Skocz do zawartości

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce

31 odpowiedzi na ten temat

#21 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 20 luty 2014 - 09:19

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Nie chce cię martwić - ale teza zawarta w tytule zakłada że inwestowanie w gospodarstwach rolnych jest czymś nowym - nie jest . Może chodzi ci o to że inwestycje wprowadzają innowacyjne technologie do rolnictwa - ale niestety nie bo większość jest inwestycjami odtworzeniowymi, a to że przy okazji sprzęt jest trochę ładniejszy i bardziej skomplikowany i mocniejszy to tylko przeniesienie technologi z innych działów przemysłu, większość zmian ma charakter ergonomiczny - lepsza klima łatwiejsze sterowanie , czy ekologiczny nowe normy emisji spalin - nie mają nic wspólnego z innowacyjnością rolnictwa - w głównym nurcie rolnictwa nic innowacyjnego się nie dzieje przez ostatnie 100 lat, od kiedy wprowadzono nawozy sztuczne i śor - praktycznie nic się nie zmieniło - jedyne innowacje to postęp genetyczny - tak gmo jest innowacją - ale nie wejdzie bo europa nie jest na nią gotowa, ale to ma się nijak do tematu. Oczywiście co chwilę pojawiają się innowacyjne środki na porost włosów - typu em - czy inne nawozy ( najczęściej działają bo mają super jakości wapno, albo po prostu mikroelementy) - ale faktycznie wpływu na skokowy postęp - nie ma żadnego - nowe technologie typu uprawa uproszczona czy bez płużna (strip till) są jedynymi innowacjami za ostatnie 30 lat ale czy technologia tak stara może być określana jako innowacyjna?
nie można nazwać innowacją nawet var czy innych pomysłów z precyzyjnym rolnictwem - bo badania gleby istnieją i powinny być przeprowadzane od kilkudziesięciu lat - a zmienne dawkowanie i dostosowanie to już dobra praktyka rolnicza (szczególnie na małych działkach - bo i tak próbki glebowe są brane z 2 - albo 4 ha - więc ktoś mający małe działki po prostu może dostosować nawożenie do wyników - żadna filozofia - nie trzeba sprzętu za 100 tysięcy)- do tego nie trzeba gps - tylko trochę ochoty. Niestety innowacyjne pomysły jak rozproszone roboty do pracy w polu to wciąż niezrealizowane marzenia naukowców - tak samo jak drony z laserami do mechanicznego niszczenia chwastów.
a tak ap ropo - innowacja to nowa wartość - technologia , metoda wpływająca na biznes i działanie ( a w dziedzinie technicznej - jest to nowa metoda technologi produkcji) a nie po prostu oszczędniejsza - czy mocniejsza maszyna - bo czy 20 lat temu nie było traktorów o mocy 200 koni -300 koni - były na dodatek bardziej oszczędne i tańsze w serwisowaniu , czy nie było ciągników gąsienicowych - były - co jest nowego - radia z bluetoothem lampy xenonowe czy ledowe - skrzynia bezstopniowa ,elektryczne sterowanie przepływem zaworów ??? jaki to ma wpływ na na nowy sposób produkcji rolnej..... ???? Co jest innowacyjnego w tym, że czujnik zamiast rolnika patrzy jak zielone są jego rośliny i dostosowuje nawożenie - czy rolnik sam jadąc z rozsiewaczem nie zwiększy dawki widząc braki ?????
Przykład czy iphone 5s jest innowacja w porówaniu do Iphona I generacji ??? nie jest, czy nowa szlifierka kątowa z regulacją obrotów i systemem antywibracyjnym jest innowacyjna - nie jest bo dalej jest szlifierką kątową tylko bardziej ergonomiczną innowacją była by przecinarka plazmowa ...... tak samo z samochodem - czy golf vi generacji jest innowacyjny w porównaniu do golfa I generacji - nie jest - ale np. toyota pirus już jest .....
Może się troszkę przyczepiłem - ale dla mnie tak wygląda prawda o rolnictwie - robimy to samo co pradziadkowie - tylko że na większych powierzchni, wydajniej,szybciej i w trochę lepszych warunkach.. - tak samo jak Dziakowie tankujemy ropę do ciągnika zaczepiamy pług i orzemy - tak samo używamy sor - nie koniecznie ddt ale mechanizm ten sam ...... tak samo jak ojcowie najmujemy kombajn lub do niego wsiadamy i kosimy ........ tak samo jak 3000 lat temu uprawiamy ziemie i siejemy ..... podobnie z mlekiem - dalej krowę trzeba nakarmić i wydoić i wywalić gnój, a to że mamy inne narzędzia robiące to samo to jest innowacyjne? teraz wracając do meritum - czy nowy traktor to innowacja - nie ,czy nowy pług opryskiwacz, rozsiewacz to innowacja - nie , czy zastąpienie pługa systemem strip till z nawożeniem pod korzeń i np pojedynkowaniem nasion to innowacja - tak (tyle że sprzęt jeszcze niedostępny na rynku i tak drogi że to margines) - bo nikt mi nie powie że zakup siewnika do siewu bezpośredniego to innowacja - bo była nią 20 lat temu..... podobnie jak z systemami udoju dojarkę, miał już dziadek - to że teraz jest lepsza to żadna innowacja - po prostu nowocześniejszy sprzęt działający tak samo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Dzisiaj, 23:20
  •  

