Skocz do zawartości

Żywienie Cieląt

1607 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 03:01

Żywienie Cieląt

ja mocznika nigdy jeszcze nie stosowałem ,choc podobno teraz to jest już modne i w miare tanie żrudlo co do śrut białkowych,ale jakoś mie to bardziej pasuje na pole niż do obory tak uważam i chyba raczej nie bede sie bawił z mocznikiem słyszałem i ojciec mi mówił ze nie jeden przedobrzył i krowy sztywne wyjechały wiec jest to chyba bardziej szkodliwe niz pożyteczne ale ludzie żeby zaoszczędzić pare groszy niedługo będą sypać do złobu wegiel żeby uzupełnić energie;d;d

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Cieląt Dzisiaj, 07:44
  •  

#1542 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 07:58

Żywienie Cieląt

Trzeba wziąć książkę do reki i się dowiedzieć kilku podstaw z fizjologii a nie słuchać durnot wymyślonych przez wiejskich specjalistów.

#1543 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 08:30

Żywienie Cieląt Cielaka mocznika się nie stosuje i juz jak coś to można dorosłym sztuka od ok 8 miesięcy najlepiej. I nie chodzi napewno no chyba ze ktoś wiadro sypie... Ktoś pomylił 100 gram na 1 kilogram i takie są tego skutki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 08:39

Żywienie Cieląt

wszystko tyczyło się opasów, a w złym temacie napisane. u mnie wychodzi 50g. 

niech każdy robi jak uważa, wolę zrobić swoją paszę , jak kupować sanbulla czy taurusa płacić 1900 za rzepak i mocznik.

#1545 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 09:47

Żywienie Cieląt No taka jest prawda w każdym koncentracie jest mocznik a nie każdy o tym wie

#1546 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 22:54

Żywienie Cieląt

Trzeba wziąć książkę do reki i się dowiedzieć kilku podstaw z fizjologii a nie słuchać durnot wymyślonych przez wiejskich specjalistów.

teoria teorią a praktyka praktyką  nie wszystko co jest wypisane ma pokrycie w rzeczywistości ale co ja bede tlumaczył jak ty to ująleś "wiejskim specjalistom" Nie tak dawno słyszałem zeby nie dawać siana cielaką bo opuzniają rozwój przewodu pokarmowego u cieląt ,i czytam wywiad z chiszpańskim zywieniowcem  jakimś tam ale podobno cenionym{{arytuł był w poradniku rolniczym} ktury stwierdził ze siano jest potrzebne cieletą i warto go nie pomijać w dawce ,wiec co mi tu gadasz o książce jak każda mówi o czymś innym.Firmy żywieniowe tez kiedyś odradzały a dziś doradzają mocznik ciekawe co bedzie za dekade???

#1547 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 28 styczeń 2017 - 08:38

Żywienie Cieląt

Skro uważasz ze teoria teorią a praktyka praktyką to po co wypowiadasz się na temat mocznika którego nie praktykowałeś?

#1548 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 28 styczeń 2017 - 11:57

Żywienie Cieląt Dawałem byka i żyją także wszystko jest tak jak mówią.

#1549 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 05:34

Żywienie Cieląt

Skro uważasz ze teoria teorią a praktyka praktyką to po co wypowiadasz się na temat mocznika którego nie praktykowałeś?

Ty mi tu wyjeżdżasz z książkami to tak napisałem bo mam swoje zdanie wyrobione a nie wyczytane także już chyba wiesz o co mi chodzi a co do mocznik to raczej i tak co nie będę stosował bo skoro jest w innych paszach to można go przedawkowac

#1550 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 15:11

Żywienie Cieląt To wtedy nie dawaj innych pasz tylko rób swoją i będziesz wiedział ile dajesz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share budextom

budextom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 22:52

Żywienie Cieląt

Witam.

Jestem nowy na tym forum ale ten temat przeczytałem praktycznie cały i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie które sobie zadaję odnośnie żywienia cieląt. Ale do rzeczy.

Jakiś czas temu przejąłem gospodarstwo od rodziców. Oni przez ostatnie kila lat zajmowali się produkcją rośliną głównie ale w raz z gospodarstwem przejąłem tez dość sporą oborę, dostosowana do chowu bydła.

Postanowiłem ten budynek wykorzystać i reanimować hodowlę bydła taką jak to było za mojego dzieciństwa. W połowie grudnia zakupiłem 20 szt. cieląt. Cielaki były przywiezione z Austrii i były w całkiem niezłej kondycji (waga 80-90 kg). Byczki chowały się znakomicie miały apetyt i nabierały na siebie. W chwili obecnej maja około 130-140 kg i wszystko było by ok gdyby nie to że parę dni temu jedna sztuka padła. (wcześniej ją wzdymało) był weterynarz spuścił gaz kilkakrotnie, dawał leki ale jednak nic to nie dało. Następnego dnia dwie inne sztuki zaczęły zachowywać się dziwnie, kopać po brzuchu, kładły się i wstawały. Weterynarz uznał że to dolegliwości trawienne, dostały leki i niby juz jest ok ale jedzonko bykom zostało trochę ograniczone puki co.

Dlatego chciałbym zapytać się bardziej doświadczonych forumowiczów co może być nie tak w ich żywieniu?

