Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady?

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 06 luty 2014 - 17:19

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Witam Wszystkich czytających ten post.
Planuję budowę obory o wymiarach 16x9 m z dodatkowymi dwoma garażami:
-jeden na śrutownik,parnik,pasze,dmuchawę zbożową i inne.
-drugi na maszyny
Obora na 20 sztuk bydła chdowanego do wagi ok 800 kg. Nad oborą był by strop użytkowy do siana i zboża, na garażach był by również zalany strop lecz wyżej niż na oborze, po to aby garaż był wyszy i był by używany do siana.
Moje pytania to Jaki duży musiałby być zbiornik do gnojowicy i płyta obornika.Z powodu szukania oszczędności rozważam budowę z pustaka żużlowego, czy jest to dobry sposób szukania oszczędności?
Może polecicie jakieś zmiany w moim planie, lub pomoce jak przyoszczędzić na budowie?
Jakie mogą być koszty tak pi razy drzwi, nie wliczając w to kosztów żwiru i własnego wykanania budowy.

Edytowany przez stg, 06 luty 2014 - 18:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Dzisiaj, 00:56
  •  

#2 Share Kamillo9411

Kamillo9411

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 luty 2014 - 18:57

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Hym pustak no nie wiem niedaleko mnie znajomy też myślał o pustaku a skończyło się na bloczkach(podobno trwalsze i nie piją tak gnojownicy) zbiornik ok 45 m3
kosztu nie wyliczę bo to zależy jakie ceny u cb występują ( a różnice cen są naprawdę duże)
a z czego planujesz dach zrobić? ( zwykła blacha czy blacha z ociepleniem)

Edytowany przez Kamillo9411, 06 luty 2014 - 20:13.

#3 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Projektant konstrukcji budowlanych. Projekty, optymalizacja

Napisany 06 luty 2014 - 20:11

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Zbiornik na gnojówkę w twoim wypadku powinnen mieć ok. 60-85 m3 z w zależności co tam będziesz trzymal czy buhaje czy krowy. Jeżeli chodzi o płytę obornikową to ok 70-100 m2 też w zależności od rodzaju bydła. Są to wielkości na conajmniej 6 miesięcy składowania. Jeżeli chodzi o materiał to wybrałbym bloczek betonowy. Pustak żużlowy będzie nasiąkał tak jak pisał kolega.

Skąd kolego jesteś??? Masz już projekt???

#4 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 06 luty 2014 - 23:50

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Myślę że zbiornik do gnojowicy ok 50-60m.,a płyta większych rozmiarów tak ok. 100m/ bo słomy nię będę żałował (znajomy ma ok 200 ha ziemi i nic nie choduje, a w okolicy też nie ma problemu z nabyciem słomy).
Na dach drzewo (od wójka z lasu, ale tartak i tak swoje weżmie) kryte blachą(zwykłą).
Myślałem o rozwiązaniu aby do poziomi 1m. murować z pełnych ploczków fundamentowy, a dalej z żużlowych, ponieważ chcę wybudować tanim kosztem z wiadomych przyczyn ;)
Jestem z woj.Pomorskiego, nie mam narazie żadnego planu, wolę tak na spokojnie wyliczyć koszta,pogadać, popytać, i odpowiednio się przygotować.

#5 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 07 luty 2014 - 07:29

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Ja bym murował ściany z pełnych bloczków do poziomu posadzki od poziomu posadzki szedł bym żużlowym byc może u ciebie bedzie to 1 metr nie wiem jaki masz teren tj. spadki i jak chcesz wysoko podnieść budynek. Jaka grubość muru 1 pustak + styropian??? np. 5cm

Szkoda że jestes z pomorskiego bo to daleka gdybyśbył bliżej to moze dobilibysmy targu odnośnie wykonania projektu :/

Edytowany przez wojtek918, 07 luty 2014 - 07:30.

#6 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 07 luty 2014 - 08:44

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? mam garaż przerobiony na obore dla opasów na głębokiej ściółce i całóść jest z pustaków żużlowych nieraz jest ponad 50cm towaru i nic nie przesiąka natomiast ostatni sor pustaków jest z szarego gazobetonu to po 5 latach większe pół pustaka się rozlasowało

#7 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 07 luty 2014 - 12:31

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? mój starszy chlew z 78 cały z putaka szlakowego i cegły i nie widzę żadnych uszczerbków pustaków i nic się nie laszuje.Myślę że to dlatego że jest dobrze wykonany, dziadek dość długo pracował w betoniarni, putaki sam wykonał i murował ze znajomym i wszytko jest w db stanie.Z pewnością laszowania zapobiegło otynkowanie bezpośrednio po budowie.

#8 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 07 luty 2014 - 14:51

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Pustak pustakowi nierówny sami widzicie wcześniej najważniejsza była jakość a teraz to jakoś będzie :) Ale tak jak pisałem murowałbym z pustaka plus dobry tynk od wewnątrz i będzie w porządku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 07 luty 2014 - 15:31

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Obora myślałem że na półtorej pustak i tynk tradycyjny z dwóch stron, a garaże i magazyn nad oborą na putak.

#10 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:46

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Tylko pamiętaj chociaż to sprawa twojego przyszłego projektanta że taka ściana w oborze musi spełniać ustawowo warunek na przenikanie ciepła a przy półtorej pustaka nie wiem czy go spełnisz chyba zę w srodek dasz styropian.

#11 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 07 luty 2014 - 21:54

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Wojtek myślisz że 5cm. styropian wystarczy ?

#12 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 luty 2014 - 22:11

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? U mnie w jednej oborze jest z pojedyńczego pustak to ściany pokryte są szronem w zimę i obornik zamarza a w drugiemu z 2 pustaków i styropian 4 cm i jest ok ściany nie przepuszczają mrozu

#13 Share wojtek918

wojtek918

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 08 luty 2014 - 18:18

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? tak 5 cm styropianu w zupełności wystarczy. Trzeba by to jeszcze przeliczyć ale jak Ci to sprawdzałem w kalkulatorze to przy 5 cm byłeś bezpiecznie daleko od maksymalnego wskażnika. Być może wystarczyło by 3 cm ale to już trzeba by przeliczyć. U mnie też jest obora na półtora pustaka i pustka powietrzna bo w latach 80 to nikt o styropianie na wsi nie słyszał. Ale teraz są inne wymagania, inne warunki techniczne i rozporządzenia odnośnie minimalnych warunków chodowli zwierząt i musisz to wszystko spełnić bo inaczej projekt zostanie odrzucony i nie dostaniesz pozwolenia. Z tego co pamiętam to chyba w oborze musi być zapewniona temperatura min. 6 stopni dla dorosłej obsady i wtedy ściana musi mieć współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 0,9 dla porównania w budynku mieszkalnym ten współczynnik wynosi max. 0,25 ( czyli ściana musi być bardziej zaizolowana)

Mammut musisz dać 5 cm styropianu i będzie dobrze.

Edytowany przez wojtek918, 08 luty 2014 - 18:20.

#14 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 08 luty 2014 - 18:23

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? W moim starym chlewie jest tak że od zewnątrz jest pustak żużlowy, a od środka jest wymurowany warstwą cegły+tynk obustronny, a ściana ma grubość ok.43cm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share stan1122

stan1122

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 12 luty 2014 - 23:06

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady? Ogólnie budowa budynku inwentarskiego wg. starych zasad mija się z celem . Aktualnie wszystkie nowe obory i przybudówki do obór w mojej okolicy to jest tylko kawałek ściany z pustaka i płyta warstwowa na dach . Łatwiej utrzymać prawidłową temperaturę i wilgotność . Do usuwania obornika najlepiej ciągnik z turem ,