#22 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 20 luty 2014 - 13:17

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Innowacyjność to ostatnio bardzo modne pojęcie. Ponieważ nie każdy przedsiębiorca czy rolnik to tytan intelektu na miarę Edisona, a dodatkowo większość rzeczy już wynaleziono lub na nowo odkryto to jakiś mądry gość (z banku) wymyślił sobie że inwestując człowiek staje się "innowatorem". Taka nowa koncepcja na początku XXI w. :)

#23 Share ursusc330m

ursusc330m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:maszyny rol.

Napisany 21 luty 2014 - 19:16

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Z tego co się orientuje to w skrócie innowacja to zmiana podejścia i rozwiązania danego problemu, np zamiast pługa użyć np. maszyny, która osiągnie niemal identyczne efekty tyle że lepiej, szybciej, taniej, ect. Ogólnie rozwiązuje ten sam problem tylko że w inny lepszy sposób. Może ktoś powie że gadam bzdury, bo co ja tam wiem, jestem tylko inż. Mechatroniki :P a może nawet czego mądrego się nauczyłem. Ankietę wypełniłem najlepiej jak umiałem :)

#24 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 21 luty 2014 - 23:50

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce wręcz innowacyjna koncepcja w ekonomii prosiłbym aby sprawdzić najpierw znaczenie słowa ;) innowacja nie jest synonimem inwestycji przynoszącej zysk - koleżance radziłbym się skonsultować z promotorem - może jej wytłumaczy co oznacza nawa jej katedry -bo inaczej się napracuje bez sensu..... chyba że to są takie innowacyjne studia :)
No chyba ze przez 10 lat ekonomia tak się zmieniła :), jak tak to przepraszam - ale miałem mało innowacyjne studia :P

#25 Share FOX2

FOX2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 22 luty 2014 - 01:08

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Dla mnie innowacja, to właśnie metoda na ogromne zyski. Wspominałem o promocji burito przez facebooka. Innowacją było (bo już przestaje) wprowadzenie smartphona, który był "smart" z krwi i kości. Usunięcie klawiatury z telefonu komórkowego było innowacją, itd. Cechą łączącą, to co wymieniłem, jest zysk...nie patenty, nie bajery, nie wowy...tylko pieniądze.
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed" - Theodore Roosevelt

#26 Share Bolek_Malolepszy

Bolek_Malolepszy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:fitness, żeglarstwo, whisky

Napisany 22 luty 2014 - 02:02

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Done. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w tej interesującej dziedzinie. ;)
live fast die young

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share docus

docus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,media,książki,

Napisany 22 luty 2014 - 10:11

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Innowacje,czyli tworzenie czegoś nowego,produkty i usługi które w nowy sposób zaspakajają zachcianki i potrzeby klijenta(nie tylko wynalazki) Moje inwestycje w gosp.są więc nieinnowacyne :((zakup ziemi,maszyn i urządzeń).

#28 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2014 - 10:49

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce mylisz pojęcie innowacji z patentem...
są także innowacje procesowe, czyli zmniejszasz nakłady finansowe, lub uzyskujesz lepszy produkt:) posiania dobrych traw jest innowacją procesową bo wtedy zmniejszasz zużycie dodatków białkowych przez co otrzymujesz produkt przy niższym nakładzie pieniężnym:)
ja wiem że wszystkim innowacje kojarzą się tylko z wprowadzeniem patentów, ale tak nie jest... Aktualnie innowacje procesowe są najczęściej spotykaną innowacją:) Zapraszam do przeczytania jednej z najlepszej książki Schumpetera z 1960 a jak nie to książki Marketingu Kotlera, który bardzo dobrze obrazuje dzisiejsze innowacje:)

#29 Share docus

docus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,media,książki,

Napisany 22 luty 2014 - 16:40

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce Ok,Jolu :wub:,tylko czy żona pozwoli mi wprowadzać innowacje procesowe...

