Skocz do zawartości

Zdjęcie

10 ha co robić ?

296 odpowiedzi na ten temat

#21 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 07 luty 2014 - 19:06

10 ha co robić ?

do siana tak,a z dopłatami jak sprawa wyglada pewnie postawowe i ONW bez zwierzat dawaja?a jesli cchiałbym wieksze płatnosci to jaka jest minimalna obsada na hektar?

Skoro masz sprzęt do siana to chyba lepiej siano, a jakieg osprzętu ci brakuje do sianokiszonki ?
Aby dostać dopłaty do łąk musiałbyś się zaopatrzeć się w przeżuwacza (może być jeden byś na 200 ha i więcej ;)).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
10 ha co robić ? Dzisiaj, 21:31
  •  

#22 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 luty 2014 - 19:36

10 ha co robić ? no i po co wprowadzata chłopa w bład ?
od nastepnego roku nie bedzie zadnych dopłat do przezuwaczy znaczy sie płatnosci zwierzecej ani upo, sejm ostatnio przegłosował taka ustawe i nie beda dopłacac, bo to były płatnosci z budzetu panstwa

od nastepnego roku beda tylko płatnosci unijne, czyli
onw- jezeli ktos ma to bedzie miał
i cos na wzór obecnego jpo, które bedzie wynosiło 200-220 euro
jezeli chcesz jakies dodatkowe płatnosci zgarnac to zainteresuj sie dopłatami psełdorolnosrodowiskowymi

#23 Share bycza

bycza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 07 luty 2014 - 19:44

10 ha co robić ? jeżeli byś w trawę wsiał koniczynę (20%) to wziąłbyś JPO+UPO+ONW taką dopłatę jak do zboża i nie trzeba zwierząt ,tylko ta koniczyna musi być bo sprawdzają-wtedy wchodzą extra sianokiszonki trawa z koniczyną(dużo białka) dla krów mlekopędne będą kupować

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 luty 2014 - 19:49

10 ha co robić ? bycza
od nastepnego roku nie bedzie zadnego UPO !!! ani płatnosci zwierzecej

#25 Share zgrywus

zgrywus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 07 luty 2014 - 20:15

10 ha co robić ? a teraz niech sie wypowiedzą Ci co posiadają krowy mleczne :) Ile wychodzą na czysto z kasą i niech podadzą ilość krówek :D

#26 Share snickers_2005

snickers_2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 07 luty 2014 - 20:17

10 ha co robić ? W nowym prow możesz pomarzyć o premii jeśli masz 10ha i żadnych zwierząt...chyba że masz nadzieję jeszcze na młodego ze starej puli:)

#27 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 07 luty 2014 - 20:22

10 ha co robić ? zgrywus
wbrew pozorom wychodza w obecnym czasie najlepiej ze wszystkich gałezi produkcji rolnej, mysle ze realny zysk w tej chwili to jest 50gr na litrze mleka, a to bardzo dobry wynik, krowa dajaca 7 tys na rok daje obecnie 3,5 tys zysku, tak dobrze juz dawno nie było...

Edytowany przez koma666, 07 luty 2014 - 20:23.

#28 Share rafar91

rafar91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:15

10 ha co robić ? Ja na twoim miejscu poszedłbym w warzywnictwo.
Sam mam tuczniki i odradzam Ci.
Teraz Ruskie nie chcą brać wieprzowiny, co za tym idzie cena spada, coraz bardziej głośno o ASF jeszcze tego nam brakowało.
Kupować holendry czy duńczyki nie warto wg mnie.
Można nastawić się na prosięta ale żeby żyć sobie spokojnie to musisz mieć około 40 loch.
Krowy wg mnie ciężka praca no i dużo musisz zainwestować. Krowy, jałówki, jakaś dojarka, wyposażenie i itp.
Opasy pieniądz za 2 lata a ciele musisz kupić no i kupować pasze i koncentraty, opłacić koszenie kuku też kosztuje Żeby mysleć na poważnie musiałbyś mieć na sprzedaż co miesiąc 2 byki.
Co do odpasu u nas w okolicy jest sporo co handlują więc bym odradzał, chyba że w twojej okolicy jest odwrotnie.
Sadownictwo trzeba sporo zainwestować najpierw a dopiero po kilku latach jest zysk. No i trzeba się na tym znać.Sama wiedza z książek nie wystarczy. Sadownicy zajmują się tym z pokolenia na pokolenie.
Warzywa możesz zacząć od 2 ha ziemniaków. Główny problem to stonka pryskasz jak się pojawi i po kłopocie ewentualnie poprawiasz no i zaraza pryskasz po deszczach i zapobiegawczo.
Możesz też spróbować zabawy z ogórkami podobnie jak ziemniaki. Najgorsza jest zaraza ale to się pryska zapobiegawczo i po kłopocie.
Jeśli masz nie daleko jakiś skup albo giełdę możesz zasadzić truskawki, zagraża tylko szara pleśń. Maliny też możesz wypróbować, ale trochę kosztuje sadzonka maliny.
Prosta w uprawie jest też fasolka szparagowa i cebula.
Można postawić kilka tuneli foliowych ale to też kosztuje trochę. Ale za to masz wcześniej warzywa tj. sałata i ogórki oraz możesz zasadzić truskawki wczesne. Słyszałem ostatnio że specjalne odmiany w Polsce dają plon pod osłonami 2 razy w roku.

Powyższe dane pochodzą zarówno z mojego doświadczenia(tuczniki) jak i moich kolegów z technikum rolniczego. W mojej klasie każdy trudnił się czym innym i stąd moge przekazać Ci te spostrzeżenia.

Każdy dział ma swoje plus jak i minusy.

Decyzja będzie zależała od Ciebie co wybierzesz.

Ale pamiętaj w nowym prow-ie Ci co będą chcieli skorzystać z młodego rolnika a nie będą mieli hodowli będą musieli mieć około 50 ha samych zbóż tak pisze w nowym Tygodniku Poradniku Rolniczym aby spełnili wymogi. Nie wiem jak tyczy się warzywnictwa ani sadownictwa. Jak chcesz startować na MR to lepiej aby był bo w nowym możesz się nie załapać. Bo będzie podobno decydowało to co przejmiesz a nie to co Ty będziesz chciał prowadzić. Czyli np masz tuczniki to SP będzie liczone dla roku porzedzającego złożenie wniosek. Nie będzie decydowało to że np rozpoczniesz hodowlę tucznika.

Się napisałem i chyba dałem do myślenia.

Pozdro

#29 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:21

10 ha co robić ? Kolego staraj się o prow buduj tuczarnię za 500 tyś można coś zbudować. Za 200 tyś kupić trochę gratów a może da się tą kasę wykorzystać na wyposażenie potrzebne przy tuczarni.
Krowy to utopia. Roboty ful.
Sprzedaż 3 razy w roku i jeszcze wakacje można sobie zrobić .
Nadmiar gnoju można sprzedać lub zamienić na słomę.

#30 Share rafix255

rafix255

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:25

10 ha co robić ? Zejdzcie na ziemie wszyscy.:0 10ha maryhy to można zyć. teraz sa czasy że z 10ha wyzyjesz w miare ok ale zero jakichklowiek inwestycji abo skromnie i cos kupić. Ja mam u siebie 12ha +5ha dzierzawy rodzice moi doja krowy teraz 12 docelowo 30szt + przychówek cały więc da sie rade ja pracuje jako zywieniowiec w paszówce i mozna inwestowac itp a latem jeszcze wieczorem czy w weekend czy to sobota czy niedziela to na usługę wyskocze jeszcze ale to tzeba ostro dawać z siebie. Moja narzeczona obecna przyszła zona tez w gosp pracowac nie bedzie tylko poza nim a jak by krów nie było to w to miejsce opasy bo jak jeden kolega napisal z 1ha to jest ok 1000zł wiec d.. nie urywa a im mniej hektarów to musi byc hodowla chyba ze rzccisz się na jakies 2 kurniki hehe to jest bajka. z warzywami tez to jest rozsadne tylko najlepiej z 2plony w roku np brokuły i pózniej fasola szparagowa albo cebula zimowa i ćwikła takze rozwiazan jes mnósto zalezy jakie tez masz budynki itp

