Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hydroakumulator skrzyni biegów

24 odpowiedzi na ten temat

#21 Share muoodyy

muoodyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 19:28

no ja w zasadzie sie zastanawiam co to kurcze zmieni. mnie najbardziej wkurzają drgania kabiny i ogolnie calego ciagnika podczas transportu i troche mi szarpie przy przelaczaniu abcd. nic poza tym niepokojącego nie zauwazylem. takie pytanie czy ktos kto wymienił taki akumulator zauważył różnice w czymkolwiek? jesli tak to co się zmieniło po wymianie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hydroakumulator skrzyni biegów Dzisiaj, 15:45
  •  

#22 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 20:22

Też założyłem hektos 0,7L, 9 bar. Różnicy nie zauważyłem żadnej.

#23 Share muoodyy

muoodyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 20:33

no to skoro nie ma różnicy to po co ten akumulator właściwie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24 Share marquez

marquez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 23:55

W kwestii MF serii 6100

Za amortyzacje podnośnika odpowiedzialny jest jedynie rozdzielacz hydrauliczny, jak poniżej, akumulator nie ma tu nic.

Akumulator hydrauliczny czy bardziej precyzyjnie hydropenumatyczny jak sama nazwa wskazuje akumuluje ciśnienie w swojej objętości.

Ma za zadanie niwelować skoki ciśnienia i zachowywać względnie stałe ciśnienie w obwodzie niskiego ciśnienia, w tym przypadku 17 bar ( o ile dobrze pamiętam )

Praktycznie znacznie jest takie, że w obwodzie niskiego ciśnienia mamy takie odbiorniki ciśnienia jak sprzęgła napędu4x4, blokady mostu, wałka WOM, sprzęgła głównego, dynashiftu, cylinderki hamulców i chodzi o to a aby tego ciśnienia wystarczyło na wszystkie te elementy. Wiadomym jest, że jest pompa która ma tam jakiś stały wydatek, względnie stały od obrotów, ale może się okazać, że w danej chwili będzie on za mały, bo operator ma włączony wałek wom, używa hamulców i jednocześnie automatycznie przy hamulcu włącza się przedni napęd jak to ma miejsce w tych mf'ach. 

Objawy jakie mogą wystąpić przy uszkodzonym akumulatorze hydr. są takie, że będą nam się pojawiać "kwiatki" typu, że mamy włączony wom, włączamy napęd przedni to wom przestaje działać itp. 

Uszkodzony akumulator może też mieć wpływ na charakterystykę działania sprzęgła, szybkości jego reakcji, ale to zależnie dokładnie w jakim modelu mf'a, bo są dwa rodzaje sprzęgieł dla tej serii.

Według specyfikacji parametry akumulatora:

pojemność: 1 L

ciśnienie: 9+-1bar ( nabijany azotem )

Control_valve.jpg

Edytowany przez marquez, 12 listopad 2014 - 23:58.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share slajders25

slajders25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 17:05

Ja u siebie zauważyłem że troszkę mniej szarpie sprzęgło przy rozgrzanym oleju i przerzucanie półbiegów jest bardzie płynne tj. nie ma takich gwałtownych uderzeń. Pamiętam też że czasami zdarzało się takie coś że przy nawrotach gdy ciągnik miał załączoną blokadę, 4X4 i zaczynałem zawracanie do tyłu a w tym samym momencie podnosiłem maszynę to sprzęgło tak jakby nie łapało aby po ok. nie całej sekundzie złapać gwałtownie. To zjawisko występowało czasami i zawsze jak w jednym momencie następowało wyłączenie blokady, podnoszenie, zmiana kierunku jazdy i sprzęgło. Teraz jakby tego nie obserwuję ale nie wiem czy to jest związane z hydroakumulatorem.

A co do pojemności to 1L jest dużo droższy i gwint nie pasuje (trzeba stosować przejściówkę) a 0,3L nie powinno robić wielkiej różnicy