Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1432 odpowiedzi na ten temat

#181 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 21:14

Żywienie Cieląt Może to było poruszane nie wiem nie znalazłem...
Bardzo rozpowszechnione jest że nie wolno podawać cielakom mleka z antybiotykiem (do krowy leczonej)
Moje pytanie jest takie:
-Co zrobić gdy krowa jest zasuszona antybiotykiem?? Cielak musi dostać siarę ale ona jest z antybiotykiem co wtedy?? :huh:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 03:03
  •  

#182 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 18:23

Żywienie Cieląt Na taką okoliczność dobrze jest mieć trochę zamrożonej siary. Z tego co czytałem, najlepsza jest od krowy po 3 wycieleniu, z odpowiednią ilością przeciwciał. Siara nie musi być od matki- oczywiście najlepsza, ale spokojnie można zastąpić siarą od innej sztuki (w tym mrożoną). A co do antybiotyku: przecież one mają określony okres karencji, po nim mleko powinno być ok, jeśli wycieli się przed upływem karencji to klops.

#183 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 20:12

Żywienie Cieląt Ale co zrobić gdy wszystkie sztuki są zasuszane antybiotykiem?? po drugie 2-5 szt. można się bawić ale jak w grę wchodzi 20-30 szt?? <_<
Oczywiście termin maja określony np. 56dni od podania, plus 96 godzin po wycieleniu niezależnie czy wycieliła się nawet po 60 dniach ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 22:17

Żywienie Cieląt Wtedy nie masz wyjścia. A z ilością, to zależy jak się komu chce. Na całkiem dużych farmach się siarę mrozi dla cieląt. Mój znajomy ma ponad 30 krów i też mrozi (najpierw sprawdza zawartość antyciał). Pamiętam, że u nas się dawało siarę po antybiotykach, ale od kilku lat zasuszamy bez antybiotyków (nawet sztuki o sporej wydajności). Sprawdzamy mleko, jak nie ma podwyższonej LKS to jest bez zastrzyku.

#185 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 18 listopad 2011 - 14:36

Żywienie Cieląt Witam.
Chciałbym poradzić się jak żywić bydło od najmłodszych lat. Konkretnie chodzi mi o to jakie i w jakich ilościach pasze dawać jałowicom i bykom aby były zdrowe i miały dużą masę dysponuję kiszonką z osypką ze zbóż (różnych) kukurydzy paszą CJ dla młodych cielaków granulkami dla cielaków koncentratami sanbull i protamilk dla dorosłych krów. Oczywiście sianko kiszonka z bel i woda 24/7 tego im nie brakuje. Chciałbym abyście doradzili mi strategię jaką mam przyjąć jakie i w jakich ilościach pasze stosować dla konkretnego wieku. Dużo szukałem na forum ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Chciałbym alby wypowiedział się ktoś z dużym doświadczeniem. Jeżeli ktoś polecał by jakieś inne uprawy np: marchewka i inne koncentraty to jakie. Dziękuje za podpowiedzi. :)

#186 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 18 listopad 2011 - 14:51

Żywienie Cieląt Kolego a jak wychodzisz na tym protamilku?? Ja niedawno dałem swoim krówkom na próbę tego koncentratu to przestały jeść wszystkie które to dostały i więcej już tego nie kupuje.
Dużo info na temat odchowu znajdziesz na temacie Żywienie cieląt oraz Żywienie bydła mlecznego.

Edytowany przez daromen89, 18 listopad 2011 - 14:54.

#187 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 18 listopad 2011 - 16:44

Żywienie Cieląt najpierw dawałem protamilk do kukurydzy i osypki przez pół roku potem pełno porcjówkę po pół roku znowu protamilk w mleku zadnej różnicy nie odczułem ale protamilka mniej szło i troche taniej wychodziło niż pełnoporcjówke i daje portamilk

