nunu85

dominator 98sl określenie rocznika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nunu85    497

Cześć koledzy

 

Planuję sobie kupić kombajn jak w tytule, jest tylko problem z określeniem rocznika.

Po czym poznać z którego rocznika jest kombajn?

Ma on jakąś tabliczkę znamionowa? Ponoć nie, więc gdzie szukać informacji?

W ogłoszeniach zdarzaja sie kwiatki, ze ludzie piszą iż maszyna jest z 91 roku (co by znaczyło, ze musiałby to być classic) a kombajn jest z zieloną rurą i zielonym bokiem hederu, co by znaczyło, ze był zbudowany do roku 90, nieprawdaż?

 

Ponoć w którymś roku zmieniły sie liczniki? Moze ktoś powiedzieć dokładnie w którym i dac jakieś fotki albo chociaż opis, jak wyglądały stare a jak nowe?

 

 

 

 

 

 

info dla moderatora: szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem jakby w razie gdzies w czelusciach takowy jednak był, to prosze o połączenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r4v    0

Rocznik jest podany np. na felgach, w moim modelu jest też naklejka z datą pod pokrywą dachu

Dla 100 % pewności musisz spisać nr. seryjny i zadzwonić do autoryzowanego przedstawiciela firmy claas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7886

rocznik jak wyzej pisze kolega bity jest na felgach ale jak felgi lub kola byly zmieniane to tez nie ustalisz. W starszych dominatorach bylo tak ze ostarnia cyfra numeru seryjnego maszyny byla wlasnie rokiem produkcji, bynajmniej u mnie sie ona zgadza z rokiem produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil496    39

Dokładnie jest tak jak mówisz z tymi kolorami rury od wysypu zboża ;)
W moim 88 classic tabliczka znajduje się z przodu po prawej stronie od wewnątrz ( za reflektorem )
Tablica z zegarami to nie wiem w których latach się zmieniła ale wyglądają tak
post-17710-0-23601700-1392061704_thumb.jpg stary
post-17710-0-06213100-1392061720.jpg nowy

Edytowano przez kamil496

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek3080    4

U nas akurat ostatnia cyfra nr seryjnego nie pokrywa się z niczym. Tak jak pisali poprzednicy na felgach jest bita data ale felgi można zamienić. Gdzieś czytałem że na pedałach od wewnętrznej str. była bita data ale u mnie nie ma.

Sprawdź zaślepki od przełączników na panelu kontrolnym. Wyjmuj każdą - siedzą na zatrzaskach. Tam jest data w formie kółka z cyframi i strzałeczką. Data jest również na sitach.

U mnie akurat data z plastików i sit się pokrywają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Daj jakieś zdjęcia, to mniej więcej powiemy Ci z którego roku jest.

 

jutro jade ogladac, a komban z gazety, wiec zdjęc zadnych nie ma.

A że mam blisko, bo max 40km, to warto w ciemno sie przejechac i zobaczyć co to warte.

 

ma być niby z 91 roku, ale ma zielona rure i nie ma nazwy classic, wiec to juz jest podejrzane.

za to liczniki ma niby te nowsze, wiec mysle, ze moze to być 90 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hiszpi    4

Ja osobiście widziałem 98 SL z '91r. Z zieloną rurą i zielono-białym tyłem. O tyle uznałem rocznik za wiarygodny, gdyż na talbiczce była rubryka Bau Jahr, co w znaczeniu niemieckim oznacza rok produkcji, widniał rocznik dokładnie taki jak wcześniej podałem. Co do zegarów to zgadzam się pod warunkiem, że są oryginalne. Znajomu szukał kiedyś 108 SL i znalazł (jak się później okazało) z 1989r. i był już ten nowszy panel. Kombajn miał być 4 lata młodszy, ale gość nie dał się zrobić w bambuko, powiedział właścicielowi kilka nieprzyjemnych słów i odjechał. Zbieg okoloczności sprawił, że ten handlarz, który sprzedawał tę 108-kę odkpił od innego mojego znajomego zegary ze spalonego kombajnu. To są właśnie handlarze na masową skalę... Słyszałem też o takiej teorii, że Niemcy celowo nie nabijają Bj, ponieważ nowy kombajn wyprodukowany w roku np. 1988, ale sprzedany w 1989r. traciłby na wartości. A w takim wypadku nie ma daty powstania-nie ma problemu. W każdym razie nunu85 opowiadaj jak kombajn ;d

Edytowano przez Hiszpi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

jak kombajn?

wymęczony mocno, kable poobrywane zwisają bez ładu i składu z różnych miejsc, w wielu miejscach spawany, nawet w takich, ze nie pomyslalbym iż może tam coś pękac/urywać się, sieczkarnia tak zużyta, ze dolna blacha wygląda jak sito.

 

w życiu nie powiedziałbym, że ma te 3000mtg jak wskazuje zegar, tylko z 5.

 

zakup takiego, nawet za sensownie mniejszą kwotę, to proszenie sie o kłopoty wg mnie.

 

poza tym ani na felgach ani nigdzie indziej nie znalazłem rocznika. malowanie stare, liczniki stare. także ten egzemplarz raczej sobie odpuszczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Liczniki w kombajnach widać kręcą tak samo jak w autach. Praktycznie zadno z przejrzanych przeze mnie ogłoszeń dominatorów z początku lat 1990 nie ma więcej niż te 3, max 3,5 tysiaca godzin, podczas gdy przglądając z ciekawości ogłoszenia medionów i lexionów w wieku +/-10lat przebiegi wyglądają podobnie- też koło 2-3 tysiecy.

Normalnie cuda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7886

oczywiscie ze sa cofane , u nas cofaja wszystko co ma licznik i liczy godziny lub kilometry :D a potem tekst " wszsytko oryginal, maly przebieg ,niemiec plakal jak sprzedawal"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hiszpi    4

Wiecie co do Lexionów to to jest troszeczke inna sprawa. Ta seria Claasa jest stworzona na duże areały i w ist410 albo 40ocie na takich jest wykorzystywana. U nas jeden gościu ma Lexiona 410 albo 420 nie pamiętam dokładnie i ma coś koło 12 tys mth a jak go kupił z jakiejś spółdzielni czy innego wielkiego gospodarstwa to miał około 10 tys Tylko że on ma ze 600 ha swojego i jeszcze usługi a kombajn od lipca do listopada praktycznie nie gaśnie tylko kombajniści się zmieniają. Dominatory to kombajny na dużo mniejszą skalę i logiczne, że będą miały mniejsze przebiegi. A z resztą sprawdździe sobie po ile mth mają dużo nowsze zachodnie ciągniki a ile stare Ursusy czy Zetory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

z ciekawości zapytam czy możecie wstawić fotke sit dominatora gdzie wybity jest rok produkcji kombajnu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

znalazłem jeszcze jedno miejsce z rokiem produkcji.

otóz na tych małych siłowniczkach, przy drzwiach i szybie bocznej też jest wybity rok produkcji, także jeśłi nikt tego jeszcze nie zmieniał, to w ostatniej linijce pod koniec wybity jest rok i miesiac producji, np 1289 to bedzie grudzień 89 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cuabab    1

Panowie, powiedzcie mi co o tym myśleć, kolo tego monitorka widac, że bylo cos klejone. Który to rok?  zdjecia kliknij

Edytowano przez cuabab

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez Waco78
      Witam. Ktoś mógłby mi wyjaśnić na czym polega przypadłość konstrukcyjna dominatorów ? Czy to silnik umiejscowiony bezpośrednio za kabiną sprawia że są tak podatne na pożary czy może coś innego.

       

       
    • Przez ZbigniewKowalski
      Witam
      Stoję przed zakupem dominator 98s i chciałem zapytać czy ma ktoś opis tego wyświetlacza co na zdjeciu.
      Chodzi o te pionowe lampki po lewej i prawej ABC, jak się zapali maszynę to kilka mruga na pomarańczowy. 
      Będzie to mój pierwszy kombajn mile widziane jakieś podpowiedzi na co szczególnie zwrócić uwagę.
      Oglądałem pierwszy całkiem w ładnym stanie cena z transportem około 70k.
      W sobotę jadę oglądać drugi za około 45k ten ma trochę lakier podniszczony ale dokładnie będę widział na miejscu.
      Obydwa 88r perkins
       



    • Przez krzys14iek
      Witam, chcę wymienić Bizona na Claasa (na 150 ha Bizon trochę za mały). Myślę o Claasie 108s i chciałbym się o parę rzeczy zapytać kogoś kto posiada taki. Chodzi głównie o to czy taki o to kombajn posiada przyspieszacz (tj Bizon) i czy kombajn jest przystosowany do wysuwanych motowideł, i jakby była możliwość to mniej wiecej opisać sterowanie w kabinie, najlepiej na zdjeciu mniej wiecej co do czego służy. U mnie w okolicy nie znam nikogo kto ma takiego więc tutaj pytam. Chyba że jest ktoś z powiatu kościańskiego albo kawałek dalej to chętnie bym przyjechał obejrzeć taki kombajn. 
    • Przez KrychxU
      Witam Państwa, wraz z ojcem myśleliśmy jak poprawić dochód naszego gospodarstwa. 
      Areał jaki obrabiamy to ok. 30 ha, z czego dobre 5 to łąki etc. 
      Mamy w posiadaniu Bizona z050 od 19 lat, sprzęt jak na swój wiek kosi dobrze, gubi znikome ilości ziarna ale obkasza rocznie do 40 ha. 
      Myśleliśmy nad zmianą Bizona na Claasa Dominatora 88/98/108, z głównym nastawieniem na pomoc (oczywiście odpłatną) sąsiadom. 
      Tylko jest jeden zasadniczy problem, większość gospodarzy w okolicy ma swój kombajn, a jeśli nie ma to mają swoich stałych usługodawców, np. Bizon Rekord, New Holland tc 5.70, Claas Tucano 320, Deutz Fahr xx. Są to sprzęty godne uwagi i co najważniejsze nowe więc normalne będzie to że mają większe zainteresowanie. 
      Co do zakupu Claasa, na pewno kosił by ok 30 ha na usłudze, może więcej. 
      I teraz główne pytanie, czy warto się pchać w takie coś? 
      Znam gospodarza co ma 100 ha i kombajn najmuję, może udało by mi się z nim dogadać. 
      Czekam na wasze sugestie, pozdrawiam. 
      Ps. Zdjęcie z internetu, nie mojego autorstwa 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj