Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnik3512    0

KROWY Mam problem z żywieniem. Krowy (10sztuk) rano przy dojeniu dostają 1 kostkę siana na 5 sztuk. Po dojeniu dostają kiszonkę z kukurydzy ( krowy do 4 miesięcy po ocieleniu dostają nawet 60 litrów. Krowy powyżej 4 miesięcy od ocielenia dostają 40 litrów kiszonki. wysokocielne 20 litrów. ) Na to dostają ospę z owsa i pszenicy 40 litrów ( 4 litry na sztukę oczywiście w zależności od produkcji mleka i cielności) wraz z odżywką dla krów mlecznych z sano ( nazwy nie pamiętam ) oraz kredę pastewną. Na południe dostają słomę 1 kostkę na 5 sztuk. o godzinie 16 dostają po 5 litrów ospy wraz z odżywką. gdy wyjedzą dostają słomę. przy dojeniu dostają 2 kostki siana na 5 sztuk. po wydojeniu dostają jeszcze kostkę na 5 sztuk. wczoraj zakupiliśmy odżywkę dla krów mlecznych z mocznikiem którą będziemy stosować na kiszonkę z kukurydzy. Z wydajności krów jesteśmy bardzo nie zadowoleni wynosi około 3800. Nie chcemy otrzymać mega wydajności ale chcielibyśmy aby krowy zaczęły dawać więcej mleka lub dawać równo aż do zasuszenia a nie podają 4 miesiące po ocieleniu i ich produkcja się kończy. Co sugerujecie co im zacząć stosować do jedzenia ?

 

BYKI mam problem z żywieniem byków rano dostają kiszonkę z kukurydzy około 40 litrów na byka od 300kg 20 litrów na mniejszego niż 300 kg. Na to dostają ospę z owsa i pszenicy kredę pastewną oraz sanbul. Na południe dostają znów ospę z owsa i pszenicy. około godziny 16 dostają słomę. Przy wieczornym oprzątku dostają siano. Rasy byków to simentale i limuzyny. Gdy sprzedajemy byka który ma około 22 miesięcy waży około 600 kg :(

 

JAŁÓWKI gdy nadchodzi czas na zacielenie takie jałówki ledwo mają 300 kg są po prostu małe. Ich żywienie jest podobne do żywienia byków nie dostają tylko sanbula i dostają trochę mniej kiszonki

 

Co mi sugerujecie co zacząć stosować czego mniej czego więcej pomóżcie bo jak słyszę że krowa ma wydajność 8000kg a byk przy sprzedaży ma 850 kg w półtora roku. U mnie nie chcą więcej jeść byki stoją cały dzień przy kiszonce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

sam mam slaba wydajnosc(ponad 5000) ale chyba powinnes kukurydze dawac 2 razy dzienie a nie tak jak teraz raz a duzo, dajesz tylko kostki, samym suchym sianem to mleka nienabuchasz.. nie masz sianokiszonki ? moglbys podac zamiast litrow to kilogramy w jakich dawkach dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego tu bym zaradził nad młótem browarnym jest bardzo duzo skok ja daje młóto dwa razy dziennie i kukurydze to byczek wazy tak 800 do 700 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ja bym na twoim miejscu dał mocznika 100g na dzień w dwóch dawkach najlepiej po treściwej bo niemasz wogóle pasz wysoko białkowych ale to nie zastąpi tego w 100% musisz jeszcze dorzucić śr. rzepakowej lub sojowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

brakuje Ci przede wszystkim białka. Ile tego sanbulla dajesz na sztukę? kukurydzę podziel na 2 dawki rano i wieczorem. Masz sianokiszonki? Jeśli tak to czy znasz ich parametry? Ile dziennie krowy i byki dostają treściwej na sztukę?

 

do zwiększenia mleka potrzebujesz białka: śruta sojowa, rzepakowa, no i dobrą sianokiszonkę. Krówki nie mają z czego Ci wyprodukować mleka w chwili obecnej.. Jaka jest ich kondycja? Jakieś niepokojące objawy zauważyłeś?

 

Bykom też brakuje białka. Ile sanbulla dostają dokładnie? powinieneś również im zbilansować dawkę. Staraj się nie dawać śruty bez wcześniejszego podania kiszonki z kukurydzy. Domyślam się, że kiszonki masz sporo więc możesz wprowadzić mocznik (zaczynając od niewielkiej ilości) + śr. sojowa lub rzepakowa ok 0,5kg na szt/dziennie. Postaraj się ujednolicić im dawkę.

 

Jałówki nie mają białka w dawce więc nie rosną. Też potrzebują paszę pełnoporcjową najlepiej 18%. Skup się na jakości a nie na ilości a wszystko się poprawi. Jakie witaminy stosujesz i w jakiej ilości?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Na słomie i sianie to trochę słabo, takie żywienie stosowali ludzi jak nie potrafili jeszcze zakiszać paszy. Podaj paszę białkową, kiszonki z traw czy lucerny i z mlekiem powinny się krówki ruszyć.

Kolejne pytanie odnośnie genomiki stada: krowy kryjesz nasieniem sztucznym czy własnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez irzi
      Witam początkiem Stycznia Jelenie i sarny zniszczyły mi 20 bel sianokiszonki, po zgłoszeniu tego na piśmie do koła łowieckiego, na wizji lokalnej stwierdzono że jest bliskość lasy i bele poukładane są jedna na drugiej i odszkodowanie mi się nie należy. Proszę o pomoc czy ktoś już miał taki problem i czy udało się coś uzyskać. 


    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez skret1
      Która dawka według was jest lepsza i czy wogóle nadają się one czy nie wychodzą za drogo??


    • Przez Radan
      Witam.
       
      Czy ktoś ma w tym temacie coś konkretnego do powiedzenia?
      Specjalizacja to bydło mięsne (charolaise i simental). Daję kukurydzę i sianokisonkę oraz śrutę jęczmień - owies ale mam zamiar zwiększyć stado a łąk więcej nie mam.
      Jaka jest wydajność takiej kiszonki z pszenicy u was? Ile ton z ha? Jaka klasa ziemi? Odmiany?
      Podziękował
       
      PS. Pewnie to nie ta lokalizacja tematu ale wszędzie pełno a konkretów brak.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj