Skocz do zawartości

Zdjęcie

10 ha co robić ?

296 odpowiedzi na ten temat

#241 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisany 08 styczeń 2016 - 11:58

10 ha co robić ?

fajnie sie liczy dochody tak to prawda :D tylko te odchody :P gdyby nie one wszyscy byśmy byli milionerami. 

milionerem od zera chyba sobie kpisz:P  przykład poniżej: 

http://www.bankier.p...ml?symbol=WAWEL

ustawcie okres na max. i luknijcie na date (02-09-16)  i kupcie akcje zał€żmy 30tys a dzis sprzedaż :) liczcie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
10 ha co robić ? Dzisiaj, 19:42
  •  

#242 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 09 styczeń 2016 - 12:14

10 ha co robić ?

A co może mądrego napisać dziecko, które zamiast "nie wiem" pisze "nwm"?

#243 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 16:30

10 ha co robić ?

Wbrew pozorom i nie którym postom 10 ha to kawałek pola i można na tym zarobić i zarabiać co najważniejsze , bo zarobić można to można , sprzedać i jest kasa ale ziemi już nie ma :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 16:43

10 ha co robić ?

Nikt nie mówi, że nie można, bo np. sam tyle mam i żyję z tego, ale tutaj chodzi o niektóre wyliczenia jaka to dochodowa jest produkcja. Bo jak się liczy przychód to wszystko jest fajnie, ale jak dochód to tak różowo nie jest.

#245 Share emilchaja

emilchaja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 09:09

10 ha co robić ? Tylko widzisz kolego Elektrotechnik, dla dzieci które tu piszą to przychód i dochód jest jednym pojęciem, i dlatego tak fajnie się wszystko liczy.

#246 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 09:23

10 ha co robić ?

Bo koszty przychodu Tato pokryje :), i zostaje sam do zysk 

#247 Share tomi8317

tomi8317

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 21:56

10 ha co robić ?

Czytając te niektóre wypowiedzi to chyba tu piszą dzieci w wieku 8-12 lat  5ha 10ha jacy to milionerzy , ilu emerytów w domu macie ilu z was do pracy chodzi i dokładacie do tego gospodarstwa. Ja mam 32 lata mam rodzinę posiadam gospodarstwo 27 ha prowadzę produkcję tuczników i ziemniaka przemysłowego naprawdę jest ciężko i niech nikt nie pisze że mam zmienić produkcję bo to nie jest tak chop siup z dnia na dzień chyba że się ma bardzo bogatych rodziców i dziadków z dużymi emeryturami!.

#248 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:17

10 ha co robić ?

No żadni milionerzy ale mowa że z 5 czy 10 ha można jakoś prząść , jednak jak się będzie liczyć tylko przychody to szybko ta ,,zabawa,, się skończy , na pewno nie uciągnie się na 5ha siejąc zboże na sprzedaż , trzeba coś urozmaicić. Ja mam 5 ha, kiedyś miąłem więcej ale nie szło bo w pracy się lepiej wyciągało a w połączeniu to ani tu nie szło ani tu, więc 15 ha się zbyło , na dwóch leci kukurydza zawsze , trochę truskawki , czosnek , bób, trochę owies bo koń jest i jakoś idzie , jest ciekawie przynajmniej , cały rok coś się robi 

#249 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1701 postów

Napisany 09 luty 2016 - 17:02

10 ha co robić ?

@tomek42 nie wiem jak miałes sytuacje zyciowa ale sprzedać 15 ha bo ....  przeciez nawet przy małym nakładzie finanoswym i robocizny obsiewajac te 15ha zbożem/kukurydzą/motylkowy to zostaje 2000zł z 1ha x 15ha to ok 30000zł na czysto a te 15 ha to nawet na etacie można spokojnie obrobić

ZETOR TEAM

#250 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 09 luty 2016 - 17:40

10 ha co robić ?

Jakie 2000zł z hektara? Przy uprawie pszenicy przy 6t/ha wychodzi się na zero. Powyżej tego plonu mamy już zysk. W tej chwili cena wynosi 600zł/t, więc żeby uzyskać 2000zł zysku plon musi wynieść ponad 9t/ha...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 luty 2016 - 20:13

10 ha co robić ?

:), to nie sytuacja życiowa to po prostu zdrowa kalkulacja , ziemia nie jest sprzedana tylko jest w innych rękach , trochę w dzierżawie , trochę brat uprawia , klasa 5 pomieszana z kamieniołomem, gdzie tu zysk ile bym nie zasilił i tak marnie i tak marnie, a 6 t z ha , to tylko marzenie. Mam działalność i dobrze idzie , na to pole tylko czas się traciło , umiem liczyć bo inaczej bym przez ponad 20 lat na powierzchni się nie utrzymał, więc tak trzeba było zrobić i na dzień dzisiejszy wiem że to była dobra decyzja, a to co zostało w zupełności wystarcza aby popracować na roli i cieszyć się tym że można coś wyciągnąć :)

#252 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1701 postów

Napisany 09 luty 2016 - 20:50

10 ha co robić ?

ok @tomek nie znam ziemi i realjów tylko tak napisałem ale jest jak mówisz to rozumiem

@eletromechanik 2000zł miałem na myśli z dopłatami

ZETOR TEAM

#253 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 10 luty 2016 - 08:48

10 ha co robić ?

Z 10 ha można żyć bardzo dobrze tylko trzeba się pozbyć stereotypów, że gospodarstwo to muszą być świnie, krowy, zborze, ziemniaki itp...

#254 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 10 luty 2016 - 14:34

10 ha co robić ?

@eletromechanik 2000zł miałem na myśli z dopłatami

No ja też liczyłem z dopłatami, zwrotem akcyzy za paliwo itp. Jakby tego nie liczyć, to żeby wyjść na zero trzebaby zbierać 8t/ha pszenicy.

#255 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 10 luty 2016 - 15:21

10 ha co robić ?

Obecnie jestem w trakcie zmieniania profilu produkcji. Na dzień dzisiejszy zboża w małych gospodarstwach powinno się uprawiać tylko na potrzeby własne. Rodziny z tego nie wyżywisz, a gdzie jakaś inwestycja. 

#256 Share Beryl

Beryl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, transport itp ;)

Napisany 10 luty 2016 - 20:49

10 ha co robić ?

Witam, ja przyjąłem trochę inną taktykę jeśli chodzi o gospodarzenie.

W tamtym roku przejąłem 4 ha po rodzicach ze względu na moje zamiłowanie do rolnictwa i na to, że tata nie miał czasu na rolnictwo, a jeśli już, wyglądało to na takiej zasadzie, że coś tam się posieje, żeby kurom było.

Otóż w ciągu dwóch pierwszych miesięcy moje pierwotne 4 ha zmieniło się w 7. Posiałem trochę łubinu na ugorach i ziemniaka na próbę. Zainwestowałem w , materiał siewny, usługodawców, zebranie zboża posianego przez tatę i w koszenie łąk mulczerem i zrobienie wylewki na jednej stronie stodoły.

Zebrane zboże praktycznie sprzedałem co nie przyniosło mi fortuny ale za te pieniądze kupiłem rozsiewacz do nawozu i przyczepę. Dodam, że gospodarstwo było całkiem łyse tzn. C-360, pług, brony, kultywator i wóz. To wszystko co było. W tej chwili mam 10 ha i następne 5 do wydzierżawienia. Moja stodoła przekształca się w garaż/magazyn tzn. nowy dach i pokrycie dachowe,(inna koncepcja, nie typowo wyszczytowany dach stodoły, a płytszy dach dwu spadowy) oraz dalsze wylewki i drzwi.

Jako że złożyłem wniosek o dopłaty bezpośrednie to właśnie na nie czekam. Planuję jeszcze zakup talerzówki, opryskiwacza i rotosanu. Wszystkie pieniądze zarobione w gospodarstwie inwestuję(wydałem tylko na wyjazd z dziewczyną na wakacje ;)  ) w sprzęt, nawozy, ŚOR, materiał siewny. W tym momencie mam 4 ha zboża, 05 ha czeka na ziemniaka, 2,5 ha łąk i nowe 3 ha łąk. do końca kwietnia przybędzie jeszcze 5 ha głównie gruntów ornych co równa się posianu łubinu na wiosnę. 

