Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Overpower

Overpower

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 luty 2014 - 02:44

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta

Witam serdecznie !

Jestem tutaj nowy dlatego chciałbym się z wszystkimi gorąco przywitać !

Jestem z Podkarpacia i wraz z bratem mamy około 2ha pola. Zastanawiamy się nad wejściem w zioła.
Dużo przeglądałem forum i póki co zebrałem parę informacji na temat Melisy i Mięty.
Lecz chciałbym Was szanowni forumowicze zapytać o zdanie. No właśnie... co wybrać ? Jaka z tych roślinek jest bardziej opłacalna na takim areale ?
Oczywiście nie zaczniemy od razu od 2ha... to by była czysta głupota.... Lecz powolutku i stopniowo do przodu. Która wymaga więcej pracy i nakładu finansowego ? jak to się przekłada w liczbach właśnie ? ile trzeba by było zainwestować(powiedzmy 0,3ha)? jakie maszyny ?

Lub może źle szukam i jest dużo lepsze zioło które obecnie opłaca się uprawiać ?

(jeśli się myle to mnie poprawcie)
Gdzieś wyczytałem że lubczyk jest dosyć drogi (7zł/kg) lub wiesiołek (6zł/kg) lecz bardzo mało informacji jest na te tematy... albo ja źle szukam :D
Kozłek lekarski też podobno w cenie... No ale oczywiście każdy ma inne wymagania itd... itd....

Co do mięty to znalazłem takie informacje :

2,5-3,5zł/kg liść młucony. Zbiory 2x w roku. Jeśli jest deszczownia to 3-4 razy. Plon z 1ha to +- 3-5 Ton(ale za każdym zbiorem ?tego właśnie nie wiem). Młóci się sam liść. Ktoś pisał że wystarczy kupic sadzonek na kilkanaście arów a po roku wyrwać, przesadzić i jest tyle sadzonek że można obsiać pare hektarów (czy to prawda ?) no i koszty suszenia sa wysokie.

Co do melisy to :

1ha= 2-3 tony suszu. Zbiory do 3x w ciągu roku. Cena 5-7zł/kg. Opłacalność to 4zł. Tylko tyle udało mi sie póki co znależć.

(jeśli się myle to mnie poprawcie)

Dlatego proszę Was (doświadczonych) rolników o zdanie i rade!. Co nam polecacie ? Jeśli jest takie zioło z którego można by było w miarę przyzwoite pieniądze zarobić? Nie jesteśmy wymagający..... Nie ukrywamy że jeśli by się to opłaciło to z przyjemnością chcielibyśmy poszerzać i powiększać plantacje. Ciężkiej pracy się nie boimy :)

Z góry dziękujemy za odpowiedzi i rady :)

Pozdrawiamy serdecznie !

Edytowany przez Overpower, 26 luty 2014 - 02:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Dzisiaj, 02:37
  •  

#2 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 26 luty 2014 - 08:40

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Teściowie mają miętę i: mięta to około 5 zł netto/kg, zbiór u mnie 2 razy w roku, przy takim plonie to rzucam pracę i zajmuję się tylko miętą! Plon myślę to 1-1,2 tony z ha.
Korzenie wykopujesz i flancujesz i z powrotem sadzisz w ziemi. A trafią się korzenie zdrowe, jasno żółte, a i brązowe zgniłe. Oczywiście pryskanie Basagramem - reszta pielonka Cię czeka.
Gdzie sprzedać? u nas jest kontraktacja z handlarzem, ale tu na forum raczej nie oczekuj pomocy kto skupuje miętę bo Ci nikt nie nie powie. Ot Polska...

#3 Share Overpower

Overpower

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 luty 2014 - 12:08

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Dziękuje wielkie Pic2ek (scoobie doo :D) za te cenne informacje! i tym ze się dzielisz wiedzą :). Co do skupu to myślę że nie będzie wielkich problemów prawda ? Słyszałem o firmie HerbaPol który skupuje mięte ale na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć za ile i w jakich ilościach. Dopiero musimy wybrać i wtedy będziemy szukać skupu.

Czy Twoi teściowie nawożą mięte ? jesli tak to czym ? i jakimi środkami chronią ? W necie pisze ze plon z ha to 3 do 5 ton. Ty piszesz że 1,2t - duże rozbieżności

Edytowany przez Overpower, 26 luty 2014 - 13:16.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 26 luty 2014 - 14:27

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Jest temat miety na AF poszukaj, a z Herbapolem to nie myśl, że przyjdziesz a oni Cię przyjmą z otwartymi rękoma i rzuca Ci się na szyję bo chesz im mięte sprzedać :) Nie niczym nie nawożą.

#5 Share Overpower

Overpower

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:25

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Powiedz prosze czy zbiór jak jest powiedzmy 3 razy w sezonie to za każdym zbiorem są te powiedzmy 2 tony ? czy w sumie 3 razy zebrane dadzą 2 tony ? i ile jest po wysuszeniu ? ile % wagi traci ?

Edytowany przez Overpower, 26 luty 2014 - 20:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 27 luty 2014 - 12:27

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Oni zbierają 2 razy i tyle. wiesz co myślę ze wprowadziłęm cię w błąd. te 2,5-3 tony z ha powinno się zebrać. po wysuszeniu to jest 1/3 wagi mokrej mięty.

#7 Share Overpower

Overpower

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 27 luty 2014 - 12:42

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta a widzisz a jednak coś więcej się zbiera :) ale te 2,5-3 tony z ha to w skali roku/sezonu ? czy to plon z jednego pokosu ?

#8 Share kelwinik

kelwinik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 23 maj 2014 - 22:23

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta i jak posiałeś już jakieś zioła??
rozpisałem się dla ciebie ale zerwało mi łącze i wszystko się skasowało
Ja proponuję oba te zioła oraz jeszcze tymianek na który prawie zawsze jest zbyt, ostatnia cena to jakieś 6-7zł /kg, omłot mięty to jakieś 4-5zł/kg, natomiast melisę w zeszłym roku sprzedałem za 8zł/kg a ceny z tego roku jeszcze nie znam.
Melisa jest rośliną raczej 2 letnią , mięta natomiast 4letnią. U mnie melisy urosło jakieś 2000kg/ha suszonego omłotu (omłot to rozdrobnione liście i niewielka ilość pałki rośłiny), ale był to pierwszy rok był tylko 1 skos, natomiast w drugim roku wyda już 2 skosy w tym roku może nawet 3 ale ostatni będzie niewielki. Mięta plonuje podobnie,w 1 roku jeden skos a w kolejnych 2-3-4 roku po 2 skosy po jakieś 2000kg/ha.
Jak byś jeszcze coś chciał się zapytać to na priv bo nie ślędzę wątków na forum, brak czasu.
Ja w tym roku mam 1,4 ha Melisy(już 2 rok)-właśnie żniwa, 1,1 ha babki lancetowatej, i jakieś 3,1 ha tymianku, no i 0,1ha mięty, te zioła sieję i o tych coś mogę powiedzieć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Bolo21

Bolo21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 maj 2014 - 16:59

Jakie zioło wybrać ? Melisa vs Mięta Jakie ziemie najlepsze pod te zioła?