Skocz do zawartości

Zdjęcie

Woda czy płyn do chłodnicy?

48 odpowiedzi na ten temat

#21 Share BUSTED

BUSTED

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 406 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo maszyny

Napisany 15 luty 2014 - 21:19

Woda czy płyn do chłodnicy? oczywiście że płynem tak jak koledzy pisali płyn ma wyższą temp wrzenia nie powoduje korozji i ma dodatkowo właściwości smarujące

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Woda czy płyn do chłodnicy? Dzisiaj, 11:02
  •  

#22 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 16 luty 2014 - 10:41

Woda czy płyn do chłodnicy? Zostaw płyn. O pękaniu węży nie słuchaj, bo to zawsze się może zdarzyć. Wyższa temperatura wrzenia jest bardzo przydatna w lato, wiadomo nic nowe nie jest więc lepiej mieć większy margines błędu. U mnie C-360 chodzi na Petrygo cały rok i nie mam zamiaru nic w tym zmieniać.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#23 Share ominowy

ominowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 28 luty 2014 - 18:39

Woda czy płyn do chłodnicy? Czy nic sie nie stanie jak zaleję płynem ciągnik który jeździł na wodzie 7 lat?

#24 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 marzec 2014 - 12:15

Woda czy płyn do chłodnicy? zostaw płyn, a jak będzie nie duzo ubywać to możesz uzupełniać woda destylowaną w ciągu lata, ale na zimę musiz sprawdzić stan płynu ( w jakiej temp zamaraza)
@ominowy, nic się nie stanie , tylko przed zalaniem płynem , rozgrzej silnik i przelej kilka razy wodą na ciągle pracującym silniku aż bedzie lecieć czysta woda.

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#25 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 22:56

Woda czy płyn do chłodnicy? Jesli doleje sie descylowanej, zacznie uklad korodowac. Tak zrobiłem w oplu, i przy spuszczaniu rdzawy kolor cieczy wylatywał. Dolalem okolo 3 litrow
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#26 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 23:01

Woda czy płyn do chłodnicy? ja rok temu na zimę ciapka 6 lat nie całe po remoncie zalałem płynem i poszła woda do oleju a zestawy były pozakładane mahla i teraz c360 lata już 8 lat na wodzie i dopóki silnik wytrzyma nie zdecyduje się na płyn

#27 Share pooch

pooch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 07:57

Woda czy płyn do chłodnicy? Chyba płyn po to jest wymyślony, żeby wspomagać układ chłodzenia. Ja jestem zwolennikiem płynu w każdej sytuacji.
W rolnictwie siła!!! :)

#28 Share Risto

Risto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 08:34

Woda czy płyn do chłodnicy? Panowie kto w dzisiejszych czasach używa wody do chłodzenia śilnika spalinowego?. Co to średniowiecze komuny, że na półkach tylko ocet?. To barbażyństwo zalewać wodą gdzie bez problemu można kupić płyny do koloru do wyboru. Wodą i to z węża od kranu to sobie można przepłukać cały układ chlodzenia. Chłodnicę i blok przed zalaniem nowego płynu by rdzę, szlam wygonić i zapobiec zapychaniu się kanalików i tym samym prawidłowym chłodzeniu. Tylko trzeba poodpinać wszystkie węże wpierw i w bloku odrkęcić cały kranik i robić to na zimnym śilniku!.

Edytowany przez Risto, 04 marzec 2014 - 08:36.

#29 Share crystal169

crystal169

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i zwierzęta

Napisany 30 marzec 2015 - 00:48

Witam, mam pytanie odnośnie, płynu chłodzącego w ursusie c-360. Posiadam 2 takie cuda :). W jednej chłodnice zmieniałem 3 lata temu, a w drugiej 2 lata temu z powodu ostrych przecieków. Podczas wymiany jednej , jak i drugiej nie pomyślałem o wymianie wody na płyn cłodniczy.

Ale teraz chciałbym już przejść na płyn. I tu się pojawia pytanie. Czy mogę przejść na takowy płyn? jaki płyn? Petrygo , borygo , koncentrat, czy jakiś płyn z supermarketu. Czy nie będzie po pewnym czasie problemu z pompą wody lub samą drożnością chłodnicy? Bardzo prosze o pomoc.

Pozdrawiam.

#30 Share LOST

LOST

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oczywiście i wszystkie jego odmiany

Napisany 30 marzec 2015 - 05:58

Najlepiej na początek zapuść jakiś odkamieniacz, żeby wyczyścił układ, potem zlewasz i zalewasz płynem, najlepiej chyba wychodzi kupno koncentratu, płyn jest o wiele lepszy od wody, ponieważ nie dość że nie zakamienia to jeszcze zabezpiecza przed korozją itd. Pamiętaj aby przy rozrabianiu zakupić wodę destylowaną.

KPK Kumurun Team - Główny Sekretarz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 07:40

Jeśli nie miałeś problemów z chłodzeniem silnika to po prostu zalej i tyle, nic mu ie będzie.  

Ja od ponad 15 lat zalewam petrygo. W naszych stronach jest dostępny dosłownie wszędzie i jeszcze nigdy mi niespodzianki nie zrobił.

KPK Kumurun Team

#32 Share crystal169

crystal169

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i zwierzęta

Napisany 30 marzec 2015 - 13:13

Woda czy płyn do chłodnicy? Dzięki wielkie, to zalewam koncentratem z wodą :)

#33 Share Adi96

Adi96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki Polska motoryzacja,Mechanika,Fotografia

Napisany 27 czerwiec 2015 - 22:49

Witam.Chcem coś sprawdzić swoim Ursusie.Ciągnik ogólnie mi się grzeje  przy pracach stoi wskazówka przed czerwonym i teraz chcem coś sprawdzić.Aktualnie mam na wodzie i cały czas był na wodzie, teraz chcem zalać płyn i zobaczyć jaką będzie miał temperaturę.Może coś się stać w układzie chłodzenia? Płyn nie wypłucze mi tego kamienia itp itd  W sumie nic nie powinno stać bo to tylko płyn. I jaki płyn zalać? Mam na oku różowy i zielony Borygo Który korzystniejszy?

Edytowany przez Adi96, 27 czerwiec 2015 - 22:49.

#34 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 00:08

Woda czy płyn do chłodnicy? Kolego płyn to jaki wlejesz ja mam zalaną glikolem i już parę ładnych lat i u mnie wskazówka aby wejdzie na zielone i dalej nie ma prawa się podnieść. A czujnik i zegar mają może z rok albo i nie.

Na twoim miejscu sprawdziłbym termostat i jego obudowę ja u siebie wymieniłem obydwa te elementy a przede wszystkim wyczyść chłodnicę i dobrze ją wypłucz.

Niewiem jak borygo ale glikol jak na razie nic się nie dzieje z układem nie zapchał się a przez paręnaście lat to moja na wodzie tylko chodziła.

#35 Share kamilc360

kamilc360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 08:25

Nic sie nie powinno stać. U mnie zalaliśmy c-360 po wielu latach pracy na wodzie przy czym wypłukana została chłodnica(ale bez żadnych środków, tylko dużą ilością wody) zmieniliśmy też na wszelki wypadek jeden przewód bo był trochę spękany i mogło ciec. Przy wymianie radziłbym także zaślepić kraniki. Ja tak zrobiłem bo pewnie by ciekło. Zalana została różowym Borygo. Nie widać różnicy pomiędzy temp. na płynie i na wodzie. Może gdyby był dokładniejszy czujnik widać by było jakąś różnice.

#36 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 09:34

Najlepiej dobrze przeczyść chłodnicę, jak wiesz od wody wytrąca się kamieni, który zapycha kanaliki przepływowe. Ciepło nie może zostać wyprowadzone w całości bo pracuje znacznie mniejsza część układu. Jeśli samo płukanie nie pomoże możesz użyć preparat usuwający kamień

#37 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2398 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 09:43

Kup odkamieniacz do chłodnic i ją wypłucz sprawdź termostat ewentualnie go wymień i zalewaj płynem a co do temperatury to sprawdź termometrem jaka jest albo zmień na taki zestaw http://allegro.pl/cz...4975468358.html i http://allegro.pl/wskaznik-temperatury-wody-zegar-zetor-60115607-i5358991581.html

Edytowany przez balcerek1, 28 czerwiec 2015 - 09:44.

#38 Share Adi96

Adi96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki Polska motoryzacja,Mechanika,Fotografia

Napisany 28 czerwiec 2015 - 18:42

Powiem tak.Chłodnica jest produkcji tureckiej "kada" i problem z temperaturą się zaczął odkąd zmieniłem chłodnice.Termostat nie długo padł po wymianie chłodnicy  i temperatura nawet nie dochodziła do zielonego pola oczywiście zmieniłem i dałem nowy,tylko nie wiem czy przez 5 lat zdążyła zakamienić  ale wodę spuszczałem  i zalewałem świeża a wiadomo jakie tego efekty są.Termometrem byle jakim nie zmierze musze mieć jakiś specjalny do 100 C. W maju kultywowałem pole pod łubin było sucho temperatura 20 stopni w samo południe  20-30 min wskazówka stoi prawie pomiędzy zielonym czerwonym,teraz do prac zdjąłem korek i klapę maski jest lepiej. I jeszcze jedno pytanie  bo mi jak stoi przed czerwonym polem to jest gdzieś temperatura 90 stopni i jak jeździ pare ładnych lat jest możliwe żeby przepaliło powoli uszczelki pod głowicą? Bo od jednej osoby tak słyszałem ale w coś to nie wierze

#39 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 20:31

Na początek wymyj dobrze chłodnice z zewnątrz z przodu i z tyłu.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 20:36

Temperaturę powinieneś zmierzyć dla świętego spokoju. 90s st. C jest temperaturą optymalną dla pracy silnika. Jeśli temperatur rośnie powyżej 100 - 105 st. C to jest już problem i płyn raczej tego nie rozwiąże. Jeśli stało się to po wymianie chłodnicy to raczej ona jest temu winna - zamiennik może mieć mniej kanałów chłodzących, rzadziej rozmieszczone żeberka chłodzące. Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji może być założenie wentylatora np. zetora 62xx-77xx (dodatkowo łożyskowanie pompy będzie mnie obciążone). W zasadzie jeśli wskazówka nie "wchodzi" na czerwone to nie należy szukać niewiadomo czego tylko dbać o czystość chłodnicy i jeździć. Wymienić na płyn powinieneś ("bezobsługowość" układu) ale czy układ nie straci szczelnośći - tego Ci nikt nie powie...