Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1444 odpowiedzi na ten temat

#61 Share endrius

endrius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:35

Żywienie Cieląt

Przez pierwszy tydzień dostają mleko od krowy a później preparat mlekozastępczy z firmy "de heus " siemię lniane daje osobno. Do tego tak jak mówisz specjalna pasz z całymi ziarnami kuku i owsa i do tego jakieś witaminki i siano i tak wygląda mój sposób żywienia :) Ktoś już mi mówił o tym preparacie z sano że dobry więc może czas na małe zmiany :)

Ja bym Ci radził zmienić mleko na inną firmę niż de heus, ponieważ te mleko może być problemem tych biegunek . Ja też stosowałem z de heusa i jak dostały biegunki to nie wiedziałem co się z nimi dzieje . Teraz daję mleko Sprayfo i jestem zadowolony .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 21:20
  •  

#62 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Zwierzata i wszystko z nimi związane szczególnie bydło miesne ::P

Napisany 21 czerwiec 2011 - 13:54

Żywienie Cieląt Witam. nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj.Mam pytanie dotyczące butelki do poijenia cieląt.Szukałem takiej z uchwytem ale na grene znalazłem taką za malutkie pieniądze http://www.sklep-gre...452be4c4e96d7c9 użytkowaliście już ten typ? jak się sprawdza? a może lepiej kupić coś droższego,lepszego? może macie jakieś typy? wielkie dzięki za wszelkie sugestie ;) pozdrawiam

#63 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 czerwiec 2011 - 14:14

Żywienie Cieląt A po co takie wynalaski unas cielak odrazu po urodzeniu jest pojony ze zwykłego wiadra ,jak niepije to z małą pomocą palca ale jak dobrze pociągnie to sam będzie pił a jak nie pije to na drugi dzień ze smakiem łyknie ;) ,więc niewiem poco stosować jakieś butelki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Zwierzata i wszystko z nimi związane szczególnie bydło miesne ::P

Napisany 21 czerwiec 2011 - 14:47

Żywienie Cieląt Nie zawsze cielak tym bardziej po długim i ciężkim porodzie ma siłe wstać i pić prosto od krowy(cielę musi pobrać siarę jak najszybciej z wielu powodów),a pojenie smokiem z wiadra nie sprawdza się u mnie ponieważ cilę ma cięzko pić z tego dużego smoka i w wiadrze siara szybko stygnie... jak do tej poje cielaki( tylko te uciążliwe) butelką taką zwykłą ze smokiem ale ma małą objętośc i sie tym "sprzętem" zainteresowałem.Podkreślam że ta butelka będzie mi tylko potrzebna do odpajania siarą ! thx ;)

#65 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 21 czerwiec 2011 - 16:00

Żywienie Cieląt Ja robię tak samo jak kolega @karol- zwykłe wiadro bez żadnych smoczków i tym sposobem później szybciej wypije a nie bawi się w ciągnięcie smoczka z wiadra a siara stygnie

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#66 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 18:14

Żywienie Cieląt ja to zawsze daje ze zwykłego wiadra jak nie pije to jego problem na drugi dzień wypije ,bo przyzwyczjać do smoczka to nie bardzo bo puźniej cięższko odzwyczajić

#67 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 19:44

Żywienie Cieląt Moje i tak stoją przy krowie pózniej chodzi mi tylko o pobranie siary,, nikt nie stosuje takich butelek?http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/51303-byczek/

#68 Share pieter1982

pieter1982

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:53

Żywienie Cieląt dywcio możesz napisać ile cielaków doi u ciebie krowe po ocieleniu i jak długo ssą krowe?

