Zaloguj się, aby obserwować  
Overpower

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta

Polecane posty

Overpower    0

Witam serdecznie !

 

Jestem tutaj nowy dlatego chciałbym się z wszystkimi gorąco przywitać !

 

Jestem z Podkarpacia i wraz z bratem mamy około 2ha pola. Zastanawiamy się nad wejściem w zioła.

Dużo przeglądałem forum i póki co zebrałem parę informacji na temat Melisy i Mięty.

Lecz chciałbym Was szanowni forumowicze zapytać o zdanie. No właśnie... co wybrać ? Jaka z tych roślinek jest bardziej opłacalna na takim areale ?

Oczywiście nie zaczniemy od razu od 2ha... to by była czysta głupota.... Lecz powolutku i stopniowo do przodu. Która wymaga więcej pracy i nakładu finansowego ? jak to się przekłada w liczbach właśnie ? ile trzeba by było zainwestować(powiedzmy 0,3ha)? jakie maszyny ?

 

Lub może źle szukam i jest dużo lepsze zioło które obecnie opłaca się uprawiać ?

(jeśli się myle to mnie poprawcie)

Gdzieś wyczytałem że lubczyk jest dosyć drogi (7zł/kg) lub wiesiołek (6zł/kg) lecz bardzo mało informacji jest na te tematy... albo ja źle szukam :D

Kozłek lekarski też podobno w cenie... No ale oczywiście każdy ma inne wymagania itd... itd....

 

Co do mięty to znalazłem takie informacje :

2,5-3,5zł/kg liść młucony. Zbiory 2x w roku. Jeśli jest deszczownia to 3-4 razy. Plon z 1ha to +- 3-5 Ton(ale za każdym zbiorem ?tego właśnie nie wiem). Młóci się sam liść. Ktoś pisał że wystarczy kupic sadzonek na kilkanaście arów a po roku wyrwać, przesadzić i jest tyle sadzonek że można obsiać pare hektarów (czy to prawda ?) no i koszty suszenia sa wysokie.

 

Co do melisy to :

 

1ha= 2-3 tony suszu. Zbiory do 3x w ciągu roku. Cena 5-7zł/kg. Opłacalność to 4zł. Tylko tyle udało mi sie póki co znależć.

(jeśli się myle to mnie poprawcie)

Dlatego proszę Was (doświadczonych) rolników o zdanie i rade!. Co nam polecacie ? Jeśli jest takie zioło z którego można by było w miarę przyzwoite pieniądze zarobić? Nie jesteśmy wymagający..... Nie ukrywamy że jeśli by się to opłaciło to z przyjemnością chcielibyśmy poszerzać i powiększać plantacje. Ciężkiej pracy się nie boimy :)

 

Z góry dziękujemy za odpowiedzi i rady :)

 

Pozdrawiamy serdecznie !

Edytowano przez Overpower

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Teściowie mają miętę i: mięta to około 5 zł netto/kg, zbiór u mnie 2 razy w roku, przy takim plonie to rzucam pracę i zajmuję się tylko miętą! Plon myślę to 1-1,2 tony z ha.

Korzenie wykopujesz i flancujesz i z powrotem sadzisz w ziemi. A trafią się korzenie zdrowe, jasno żółte, a i brązowe zgniłe. Oczywiście pryskanie Basagramem - reszta pielonka Cię czeka.

Gdzie sprzedać? u nas jest kontraktacja z handlarzem, ale tu na forum raczej nie oczekuj pomocy kto skupuje miętę bo Ci nikt nie nie powie. Ot Polska...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Overpower    0

Dziękuje wielkie Pic2ek (scoobie doo :D) za te cenne informacje! i tym ze się dzielisz wiedzą :). Co do skupu to myślę że nie będzie wielkich problemów prawda ? Słyszałem o firmie HerbaPol który skupuje mięte ale na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć za ile i w jakich ilościach. Dopiero musimy wybrać i wtedy będziemy szukać skupu.

 

Czy Twoi teściowie nawożą mięte ? jesli tak to czym ? i jakimi środkami chronią ? W necie pisze ze plon z ha to 3 do 5 ton. Ty piszesz że 1,2t - duże rozbieżności

Edytowano przez Overpower

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Jest temat miety na AF poszukaj, a z Herbapolem to nie myśl, że przyjdziesz a oni Cię przyjmą z otwartymi rękoma i rzuca Ci się na szyję bo chesz im mięte sprzedać :) Nie niczym nie nawożą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Overpower    0

Powiedz prosze czy zbiór jak jest powiedzmy 3 razy w sezonie to za każdym zbiorem są te powiedzmy 2 tony ? czy w sumie 3 razy zebrane dadzą 2 tony ? i ile jest po wysuszeniu ? ile % wagi traci ?

Edytowano przez Overpower

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Oni zbierają 2 razy i tyle. wiesz co myślę ze wprowadziłęm cię w błąd. te 2,5-3 tony z ha powinno się zebrać. po wysuszeniu to jest 1/3 wagi mokrej mięty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Overpower    0

a widzisz a jednak coś więcej się zbiera :) ale te 2,5-3 tony z ha to w skali roku/sezonu ? czy to plon z jednego pokosu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kelwinik    0

i jak posiałeś już jakieś zioła??

rozpisałem się dla ciebie ale zerwało mi łącze i wszystko się skasowało

Ja proponuję oba te zioła oraz jeszcze tymianek na który prawie zawsze jest zbyt, ostatnia cena to jakieś 6-7zł /kg, omłot mięty to jakieś 4-5zł/kg, natomiast melisę w zeszłym roku sprzedałem za 8zł/kg a ceny z tego roku jeszcze nie znam.

Melisa jest rośliną raczej 2 letnią , mięta natomiast 4letnią. U mnie melisy urosło jakieś 2000kg/ha suszonego omłotu (omłot to rozdrobnione liście i niewielka ilość pałki rośłiny), ale był to pierwszy rok był tylko 1 skos, natomiast w drugim roku wyda już 2 skosy w tym roku może nawet 3 ale ostatni będzie niewielki. Mięta plonuje podobnie,w 1 roku jeden skos a w kolejnych 2-3-4 roku po 2 skosy po jakieś 2000kg/ha.

Jak byś jeszcze coś chciał się zapytać to na priv bo nie ślędzę wątków na forum, brak czasu.

Ja w tym roku mam 1,4 ha Melisy(już 2 rok)-właśnie żniwa, 1,1 ha babki lancetowatej, i jakieś 3,1 ha tymianku, no i 0,1ha mięty, te zioła sieję i o tych coś mogę powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj