Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasady integrowanej ochrony roślin

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mariusz27

mariusz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze rolnictwo

Napisany 11 luty 2014 - 17:05

Zasady integrowanej ochrony roślin a czy unia to nie czasem komuna tylko po livtingu....wiele na to wskazuje wiele spraw jest sterowane
zetor team
ZIELONA STRZALKA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zasady integrowanej ochrony roślin Dzisiaj, 19:08
  •  

#22 Share amatorwarzyw

amatorwarzyw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 07 maj 2015 - 17:59

Śmiesznie to brzmi "wygrabić" ale abstrah*jąc już od porzeczki czasami zapomina się o prewencyjnych formach walki z org. szkodliwymi.
Pewnie też napisane było dlaczego powinno się grabić te liście?
Podstawą wszelkich rozważań na temat metod IOR jest posiadanie wiedzy na temat biologi i szkodliwości poszczególnych org. szkodliwych oraz możliwości jakie daje ochrona chemiczna.
Stosowanie takich zabiegów nie ma na celu eliminacji danego zagrożenia ale zmniejszenie czynnika szkodliwego co możne przełożyć się na opóźnienie jego wystąpienia (opóźnienie zabiegu, mniejsza szkodliwość na plon, roślina będzie w innej fazie rozwojowej i będzie bardziej tolerancyjna na czynnik szkodliwy)
Czasami "śmieszne" metody okazują się najszybsze i najskuteczniejsze oraz najtańsze np.
szrotówek zimuje w liściach więc najlepiej je zgrabić i wyrzucić
stonka kukurydziana - wystarczy przez rok nie uprawiać QQ na tym samym polu gdzie wystąpiła oraz na polach sąsiadujących 100% skuteczności
itp.

Koledzy i koleżanki pozwolę sobie odkopać ten wątek gdyż zastanawiam się jak mam zagrabić liście w sadzie orzechowym?? Czym to zrobić (bo przecież nie ręcznie!) a liści sporo bo sad będzie miał docelowo nawet 50ha...??

#23 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 08 maj 2015 - 07:17

@amatorwarzyw moim zdaniem planując jakąkolwiek uprawę trzeba wziąć najpierw wszelkie aspekty uprawy i ochrony wraz z organizmami szkodliwymi pod uwagę a nie patrzeć na dochody a z reszta jakoś to będzie. I pretensje że nie można zwalczać tego czy innego. Wiadomo że metody nie chemiczne nie zawsze można zastosować we wszystkich warunkach ale warto poznać biologię organizmów które mogą atakować uprawę i starać się niwelować skutki ich wystąpienia na plantacji

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share amatorwarzyw

amatorwarzyw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 08 maj 2015 - 07:27

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę dlatego właśnie się pytam o grabienie liści. W liściach mogą występować różnego rodzaju szkodniki, choroby itp dlatego zakładam ich usuwanie. Drzewa będą w rozstawie 8m x 5m więc ciągnikiem normalnym mogę między w nie wjechać. Myślałem, że na przedni WOM podczepię dmuchawę którą będę wydmuchiwał liście spod samych drzew a z tyłu będę jechał zgrabiarką karuzelową (chyba zbierze liście i drobne gałęzie)? Później trzeba będzie się przejechać czymś albo do zasysania albo może przyczepa samozbierająca sobie poradzi?? 

#25 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 08 maj 2015 - 07:37

Z pewnością gotowych rozwiązań obecnie nie ma ale jeśli chodzi o liście orzecha to trzeba jeszcze pamiętać że nie ulegają one rozkładowi 

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share amatorwarzyw

amatorwarzyw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 08 maj 2015 - 07:40

Czyli kompostowanie odpada? Jedyne co mi przychodzi na myśl to palenie? Dodam, że to nie będzie robiony w PL więc zakaz nie obowiązuje (mam nadzieję:).

#27 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 08 maj 2015 - 09:17

Jeśli chodzi o liście orzecha to kompostowanie faktycznie odpada. Jeśli będzie to na terenie UE to raczej przepisy są takie same.

#28 Share amatorwarzyw

amatorwarzyw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 08 maj 2015 - 09:27

Tak, niestety będzie to w UE. Ostatnio widziałem jednak np w Grecji rolników palących liście i gałęzie... Zatem pomijając palenie - co można z takimi liśćmi zrobić legalnie?

Edytowany przez amatorwarzyw, 08 maj 2015 - 09:28.

#29 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 08 maj 2015 - 10:00

Są to tylko moje przypuszczenia ale jeśli będą one zwierzone w jedno miejsce poza polem uprawnym i spalone to wydaje mi się że nie powinno być problemu w końcu jest to materia organiczna lub inaczej zielona energia. Ewentualnie widziałbym tu możliwość zrobienia brykietu i opał jak znalazł ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 16 luty 2016 - 11:01

czy ktoś się orientuje gdzie w łódzkim będzie jakieś szkolenie z integrowanej produkcji roślin?

szukam i nie mogę nic znaleźć, nawet w innych województwach...