#69 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:23

Żywienie Cieląt No problem ;) z tym ile doi róznie bywa wszystko zależy od mleczności krowy typowo mięsne sztuki 1 odchowują,krzyżówki matki zazwyczaj po 2 , teraz mam taka niby krzyżówka a doja ją 3 sztuki tyle ma pokarmu i tyle wykarmia ;) a z tym ile doja tez róznie ale staram się aby do zasuszenia postały przy mamkach, ale czasem odstawiam wcześniej i w ten sposób krowy odchowuje mi jeszcze 1 /2 cielaki ;) Ale zzastanawiam się czy nie odchodzić od matek a kupować trochę odchowanae cielaki(150-200 kg) bo przy mamkach troszkę roboty a bydło mięsne to u mnie dodatek bo żyję z produkcji warzyw ;) Pozdrawiam

#70 Share pieter1982

pieter1982

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 07:53

Żywienie Cieląt To pewnie trzymasz cielaki z krowa około 6 miesiecy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share pablos292

pablos292

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 14:16

Żywienie Cieląt

ja po tygodniu zycia daje cielakowi starter. bardzo ladnie po nim rosnie pozniej dodaje otreby lub srute. siano i dobra sianokiszonka po min miesiacu albo pozniej. jest teraz taki trend zeby dawac cale ziarno kukurydzy i owsa zeby podraznic błone sluzowa zwacza. czy ktos to praktykuje?

Tak masz rację, stosujesz w tym celu aby podrażnić błonę sluzową żoładka, i wtedy ściany wykształcającego przedżołądków zaczynają się rozwijać a przez to tarcie wywołane grubymi ziarnami pobudzasz tkanki i szybciej cielak może rozwinąć wszystkie zołądki i szybciej mozesz przejśc do zywienia pełnego. tylko uważaj nie przesadzaj z tymi ziarnami, najlepiej umieścic je w pojemniku a cielak sam sobie bedzie dawkował, śmiało możeśz to zrobić

#72 Share Daro20

Daro20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja;)

Napisany 26 czerwiec 2011 - 13:48

Żywienie Cieląt Witam. Mam problem z cielakiem. Nie wiem jak zmusić go do jedzenia. Ma 2 miesiące i został odsadzony tydzień temu w sobotę. Sruty i mleka niechce jeść troszkę sianko skubie i wody troszeczkę wypije. Przy krowie też nie chciał jeść z treściwych tylko mleko pił. Dawno nie było takiego uparciucha. Śruta z samego jęczmienia, może domieszać mu jakiś premiks albo starter żeby go zachęcić? co mi doradzicie???

Z góry dzięki za wypowiedzi.

#73 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 30 czerwiec 2011 - 15:11

Żywienie Cieląt karol@ ty to masz mądrości "na drugi dzień ze smakiem wypije" ciele powinno wypić siarę do 2h po wycieleniu a nie na drugi dzień ponieważ ciele nie ma w sobie przeciwciał. :rolleyes: :rolleyes: i pobiera je z siary dlatego musi jak najszybciej wypić. :rolleyes:

#74 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 30 czerwiec 2011 - 19:56

Żywienie Cieląt no siare to tak pewnnie ,że musi ale chodziło mi o takiego 1-2tyg który wymyśla i nie pije ,umnie jeden zamiast ciągnąć te mleko to tak pije jak by je gryz <_<

#75 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 01 lipiec 2011 - 14:17

Żywienie Cieląt

A po co takie wynalaski unas cielak odrazu po urodzeniu jest pojony ze zwykłego wiadra ,jak niepije to z małą pomocą palca ale jak dobrze pociągnie to sam będzie pił a jak nie pije to na drugi dzień ze smakiem łyknie ;) ,więc niewiem poco stosować jakieś butelki

Tylko chyba nie wiecie że gdy cielak doi czy cyca czy smoczek to poprzez to wyrabia sobie żwacz.U mnie cieleta od krów mlecznych doją krowe do miesiąca a mięsne aż krowa zapuszcza.
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#76 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 01 lipiec 2011 - 14:21

Żywienie Cieląt wiem słyszałem ,że lepiej poić z góry ale unas nikt tego nie stosuje i nic nie zdycha ani choruje ;)

#77 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:15

Żywienie Cieląt Belarusik dobrze gada. :rolleyes:

#78 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 20:00

Żywienie Cieląt

wiem słyszałem ,że lepiej poić z góry ale unas nikt tego nie stosuje i nic nie zdycha ani choruje ;)

Nie zdechnie, ale po to natura dała krowie wymię i po to zawiesiła je na odpowiedniej wysokości,żeby cielę przybierało odpowiednią pozycję podczas picia. Pojąc z wiadra część mleka dostaje się do żwacza(jeśli się mylę to poprawcie mnie). A żwacz nie jest przystosowany do trawienia, mleko które do niego wpada psuje się, więc może i cielę nie zdycha, ale marnuje się w ten sposób mleko i ogranicza potencjał cielaka, który ma szybko przybierać na wadze.