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 luty 2014 - 21:28

10 ha co robić ? leszekd
a skad on ma wziac 700 tys jak on ma 10ha ?

jakim prawem zapisało mi dwa takie same posty ?

Edytowany przez ventador, 07 luty 2014 - 21:30.

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 luty 2014 - 21:28

10 ha co robić ? leszekd
a skad on ma wziac 700 tys jak on ma 10ha ?

#33 Share rafar91

rafar91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:36

10 ha co robić ? O sprzęt będzie ciężko jeśli ma tylko zboża i łąki na chwilę obecną chyba że o czymś nam nie powiedział.
Żeby dostać pieniądze na modernizacje będzie musiał przekroczyć 20 tyś euro udokumentowanymi fakturami jak nie to kasy obojętnie jakiej to nie dostanie.
Będzie mógł się starać o premie dla małych gos. co będzie podobno wynosiła do 60 tys zł.

W kurniki bym nie szedł.
Dużo musisz zainwestować.
W taki kurnik co ma sąsiad na 15 tyś brojlerów to wyłożył 1,2 mln zł a wybudował 2 takie.
Ostatnio rozmawiałem z nim to w umowie terminowej dostał niższą cene jak wcześniej.
Gdyby wiedział że będzie tak jak jest teraz to zostałby przy starym jednym co ma na 10 tyś.

#34 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:52

10 ha co robić ? No z banku.
Są zapowiedzi że w przyszłym prow ma być kasa na budownictwo więc szansa może jakaś jest Chce się rozwijać jest młody więc drzwi otwarte tylko przekroczyć próg.
Ani na 10 ani na 50 ha niema od tak żeby wyłożyć 700 tyś.

#35 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 luty 2014 - 21:54

10 ha co robić ? daj spokój w tych czasach brac takie pento na głowe ? jeszcze niedawno swinie były po 6 a sa po 4,5zł, ten interes to najszybsza droga do zawału serca
to juz lepiej dopłaty brac, do pracy isc i na spokojnie zyc niz walczyc z kredytem do smierci

Edytowany przez ventador, 07 luty 2014 - 21:57.

#36 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 07 luty 2014 - 22:11

10 ha co robić ? Nom racja roboty kupa i odpowiedzialność ale jak ktoś decyduje się być rolnikiem to takie realia jest panem własnego losu. Jedynie Pan Bóg może być nie przychylny bo aspekty ekonomiczne tyczą się tak samo pracownika, właściciela firmy, rolnika raz się uda raz nie uda.
Ten kredyt nie taki straszny po zwrocie z agenci zostanie jakieś 250 tyś jeszcze wat to już tylko 150tyś.
Jak by się udało to po kilku latach konto czyste i jest z czego żyć.
20 zł z tucznika na czysto razy 2 tyś sztuk trochę zostaje
Nie wiem na ile sztuk można zbudować za te 500 tyś. Jak więcej niż na 2 tyś to i nieżle.

#37 Share kocobol

kocobol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 luty 2014 - 22:28

10 ha co robić ? tylko żeby iść w bydło mleczne trzeba spełniać mase wymogów weterynaryjnych i nie jest tak łatwo je spełnić

#38 Share pelo111

pelo111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 07 luty 2014 - 22:46

10 ha co robić ? Według mnie hodowla czy to krów czy świń jest nieopłacalna.
Jedyne co dla mnie ma sens to uprawa warzyw np.cebula, marchew czy buraki.

Bydło mleczne ma zasadniczą wadę, że trzeba się urobić po łokcie a jak masz małą hodowle to grosz z tego marny.
Średnia cena skupu mleka w Polsce z miesiąca grudzień wyniosła 155,26 zł netto/100kg źródło: minrol.gov.pl

Ze świniami po ostatnich wydarzeniach z Rosji cena spadnie na granice opłacalności.
Aktualna cenna skupu tuczników w rzeźniach to 4,50-4,60 zł/kg źródło: cenyrolnicze.pl/

Bydło opasowe małe nakłady pracy zysk jako tako ale dopiero po dwóch latach i mógł być lepszy gdyby nie afera o ubój rytualny.
Aktualna cena skupu byków w rzeźniach to 6.76 zł/kg źródło: sprzedabyka.pl/

#39 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 07 luty 2014 - 23:09

10 ha co robić ? Człowieku weź ty to sprzedaj lub wydzierżaw nie blokuj rolnikom ziemi zejdź na zienie i zastanów się o czym ty marzysz.Ty wiesz co to jest spłącić 250-300 tyś kredytu?? :huh: Dokońca życia byś z tego nie spłacił z 10 ha .Mleko i krowy z 10 ha ziemi od 0??? buahahahahahaha!!!!!!!!! JAJA z każdego kto tu się wypowiada gorszej głupoty nie słyszałem albo jesteście dzieciakami co gospodarstwo widzieli w Symulatorze Farmy 2010 albo w ogóle nie jesteście zorientowani w obecnych cenach i sytuacji jaka się szykuje po 2015. Nawet ci co teraz mają po 20-30 dpj i nie zamierzają rozwijać gospodarstwa do przynajmniej 70 DPJ i wydajność 8000 tyś od sztuki prawdopodobnie poupadają dlaczego a to za sprawa wolnego rynku z mlekiem będzie jak ze świnkami tylko duzi będą z tego godnie żyć i mieć pieniądze na dalszy rozwój chociaż teraz ze świnkami to i duzi nie dają rady to mięso jest wypierane prze drób i inne.
Wracam do mleka mam gospodarstwo mleczne i wiem co to jest i nikt mi nie wmówi że to się da od 0 przy 10 ha ziemi założyć chyba że masz 1.5 mln zł na koncie nie masz ?? Zapomnij. chyba że chcesz trzymać 15 krów i mleko ręką do wiadra doić i dawać krową słomę i mozgę.Produkcja ogrodnicza na 4 i 5 klasie zapomnij Sady ??? 80 tyś ha nawadniania + nasadzenia no i doświadczenie którego nie masz. Zapomni o wiedzy ze szkoły jeśli posiadasz tylko takową to jej nie masz. To jest tylko teoria przedstawiona w strych nie aktualnych podręcznikach.
Mam nadzieję że wybiłem ci z głowy działalność rolniczą i nie zmarnujesz sobie życia na wsi A JAK JEDNAK SIĘ ZDECYDUJESZ I NAPRAWDĘ COŚ OSIĄGNIESZ osobiście cię odwiedzę i złoże gratulacje :lol: :lol:
Ps: to jest tak jak ze wszystkim kiedyś to każdy nic nie miał na rynku niczego nie było i praktycznie wszystko się opłacało i ludzie porobili majątki a teraz?? A teraz albo będziesz robił w h**a albo wygrasz w totka ewentualnie zostaniesz maklerem giełdowym to się może dorobisz. ;) Powodzenia w wykuwaniu swojego losu Każdy jest panem swojego życia i decyduje jak ono będzie wyglądać. I skończcie gadać te głupoty i mydlić chłopakowi oczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 07 luty 2014 - 23:12

10 ha co robić ? Co do warzyw. Do tego też potrzeba dużo sprzętu. Pozatym przy 2 zbiorach obowiazkowe deszczowanie a to też nie mały wydatek i nie mówcie że przy warzywie nie urobi sie po łokcie...