dnia.Zapobiegniesz też biegunce.Potem podawaj mleko 2 razy dziennie zaczynając od małego stężenia i jeden raz dziennie- w południe elektrolit.Odnośnie pojenia z wiadra, tak jak radzi  renault85 i thor.Wiaderko trzymaj na wysokości łba. palec do mordki, można nim połaskotać po podniebieniu, aby rozbudzić odruch ssania, bo wtedy problem pojenia z wiadra sam się rozwiąże.No parę dni to się pomęczysz, ale simentale to takie jak ja to nazywam cykory i i muszą ten strach pokonać.Wciągu dnia możesz do nich podchodzić i i dawać im paluch do ssania,Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Każdy robi jak mu lepiej. Wiele cielaków zostało wychowanych już w moim gospodarstwie i nie miałem problemu z chorobami i biegunką.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

debrzyna- nie masz się co obawiać o złego skutki picia z wiaderka, od x-dziesięciu lat tak robili i ja też i zadnej wpadki nie było,bo chodzi o to aby nie stawiać wiadra na ziemi i tak poić cielaka,bo to dużży błąd.Jak skończy 3miesiące to tak, ale nie wcześniej.Dostęp do świeżej wody oczywiście cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

dzięki wszystkim za porady dzisiaj rano jeden wypił bez problemu 3 litry (chyba juz zgłodniał )a drugi tylko litr ale moze na wieczór wypije więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Ponawiam swoje pytanie zadane kilka stron wstecz. Cielaki dostawały prestarter, całe ziarna owsa i kukurydzy do woli. Czy mogę im teraz owies, kukurydzę premiks, otręby pszenną i śrutę pszenną też podawać do woli czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

To zależy na co sa przeznaczone te cielaki Jeżeli na opas to dawaj do woli /najlepiej gniecione lub grubo śrutowane /  A jeżeli np. na mamki to delikatnie z treściwymi żeby sie nie pozapasały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

thor- w jakim wieku te cielaki, bo nie chce mi się szukać wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

cielaki poję z wiaderka ze smoczkiem uważam że to lepsze mleko ma wolno lecieć i na odpowiedniej wysokości a to że ktoś pisze że później nie będą umiały normalnie pić to poprostu szukanie minusów tych wiaderek.

Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia. U mnie cielaki mają dostęp do wody każdy ma swoje poidło.

aha jak nie pije ze smoczka to ja na siłę mu pomagam i dusze smoczek zeby leciało jak się zorientuje że to coś dobrego to będzie doił :)

 

Można poić z zwykłego wiaderka ale powinno być trochę wyżej nie na ściółce. Jak nie pije to ręka w wiaderko i nie ssa palec i pije mleko u mnie max 3dni i piły ale zdarzało się ze po jednym takim odpojeniu już nie było problemu :)

 

nie chcę się mądrować chce po prostu pomuc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

"Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia" Ja tego nie rozumie .Chyba ze macie po jednym wiaderku. Uważam ze pojenie ze smoczkami jest szybsze .W moim przypadku było dwa kojce ,w jednym 5 sztaw drugim 6 ,zamontowane specjalne wieszaki w taki sposób ze wiaderko na zewnątrz a smoczek do kojca  Przygotowane 5 szt zawieszone ,cielaki piją w tym czasie napełniam 6 i wieszam Po kilku minutach jest po robocie Zbieram wiaderka myje i wieszam na płocie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

thor- grubiej ześrutuj -sito średnio- grube ,śrutownik bijakowy.Jezeli interesuje cię średnica otworków sita to podam jutro.Do woli śrutu nie podajemy . Jeżeli karmisz tylko sianem, siano do woli,to ten śrut zmieszany z koncentratem i witaminami podajesz tym 2 m-ce ok 1kg/szt 2xdz,może to być za duża dawka jeżeli odpajane są jeszcze mlekiem ale zobaczysz czy wyjadają wszystko.Jeżeli zostawiają to wiadomo trzeba mniej dawać.Tym 4m-ce 1,5kg/szt 2xdz.Woda dostępna cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

"Minus jest taki że wolniej i może przeszkadzać jak ktoś ma więcej do pojenia" Ja tego nie rozumie .Chyba ze macie po jednym wiaderku. Uważam ze pojenie ze smoczkami jest szybsze .W moim przypadku było dwa kojce ,w jednym 5 sztaw drugim 6 ,zamontowane specjalne wieszaki w taki sposób ze wiaderko na zewnątrz a smoczek do kojca  Przygotowane 5 szt zawieszone ,cielaki piją w tym czasie napełniam 6 i wieszam Po kilku minutach jest po robocie Zbieram wiaderka myje i wieszam na płocie 

 

Ja mam ogólnie około 25 sztuk bydła maksymalnie mam 8 małych cielaków jak szykuje sobie partie na głęboką ściółkę a wiaderek mam chyba 5 :) ja nie narzekam próbuje zrozumieć czemu innym jest za wolno :D ja też zawieszam wiaderka poza kojcem jak cielaków więcej niż wiaderek to po prostu reszta chwile czeka a ja w między czasie robię coś innego :)

 

Ale teraz mam takie 2 osły co mają ponad 3 miechy a są małe to podaję im jeszcze serwatkę ale to już ze zwykłego wiaderka bo smoczek mógł by się zatykać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

debrzyna- ta łobuzeria to tak potrafi migiem wiaderko opróżnić, że nie masz pojęcia.Dobrze jak się nie rozleci.Problem w tym jest, że jak masz w klatce parę sztuk to musisz w tym samym czasie równo wszystkim dać wiaderko i niestety ktoś musi pomagać, bo każdy z nich chce być pierwszy. Łobuzeria jak trochę podrośnie to jak na komendę się równo ustawiają do wiaderek.Normalnie pękać ze śmiechu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku planuję zmienić pojenie cieląt. Zamiast z wiaderek to lane w koryto z przedziałkami aby każdy wypił tyle ile mu zaleje bo jedne piją wolniej inne szybciej. Czy to dobry pomysł? Próbował ktoś coś takiego. Kojec 8 szt więc pojenie wiaderkiem bardzo trudne do opanowania dla jednej osoby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Po mojemu to kiepski pomysł Wiaderka ze smoczkami zawieszane na zewnątrz a smoczki do środka I można jeszcze pokombinować żeby miały do nich dostęp jak już wszystkie są napełnione i wiszą  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

JPH2 dzięki za sensowna odpowiedź. A powiedz mi jeszcze czy dobrze rozumie aby oprócz premixu do śruty dodawać tez koncentrat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

w koncentracie są witaminy i niby cos soi i rzepaku :P

premiks to witaminy

 

najlepiej odpowiednia ilość premiksu śruty sojowej i kredy pastewnej :) wtedy wiesz co masz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj