Polecane posty

krzysiek79w    31

Ja podaje cielakom po chorobie ale bez mleka szybko się nauczą pić prosto ze skorupy w zamian zmniejszy się pobieranie paszy treściwej.Te po kilku jajkach zrobią się bardziej energiczne i będą Cię prawie że ganiały po zagrodzie za jajkiem,lecz nie można przesadzać 3 do 5-u max dziennie bo je rozwolni.

 

Ja kiedyś wybrałem konserwę bardo mi smakowała i była dobra a następnego dnia się zwróciła, nie zawsze instynkt mówi dobrze :rolleyes:

Przyczyna prosta,poszła bez odpowiedniej popitki i się zbuntowała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

u mnie ktos kupuje jaka z ferm, ktore nie nadaja sie do sprzedazy i jajka normalnie do mleka dodaje do czasu az nie przejdzie na wode... i podobno swietnie rosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

u mnie ktos kupuje jaka z ferm, ktore nie nadaja sie do sprzedazy i jajka normalnie do mleka dodaje do czasu az nie przejdzie na wode... i podobno swietnie rosnie

Ja daje(tylko po chorobie) od własnych kur to mnie to nic nie kosztuje a fermowe 30-50gr. za sztukę

 

Panowie i panie potrzebuje namiary (tylko aktualne) na osobę lub firmę która może sprzedać odpad czekoladowy bo nasze dotychczasowe zródło właśnie wygasło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bado    0

witam mama aktualnie do sprzedania 4 sztuki byczek 270 kg czarno-bialy ale nie hf chcialbym za niego po 10 zl za kg ,byczek 220 kg krzyzowka miesna czarny z biala gwiazdka chcialbym za niego po 11 zl za kg , byczek 150 kg limusine chcialbym za niego po 15 zl za kg i byczek rudy simental 130 kg czcialbym za niego po 14 zl .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

mnie na zootechnice uczono ze do 3 tygodnia samo mleko, potem mleko z granulatem (jakies musli) a od 5 tygodnia sianko


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Może to było poruszane nie wiem nie znalazłem...

Bardzo rozpowszechnione jest że nie wolno podawać cielakom mleka z antybiotykiem (do krowy leczonej)

Moje pytanie jest takie:

-Co zrobić gdy krowa jest zasuszona antybiotykiem?? Cielak musi dostać siarę ale ona jest z antybiotykiem co wtedy?? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Na taką okoliczność dobrze jest mieć trochę zamrożonej siary. Z tego co czytałem, najlepsza jest od krowy po 3 wycieleniu, z odpowiednią ilością przeciwciał. Siara nie musi być od matki- oczywiście najlepsza, ale spokojnie można zastąpić siarą od innej sztuki (w tym mrożoną). A co do antybiotyku: przecież one mają określony okres karencji, po nim mleko powinno być ok, jeśli wycieli się przed upływem karencji to klops.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Ale co zrobić gdy wszystkie sztuki są zasuszane antybiotykiem?? po drugie 2-5 szt. można się bawić ale jak w grę wchodzi 20-30 szt?? <_<

Oczywiście termin maja określony np. 56dni od podania, plus 96 godzin po wycieleniu niezależnie czy wycieliła się nawet po 60 dniach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Wtedy nie masz wyjścia. A z ilością, to zależy jak się komu chce. Na całkiem dużych farmach się siarę mrozi dla cieląt. Mój znajomy ma ponad 30 krów i też mrozi (najpierw sprawdza zawartość antyciał). Pamiętam, że u nas się dawało siarę po antybiotykach, ale od kilku lat zasuszamy bez antybiotyków (nawet sztuki o sporej wydajności). Sprawdzamy mleko, jak nie ma podwyższonej LKS to jest bez zastrzyku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

Witam.

Chciałbym poradzić się jak żywić bydło od najmłodszych lat. Konkretnie chodzi mi o to jakie i w jakich ilościach pasze dawać jałowicom i bykom aby były zdrowe i miały dużą masę dysponuję kiszonką z osypką ze zbóż (różnych) kukurydzy paszą CJ dla młodych cielaków granulkami dla cielaków koncentratami sanbull i protamilk dla dorosłych krów. Oczywiście sianko kiszonka z bel i woda 24/7 tego im nie brakuje. Chciałbym abyście doradzili mi strategię jaką mam przyjąć jakie i w jakich ilościach pasze stosować dla konkretnego wieku. Dużo szukałem na forum ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Chciałbym alby wypowiedział się ktoś z dużym doświadczeniem. Jeżeli ktoś polecał by jakieś inne uprawy np: marchewka i inne koncentraty to jakie. Dziękuje za podpowiedzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Kolego a jak wychodzisz na tym protamilku?? Ja niedawno dałem swoim krówkom na próbę tego koncentratu to przestały jeść wszystkie które to dostały i więcej już tego nie kupuje.

Dużo info na temat odchowu znajdziesz na temacie Żywienie cieląt oraz Żywienie bydła mlecznego.

Edytowano przez daromen89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

najpierw dawałem protamilk do kukurydzy i osypki przez pół roku potem pełno porcjówkę po pół roku znowu protamilk w mleku zadnej różnicy nie odczułem ale protamilka mniej szło i troche taniej wychodziło niż pełnoporcjówke i daje portamilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aga2010    0

Nie mamy porodówki, krowy stoją i cielą się w stanowiskach-latem zdarza się na łące co jest najlepszym wyjściem. Po urodzeniu cielę podsuwamy pod przód krowy, żeby mogła je wylizać. W tym czasie doimy krowę i poimy cielę jak najszybciej. Poimy z wiaderka ze smoczkiem bo: 1.cielę ma naturalny odruch ssania, 2. cielę powinno pić z głową uniesioną (tak jakby piło z wymienia krowy) powodem jest tzw rynienka, która przy uniesionej głowie zapobiega dostawaniu się mleka do żwacza który nie jest przystosowany do trawienia. Jeśli cielę pije ze zwykłego wiaderka ma głowę w dole, nie powstaje rynienka i część mleka ląduje w żwaczu, gdzie się psuje. Jeśli dodatkowo cielę pojone mlekiem dostaje siano, to w żwaczu robi się całkiem nieciekawy miks, który może poważnie ograniczyć tempo wzrostu bądź spowodować biegunkę (której tak bardzo chcemy uniknąć). A więc jak poimy mlekiem nie dajemy siana. Dobrej jakości słoma jest dużo lepsza. Od 2 tyg dajemy małe ilości startera (z promleko) ze śrutem ze zboża i całym ziarnem owsa i jęczmienia.(cielę potrafi trawić całe ziarno). Pasza treściwa lepiej niż siano i słoma wpływa na odruchy w żwaczu, kształtuje jego motorykę, przygotowuje do ciężkiej pracy, jak z naszej jałóweczki stanie się dobrze produkującą krową. Po 3-4 tyg dodajemy odrobinę kiszonki z kukurydzy, która dobrze wpływa na rozwój jelita-wspomaga zwiększanie ilości kosmków jelitowych co przekłada się na dużo skuteczniejsze i wydajniejsze wchłanianie składników pokarmowych. W wieku około 8tyg odsadzamy od mleka. W tym czasie cielę powinno zjadać jakiś 1-1,5kg paszy treściwej. Od urodzenia cielę ma do dyspozycji wodę w oddzielnym wiaderku.

 

mam nadzieję, że coś rozjaśniłem, radze poszukać jakiejś dobrej książki, bo nie ma co wyważać otwartych drzwi:)

 

Mam problem z kupnem mleka w poszku dla cielaka czy w zamian mozna takiemu malcowi podac mleko w proszku krowie ktore jest w zwykłym sklepie sporzywczym? Dosypac jakichs witamin? Narazie mam dostep do krowiego mleka przez jakies dwa tygodnie bo krpwa jest wysoko cielna (czy takie mlek rozcieczyc z woda mam obawy ze bedzie za tłuste) a cielatko ma dopiero zaledwie tydzien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Mam problem z kupnem mleka w poszku dla cielaka czy w zamian mozna takiemu malcowi podac mleko w proszku krowie ktore jest w zwykłym sklepie sporzywczym? Dosypac jakichs witamin? Narazie mam dostep do krowiego mleka przez jakies dwa tygodnie bo krpwa jest wysoko cielna (czy takie mlek rozcieczyc z woda mam obawy ze bedzie za tłuste) a cielatko ma dopiero zaledwie tydzien.

