Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku?

48 odpowiedzi na ten temat

#21 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 25 luty 2014 - 11:13

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku?

Podałem Ci opcję ze zwalczaniem perzu po siewie po to, abyś zasiał łubin w optymalnym terminie. Gwarantuję Ci, że jeśli będziesz pryskał Roud*pem przed siewem, to zasiejesz w maju i będziesz mógł zapomnieć o dobrym plonie. Na Roundup był czas jesienią, teraz nie ma czasu.

Dobra, a więc postaram się zrobić wg twoich wskazówek. A co z opcją łubinu pod przyoranie na zielony nawóz? Niektórzy tutaj napisali, że łubin można będzie przeorać i w ten sposób na następną wiosnę będzie dobre stanowisko pod kolejne uprawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Dzisiaj, 23:22
  •  

#22 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 25 luty 2014 - 20:51

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Podałem Ci takie rozwiązanie, abyś był w stanie zebrać plon. Nawozów zielonych to tam już dosyć wyrosło. Jeśli nie chcesz zbierać plonu, to rzeczywiście poczekaj, opryskaj Round*pem i posiej łubin, saradelę czy co tam wymyślisz sobie.

Wiosnę sobie odpuść. Zasiej żyto hybrydowe w połowie września. To będzie najpewniejsze rozwiązanie.

#23 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 25 luty 2014 - 22:55

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Dobra, a więc niech będzie łubin żółty na plon. Od 1 marca postaram się ruszyć z robotą. Tak unijnie. ;D Może jeszcze jakieś porady? Dobrych rad nigdy za wiele. :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

100 sekund: 22 lipca 2016 zobacz »

•  

#24 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 luty 2014 - 16:21

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Uważaj na antraknozę.
http://lmgtfy.com/?q...traknoza łubinu

#25 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 23:09

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Jest jeszcze jedna sprawa, a mianowicie dzisiaj udało mi się jeszcze ogarnąć niedużą łąkę (około 1,5ha), więc szykują się również sianokosy, bo na sianko miałbym chętnego "kupca". :)

Trawa na tej łące jednak nie była już parę ładnych lat koszona, czyli jednym słowem, kolejny nieużytek do ogarnięcia. Słyszałem, że trawa z długo niekoszonej łąki nie nadaje się jako pokarm dla krów, jednak nie mogę znaleźć w necie żadnych informacji na ten temat, więc pytam was. Ale niby dlaczego miałaby się nie nadawać? Wydaje mi się to bez znaczenia, no ale wolę się upewnić.

Polecacie jeszcze jakieś dodatkowe zabiegi przed koszeniem? Poczytałem w internetach o włókowaniu, nawożeniu saletrą (choć to raczej kosztowna sprawa) lub nawożeniu gnojowicą, czy też o pryskaniu RSM (to też pewnie niemały koszt).

Może już teraz należy ruszyć z jakimiś wstępnymi zabiegami, zanim trawka zacznie się zielenić i rosnąć?

#26 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 05 marzec 2014 - 21:23

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Są różne łąki i wymagają różnego podejścia. Na tą twoją to już chyba nic nie pomoże, jedynie glisofat i siew od nowa, ale skoro nawożenie saletrą nazywasz kosztowną sprawą, to lepiej daj sobie spokój. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

#27 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 05 marzec 2014 - 22:45

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Stara, zaniedbana a tym bardziej nie koszona trawa będzie bardzo włóknista. Krowy chcą zielonki, nie zdrewniałego pokarmu. Na takiej łące znajduje się również również mnóstwo chwatów poprzez co kiszonka będzie nie smaczna. Jedyne co to przesiewka i uprawa na nowo. Nie wiem na jakiej glebie będzie znajdowała się Twoja łąka jednak jeśli chcesz obniżyć dawkę nawozów aby zmniejszyć koszty to zrób domieszkę z roślin motylkowych typu koniczyna czy lucerka

#28 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 marzec 2014 - 08:13

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Posprawdzaj czy oby nie rosną rośliny trujące bo potrujesz zwierzęta.A jakie to rośliny to poczytaj w literaturze

Edytowany przez Profil usunięty, 06 marzec 2014 - 08:29.

#29 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 14:26

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Tak więc pole zostało już przeorane, przebronowane, wyciągnąłem z niego maximum zielska. Nadal wyrasta z ziemi perz i inne pasożyty, ale wydaje mi się, że dalsza walka z nimi to będzie tylko strata paliwa i lepiej będzie już coś zasiać. Do tej pory byłem przekonany, żeby zasiać łubin, ale dowiedziałem się, że owies też mógłby się nadać na tym polu. Po żniwach dałbym oprysk na perz i na wiosnę miałbym czyste pole pod łubin, przynajmniej tak mi się wydaje. Chciałbym już w ciągu kilku najbliższych dni zasiać, bo to już chyba czas najwyższy, więc muszę szybko się zdecydować.

Czy opcja z owsem to dobry pomysł w silnie zaperzonym polu? Czy jednak lepiej posiać łubin?
Jak wygląda sprawa z nawozami na owies? Dać przedsiewnie czy po zasianiu? Wydaje mi się, że przedsiewny nawóz mógłby zostać zjedzony przez perz, więc pewnie opcja po siewie byłaby lepsza, ale może od was usłyszę jakieś lepsze porady. :)

#30 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2014 - 19:29

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? tak się męczysz z tym polem a tak w ogóle to jaka powieszchnia tego pola, czy jest to warte twej pracy

Edytowany przez Profil usunięty, 24 marzec 2014 - 19:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 12:29

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Ja bym zasiał kukurydzę, jak ziemia chociaż V klasy jest. Pytanie tylko, bo mam wrażenie, że to w środku lasu ta ziemia i do kukurydzy to w październiku zwierzyna może łazić i obżerać.
Aczkolwiek jak byś się zdecydował to roboty mało a doskonale odchwaścił byś pole. Ja mieałem 2,5 ha na którym rok wcześniej wymarzło pszenżyto sąsiadowi i nic już potem nie robił. Zielska porosło i myślałem pryskać Round*pem ale w końcu tylko zaorałem na wysoką skibę, brona, nawozy, siew (z polidapem pod korzeń), jeden oprysk milagro, druga dawka azotu i tylko patrzyłem ja rośnie :) Po zbiorze w listopadzie orka i do dziś mam tylko jakieś pojedyncze chwaściki.

Zastanów się.

#32 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 13:57

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? No na zastanowienie się już za późno, bo teraz to tylko czekam, aż coś wyrośnie. :) Przez dłuższy czas byłem niemal pewny, że posieję łubin, ale w ostatniej chwili wujek przekonał mnie do pszenżyta jarego na początek, no i różnica cen nasion też zrobiła swoje. Wysypałem 100kg lubofoski 4-12-12 (na 30a powierzchni), potem siew prawie 100kg pszenżyta. Siane 29 marca i na chwilę obecną wystartował na zielono tylko perz.

Edytowany przez KlimekPL, 09 kwiecień 2014 - 14:00.

#33 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 16:42

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To ładnie perz zasiliłeś :o jak mocno zaperzone to z pszenżyta się nie pocieszysz :( -trzeba było wrzucić seradeli [aby zgarnąć dopłaty] po żniwach oprysk i siejesz co chcesz ;)

#34 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 17:22

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Najwyżej będzie jakiś wniosek na przyszłość :)

Da się teraz jakoś chemicznie walczyć z perzem, gdy już pole zostało obsiane? Czy czekać do lata i dopiero wtedy glifosat?

#35 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 19:23

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Jako, że niektórzy pisali, że czekają na efekty, to wrzucam fotkę z widokiem na stan mojej uprawy na dzień dzisiejszy.

http://www.agrofoto....pszenzyto-jare/

Wiem, że trochę marnie i profesjonaliści zrobili by lepiej, ale z drugiej strony... mogło być gorzej. :) Więcej szczegółów napisałem pod zdjęciem.

#36 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 20:13

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Sory, ale takie lipy to ja jeszcze nie widziałem. Wujaszko widzę kształcony, Wujek dobra rada jak w mordę strzelił.

#37 Share konrad004

konrad004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo militaria motoryzacja off-road stare polskie samochody

Napisany 16 kwiecień 2014 - 21:27

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? na perz to możesz popryskać na jednoliścienne
w sklepie z opryskami coś doradzą
Valtra-Power Partner

#38 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 kwiecień 2014 - 08:29

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? dopłaty do ugoru też dają ja ugoruję i biorę dopłaty i to mi wystarcza po co się zapracowywać

#39 Share lampo 60

lampo 60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko i nic.

Napisany 20 kwiecień 2014 - 09:24

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? A ja mam takie pytanie do użytkowników.
Przejmuję dzierżawę którą trzeba doprowadzić do porządku. Rosną tam już brzózki i dzikie śliwy (te kłujące) wysokości ok 2m. Jest też kilka większych ok 4m, ale te usunę innym sposobem. Chcę usunąć te mniejsze krzaki i tu rodzi się moje pytanie.
Jak najlepiej, najłatwiej usunąć te drzewa?

Zastanawiałem się na rozdrabniaczem sadowniczym do którego mam dostęp, ale boję się zeby go nie zepsuć lub tym bardziej nie zniszczyć ciągnika.
Druga opcja to wynajęcie rozdrabniacza do gałęzi i wycinka drzew piłą, a następnie do rozdrabniacza.

Proszę o poradę. Pole ma 2,5 ha, a zadrzewienia łącznie zajmują powierzchnię ok 30-40a

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 20 kwiecień 2014 - 21:10

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Witam,ja bym się nie bawił w wycinkę itd. są firmy które kupują zakrzaczenia na pniu i to biorą na rębak, jeszcze za to płacą i by było z głowy i robienie z tym porządku :rolleyes: Pozdrawiam.