Skocz do zawartości

Zdjęcie

10 ha co robić ?

296 odpowiedzi na ten temat

#121 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 09 luty 2014 - 18:18

10 ha co robić ? Pozwolę się podłączyć pod temat. Rodzice mają 8ha ale wszystko w dzierżawie,lecz 4ha są nie uprawiane przez dzierżawce. Planuje przejąc tą ziemie i w ciągu 5-8 lat osiągnąć min.25ha. Niestety z braku dużych środków mam zamiar w tym roku zacząć od doprowadzenia do kultury 3ha, za rok kolejne 3ha które wezmę w dzierżawę. Za 2 lata odbiorę kolejne 4,7ha w dobrej kulturze. a w kolejnych latach zaczne brać w dzierżawe wszystko co będzie do 4 klasy. mam zamiar nabyć duży ciągnik i sprzęt do niego. Zajme się głównie produkcją rzepaku,kukurydzy,pszenicy i łubinu pod dopłaty. Czy to dobry pomysł?

Edytowany przez chuck1807, 10 luty 2014 - 09:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
10 ha co robić ? Dzisiaj, 11:58
  •  

#122 Share mirek767

mirek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 09 luty 2014 - 18:23

10 ha co robić ? w ogóle masz jakąś forsę na start??
jeśli chcesz myśleć o krowach i chcąc coś wziąść z nowego PROWu musisz ich mieć 25...

po pierwsze budynek... to co masz dało by się przerobić na te 25 stanowisk na ruszcie??
o ściółce zapomnij, masz za mało ha żeby siać zboża, jedynie 7 ha traw, 3 ha QQ, wszystko bardzo intensywnie polewane gnojówką od krów, nawozu też byś musiał trochę dosypywać,
jak pisałem zero zbóż, więc musiał byś kupić silos i jechać na pełnoporcjowej

wracając do budynku, tylko stanowiska bo najtaniej, dojarka i zbiornik, najlepiej używane

co do rasy bydła to tylko simental / montbeliarde, wydajność nie powala ale są zdrowsze i rodzą piękne cielęta. rocznie zostawiał byś sobie ok 5 cieliczek na remont stada. Reszta sprzedawana do tygodnia po średnio 600 zł/ szt da Ci przychód ok 12 000 zł/ rok
największy minus: najpierw musisz kupić te 25 jałówek po min 7 000 zł / szt- 175 000 zł na start . . .

co do maszyn to potrzebował byś tylko:
-2 ciągniki, jeden z ładowaczem
- kosiarka, przetrząsacz, zgrabiarka, prasa, owijarka, beczkowóz
- i do uprawy QQ, pług, agregat uprawowy, opryskiwacz, siewnik i sieczkarnie wynajmiesz

Oczywiście to wszystko ma sens jeśli w Twoim rejonie za litr mleka płacą min 1,5 zł za litr, jeśli mniej to machnij na to ręką, posiej żyto aby dopłaty wziąźć i idź do pracy.
Pozdrawiam.

#123 Share Laraks

Laraks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 09 luty 2014 - 18:29

10 ha co robić ? @wojtal24 @kamilblasiak mamy 10 ha porzeczki tytoń ok 100 świń rocznie i od nie dawna kukurydze na ziarno @hodowca94 wież lub nie. Jak nie, to zapraszam na wakacje 100zł dniówka od 6 do 12-15 i przekonasz sie dlaczego 100tys rocznie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1700 postów

Napisany 09 luty 2014 - 18:45

10 ha co robić ? @laraks mi chodziło tylko o dopłaty ze z 25 ha 100tys dopłat? za porzeczki płaca ok 2 tyś do ha masz 10ha porzeczek to masz 20tys nie wiem ile płaca dopłat za uprawe tytoniu?
ZETOR TEAM

#125 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 09 luty 2014 - 18:58

10 ha co robić ? mirek767 Bardzo optymistycznie podszedłeś do sprawy po pierwsze rasy bydła zgadza się są ok na chów lesze jak te chorowite HF-y ,ale wydajność to zależy Sim spokojnie na dobrym żywieniu 7000-7500 tyś litrów czy to mało raczej wątpię wystarczy a montbeliarde rasa super nic dodać nić ująć HF się chowa Wydajność rekordzistki 15-16 tyś l spokojnie można mieć stado o wydajności 8500-9000 tyś l a najlepsze są krzyżówki między rasowe albo HF+NRF albo HF+NRM +Montbeliarde i masz zdrowe wysoko wydajne stado bez jakiś problemów typu mastis,zacielenia itd. i byczki które można dalej chować. I teraz najważniejsze nie łatwo jest kupić dobre jałówki kto przy dzisiejszych cenach sprzedaje dobre jałówki jak mleko prawie po 2 zł?? zapewniam cię musisz mieć szczęście 2 razy muszą być zdrowe wolne od jakichkolwiek chorób i po wycieleniu dawać mleko bo można się zdziwić :blink:I 2 muszą ci przeżyć to nie to jest takie proste jak każdemu się wydaje pójdę kupie i będę doił od nich 30l na dzień fajnie by było fajnie się też o tym pisze tylko i łatwo pójść z torbami.

Edytowany przez hodowca94, 09 luty 2014 - 18:59.

#126 Share mirek767

mirek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 09 luty 2014 - 19:01

10 ha co robić ? no wiem, to jest loteria, uda się albo się nie uda; ale moim zdaniem albo to albo w ogóle niech da sobie spokój

moim zdaniem tylko zainwestować w budynek i bydło, nie walić nie potrzebnie forsy w sprzęt lub ziemię bo przy takiej obsadzie powinien jakoś to wykarmić, pod warunkiem że uprawa będzie intensywna

popatrz ilu jest drobiarzy którzy mają po 2-3 ha ziemi, ładowarkę teleskopową i kilkanaście tysięcy drobiu, nie trzeba mieć nie wiadomo ile ziemi żeby być hodowcą, za to podwórka od drogi do kurnika wyłożone kostką, auto z gwiazdą pod domem, po prostu trzeba mieć głowę do interesów

a i po pierwsze, najpierw znajdź sobie żonę, potem może być problem...

#127 Share gelo707

gelo707

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 09 luty 2014 - 20:15

10 ha co robić ?

@laraks mi chodziło tylko o dopłaty ze z 25 ha 100tys dopłat? za porzeczki płaca ok 2 tyś do ha masz 10ha porzeczek to masz 20tys nie wiem ile płaca dopłat za uprawe tytoniu?

Hm, a od kiedy są dopłaty do porzeczki? Do owoców miękkich tak. No chyba, że to jakaś eko;)
c20xe- to 150 powodów do bezczelności na szosie;)

#128 Share syba

syba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 09 luty 2014 - 20:16

10 ha co robić ? Siemka
Mam do was takie pytanko mam 20 ha ziemi sieję na nich zboża klasa ziemi jest kiepska bo 5,4 do tego hoduję świnie około 200 rocznie planuje wybudować tuczarnie na rusztach na 400 sztuk liczyłem że koszt budowy to +- 200 do 300 tyś i tu moje pytanie czy opłaca się iść właśnie w hodowle świń? Czy może w coś innego może bydło? dodam że dokoła mnie jest pełno ugorów i myślę że mógłbym dobrać ziemi na 40 ha

#129 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 09 luty 2014 - 20:28

10 ha co robić ? Może lepiej opasy zasiejesz kukurydzy na kiszonkę ale jeżeli masz tyle kasy to na tuczarni też możesz trochę zarobić

#130 Share syba

syba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 09 luty 2014 - 21:45

10 ha co robić ? A jak myślicie wybuduje tuczarnie na 400 sztuk na rusztach za +- 200 300tyś liczyłem że gdzieś tyle będzie to kosztować ale ktoś kto budował będzie wiedział lepiej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 10 luty 2014 - 07:43

10 ha co robić ? Ta tuczarnia to prawdopodobnie odpowiednik 40-50 krów dojnych to pewnie się wyrobisz.

#132 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 10 luty 2014 - 09:24

10 ha co robić ?

Pozwolę się podłączyć pod temat. Rodzice mają 8ha ale wszystko w dzierżawie,lecz 4ha są nie uprawiane przez dzierżawce. Planuje przejąc tą ziemie i w ciągu 5-8 lat osiągnąć min.25ha. Niestety z braku dużych środków mam zamiar w tym roku zacząć od doprowadzenia do kultury 3ha, za rok kolejne 3ha które wezmę w dzierżawę. Za 2 lata odbiorę kolejne 4,7ha w dobrej kulturze. a w kolejnych latach zaczne brać w dzierżawe wszystko co będzie do 4 klasy. mam zamiar nabyć duży ciągnik i sprzęt do niego. Zajme się głównie produkcją rzepaku,kukurydzy,pszenicy i łubinu pod dopłaty. Czy to dobry pomysł?

Proszę o wypowiedź w mojej sprawie. Czy uprawa zboża się opłaci i w jakim stopniu. Według prostych rachunków wyszło mi że mogę na tym zarobić.

#133 Share piacio

piacio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 luty 2014 - 09:41

10 ha co robić ? Dopłaty powinny być skasowane. Bo są niektórzy tacy co biorą a nic nie robją. Jak komuś nie opłaca się na 10h to po co sie męczy na tym świecie. Co do mleka to pierwsze słyszę żeby było niezdrowe. Jakoś niewidziałem żadnego kota pijącego mleko chorego na raka

#134 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 09:46

10 ha co robić ? tak się opłaca pod warunkiem iż sam własnym sprzętem wszystko zrobisz.U mnie jak mi się zwraca za mają robociznę to jest dobrze ,a jak zostanie trochę zysku netto to jest bardzo dobrze w 2013 doku zysk netto 300zł z ha po odjęciu kosztów /praca własna,praca sprzętu wg cen po jakich swiadcze usługi sąsiadom,podatki,nasiana nawazy itd./dopłaty zabiera właściciel ziemi

