Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1432 odpowiedzi na ten temat

#541 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 październik 2012 - 13:07

Żywienie Cieląt

Co podać albo jaką metodę zastosować żeby byczek 2,5 miesięczny jadł CJ granule lub śrutę zbożową? Nawet nie myśli o tych paszach, w korycie leży nietknięte. Siano też bardzo słabo pobiera, jedynie co to dobrze pije mleko (nie preparat tylko mleko). Co z nim zrobić? Rasa simental x limousine.

ok 2,5 mca cielak może już nie trawić całego ziarna kukurydzy czy owsa.

Oczywiście ogranicz mleko na odpas i daj wodę na stałe. Jeśli cielę nie pije wody, nie zje paszy treściwej.
I sposób: Weź na rękę CJ granule i zmocz w mleku rękę i potem podsuń cielakowi pod pysk. Jak nie będzie zainteresowany, to wsadź mu to do pyska. takie cielaki naprawdę lubią gryźć granule, im większe tym lepiej.
II sposób: kup drożdże żywe prorumen i posyp tym cejotkę. one tak pachną, że normalnie szok. rolnicy posypują tym słabsze kiszonki z traw, a krowy czy opasy żrą jak oszalałe. dla cielaków w dodatku pomaga na biegunki i przyspiesza przyrosty w gramach na dzień.

A swoje cielaki (te nie zakupione w jakimś tak wieku) dla własnego dobra i przyszłych zysków przyzwyczajaj do startera czy prestartera już od drugiego dnia życia cielęcia i wodę dawaj tak samo. to stereotyp, że cielaki, które piją wodę mają biegunki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 02:02
  •  

#542 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 16 październik 2012 - 17:23

Żywienie Cieląt kolego przy takim żywieniu uważasz ze nie strawi ziarna QQ mimo wieku moze nawet jest nie wykształcony prawidłowo przewód pokarmowy jezeli zobaczy niestrawione ziarno w odchodach przestanie dawać całą QQ nie twierdzę że Twój sposób jest zły ale moja metoda jest napewno dobra i sprawdzona nie tylko przezemnie ale równiesz przez wielu uzytkowników AF.

#543 Share Piotrz98

Piotrz98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 19 październik 2012 - 20:50

Żywienie Cieląt Witajcie, uciąłem mu dawkę dzienną mleka, dostawiłem na początek czystą wodę, dałem małe wiaderko na początek około południa czyli w przerwie między mlekiem, o dziwo dla mnie wypił ją odrazu (podkeślam woda ciepła bo zimnej nie chce mu się pić ale to zrozumiałem skoro pił ciepłe mleko cały czas), później troszkę zrobiłem po swojemu, bo do wody dorzuciłem 2 garście granuli CJ i mu to dałem, po jakimś czasie wypił tą wodę i wyjadł śrutę czyli posmakował dziad;) teraz wcina dość dobrze już siano (jakieś 0,5 dużego ciuka-kostki na 2 dni) i zaczyna podjadać granule ze śrutą owsiano-jęczmienno-przenżytnią. Kukurydzy nie dawałem bo nie miałem gdzie jej dostać w małych ilościach. Ważne że już podjada czyli powinien się ,,wyrobić''. Dzięki jeszcze raz za rady

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 20 październik 2012 - 20:08

Żywienie Cieląt nie dawaj pszenżyta jeszcze z miesiąc zbyt ciężkostrawne daj mu sie rozwinąć masz dostep do otrab pszennych zamiast pszenżyta+owies i jęczmień na pewno się rozkreci nie dawaj ciepłej wody bedzie pił jak szalony lepiej letnią lub zimną znaczy temp. budynku bo może wystąpić biegunka dostęp do siana i słomy jęczmiennej bedzie ok.

#545 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 październik 2012 - 12:02

Żywienie Cieląt Ta metoda jest przetrenowana na 760 cielętach rocznie, stosowana od 4 lat.
I jest napisane, że 2,5 mca cielak MOŻE nie trawić ziarna kukurydzy.

#546 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 29 październik 2012 - 18:34

Żywienie Cieląt przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem i co napisał kolega (właściciel cielaka)a potem cytuj książki

#547 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 19:36

Żywienie Cieląt Krzysiek,czy wody dawać do oporu czy nie bo u mnie jeden półroczny byk wypije dziennie 20 litrów a drugi w tym samym wieku 40-cz dawać im po równo.Ja poję wiadrami 2 razy dziennie

Edytowany przez benio1967, 01 listopad 2012 - 19:37.