Witam. Mam problem z cielakiem. Nie wiem jak zmusić go do jedzenia. Ma 2 miesiące i został odsadzony tydzień temu w sobotę. Sruty i mleka niechce jeść troszkę sianko skubie i wody troszeczkę wypije. Przy krowie też nie chciał jeść z treściwych tylko mleko pił. Dawno nie było takiego uparciucha. Śruta z samego jęczmienia, może domieszać mu jakiś premiks albo starter żeby go zachęcić? co mi doradzicie???

Z góry dzięki za wypowiedzi.

Bo Kolego źle odsadziłeś. Ciele powinno dostawać mieszankę już od 2 tyg życia. Niewielkie ilości(na początek pewnie nie będzie jadło, ale trzeba mu zmieniać codziennie- pomocne mogą być takie dozowniki na paszę stałą ze smoczkiem. Od 1 dnia cielę MUSI mieć dostęp do wody. Podobnie jak z paszą, nie będzie na początku piło, ale oswaja się z jej obecnością. Widziałem 3 dniowe cielę które pije wodę. A i bodajże do 12 tygodnia życia cielę ma zdolność trawienia całego ziarna (dobrze jest dodać kukurydzę, owies lub jęczmień). Od 3 tyg można dodawać małe ilości kiszonki z kukurydzy które bardzo stymulują układ pokarmowy. Cielaka odsadza się w momencie gdy pobiera ok . 1,5 kg paszy, można odsadzać (wcale nie musi być to wiek 8 tyg)

ja to zawsze daje ze zwykłego wiadra jak nie pije to jego problem na drugi dzień wypije ,bo przyzwyczjać do smoczka to nie bardzo bo puźniej cięższko odzwyczajić

A co to znaczy odzwyczaić od smoczka? Po prostu jak cielę zjada odpowiednią ilość paszy to zabierasz wiaderko i już. Moi rodzice czasem stosują taki trik, że przez 2-3 dni po odsadzeniu poją cielaki wodą z wiadra ze smoczkiem. Nie drą się tak, a niektóre pomruczą z pół dnia i im przechodzi. Przechodzi im też dlatego, że od urodzenia miały dostęp do świeżej wody i spożywają odpowiednią ilość paszy- po prostu nie są głodne i spragnione.

Edytowany przez ppp, 25 wrzesień 2011 - 20:01.

#79 Share Bado

Bado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 01 październik 2011 - 16:37

Żywienie Cieląt a taki maly cielak nie przeziebi sie woda? gdzies slyszalem ze powinno sie dawac cielakowi wode i w tedy ma lepsze przyrosty ale moj ojciec mowi ze cielaki moga sie przezebic od wody . podpowiedzcie mi koledzy

u mnie cielaki sa dopuszczane do krow mlecznych i doja je 2 razy na dzien i dostaja siana do oporu a jak minie miesiac zaczynam im dawac srute z owsa i troche moczonego chleba w 2 miesiacu zaczynaja tez dostawac odrobine okopowego a po 3 miesiacach przechodza na normalne jedzenie.

Edytowany przez Bado, 01 październik 2011 - 16:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share arek676

arek676

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 01 październik 2011 - 17:37

Żywienie Cieląt zacznij stosować coś w stylu sano musli, ja od nie dawna daje cielakom musli i musze powiedziec ze jedza chetnie, po 2 cielaki po sano musli szybciej zaczynaja pobierac np kiszonke i srute... jedyny minus to cena... mysle zeby sam zaczac robie musli dla cielat... tylko pytanie w jakich proporcjach mieszac? robi ktos sam taki mieszanki?