#135 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 09:53

10 ha co robić ?

vadator sorry ale co Ty pieprz.....ysz kufa. rak się rozwija od mleka i cukry k**waaaa. ciemnota że ch*j. poczytaj sobie jak tworzy się nowotwór, o tym jak tworzy się komórka która nie ulega uśmierceniu a dzieli się w nieskończoność, aby powstał nowotwór taka komórka musi "obejśc" dwadzieścia kilka naturalnych zabezpieczeń

nasłuchałes sie chyba bajek od tzw specjalistów medycyny, coraz wiecej ich jest i coraz wiecej chorob a przemysł farmaceutyczny zarabia miliony
widocznie czytałes opracowania tych wielkich madrych, którzy wszystko wiedza tylko leczyc nie potrafia :D
jezeli ktos nie pojmie prostej rzeczy, jaka jest to ze na kazda chorobe jest lekarstwo w przyrodzie to całe zycie sie bedzie szwendał od szpitala do szpitala po drodze zaliczajac apteke :D
Wasza postawa do mojej osoby bierze stad ze ugodziłem w Wasze nawyki zywieniowe, i nie tylko Wasze ale wszystkich polaków, czyli mieso, cukier, nabiał
bedziecie mnie zwalczac bo to godzi w interesy rolników, ale taka jest prawda :D

hodowca94
zachowujesz sie jakbys miał wszystkich za nic i cała madrosc swiata zjadł na sniadanie, to pewnie od tych cudownie zdrowych Polskich wedlin :D

Edytowany przez ventador, 10 luty 2014 - 09:59.

#136 Share lokokosa

lokokosa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:Swojskie "żarło" i nalewki własnej roboty

Napisany 10 luty 2014 - 10:05

10 ha co robić ? @filantrop " borówkę widziałem i właściciel plantacji powiedział że nawet 200 złotych można zarobić z jednego krzaka. dzieląc to przez 8-9 zł/ kg wychodzi? ok/ponad 20 kg właśnie... " tak, widziałeś, ale chyba tylko w sklepie.
Poczytaj sobie http://www.borowkowy-raj.pl/uprawy.htm a później pisz.
Nie bzdury " bo słyszałem " tylko z własnego doświadczenia.
Jest jedna podstawowa zasada - " Nie wypowiadam się na tematy, o których nie mam zielonego pojęcia "
Takie krzaki, co dają plon ponad 20 kilo z jednego, to chyba w Nibylandii :D
Mam kilka dla własnych potrzeb i plon nie dochodzi do 10 kg z krzaka.
Średnio mam około 6-7 kg dorodnych owoców.
" ja jestem od listopada na diecie. zero mleka krowiego i jego produktów, zero cukru białego (soki, czekolady, słodycze ciasta itd.) i zero wieprzowiny. większość moich problemów zdrowotnych zniknęło. " :D :D :D no błagam...

#137 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 10:08

10 ha co robić ? zobaczymy jak sie bedziesz smiał jak dopadnie cie choroba zrecznie nazwana "cywilizacyjna" :D :D :D

#138 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 10 luty 2014 - 10:21

10 ha co robić ? 100% ludzi, którzy piją tylko i wyłącznie czystą źródlana wodę i jedzą czyste , ekologiczne roślinki umiera - kiedyś.

#139 Share lokokosa

lokokosa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:Swojskie "żarło" i nalewki własnej roboty

Napisany 10 luty 2014 - 10:32

10 ha co robić ?

zobaczymy jak sie bedziesz smiał jak dopadnie cie choroba zrecznie nazwana "cywilizacyjna" :D :D :D

Wtedy to grabarz będzie się śmiał :D

Zdecydowanie nie dam się jej dopaść .
Do sklepu zaglądam sporadycznie i to tylko po AGD, jedzenie mam swoje z własnej ziemi i bez chemii :)

@jahooo - na stu ludzi stu umiera, to czym się przejmować ? B)

Ale JA mam świadomość że umrę zdrowszy i później, no chyba że mnie trzaśnie samochód dostawczy z niezdrową żywnością :D

Pozytywne nastawienie + jedzenie bez chemii + dużo ruchu = w wieku 102-ch lat śmigasz przez godzinę na rowerze wyścigowym i pobijasz rekord Guinessa :)

Edytowany przez lokokosa, 10 luty 2014 - 10:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 10:41

10 ha co robić ? To nie problem mleka ale całej zywności... mieszczuchy lecą do supermarkietu bo czasami taniej niż od Polskiego producenta i tak jest tylko ile sera w serze albo mięsa w mięsie. Przecież zagranicy o to chodzi żeby nas rolników skłócić, wmówić, ze nic się nie opłaca a swoje będą ładować do Polski. Prosty przykład z zakazem wędzenia....