Przed tym zdarzeniem karmione były następująco:

- siano do woli 24/h

- ospa 3 razy dziennie po ok 15kg dla całości

- marchew pastewna siekana 5 wiader (10l litrowych/dziennie)

- oczywiście tez stały dostęp do wody

Byczki to wszystko bardzo chętnie jadły i zjadły by więcej ale bałem się wiecej dawać a mimo to powstały takie problemy.

Co myślicie o moim składzie pożywienia??? Czy robię gdzieś błąd??? 

#1552 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 31 styczeń 2017 - 08:17

Żywienie Cieląt Wszystko wydaje się być ok tylko ta ilość marchwii mnie niepokoi. Być może to ona działa wzdymająco. Cielak padł, bo żwacz wypełnił się gazem, napierał na przeponę i cielak się udusił. Ogranicz a najlepiej zabierz tę marchew a dołóż po 0,7-1 kg śruty. Co wchodzi w skład treściwej?

#1553 Share Baks00

Baks00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 31 styczeń 2017 - 08:48

Żywienie Cieląt

Thomas2135 myslę ze ma racje.Tu niby masz wszystko oki,i jedynie ta marchew może szkodzić.Sam daję marchew,ale traktuję ją jako ,,surówkę'' i dostają ja już takie większe sztuki.

#1554 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2209 postów

Napisany 31 styczeń 2017 - 08:56

Żywienie Cieląt Jak luzem stoją i kilka szt razem to może się przejadły po prostu, konkurencja silniejsze rządzą przy korycie. U mnie grupy po 3 szt, każdy ma swój "talerz" i trzeba zwracać uwagę czy jeden drugiego nie odgania. Potrafi zjeść biegiem u siebie i idzie do drugiego.
Poczytaj co robić w takich przypadkach, przekłuwać pewnie będziesz się bał sa inne metody. W ostateczności jak już wyje i przewraca się lepiej uciąć łeb, kiedyś miałem kilka przypadków i jak już raz zgórowało to potem cały czas się pieprzy

Edytowany przez pedro2, 31 styczeń 2017 - 09:07.

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#1555 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 14 luty 2017 - 01:07

Żywienie Cieląt Może i zrobię odkop, ale muszę się wypowiedzieć, ponieważ te forum spada na psy.
Największa różnica między mocznikiem paszowym a nawozowym to zanieczyszczenia. Mocznik paszowy jest "czystszy". Największa dawka jaka powinna być podana bydłu to max 100 gram na sztukę o masie pow. 500-600 kg. Stosowanie mocznika ma sporą zaletę, ale jeśli ktoś nie wprowadza go stopniowo i w odpoednich proporcjach może skończyć się to bardzo źle, tym bardziej jeśli sypie nawozowy, a nie paszowy.
Co do karmienia cieląt i tej wypowiedzi że dawanie siana jest nie korzystne? Im wcześniej ciele zacznie sobie skubać sianko czy pasze treściwe tym lepiej, ponieważ będzie podrażniał (w pozytywnym sensie) ścianki żwacza co przyczyni się do jego szybszego rozwoju. Dlatego niemalże od urodzenia warto pilnować żeby w kojcu znajdowało się dobre siano i trochę ziarna owsa/jęczmienia/kukurydzy.

@budextom mi, tak jak kolegom wyżej podpadła ilość tej marchwi,
ogranicz ją i obserwuj cielęta ;)

#1556 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 14 luty 2017 - 08:11

Żywienie Cieląt

Myślisz ze dając 100 g mocznika nawozowego czyli tego zanieczyszczonego można krowie ważącej 500-600 kg zrobić tym zanieczyszczeniem krzywdę? Nie sądzę. Po drugie 100 g mocznika to wcale nie jest żaden max.  Z drugą częscią twojego posta się zgadzam, dodałbym tylko że oprócz pasz stalych cielętom koniecznie zainstalować jakiś pojemnik z wodą. O wiele szybciej zaczynają pobierać pasze i zjadają jej więcej.

#1557 Share dorota123

dorota123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 14 luty 2017 - 15:10

Żywienie Cieląt Czy ktoś z Was ma taksówkę mleczną dla cieląt?

#1558 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 14 luty 2017 - 15:14

Żywienie Cieląt

budextom wg mnie, problem nie leży w składzie paszy, lecz w jej jakości ;)

#1559 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2209 postów

Napisany 24 luty 2017 - 07:53

Żywienie Cieląt Dajecie vital musli cielakom? W jakiej ilości co oprócz tego i do którego mies? Tak wcinają, że zjadł by każdy worek na raz. I ile kubeczków mleka sypiecie na 4 litry?
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 24 luty 2017 - 08:12

Żywienie Cieląt Ja daję, ale jeść nie chcą. Zaczynają dopiero po kilku tygodniach jak im mleka zmniejszę.
Jeśli o zastępczy chodzi to preparary nawet z różnych partii tego samego mleka różnią się. Raz są zwięzłe jakby wilgotne innym razem sypkie jak mąka. U mnie najczęściej było to 2 czubate kubeczki z deheusa. Dawało to ok 300-350 g. Przy większej ilości młody cielak tego nie przerobi i zacznie ...ać na biało.