Skocz do zawartości

Zdjęcie

kompaktowe brony talerzowe

73 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 18 styczeń 2008 - 22:05

kompaktowe brony talerzowe Mam pytanie do użytkowników Kompaktowych bron talerzowych - czy zauważyliście jakieś pozytywne cechy tego typu sprzętu chodzi głównie o :

- jakość wykonania uprawy pożniwnej
- wyrównanie powierzchni pola
- przyspieszenie wschodów samosiewów i chwastów
- wymieszanie resztek pozniwnych
- niższe zuzycie paliwa na uprawe pozniwną

chodzi o to czy wyzej wymienione cechy to tylko slogany reklamowe producentów czy takie cechy w rzeczywistości posiadają takowe maszyny

pisząc kompaktowa brona talerzowa mam na mysli brone Ares T z Unii Grudziądz lub bronę Catros firmy Amazone - to tak na marginesie zeby była jasność o jaki sprzęt chodzi

pozdrawiam i czekam na wasze opinie
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kompaktowe brony talerzowe Dzisiaj, 12:03
  •  

#2 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 23:06

Mam pytanie do użytkowników Kompaktowych bron talerzowych - czy zauważyliście jakieś pozytywne cechy tego typu sprzętu chodzi głównie o :

- jakość wykonania uprawy pożniwnej
- wyrównanie powierzchni pola
- przyspieszenie wschodów samosiewów i chwastów
- wymieszanie resztek pozniwnych
- niższe zuzycie paliwa na uprawe pozniwną

Te slogany odpowiadają jak najbardziej rzeczywistości. Mam Quicka, czyli Ares talerzowy 460mm z nabudowanym siewnikiem i siałem kiedyś rzepak w ściernisko po jęczmieniu. Rzepak zeżarły ślimaki, ale pole wyglądało jak po doskonałej podorywce. Równiutko, wymieszna słoma pięknie, zazieleniło sie samosiewami jak by było siane normalnie. Zużycie paliwa ok. 10l/ha.
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#3 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 styczeń 2008 - 11:51

kompaktowe brony talerzowe dzieki za wskazówki - i mam jeszcze pytanko czy - rzeczywiście zapotrzebowanie na moc jest mniejsze niż w przypadku zwykłego grubera - słyszałem opinie ze z taką broną talerzowa o szerokosci 3m spokojnie moze pracować MTZ-82 i to z prędkoscią 12 km/h
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#4 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 14:08

kompaktowe brony talerzowe to prawda ze jest mniejsze zapotrzebowanie mocy
na przykladzie maszyn UG
kos 3m 100-140 KM
ares tl 3m: 80-100 KM
ares txl flex: 110-130 KM
wada tego typu urzadzen jest praktycznie brak kopiowania terenu, wiec pola musza byc naprawde bardzo zadbane, no i bez wiekszych gorek.
ja bym do waszego gospodarstwa jednak proponowal gruber, z jakim ciagnikiem to ma chodzic?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#5 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 14:10

kompaktowe brony talerzowe Czy tak dużo lepsze są te kompaktowe talerzówki od zwykłych zawieszanych bron talerzowych?

#6 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 14:25

kompaktowe brony talerzowe no raczej sa, poza tym czesto bardziej sie je porownuje do gruberow jako drugi sposob na tania, szybka i skuteczna podorywke.
zwykla talerzowka nie poradzi sobie tak z szczątkami pozniwnymi na malej glebokosci jak taka brona talerzowa, wschody nie beda takie szybkie, a jak chce sie dobrze wykonac zabieg to ekonomika tez nie taka <_<
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#7 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 15:28

no raczej sa, poza tym czesto bardziej sie je porownuje do gruberow jako drugi sposob na tania, szybka i skuteczna podorywke.
zwykla talerzowka nie poradzi sobie tak z szczątkami pozniwnymi na malej glebokosci jak taka brona talerzowa, wschody nie beda takie szybkie, a jak chce sie dobrze wykonac zabieg to ekonomika tez nie taka <_<

Jak ekonomika, w hu hu mocy trzeba do kompaktowej a zwykła talerzówka niby co innaczej zrobi jak ta kompaktowa, można za cene komaktowej klasyczną z wózkiem kupić zawieszaną i czepić siewnik i jeszcze lepiej zrobić bo nie wierze że talerze 460mm zrobią lepiej jak talerzówka z dużymi talerzami

#8 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 15:33

kompaktowe brony talerzowe temat powstał w celu czysto informacyjnym (dla mnie) bo mamy zwykłą talerzówkę z unii od zeszłego roku i jak na razie o zmianie nikt nie wspominał <_<

ale zainteresowało mnie w twojej wypowiedzi "wada tego typu urzadzen jest praktycznie brak kopiowania terenu" po czym tak sadzisz -miałes mozliwośc pracy z takim sprzętem czy moze widziałes ich pracę ??

do pytania o porównanie pracy kompaktowej i zwykłej to powiem tak ze kompaktowa w nieco inny sposób podcina glebę niż zwykła i stad ta róznica

#9 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 16:21

kompaktowe brony talerzowe jesli pole jest zaorane nie dosc staranie, czasem zostaja niewielkie dziury, szczeglonie na przekatnej, gdzie slady orki przecinaja sie pod katem prostym orajac plugiem zagonowym, w takich miejscach talerzowka pojdzie w gorze i nic nie zrobi, trzeba zajechac pod innym katem, z drugiej strony, a i tak nie zawsze zrobi.
w tych aresach kopiowanie terenu odbywa sie tylko za pomoca gum w miejscu zawieszenia talerzy, ale to daje taki efekt jak amortyzacja kabiny zawieszonej na gumach <_< .
w zwyklej talerzowce nie ma takiego problemu, bo raczej ciezko jest nia robic na glebokosci 30-50 mm, wiec gdy talerze wchodza glebiej nie widac "pustych plam" na polu.
natomiast jesli chodzi o robote to wlasnie w tym jest suksec takiej talerzowki, ze ma talerze o malej srednicy, posiadajace w pracy bardzo duza predkosc obrotowa przez co lepiej mieszaja szczatki pozniwne, geste rozstawienie talerzy gwarantuje rownomiernosc pracy nawet przy malej glebokosci.
dodatkowo sa przewaznie wyposazone w wloke, ktora "wytrzepuje" niewymlocone ziarna i pobudza je oraz chwasty do kielowania, a na koniec wal doprawiajacy, ktory zageszcza ziemie i tez przyczynia sie do szybszych wschodow.
zdziwlbys sie jak po 2-3 dniach po carrier'ze cale pole jest w rzepaku <_<
ferdek07 mi chodzi o podorywke, a nie siew metoda bezorkowa

#10 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 17:56

kompaktowe brony talerzowe A w tych aresach nie reguluje sie jego głebokości na wale??? <_<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 18:04

kompaktowe brony talerzowe regoluje sie, ale to nic nie ma spolnego z kopiowaniem terenu

#12 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 18:29

kompaktowe brony talerzowe zaczynam rozumiec o co chodzi z tym kopiowaniem - elementem który umozliwia ruchy talerzy w pionie jest jak zauważyłes belka z bespiecznikami gumowymi która nie daje aż takiej swobody ruchów wiec skok danego talerza w pionie jest mały dodając do tego sztywną konstrukcję która utrzymuje stałą głębokość roboczą poprostu niektóre talerze przejeżdzają nad głebszymi nierównosciami co spowaodowane jest tym ze sąsiednie talerze i tylni wał pracują na zadanej głębokosci roboczej - troche zawile to napisałęm ale wiem o co biega

a jak oceniacie wymieszanie resztek pozniwnych i kiełkowanie samosiewów i chwastów

#13 Share dominik93

dominik93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 18:48

kompaktowe brony talerzowe Jeszcze jednym plusem talerzówki kompaktowej jest morzliwość uprawy po orce <_<
A, co powiecie na talerzówke firmy Bury, jej zalety to:
regulowany kąt talerzy
morzliwość zamontowania na przednim TUZ ciągnika

#14 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 18:50

kompaktowe brony talerzowe A zwykłą talerzówkąto się nie da po orce robić?

#15 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 19 styczeń 2008 - 19:06

kompaktowe brony talerzowe Też się da, ale dobrze by było, gdyby była wyposażona w jakiś wał z tyłu.

#16 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 styczeń 2008 - 01:57

kompaktowe brony talerzowe @mechanizator bardzo dobrze rozumujesz <_<
raczej nie ma nic co szybciej wzbudzaloby samosiewy i chwasty do kielkowania, ale to juz pisalem.

#17 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 20 styczeń 2008 - 07:28

kompaktowe brony talerzowe Brzozak ma rację. Ale z tymi nierównościami to wszystko zależy od zadanej głębokości roboczej.

#18 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 styczeń 2008 - 10:11

kompaktowe brony talerzowe dzieki za poparcie, co do 2 czesci <_<

w zwyklej talerzowce nie ma takiego problemu, bo raczej ciezko jest nia robic na glebokosci 30-50 mm, wiec gdy talerze wchodza glebiej nie widac "pustych plam" na polu.

#19 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 20 styczeń 2008 - 13:04

@mechanizator bardzo dobrze rozumujesz ;)
raczej nie ma nic co szybciej wzbudzaloby samosiewy i chwasty do kielkowania, ale to juz pisalem.

hehe - dzieki

mam co do takich sprzętów jeszcze pytanie o ich pracę na polu gdzie pozostało dużo długiej słomy (np gdy sieczkarnia w kombajnie szwankowała)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 21 styczeń 2008 - 07:22

kompaktowe brony talerzowe Nie wiem jak radzi sobie z pociętą sieczką. Ale np. z ścierniskiem po rzepaku Ares poradził sobie lepiej niż CUT którego wcześniej mieliśmy ;)