#548 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 19:50

Żywienie Cieląt jak by miały stały dostęp do wody to by nie było tego problemu, moim zdaniem o tej porze roku 40 l. to dużo mają lizawkę? biegunki nie ma ten co pije więcej? czasami rośnie spożycie wody w zależności od pogody. jak nic się nie dzieje to niech pije a jezeli jest luźny to mu ujmij z dyche. a najlepiej to wstaw im jakąś kasterką będziesz miał spokuj

#549 Share korba84

korba84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 15:17

Żywienie Cieląt Odchów cieląt trzeba zacząć od podania dobrej siary. Na allegro można kupić siaromierz do badania siary i dają szufelki gratis :D Przy większym stadzie można zamrozić nadmiar dobrej siary. Podać cielakowi ze 3-4 litry, a z reszty zrobić dwie porcje i do zamrażarki. My tak robimy. Tylko trzeba pomału rozmrażać w lekko ciepłej wodzie. Wiadomo im szybciej poda się siarę tym lepiej, ale z tym różnie bywa. My potem dajemy mleko i siano, i śrute od miesiąca (całą kukurydze itd) i jest ok.

#550 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 09 listopad 2012 - 21:25

Żywienie Cieląt A przypadkiem cielę nie powinno pić siary od swojej matki???

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 23:21

Żywienie Cieląt Najlepiej jak pije od własnej matki ale jak nie ma to i dobra taka rozmrożona

#552 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 10 listopad 2012 - 17:13

Żywienie Cieląt o tego to nie wiedziałem,że takie cielę może pić siarę od innej krowy

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#553 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 19:55

Żywienie Cieląt czy normalnym jest, że cielaki jałoszka i byczek ponad 3 miesięczne wszystko jedzą mają duże brzuchy a bardzo słabo przybierają na masie, mają po ponad 100kg. Byczek jest mieszańcem HO z LIMOUSINE a jałoszka HO z HF. Wydaje mi się, że brzuchy mają nie proporcjonalne w stosunku do zadu. Dostają sianokiszonkę, siano i śrute z witaminami (owies-60%, jęczmień-30%, pszenżyto-7% i 3% witaminy z dolfosu) + jako posypka ok 100g siemienia gniecionego.

#554 Share Kristaps

Kristaps

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Visca El Barça

Napisany 21 listopad 2012 - 20:22

Żywienie Cieląt Pewnie za mało białka w paszy.
,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

#555 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 20:50

Żywienie Cieląt po prostu ujmij 20% zboża i daj 15 % soi i 5 % śruty rzepakowej i będziesz miał pasze ok 18% białka

#556 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 18:17

Żywienie Cieląt Ja mam problem z byczkiem ok 120 kg kupiłem go ponad 2 tygodnie temu i dawałem mu mleko od swojej krowy 2,5l mleka i 1,5l wody dwa razy dzienie +siano i buraka pastewnego oraz niewielkie ilośći śruty zbożowej i odrazu zaczeła mu się biegunka dostał kilka zastrzyków od biegunki i trzy saszetki jakiegoś proszku do wypicia odstawiłem mu mleko i zastąpiłem wodą a biegunka nie ustąpiła tylko zmienił się kolor z żółtego na brązowy ciemny dodam ze byczek ma apetyt ale trochę zmizerniał .Może ktoś ma jakiś pomysł jak temu zaradzić słyszałem żeby mu dawać wywar z kory dębu do picia.Proszę Was opmoc bo szkoda mi go sprzedać na ubój.

#557 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 23 listopad 2012 - 18:31

Żywienie Cieląt Na ch*j te buraki ja sie pytam?? Jak to sama woda?? Siano , CJ + śruta z owsa 50% pszenica 25% jeczmien 25% woda do woli i bedzie git na początek. Na buraki przyjdzie czas. Choć cały czas się zastanawiam co to daje??

#558 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 18:36

Żywienie Cieląt zabierz buraki on jeszcze zamały do paszy dodaj całe ziarno owsa nie śrytowane i kup sobie węgiel nazywa się "CARBOTOKS"dostaniesz u wet. stosuj trzy krotną dawkę jak na opakowaniu po trzech dniach powinno ustać potem przez tydzień po jednym całym jajku rano i wieczur na biegunkę dobre są jeszcze same żółtka podaj mu jeszcze vitaselen lub jakieś witaminy

#559 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 08:36

Żywienie Cieląt Buraki odstawiłem mu razem z mlekiem a CJ mu nie smakuje dziś zawołam weteryniarza nich go zbada .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 19:44

Żywienie Cieląt dawka na ~100kg. paszy dla cieląt(CJ) : 25 kg. całe ziarno qq 20 kg. całe ziarno owsa (pomaga ustabilizować biegunkę)15kg. pszenicy 20kg jęczmienia 15kg otrąb pszennych (cielaki bardzo chętnie jedzą) 4kg dobrego premiksu 250gr.drożdzy z D3(flora bakteryjna ) 1,25 kreda jeżeli jest dalej biegunka to dodaj 1,5kg CARBOTOKSU jeżeli ustąpiła dodaj tylko 0,5kg zapobiegawczo.Cała qq do momenty aż zobaczysz w odchodach ziarno . będzie jadł napewno.po za tym jak pisał mickas092 siano woda do woli nie faszeruj go antybiotykami bo go stracisz !!!nie dodawaj narazie żadnego obcego białka do pełnej stabilizacji