Skocz do zawartości

Zdjęcie

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń

532 odpowiedzi na ten temat

#381 Share tktomek74

tktomek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:05

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Jak miło posłuchać braci rolniczej , tylko u nas jeden drugiego by w łyżce wody utopił.... jak można zegrać wszystkich rolników jak nawet branżowcy się nie dogadują...Ponura wizja przyszłości....?

Edytowany przez tktomek74, 26 luty 2014 - 17:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Dzisiaj, 17:49
  •  

#382 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:07

A pomidor nie chce jeść ??? i dać nie trzeba ??? Zdajesz sobie sprawę ile muszę podać roślinie wody i nawozu wiesz ilu ludzi potrzebuję żeby obrobić pomidory wiesz ze latem muszę je zerwać wysortować i żadna z tych prac nie poczeka nawet dnia... Akurat to twoje porównanie było kompletnie bez sensu bo nawet nie wyobrażasz sobie jak wygląda praca w ogrodnictwie i piszesz bzdury ale to już tak jest w tym naszym kraju ze niby jedna branża a nikt na siebie patrzeć nie może .... Nie mówię ze ze świniami jest lekko ale mam znajomych co mają hodowle,ale uwierz mi ze masz o wiele łatwiej z produkcją i sprzedażą niż ja na ogrodnictwie Ty możesz świnkę chwilę przetrzymać nie masz tak wielkich kosztów i nie masz na głowie pracowników a ja jak była zadyma z bakterią e coli musiałem dbać o krzaki żeby w ciągu jednego dnia nie zmarnować całej produkcji a to ze towar zamiast na auto szedł na wywrotkę i na pole to już nikogo nie obchodziło... Wiesz jaki w ogrodnictwie jest stosunek kosztów do zysków ??? nie masz o tym pojęcia zresztą jak każdy na wsi powiesz ze przecież badylarz i tak ma dobrze a ten co ma hodowle ma zawsze źle i co najgorsze że nigdy się to nie zmienia i zamiast jeden za drugim stać murem to każdy pod sobą dołki kopie i nie ma problemu z tym ze na wsi jest źle problem jest z tym ze na wsi źli są ludzie i tylko ludzie którzy są pazerni zazdrośni i nieodpowiedzialni
Piszesz ze zgadzasz sie z tym ze na wsi jest złą mentalność a sam należysz do takiej samej grupy ...

Sam lepszy nie jesteś, porównujesz kilkuhektarową szklarnie z hodowlą kilku świnek. A jak świnek jest kilka tysięcy to myślisz że nakłady są nie wielkie?

#383 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:14

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń nie wiem czy zauważyliście ale cały ogól ludzi dziwnie patrzy za tych co posiadają świnie, krowy byki itp. bo smród brud, poczytajcie na pomorskiej jakie komentarze są pod artykułem.;/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:30

Sam lepszy nie jesteś, porównujesz kilkuhektarową szklarnie z hodowlą kilku świnek. A jak świnek jest kilka tysięcy to myślisz że nakłady są nie wielkie?

Nie porównuję do hodowli kilku świnek tylko do ludzi co trzymają po 500-600 tuczników i bez problemu radzą sobię w pojedynkę przy dobrej automatyce a co do kosztów to jednak są różnice ostatnio robiłem kalkulacje żeby postawić 2 ha szklarni z kotłownią i sortownią i nie wiem czy 10 mln by mi starczyło gdzie przy tuczniku 10 mln kasy to nie ukrywajmy ale już coś pobalujesz a z 2 ha szklarni żyjesz tak aby na ratę do banku i na biedne przeżycie i to nie wiem czy by wystarczyło. Nie mówię ze na tucznikach idzie zarobić ale chodzi mi o to że dzisiaj na wsi na czymkolwiek jest trudno zarobić a nie da się ukryć że nakłady pracy w ogrodnictwie a w tuczarni są inne a zarobki tego nie pokazują ... A co do wielkości nakładów to nie porównuję sum nakładów ale porównaj jaki masz nakład na wyprodukowanie kg tucznika i jaki wychodzi stosunek procentowy a ile potrzebujesz na kg pomidora. Zresztą koniec rozmowy bo widzę że nic niestety nie rozumiesz a nie mam zamiaru się kłócić.

I nie porównuj ceny jaka jest aktualnie tylko porównuj średnią chociaż z ostatnich 5 lat bo teraz krzyczycie bo jest załamanie ale jak ogrodnicy przez głupią fikcyjną bakterię zostawiali życie na sznurze to wtedy nikt z was się nie odezwał i nie pomógł. My chociaż nie blokowaliśmy dróg tylko protestowaliśmy w cywilizowany sposób przez dialog z rządem i umieliśmy się wypowiadać a nie "jąkać" jak wasi przedstawiciele którzy prostestują i utrudniają życie innym .. dziwicie się ze w miastach nas nie lubią ja się nie dziwię bo jak strajkowały np pielęgniarki to nie przeszkadzały mi w codziennym życiu nie blokowały dróg w całej Polsce i nie przeszkadzały w prowadzeniu interesów a wiecie jakie straty przynosicie przez te blokady np w branży transportowej ??? Ludzie ogarnijcie się strajkujcie bo macie do tego prawo ale róbcie to z głową a nie robicie jeszcze większe podziały społeczne.

Edytowany przez uglibugli, 26 luty 2014 - 17:53.

#385 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:51

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń U mnie jest gość a właściwie firma która hoduje 60 tys tuczników. Zysków to oni za bardzo w zeszłym dobrym roku nie mieli. Znajomy ma szklarnie 4 ha i myśli o drugiej więc jakoś daje rade. Ja też nie mam zamiaru się kłócić, ale znasz przysłowie wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

#386 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 26 luty 2014 - 17:59

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Masz rację że nie narzekał ostatni sezon był nawet dobry ale zapytaj co było 2-3 lata temu ;) A buduję dlatego ze chce nadgonić ilością bo gdyby miał obiekt połowę mniejszy to nie miał by co do garnka włożyć .... Widzę ze jesteś z wielkopolski jak znasz ogrodników to podejrzewam ze może rejon Pleszewa to zobacz ile szklarni nie jest jeszcze obsadzonych bo brakło już kasy na start i to wcale nie mówię o małych obiektach. Zresztą nie o tym temat chodzi mi tylko o to ze czy ja czy ty jesteśmy takim samym rolnikiem a chodzi o to że jak jednemu dzieje się krzywda to drugi się "cieszy" i odwrotnie i dopóki ludzie na wsi nie zrozumieją że trzeba się wspierać i że trzeba inaczej szukać porozumień to nic wam te strajki nie dadzą ...

#387 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 luty 2014 - 18:23

JAk pisałem w porzednich postach zamiast jeczeć że zachodni rolnicy wykupuja nasze zakłady przetwórcze i sprowadzają swinie od siebie sami powinniśmy je wykupić

Idealny przykład sprzedaży PZZ Stoisław. Jak tylko pojawiła się informacja że Skarb Państwa chce sprzedać zakład i było ryzyko że kupi je obcy inwestor kilku rolników utworzyło coś w stylu podmiotu gospodarczego by móc stanąć do przetargu. Wiadomo że kilku nie kupi tak potężnego zakładu i potrzeba by rolnicy się zebrali i wpłacili o ile dobrze pamiętam ok 20tys które w porozumieniu z bankiem mieliby bardzo korzystnie rozłożone na raty. Tym sposobem stali by się udziałowcami w zakładzie a przy tym utrzymaliby jeden z większych elewatorów w swoich rekach. Jak można się domyśleć wszystko się rozsypało zanim jeszcze powstało i Stoisław kupił Polski Cukier. Niby prowadzony jest skup ale kto wie czy za chwile nie zamkną zakładu a po dokonaniu prywatyzacji KSC cała spółka razem ze Stoisławiem nie pójdzie w obce ręce. A wtedy rolnicy będa mogli zapomnieć o sprzedaży zboża do młynu.

#388 Share Rolnik_z_Podkarpacia

Rolnik_z_Podkarpacia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 26 luty 2014 - 18:30

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Panowie po co się kłucicie przecież ogrodnictwo i tucz świń jest tak samo trudny i wymaga nakładów.
Każdy jest rolnikiem bez wyjątków czy to krowiarz, ogrodnik, wielkoobszarowiec czy hodowca świń wszyscy musimy się wspierać bez wyjątków, może będę sie powtarzał ale do skur*****a nie blokujcie dróg tym pogorszymy naszą sytuacje moim zdaniem trzeba WYJECHAĆ NA WIEJSKĄ 2 tyś ciągników z obornikiem i zrobić tam sajgon innej rady niema !!

#389 Share adamn999

adamn999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 26 luty 2014 - 18:33

w wielkopolsce są gdzieć protesty bo chce jechać okolice poznania gniezno może wie ktoś ?

Województwo wielkopolskie

Pikieta na drodze krajowej A5 ( krzyżówka Poznań Bydgoszcz- na wysokości Katedry w Gnieźnie)
kontakt : Ryszard Majewski 604 392 491
Solidarność RI
Więcej info na ich stronie

Edytowany przez adamn999, 26 luty 2014 - 18:34.

#390 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 26 luty 2014 - 18:34

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Dobrze kojarzysz mieszkam parenaście km od pleszewa. Całkiem niedaleko mnie powstał projekt zm salus golinka. Wielu znajomych uwierzyło że to będzie ich zakład, ja znając czołowych działaczy i sposób przejęcia zakładu od początku powątpiewałem w szanse na powodzenie tego projektu. Chęci i cel szczytne, dla członków wyszły z tego wielkie długi. Niby wiadomo że zakłady gdyby były rolników byłoby lepiej, z drugiej strony wspólne dobro łatwo może zostać roztrwonione przez kilku cwaniaków i niewiedze, albo ufność innych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 26 luty 2014 - 18:36

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Panowie sami jesteśmy sobie winni tej sytuacji i to sobie trzeba powiedzieć przed lustrem :) Polski chłop, raz że zazdrosny, 2 że zawistny, a 3 że głupi !!
A to, że po upadku komuny tradycją się stało, że nas robią w **ja od 25 lat i to we wszystkich branżach, zboże, qq, świnie, bydło mięsne i co my tam jeszcze produkujemy. A dla czego? Sami się o to prosimy - czytaj pierwszą linijkę mojego postu..
Moim zdaniem żadne machanie flagami, palenie opon, blokowanie dróg nie pomoże. Może da to efekt na tą chwilę ale za kilka miesięcy znowu będzie to samo, będą żniwa będą tanie ceny (jak co roku) i żadne żale do UOKiKu nie pomogą.
Jedyne wyjście jakie ja widzę to grupy producenckie, w nich jest siła. O tym chyba nikogo nie muszę przekonywać. Niech Ci co teraz blokują drogi dobrze się zastanowią nad tym. Duża grupa może negocjować ceny, może mieć własny mały zakład mięsny a to właśnie zakłady mięsne najwięcej zarabiają. 1 kg mięsa + litr wody i masz 2 kilo przepysznej szynki za 20zł/kg.
Ale gdzie u nas zakładać grupę? Trzeba nowego pokolenia rolników, żeby zaczęli myśleć tak jak zachód. Może wtedy coś się zmieni..
Ze zbożem jest tak samo zawsze w żniwa niskie ceny a rolnicy w płacz.. Skupy zakupią tanio za 3-4 miesiące sprzedają z zyskiem 100zł lub więcej i się cieszą że kolejny raz zarobili na polskim rolniku :) a o tym że taniej można kupić środki produkcji to już nie będę wspominał. No ale u nas sąsiad jest w stanie oddać za darmo tylko po to żeby obok sąsiad był stratny. Zysku byśmy chcieli ale żeby razem z sąsiadami zarobić, nie ma mowy!

Reasumując pozdrawiam tych co protestują, mam do nich szacunek że potrafili się zjednoczyć ale niech się zastanowią czy nie lepiej znaleźć rozwiązanie, które zlikwiduje problem u źródła a nie jego skutki...

W Top Agrar czytałem, że w Niemczech średnio jeden rolnik należy do 2 grup producenckich, u nas to chyba mały odsetek.

Edytowany przez melon10641, 26 luty 2014 - 18:40.

#392 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 26 luty 2014 - 18:49

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Adrianie... bzdury piszesz... 1 kg mięsa +1,5 l wody to 2,5 kg szynki to po 1 a po 2 nie 20 zł a 25 zł ona kosztuje :P
Tylko w grupach producenckich jest szansa na rozwój i stabilizację ale hymm... przeciętny rolnik jest za mały do stworzenia takiej grupy. Dlaczego? A już mówię: w kwestii nawozów np: znajomy szukał chętnych na zakup saletrzaku i saletry po korzystnych cenach, obleciał 3 wsie i nie nazbierał chętnych bo albo ludzie mieli inne wydatki (rata kredytu, brak kasy bo dopłata nie przyszła, zakup maszyny) albo nie chcieli bo "nie będzie się na mnie dorabiał". Wielu z nas kupuje nawozy jak dopłata przyjdzie - świadczy to o zasobności gospodarstwa a raczej jej braku.

Z nowym pokoleniem rolników u mnie marnie - większość grunty obrabia po godzinach, hodowlę prowadzą rodzice, nie ma możliwości zakupu ziemi i stoi się w klinczu - sprzedać szkoda a rozwinąć się nie ma jak.

Co do cen zboża: zamiast kupować ciągniki o 40% za duże lepiej zainwestować w magazyny na zboże.

Naszą mentalność trudno zmienić i nie ma co liczyć na poprawę. Zazdrość, zawiść i nienawiść mamy w genach.

#393 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:16

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń przepraszam za głupotę, nie kojarzę dobrze cen bo przeważnie z mięs to tylko swoje wyroby jem.

Moim zdaniem nikt nie jest zbyt mały do grupy jedynie zbyt głupi, zawistny lub zacofany. Bo jeżeli ludzie wezmą kalkulator, ołówek i kartkę papieru to będą mogli sobie policzyć, że bardziej się opłaci kupić nawozy w terminie kiedy są tanie na kredyt (podkreślam kredyt na uczciwy procent a nie chwilówkę na 300%) niż czekać na dopłaty i kupić wtedy kiedy tylko czekają na to producenci nawozu ;) a o tym że taniej można kupić w grupie i drożej sprzedać nikogo nie muszę przekonywać.
Tak samo jak trzeba we wrześniu kasy na orkę i zasiewy przykład.:
potrzebuję na jesień 12 tyś zł.
A) sprzedam zboże po 600zł czyli wyjdzie 20 ton
B) wezmę kredyt na 7 procent i zboże sprzedam powiedzmy za 4 miesiące po 700 zł. Zarobiłem na sprzedaży 2 tyś zł a kredyt na 12tyś i 7 procent kosztował mnie 280zł. Łał jestem do przodu 1720 zł
Myślę, że taka zwykła Polska wieś która ma ok 300 - 500 ha powierzchni na pewno nazbierała chętnych na 1- 2 tiry nawozu. Ba opryski można taniej kupić i co się tylko chce..
Ba jak dużo rolników się zjednoczy można partię polityczną założyć i w końcu mieć jakiś głos w społeczeństwie/polityce a nie PSL. Tylko jeden warunek, trzeba chcieć się zjednoczyć..
Ale co ja tu będę marzył sobie jak mogłoby być fajnie i przyjemnie jak tu szara rzeczywistość za oknem :P
A to, że kasa na wsi jest na to aby budować wspólne magazyny to masz 100 procent racji!!

Edytowany przez melon10641, 26 luty 2014 - 19:18.

#394 Share farmerek12

farmerek12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:16

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń A może w ramach protestu podrzucić by do sejmu kilka dzików zarażonych tym afrykańskim pomorem świń ??? Co Wy na to ? :D

#395 Share kammillo

kammillo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:24

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Zrobić tak pod sejmem jak we francji!!!

#396 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:30

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń lepiej zrobić im drugi majdan to co dzieje się w polsce to aż nóż otwiera się w kieszeni i nie chodzi tu o tylko ceny tuczników ale to co zrobili z ubojem rytualnym czemu jeszcze nie jest przywrócony bo politycy wolą dbać o interesy ukrainy niż polskiego rolnika a teraz Piechociński wpadł na nowy pomysł jak sięgnąć do kieszeni podatników chcą wprowadzić podatek o starych samochodów. większość społeczeństwa jeździ starym samochodami bo tak lubią tylko dlatego że nie stać ich na nowe

#397 Share kammillo

kammillo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:32

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Pozbyli się Lepera i samowolkę mają

#398 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:39

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Tak i teksty rządzących i opozycji ze ukraina jest nam potrzebna nie wiem do czego chyba do tego zeby zniszczyć w Polsce rolnictwo bo innego sensownego argumentu nie widzę ...

#399 Share tktomek74

tktomek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:44

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń I tak rząd ma wszystko pod kontrolą tylko rolnik nie przeżył...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share farmerek12

farmerek12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 26 luty 2014 - 19:46

Strajk rolników przeciw niskim cenom świń Mnie najbardziej wkurzyło gdy Tusk powiedział że Polska jest w stanie wesprzeć Ukraine finansowo ;[ . Nie wiedziałem że żyje w takim bogatym kraju :blink: . A że świnie po 3 zł to go g**no obchodzi .