#188 Share aga2010

aga2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 18:29

Żywienie Cieląt

Nie mamy porodówki, krowy stoją i cielą się w stanowiskach-latem zdarza się na łące co jest najlepszym wyjściem. Po urodzeniu cielę podsuwamy pod przód krowy, żeby mogła je wylizać. W tym czasie doimy krowę i poimy cielę jak najszybciej. Poimy z wiaderka ze smoczkiem bo: 1.cielę ma naturalny odruch ssania, 2. cielę powinno pić z głową uniesioną (tak jakby piło z wymienia krowy) powodem jest tzw rynienka, która przy uniesionej głowie zapobiega dostawaniu się mleka do żwacza który nie jest przystosowany do trawienia. Jeśli cielę pije ze zwykłego wiaderka ma głowę w dole, nie powstaje rynienka i część mleka ląduje w żwaczu, gdzie się psuje. Jeśli dodatkowo cielę pojone mlekiem dostaje siano, to w żwaczu robi się całkiem nieciekawy miks, który może poważnie ograniczyć tempo wzrostu bądź spowodować biegunkę (której tak bardzo chcemy uniknąć). A więc jak poimy mlekiem nie dajemy siana. Dobrej jakości słoma jest dużo lepsza. Od 2 tyg dajemy małe ilości startera (z promleko) ze śrutem ze zboża i całym ziarnem owsa i jęczmienia.(cielę potrafi trawić całe ziarno). Pasza treściwa lepiej niż siano i słoma wpływa na odruchy w żwaczu, kształtuje jego motorykę, przygotowuje do ciężkiej pracy, jak z naszej jałóweczki stanie się dobrze produkującą krową. Po 3-4 tyg dodajemy odrobinę kiszonki z kukurydzy, która dobrze wpływa na rozwój jelita-wspomaga zwiększanie ilości kosmków jelitowych co przekłada się na dużo skuteczniejsze i wydajniejsze wchłanianie składników pokarmowych. W wieku około 8tyg odsadzamy od mleka. W tym czasie cielę powinno zjadać jakiś 1-1,5kg paszy treściwej. Od urodzenia cielę ma do dyspozycji wodę w oddzielnym wiaderku.

mam nadzieję, że coś rozjaśniłem, radze poszukać jakiejś dobrej książki, bo nie ma co wyważać otwartych drzwi:)

Mam problem z kupnem mleka w poszku dla cielaka czy w zamian mozna takiemu malcowi podac mleko w proszku krowie ktore jest w zwykłym sklepie sporzywczym? Dosypac jakichs witamin? Narazie mam dostep do krowiego mleka przez jakies dwa tygodnie bo krpwa jest wysoko cielna (czy takie mlek rozcieczyc z woda mam obawy ze bedzie za tłuste) a cielatko ma dopiero zaledwie tydzien.

#189 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 18:59

Żywienie Cieląt

Mam problem z kupnem mleka w poszku dla cielaka czy w zamian mozna takiemu malcowi podac mleko w proszku krowie ktore jest w zwykłym sklepie sporzywczym? Dosypac jakichs witamin? Narazie mam dostep do krowiego mleka przez jakies dwa tygodnie bo krpwa jest wysoko cielna (czy takie mlek rozcieczyc z woda mam obawy ze bedzie za tłuste) a cielatko ma dopiero zaledwie tydzien.

Wiem, że kiedyś ludzie dawali takie coś cielętom, ale nie wydaje mi się, że będzie to dobrym substytutem mleka specjalnie przygotowanego dla cieląt (tam z reguły jest trochę więcej niż samo mleko w proszku...) Ciężko mi się do tego odnieść, odkąd pamiętam stosujemy preparaty mlekozastępcze. A co do problemu z kupnem- może jakiś sąsiad ma pożyczyć, czy coś, parę kg na początek Ci wystarczy. Dopóki masz pełne mleko od krowy i nie masz możliwości zakupu preparatu mlekozastępczego to podawaj pełne- nie rozcieńczałbym- u nas cielaki przez 1 tydzień dostają pełne mleko od matki, nie rozcieńczamy a tłuszcz jest wysoki (4,7%)

Edytowany przez ppp, 13 grudzień 2011 - 19:02.

#190 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 19:47

Żywienie Cieląt W tych czasach problem z zakupem takiego produktu, jeden telefon i na podwórko przywiozą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 19:59

Żywienie Cieląt witam. mam takie pytanie, czy można stosować mleko (w proszku) spozywcze dla cielat?

#192 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 09:15

Żywienie Cieląt mi się wydaję że taki spożywcze ma całkiem odmienny skład. Dziw że macie problem z zakupem jest tyle firm i na podwórko nawet dowoża

#193 Share aga2010

aga2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 15:33

Żywienie Cieląt Niestety sa takie małe wioski gdzie ludzie z chowu jakich kolwiek zwierzat zrezygnowali. Jaki przedstawiciel przyjedzie z jednym workiem mleka? Czytajac wywnioskowałam ze po 2-ch tygodniach mam podawac kukurydze ,otreby a kiedy semie lniane.

#194 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 15:45

Żywienie Cieląt U nas już po 1 tyg życia dostają starter z własną śrutą zbożową i całym ziarnem owsa i kukurydzy. Siemienia nie podajemy (z reguły jest ono zawarte w preparatach mlekozastępczych). A z dowozem worka mleka- u nas i z 1 lizawką by przyjechali, ale co region to inna sytuacja.

#195 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 16:47

Żywienie Cieląt nie chodzi mi o to że nie ma gdzie kupic tylko o to że cena spożywczego jest o połowę niższa i nie wiem czy mozna nim odpajac cieleta

#196 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 17:00

Żywienie Cieląt Moim zdaniem, to nie jest dobre podejście- jeszcze tańsza jest woda w kranie- nawet bardzo tania- pomimo to nikt nie próbuje na tym odchowywać cieląt. To samo z mlekiem, podejrzewam, że nie zdechnie, ale jakie będzie miało przyrosty i czy w ogóle będzie to przyswajać to już inna para kaloszy. To, że tańsze w sklepie nie znaczy, że tańsze w użyciu.

Edytowany przez ppp, 14 grudzień 2011 - 17:00.

#197 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 14 grudzień 2011 - 18:39

Żywienie Cieląt aro321 no nie wiem czy wyjdzie tak taniej z tym mlekiem w proszku woreczek 900gr. kosztuje średnio 7-7,80 zł a worek mlekopanu kupisz w granicach 80-100 zł inny ma skład,mam takie pytanie Ty te cielaki to chcesz odpoić czy utrzymać przy życiu chociaż przy takim podejściu to wątpię żeby się to udało siemię lniane podajemy przy biegunce. a co Ty nie podajesz QQ i owsa w całym ziarnie czy otrąb ciekawi mnie czym je karmisz?

#198 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 20:18

Żywienie Cieląt do tej pory kupowałem cielaki tygodniowe i odpajałem je milsanem z sano, pózniej starter, siano, osypka i powoli wprowadzam pasze objętościowe (kukurydza, sianokiszonka, zielonka). Worek (25 kg) milsanu z sano kosztuje 140 zł a worek 25 kg mleka spozywczego znajomy sprzedaje po 60 zł a więc widać różnicę w cenie!! mówił mi ze ma kilku stałych odbiorców którzy dają to mleko cielakom

#199 Share krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 14 grudzień 2011 - 20:42

Żywienie Cieląt Ale nie koniecznie musisz kupować markowe mlekopany te z niższej półki też są niezłe i nic im nie brakuje no poza renomą ja dalej podtrzymuje że mlekopan jest tańszy a tu masz przykład licząc nawet ten Twój po 140zł /25kg.wychodzi 5,60zł za kg.a mleko policzmy po 7,7zł za kg.razy 25 kg.wychodzi 192zł mimo że droższe to i nie ma takich wartości odżywczych jak mlekopan a ważną żeczą dla cielaka jest zapach do którego się szybko przyzwyczajają i który im pasuje.uważam że możesz kupić tańszy mlekopan tylko trochę poszukaj.Sano ma dobre produkty ale renoma kosztuje.no i tyle na ten temat bo zaraz % za reklamę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share aga2010

aga2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 20:53

Żywienie Cieląt Ale jestescie dziwni rozumiem ze mozna oszczedzac na paszy dla zwierzat ale bez przesady mam zaledwie jedno cielatko ktore chce dobrze odchowac a ktos tu wypisuje ze chce je tuczyc woda. Ja szukam altermatywy dla braku mleka krowiego a mie krytyki.