#30 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 23 luty 2014 - 10:15

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce sorki ze posłużyłem się netem - ale materiałów ze studiów dawno już nie mam więc za portalem innowacji (strona teoria innowacji)

nnowacje procesowe- Bardzo często powiązane z wprowadzeniem innowacji technicznych. Dotyczą wprowadzenia zmian w procesie produkcji, czy też procesie świadczenia usług.
Dla przykładu: Nowym produktem jest lejek kuchenny. Na wstępie przedsiębiorca musi zdefiniować, o jaki produkt mu chodzi, jakie cechy powinien on mieć, aby zaspokajać potrzeby klientów. Mając wiedzę o niedoskonałościach dotychczasowych produktów i potrzebach klientów, przedsiębiorca poszukuje technologii (surowca), która pozwoliłaby wyeliminować stwierdzone niedoskonałości i stworzyć produkt o lepszych parametrach – to innowacja technologiczna. Gdy już uda mu się pozyskać technologię, potrzebna mu będzie linia produkcyjna (maszyny i urządzenia) – innowacja techniczna. Biorąc pod uwagę, iż technologia nie była dotychczas stosowana, a maszyny i urządzania stworzone zostały specjalnie na jej potrzeby, przedsiębiorca musi opracować stosowne procedury dostaw surowca na linię produkcyjną, procedury obsługi tej linii oraz standardy pracy i bezpieczeństwa – innowacja procesowa, a także zatrudnić i przeszkolić pracowników do obsługi maszyn – innowacja organizacyjna. Gotowy produkty, o lepszych parametrach niż inne dostępne na rynku wymaga indywidualnej strategii sprzedaży i dystrybucji – innowacja marketingowa
wg Schumpetera innowacja to
a) wprowadzanie do produkcji nowych lub udoskonalenie dotychczas istniejących
wyrobów;
B) wprowadzanie nowej lub udoskonalonej metody wytwarzania;
c) stworzenie nowego rynku;
d) zastosowanie nowej formy sprzedaży lub zakupów istniejących wyrobów;
e) zastosowanie nowych surowców lub półfabrykatów;
f) wprowadzenie nowej organizacji procesów.

teraz jaką innowacją będzie posiadanie dobrego surowca (wcześniej już dostępnego - a nie NOWEGO) żadną - jest to optymalizacja procesu produkcji - a nie innowacja .... słownik jest znaczenie bogatszy , Pomijam już że nowa organizacja procesu to nie jest zastosowanie innego surowca czy substratu .
tak samo jak powiększenie gospodarstwa jest optymalizacją procesu z wykorzystaniem efektu skali - a nie innowacją . Aczkolwiek dla wielu ludzi innowacja jest synonimem modernizacji czy optymalizacji - ale przy pracy naukowej(licencjackiej ) -raczej nie popełniał bym takich błędów, oczywiście możesz wykorzystać ankietę - ale tylko do celu określenia, poziomu inwestycji - bo analiza czy każda z tych inwestycji była innowacyjna zajmie za dużo czasu.....zresztą dla celów statystycznych w ekonomii powinnaś korzystać z oslo manual- Podręcznik Oslo Manual definiuje również innowacyjność w wymiarze ekonomicznym (w odniesieniu
do gospodarki danego kraju) jako zdolność podmiotów gospodarczych do ustawicznego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników badań
naukowych, prac badawczo-rozwojowych, nowych koncepcji, a także pomysłów i wynalazków.
Dobra dość zabawy w odrabianie zadań domowych...

#31 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 23 luty 2014 - 10:15

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce proszę o usunięcie tego posta bo sie zdublowal

Edytowany przez szarywilk, 23 luty 2014 - 10:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2014 - 00:30

Innowacje poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych w Polsce definicja innowacji jest bardzo szeroka, więc każdy może ją interpretować na swój sposób...

Proszę o dalsze wypełnianie ankiety:)
https://docs.google....eNnZ3Kmok/edit#