 

Wiem, że kiedyś ludzie dawali takie coś cielętom, ale nie wydaje mi się, że będzie to dobrym substytutem mleka specjalnie przygotowanego dla cieląt (tam z reguły jest trochę więcej niż samo mleko w proszku...) Ciężko mi się do tego odnieść, odkąd pamiętam stosujemy preparaty mlekozastępcze. A co do problemu z kupnem- może jakiś sąsiad ma pożyczyć, czy coś, parę kg na początek Ci wystarczy. Dopóki masz pełne mleko od krowy i nie masz możliwości zakupu preparatu mlekozastępczego to podawaj pełne- nie rozcieńczałbym- u nas cielaki przez 1 tydzień dostają pełne mleko od matki, nie rozcieńczamy a tłuszcz jest wysoki (4,7%)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

W tych czasach problem z zakupem takiego produktu, jeden telefon i na podwórko przywiozą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

witam. mam takie pytanie, czy można stosować mleko (w proszku) spozywcze dla cielat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

mi się wydaję że taki spożywcze ma całkiem odmienny skład. Dziw że macie problem z zakupem jest tyle firm i na podwórko nawet dowoża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aga2010    0

Niestety sa takie małe wioski gdzie ludzie z chowu jakich kolwiek zwierzat zrezygnowali. Jaki przedstawiciel przyjedzie z jednym workiem mleka? Czytajac wywnioskowałam ze po 2-ch tygodniach mam podawac kukurydze ,otreby a kiedy semie lniane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

U nas już po 1 tyg życia dostają starter z własną śrutą zbożową i całym ziarnem owsa i kukurydzy. Siemienia nie podajemy (z reguły jest ono zawarte w preparatach mlekozastępczych). A z dowozem worka mleka- u nas i z 1 lizawką by przyjechali, ale co region to inna sytuacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

nie chodzi mi o to że nie ma gdzie kupic tylko o to że cena spożywczego jest o połowę niższa i nie wiem czy mozna nim odpajac cieleta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Moim zdaniem, to nie jest dobre podejście- jeszcze tańsza jest woda w kranie- nawet bardzo tania- pomimo to nikt nie próbuje na tym odchowywać cieląt. To samo z mlekiem, podejrzewam, że nie zdechnie, ale jakie będzie miało przyrosty i czy w ogóle będzie to przyswajać to już inna para kaloszy. To, że tańsze w sklepie nie znaczy, że tańsze w użyciu.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

aro321 no nie wiem czy wyjdzie tak taniej z tym mlekiem w proszku woreczek 900gr. kosztuje średnio 7-7,80 zł a worek mlekopanu kupisz w granicach 80-100 zł inny ma skład,mam takie pytanie Ty te cielaki to chcesz odpoić czy utrzymać przy życiu chociaż przy takim podejściu to wątpię żeby się to udało siemię lniane podajemy przy biegunce. a co Ty nie podajesz QQ i owsa w całym ziarnie czy otrąb ciekawi mnie czym je karmisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

do tej pory kupowałem cielaki tygodniowe i odpajałem je milsanem z sano, pózniej starter, siano, osypka i powoli wprowadzam pasze objętościowe (kukurydza, sianokiszonka, zielonka). Worek (25 kg) milsanu z sano kosztuje 140 zł a worek 25 kg mleka spozywczego znajomy sprzedaje po 60 zł a więc widać różnicę w cenie!! mówił mi ze ma kilku stałych odbiorców którzy dają to mleko cielakom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Ale nie koniecznie musisz kupować markowe mlekopany te z niższej półki też są niezłe i nic im nie brakuje no poza renomą ja dalej podtrzymuje że mlekopan jest tańszy a tu masz przykład licząc nawet ten Twój po 140zł /25kg.wychodzi 5,60zł za kg.a mleko policzmy po 7,7zł za kg.razy 25 kg.wychodzi 192zł mimo że droższe to i nie ma takich wartości odżywczych jak mlekopan a ważną żeczą dla cielaka jest zapach do którego się szybko przyzwyczajają i który im pasuje.uważam że możesz kupić tańszy mlekopan tylko trochę poszukaj.Sano ma dobre produkty ale renoma kosztuje.no i tyle na ten temat bo zaraz % za reklamę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aga2010    0

Ale jestescie dziwni rozumiem ze mozna oszczedzac na paszy dla zwierzat ale bez przesady mam zaledwie jedno cielatko ktore chce dobrze odchowac a ktos tu wypisuje ze chce je tuczyc woda. Ja szukam altermatywy dla braku mleka krowiego a mie krytyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj