rhtrthrth

Nadbudowa Garazu przepisy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rhtrthrth    0

Witam Serdecznie. Nie wiem czy pisze w dobrej kategori, jesli nie, prosze o przeniesienie oraz nie zamykanie tematu.

Mam sasiada, ktory skarzy cala wioske o wszystko, o co tylko sie da. Sasiedzi placili mandaty,kary za wozenie obornika i szamba zima, nielegalne budowle lub ich przebudowa na gospodarstwie, znecanie sie nad czlonkami rodziny, jazda dzieci maszynami itp. Najgorsze jest to, ze nie boi sie nawet powiedziec w oczy, ze to on skarzy. Niestety jak narazie ja, jestem najwiekszym jego poszkodowanym.

Nie znam sie na przepisach budowlanych, a boje sie, ze moze dawac jakies lapowki, wiec mam nadzieje, ze wy mi jakos pomozecie. W niedawnym czasie wpadl na pomysl podniesienia garazu jednospadowego o okolo 3 metry do gory i zalania stropu, by moc przechowywac slome. Dostalem juz 2 pisma, poradzcie mi, czy moge cos zrobic, by nie pozwolic mu? lub chociaz najnajdluzej opoznic budowe? Garaz jest zbudowany na granicy ze mna. Pisma ktore otrzymalem:

post-66306-0-80021000-1392815282_thumb.jpgpost-66306-0-66066300-1392815295_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ze jest taki zawód jak radca prawny , on ci wytłumaczy i będziesz mógł sie odwołać . o ile juz nie minęło 7 dni .

A wiesz wgl co ustalili w tym postępowaniu ? Bo ja myślę że raczej i tak to dostawi bo pewnie zrobił wszystko z prawem , skoro wystąpił o ustalenie warunków

A tak wgl to skąd wiesz że mu na to zezwolą ? jak dopiero zebrali dokumentacje ? teraz masz czas na odwołanie sie do tej dokumentacji , a potem dopiero oznajmią czy może stawiać czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rhtrthrth    0

Radca Prawny u nas w gminie, ktory i tak nie jest codziennie to sasiada znajomy. A inni Radcy chca sporo kasy, wez plac im za kazda wizyte, nie stac mnie.

A wiesz wgl co ustalili w tym postępowaniu ? -- wiem tylko tyle, co jest na tych 2 dokumentach

Bo ja myślę że raczej i tak to dostawi bo pewnie zrobił wszystko z prawem , skoro wystąpił o ustalenie warunków -- tak, napewno robi wszystko zgodnie z prawem

A tak wgl to skąd wiesz że mu na to zezwolą ? jak dopiero zebrali dokumentacje ? teraz masz czas na odwołanie sie do tej dokumentacji , a potem dopiero oznajmią czy może stawiać czy nie -- w jaki sposob moge sie odwolywac? moge napisac pismo, ze nie chce by podnosil? czy jak ma to wygladac

Nawet jesli wszystko robi ok, to chce mu to uprzykrzyc jak sie tylko da. Dlatego pomozcie prosze.

Myslalem wczesniej o tym, ze jak zaczna budowe, to zglosze, ze robia na wysokosci bez kasku, ale nie wiem czy to dobry pomysl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...Mam sasiada, ktory skarzy cala wioske o wszystko, o co tylko sie da. Sasiedzi placili mandaty,kary za wozenie obornika i szamba zima, nielegalne budowle lub ich przebudowa na gospodarstwie, znecanie sie nad czlonkami rodziny, jazda dzieci maszynami itp. Najgorsze jest to, ze nie boi sie nawet powiedziec w oczy, ze to on skarzy. Niestety jak narazie ja, jestem najwiekszym jego poszkodowanym.

Nie znam sie na przepisach budowlanych, a boje sie, ze moze dawac jakies lapowki, wiec mam nadzieje, ze wy mi jakos pomozecie. W niedawnym czasie wpadl na pomysl podniesienia garazu jednospadowego o okolo 3 metry do gory i zalania stropu, by moc przechowywac slome. Dostalem juz 2 pisma, poradzcie mi, czy moge cos zrobic, by nie pozwolic mu? lub chociaz najnajdluzej opoznic budowe? ...

 

A to wolno:

- wozić obornik i szambo zimą?

- wolno robić samowole budowlane?

- od kiedy dzieci mogą jeździć maszynami - dlaczego KRUS ma wypłacać im rentę przez głupotę rodziców zamiast podwyższyć renty ludziom którzy uczciwie przepracowali całe życie w gospodarstwie?

 

Zastanów się nad jednym - czy masz jakieś dowody że to on? Z doświadczenia wiem że idzie szybko dojść kto np na mnie doniósł? Bo jeżeli info masz z plotek wiejskich to obyś się nie zdziwił jak czepiasz się niewinnego człowieka.

 

A co do budowy - znajdź dobrego "kierownika budowy". Oni mają sporo znajomości i wiele mogą ustalić czego się nie da a co się da (wstrzymać całkowicie przebudowę).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rhtrthrth    0

 

A to wolno:

- wozić obornik i szambo zimą?

- wolno robić samowole budowlane?

- od kiedy dzieci mogą jeździć maszynami - dlaczego KRUS ma wypłacać im rentę przez głupotę rodziców zamiast podwyższyć renty ludziom którzy uczciwie przepracowali całe życie w gospodarstwie?

 

Zastanów się nad jednym - czy masz jakieś dowody że to on? Z doświadczenia wiem że idzie szybko dojść kto np na mnie doniósł? Bo jeżeli info masz z plotek wiejskich to obyś się nie zdziwił jak czepiasz się niewinnego człowieka.

 

A co do budowy - znajdź dobrego "kierownika budowy". Oni mają sporo znajomości i wiele mogą ustalić czego się nie da a co się da (wstrzymać całkowicie przebudowę).

 

Kazdy wie jaka w tym roku zima, wiec co polecisz na to, gdy szambo sie wylalo?

Samowola budowlana polegala na tym, ze w stodole zostaly zrobione stanowiska dla krow. Uwierz, ze malo kto wie o tym, ze zrobienie stanowisk w stodole jest nielegalne bez papierow.

Za sama jazde maszyna chcesz spodziewac sie wypadku? Jak narazie wiecej wypadkow, w tym smiertelnych ponioslo wiecej osob w wieku powyzej 18 lat niz niepelnoletni.

Czy mam dodowy ze to on? Tak, bo mowi ci o tym patrzac w twoje oczy

 

Czyli widze, ze jednak nie pomozecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Przeczytaj moje ostatnie zdanie - ja dowiedziałem się od dobrego kierownika budowy że wg przepisów mogę przenieść linię telefoniczną na skraj drogi, nawet podał mi ile centymetrów ma być od krawędzi asfaltu itp. Podzwonił, popytał. Teraz tylko muszę ubrać to w ładne zdania i przesłać do właściciela słupów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Różnice między remontem, rozbudową, nadbudową, przebudową

 

Po latach użytkowania naszego wymarzonego domu, często zachodzi potrzeba wprowadzenia pewnych zmian do naszego otoczenia. Czy będą one związane jedynie z chęcią odnowienia miejsca zamieszkania, czy też z wprowadzeniem bardziej radykalnych zmian, zawczasu należy zastanowić się co nasze prawo mówi na ten temat. Pomimo, iż słowa takie jak remont, przebudowa, rozbudowa, bądź nadbudowa, dobrze są znane każdemu i dotyczą stosunkowo prostych robót budowlanych, to jednak wprowadzenie ich w życie wymaga znajomości i uwzględnienia często skomplikowanych przepisów Prawa budowlanego.

 

 

Zgodnie z ustawą Prawa budowlanego przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego; przy czym dopuszcza się również zastosowanie innych materiałów niż te, których użyto w stanie pierwotnym.

 

 

W budownictwie remont dzieli się na trzy podstawowe kategorie:

  • Bieżący – remont ten polega na wykonywaniu okresowych przeglądów oraz drobnych prac konserwatorsko-profilaktycznych w celu utrzymania budynku wraz z jego otoczeniem w należytym stanie technicznym. Do czynności tych zaliczamy wszelkiego rodzaju naprawy, a także przedwczesną likwidację ewentualnych uszkodzeń elementów budowlanych oraz wyposażenia budynków.
  • Interwencyjny – remont ten dokonywany jest w przypadku wystąpienia nagłych uszkodzeń takich, jak pęknięcie rury, wybuch (np. gazu), pożar, wyciek, itp.
  • Kapitalny – jest to remont polegający na wymianie oraz naprawie wszelkich zużytych, zniszczonych, bądź uszkodzonych elementów budynku i wyposażenia. Najczęściej remonty kapitalne przeprowadza się w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu oraz wartości użytkowej obiektu. Prace te są często prowadzone jednocześnie z modernizacją.

Od strony prawnej większość prac remontowych wymaga jedynie zgłoszenia do starosty. (patrz artykuł: Remont zgodny z prawem). W zgłoszeniu takim należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin przewidywanego ich rozpoczęcia. Należy również dołączyć dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Poza tym, w razie konieczności, urząd może nałożyć obowiązek uzupełnienia zgłoszenia (w określonym terminie) o odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie odpowiednich instytucji.

W przypadku, gdy nasze roboty budowlane będą dotyczyć remontu lub instalacji zbiorników na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, bądź też przyłączy do budynków (elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych, telekomunikacyjnych), do zgłoszenia należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji. Projekt powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Jednocześnie, w przypadku budowy instalacji gazowej (o której mowa powyżej), projekt wymaga uzgodnienia z właściwym organem do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Wszelkich zgłoszeń należy dokonywać przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów właściwy organ nie wniesie żadnego sprzeciwu to możemy rozpocząć zaplanowane prace remontowe. Należy pamiętać, by przystąpić do robót przed upływem dwóch lat od terminu rozpoczęcia, określonego przez nas w zgłoszeniu.

 

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o przebudowę, nadbudowę, czy rozbudowę domu.

W świetle Prawa budowlanego przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie wszelkich robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych dla niego parametrów (jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji). Natomiast nadbudowa i rozbudowa są rodzajami budowy, w wyniku której powstaje nowa część istniejącego już obiektu budowlanego, dzięki czemu zwiększa się jego powierzchnia użytkowa. Z tą różnicą, iż przy rozbudowie zwiększa się powierzchnia zabudowy budynku (nowa część obiektu posadowiona zostaje na gruncie, występują między innymi roboty ziemne i fundamentowe), natomiast przy nadbudowie zmienia się jego wysokość (nowa część powstaje ponad istniejącą częścią obiektu, nie ma posadowienia bezpośrednio na gruncie, stąd brak prac takich, jak roboty ziemne i fundamentowe).

 

Jedną z podstawowych pomyłek jest mylna interpretacja powyższych, trzech czynności jako prace remontowe, a co za tym idzie – brak uzyskania pozwolenia na budowę. Tymczasem prace te zmieniają konstrukcję tego, co zawierał projekt budowlany, zatwierdzony w pierwotnym pozwoleniu na budowę tak, więc wymagane jest ponowne uzyskanie zgody. W związku z tym, na początku wypełniamy wniosek o pozwolenie na budowę, który wraz z innymi dokumentami (m.in. czterema egzemplarzami projektu budowlanego, oświadczeniem o posiadanym prawie do nieruchomości, decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wszelkimi, niezbędnymi opisami, opiniami, rysunkami, itp.) złożymy w starostwie lub urzędzie gminy – jeśli starosta powierzył organowi gminy wykonywanie zadań z zakresu administracji architektoniczno – budowlanej. Odpowiedź na nasz wniosek otrzymujemy najczęściej w ciągu 65 dni od chwili złożenia dokumentów w urzędzie.

 

Pamiętajmy też o tym, że zanim przystąpimy do prac budowlanych to jeszcze musimy zawiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Nie zapominajmy również o innych formalnościach takich, jak: pobranie z urzędu Dziennika Budowy (należy go złożyć do zarejestrowania w Wydziale Architektury i Budownictwa), zatrudnienie kierownika budowy, nadzorującego prace (jego oświadczenie należy dostarczyć do nadzoru budowlanego), a także o ustawieniu przed domem tabliczki informacyjnej.

 

 

Według prawa tak to wygląda ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MARAKAM
      Witam mó problem przedstawia się nastepująca na częścią mojej działki przebiega LINIA ENERGETYCZNA cztery lub 5 przewodów do domu sąsiada a tam mam wolna przestrzeń i chciałbym postawić tam garaż bo powoli nie mam gdzie trzymać maszyn, a bardzo nie lubię trzymać ich na dworzu i teraz moje pytanie czy próbować budować, chciałby zrobić to na zgłoszenie, a dokładniej na dwa zgłoszenia. Lub pobudować garaż z płyt betonowych takich od płota. Czy jest coś takiego możliwe i czy ktoś próbował. Jakie mausza być minimalne odległości od przewodów.
    • Przez jarekvip99
      Mam w planach wybudowac garaz o powierzchni okolo 200 metrow kwadratowych w ksztalcie litery L z dachem jednospadowym. szerokosc garazu to 8 metrow i stad moje pytanie czy wytrzyma dach obciazenie sniegu? sciany pustak zuzlowy gdyz nie trzeba go obrzucac na poczatku ani nic i lepiej dac calego czy np 3/4 by wystarczylo? dach pewnie drzewo co metr krokwia potem laty i blacha trapezowa. a moze mozna z czegos taniej zrobic dach? blacha raczej by zostala ale np stal zamiast drzewa i co ile by bylo trzeba zrobic? w halach stalowych robia co 4 metry minimum nawet i do 6 metrow. ale czy stal nie drozsza niz drzewo? bylem zainteresowany tez hala stalowa ale najlepiej aby zgralo sie wszystko z moimi starymi budanki i jakos wygladalo wszystko razem to musi byc buden w ksztalcie litery L.
    • Przez supertraktor1
      Jaki jest koszt budowy garażu murowanego o wymiarach 10mx8m na maszyny rolnicze
    • Przez Camel7771
      Witam. Chciałbym dobudować wiatę do garażu o wymiarach 7m x 9 m. i mam pytanie co z planem? Jak to załatwić jak najtańszym kosztem? Trzeba cały plan na taki budynek robić czy są jakieś obejścia że wyjdzie to taniej? bo to w sumie tylko dwie ściany i dach. Proszę o poradę jeśli jest ktoś w temacie. Pozdrawiam.
    • Przez rolnik115
      Witam tak jak w tytule mam zamiar przeprowadzić 3fazy do garażu. Skrzynkę mam na oborze odległość do garażu do skrzynki ok 10-15m. I teraz moje pytanie jaki dać przekrój kabla? Czy dać to w rurkach? W garażu będzie podłączona spawarka 400a i sprężarka.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj