Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czujnik temperatury w silosie zbożowym

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 27 luty 2014 - 22:00

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Witam, mam 4 silosy (po 25m3), lejowe, po cemencie i zastanawiam się nad zamontowaniem w nich czujników temperatury.
Zboże, jak dotąd, nigdy nie spleśniało/nie zgniło, ale co roku jest ta niepewność czy aby wszystko jest w porządku a ciężko jest sprawdzić co dzieje się ze zbożem w środku zbiornika.

Nie chodzi mi o fabryczne, dedykowane urządzenia pomiarowe - są one, z tego co widzę, bardzo drogie.

Ile czujników 9co jaką odl.) trzeba umieścić w jednym silosie?. Myślałem aby czujniki umieścić na lince stalowej przymocowanej do góry silosu i poprowadzić kabel z góry na dół.
Czytnik byłby jeden przełączany na każdy silos.
Czy ktoś z Was robił podobne usprawnienie - chętnie posłucham Waszych rad.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czujnik temperatury w silosie zbożowym Dzisiaj, 01:25
  •  

#2 Share 9Szczepan

9Szczepan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:agronomia, agrobiznes

Napisany 28 luty 2014 - 09:45

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Jeśli te silosy będą tylko na zboże to ja na twoim miejscu dał bym sobie spokój z czujnikami temperatury z racji niewielkiej objętości silosa. Zainwestuj lepiej w wilgotnościomierz do zboża.

#3 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 28 luty 2014 - 12:21

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Niby racja, ale co jeżeli zboże będzie na granicy tj. może będzie się grzało, a może nie? W sumie potrafię to sprawdzić organoleptycznie :) podczas koszenia. Zboże zużywam we własnym gosp.
.
Chodzi mi o to, że gdybym miał czyjnik temp. wtedy sprawdzam czy ono zaczyna się grzać i ewentualnie przerzucam je dmuchawą z dołu na górę. Teraz muszę wejść na górę zbiornika i sprawdzić ręką (najgłębiej jak się da) czy ono się grzeje.ewentualnie spuścić trochę zboża ze zbiornika. Ale zawsze mam wątpliwości co dzieje się w centrum zbiornika - myslę zresztą, że tam zboże ma największą tendencję do grzania się - chyba ,że sie mylę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share markus1

markus1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 28 luty 2014 - 18:32

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Ja mam termometr od samochodu czujka zamontowana w 2/3 wysokości silosu zegar na dole,jest ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share benek68

benek68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 20:36

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Mam te czujniki w Binach ,ale juz nie działają , lepiej weź sobie zrób otwór na włazie tak jak mają w silosach Agos na drzwiach wewnętznych włazu , wspawaj mufę i kup taki próbnik do pobierania zboża w silosie , taka długa rurka obracana i do tego wilgotościomierz i masz problem rozwiązany.

#6 Share grzesiekc2

grzesiekc2

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:ślusartswo, spawalnictwo, gięcie blach 2000x4, produkcja obejm.

Napisany 18 marzec 2014 - 19:03

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Mam dwa zbiorniki lejowe na zboże (34 i 20 t) Czujniki temperatury dostaliśmy jako gratis. Wyglada to tak, że od góry zaczepiony jest przewód ktory lużno zwisa na doł. W przewodzie znajdują się 4 czujniki na zewnatrz skrzyneczka z wejsciem na kontroler, podłączasz i na wyświetlaczu pokazuje po kolei temperature na każdej wysokości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Xandix

Xandix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, projektowanie układów elektronicznych, mikrokontrolery, budowa komputerów pokładowych

Napisany 01 czerwiec 2014 - 19:34

Czujnik temperatury w silosie zbożowym Witam,

3 lata temu wykonałem 10 urządzeń odczytujących i ok. 30 sond zaczepianych do silosa. Jak dotąd nastąpiła jedna awaria (przez winę osoby montującej sondę, nastąpiło przerwanie kabla informacyjnego) - sondy pracują w typowych warunkach, częste opróżnianie, zasypywanie itd.

Jeżeli chodzi o budowę sondy to wykorzystane są cyfrowe czujniki temperatury zamontowane według uznania - najczęsciej co 1m - klient ustala odległości i ilość czujników, czujniki zabezpieczone są przed dostępem np robaków, które mogłyby narobić szkody, wszystko jest podwieszone na lince stalowej i zaciśnięte w rurce termokurczliwej. Wtyczka sondy do podłączenia urządzenia znajduję się na dole silosa, tak aby można było wygodnie dokonywać częstych pomiarów - czasami zespół wtyczek zabezpieczonych jest wspólnym schronieniem w postaci puszki elektrycznej.

Temat urządzenia to kwestia otwarta, jestem w stanie zaprojektować dosłownie wszystko jeżeli chodzi o ten temat, możliwość zapisywania temperatur na karty SD, rejestracji temperatur (maks, min, uśrednianie) aż do najprostszego trybu: podpięcie sondy - odczyt i następny silos.

Jestem w stanie zrobić urządzenia i sondy zdecydowanie taniej i na takim samym poziomie jakości jak producent dedykowanych rozwiązań + jest to, że klient może zdecydować jak wygląda urządzenie odczytujące.

W razie pytań zapraszam na PW.

Pozdrawiam