Pracuję na etacie więc pieniądze na życie mam, cały dochód gospodarstwa to inwestowanie. Nastawiłem się na uprawę zbóż i trochę praktykuję ziemniaka, łąki idą w mulcz bo nic nie hoduję aktualnie. Chcę jeszcze przez najbliższy rok, dwa doposażyć gospodarstwo w podstawowy sprzęt, a przy takim rozmachu i po konsultacjach nie wykluczam zakupu większego ciągnika. Pracuję więc gospodarzę popołudniami, w żniwa biorę kilka dni wolnego i czasami przy naporze pracy.

Nie mogę nikomu mówić co ma robić, ale moja taktyka wydaje mi się być dobrą, bo z 10/15 ha na IV,V i trochę III klasie ziemi można tylko wegetować.

Podsumowując da się prowadzić gospodarstwo 10-15 ha ale trzeba to robić z głową. Trzeba spróbować, aby wiedzieć z czym to się je.

Pozdrawiam !

#257 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1701 postów

Napisany 10 luty 2016 - 22:28

10 ha co robić ?

Fajnie masz że możesz wziasć dzierżawy nie każdy ma taki konfort i możliwosci bo jak byś miał kupić 5ha po 50 000zł za 1ha na kredyt to tak kolorowo by nie było bo byś na odsetki nie zarobił, po prostu wziołes 7ha od ojca tylko 3ha było nieużytków które zagospodarowałeś 

ZETOR TEAM

#258 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 10 luty 2016 - 22:29

10 ha co robić ?

No to zapał jest , ale nie myśl że nigdy po łapkach nie dostaniesz, oby sie nie zniechęcać i powinno się pomału rozkręcać , oczywiście trzeba brać siły na zamiary i nie wszystko na raz , ciągnik pewnie równa się kredyt , kredyt to już zobowiązanie , ziemniak ma jakąś teraz cenę a podajże 2 lata temu nie dość że gniło to sprzedać za jałmużnę trzeba było , ale to tak ze wszystkim , raz na wozie raz ....   będzie dobrze :)

#259 Share gosciu506

gosciu506

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
Napisany 10 luty 2016 - 22:31

10 ha co robić ?

A ja mam trochę inny problem i pytanie a nie chcę zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum obecnie mam 7,70ha i chcę kupić po sasiedzku od sasiada który kończy gospodarzenie kolejne 5ha zaplecze sprzetowe mam  (dwa traktory łącznie 180km roczniki 1999 i 1994 i cały sprzet wspołpracujacy)i o to sie nie martwie tylko to że ten zakup 5ha cały na kredyt i czy te łaczne 12ha "spłaca" kredyt za te 5ha dodatkowo pracuje zawodowo ja i moja żona i spłacamy jeszcze kredyt z domu na 20lat 100tyś  wiem jaka jest opłącalnosc uprawiam pszenicę motylkowe kukurydze rzepak może w przyszłości ziemniaki za te 5ha bede pewnie musiał zapłącić 250 000.

Co radzicie brać to czy nie? Checi sa i lubie to robić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share maromar

maromar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 10 luty 2016 - 23:04

10 ha co robić ?

czytam opinie krytyczne, to śmiać się chce, po co ludzie to piszecie, nie opłaca się wam robić na gospodarstwie? ciężko wam? nie starcza od 1 do 1? dajcie sobie spokój i idzcie pracować na etat do jakiegoś prywaciarza a nie tu narzekać, rzygać mi się chce jak moi sąsiedzi i znajomi się żalą że nic się nie opłaca, krów nie, bydła nie, świń nie, tylko powalić się i leżeć, A co do kolego który wyliczył że na życie trzeba rocznie 40 tyś to chyba przesada, po za tym życie zawsze kosztuje nie tylko na gospodarstwie:) kto ma gospodarstwo to niech robi, a jak stwierdzi że nie warto to do pracy i już, bez bólu d>py. Na etacie też nie jest kolorowo, przechodziłem przez to, jak się dobrze trafi to spoko, ale jak źle to żyć się odechciewa. Pozdrawiam młodych którzy mają pasję i chcą rozwinąć swoje gospodarstwa