Skocz do zawartości

Zdjęcie

Świerk i jodła (mała plantacja)

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 06 luty 2014 - 11:45

Świerk i jodła (mała plantacja) Witam, mam do dyspozycji działkę na której chce wsadzić ok 400 szt. jodły i świerka (kilka odmian). Działka jest położona daleko od gospodarstwa, a poza tym jest to piach i z stąd taki pomysł.
Ale mam pytanie: czy jeśli za kilka lat będę je chciał sprzedać to nie będzie potrzebne żadne zezwolenie na ich usunięcie? Może powinienem to gdzieś zgłosić? Mają byś sprzedane jako rośliny ozdobne wykopane i za doniczkowane. Plan jest taki że będą kopane po osiągnięciu 1,5-1,8m wysokości/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Świerk i jodła (mała plantacja) Dzisiaj, 03:58
  •  

#2 Share KoziolekCS

KoziolekCS

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , sport

Napisany 06 luty 2014 - 17:15

Świerk i jodła (mała plantacja) czytałem że zezwolenie nie jest konieczne jeżeli wiek drzewa nie przekracza 10 lat :D

#3 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 06 luty 2014 - 17:19

Świerk i jodła (mała plantacja) Nie wiem dokładnie jak to jest. Wiem że na wycinkę sadzonek nie jest potrzebne zezwolenie, każde drzewo które nie osiągneło 10 lat można usunąć bez zezwoleń. Tu możesz sobie poczytać
http://biznes.interi...na,1849674,4209
. Nie wiem tylko czy zakładając taką plantacje nie musisz tego zgłosić np. do ARiMR albo do leśnicwa

Edytowany przez chuck1807, 06 luty 2014 - 17:20.

#4 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 luty 2014 - 18:54

Świerk i jodła (mała plantacja) tylko taka plantacja to chyba ciut wyższe koszta niż sadzonki bo trzeba by to ogrodzić od zwierzyny?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 06 luty 2014 - 18:57

Świerk i jodła (mała plantacja) ok, dzięki za informacje.
Zwierzyny nie ma bo jest to między domami z 3 stron a z 1 rzeka.

#6 Share mariusz b

mariusz b

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 06 luty 2014 - 21:42

Świerk i jodła (mała plantacja) Zezwolenie oczywiście że jest potrzebne mimo że nie są to drzewa powyżej 10lat( taka dziwna sytuacja). Zgłaszasz że posiadasz plantacje o takiej powierzchni i że dokonujesz wycinki. Dostajesz kwit i możesz wtedy ciąć na plantacji co Ci sie podoba. Nikt nie sprawdza jakie są to wielkości drzewa i ile mają lat( na ten kwit i 15 letnie mozesz wyciać ważne żeby była to plantacja ). Ten kwitek to bardziej dla policji i przy sprzedaży jest potrzebny. Ja mam takie szczęście że kilkanaście razy w roku muszę okazać papierek ;[ Jodły i bardziej szlachetnych nie sadź jeżeli jest to daleko od domu. Mam plantacje 20km od domu to potrafili po 100sztuk zwykłego wyciąć a jodły z ogródka rodzicom wycieli. :wacko:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 07 luty 2014 - 10:58

Świerk i jodła (mała plantacja) Z 3 stron rodzina także pilnowane będzie. Rośliny nie będą wycinane tylko kopane i sprzedawane w donicy - nie wiem czy to zmienia coś? Bo będą przecież dalej rosły tylko w innym miejscu.
A co z np. żywotnikami czy cisami? wymagają takiego samego pozwolenia?
No a jeśli już zgłosić to gdzie?

Edytowany przez DUCH1986, 07 luty 2014 - 13:01.

#8 Share grzesiekkk

grzesiekkk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 07 luty 2014 - 17:26

Świerk i jodła (mała plantacja) Witam,Mimo kilku odpowiedzi,żadna nie jest poprawna,prowadze szkółkę,więc troche orientuję się w temacie.Na wykopanie nie jest potrzebne żadne zezwolenie,nie wiem jak z wycinką,bo tego nie przerabiałem,ale z tego co piszesz,tez nie masz zamiaru wycinać.Natomiast przed zasadzeniem musisz zgłosic do WIORiN i uzyskać zezwolenie na produkcję wyżej wymienionych roslin.Prawdopodobnie przed zasadzeniem będą pobierali próbki ziemi,pod kątem jakiś tam chorób,ale tego nie wiem w 100 procentach,bo ja mam przebadane całą ziemie jaka jest w gospodarstwie,a badania nie są wymagane do wszystkich gatunków roslin,ale to juz Ci inspektorzy WIORiN wytłumaczą.Pozdrawiam

#9 Share mariusz b

mariusz b

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 09 luty 2014 - 18:45

Świerk i jodła (mała plantacja) Z zezwoleniem chodzi o to że podczas sprzedaży powinno udowodnić sie z jakiej plantacji pochodzą dane drzewka, po to jest te niby zezwolenie że posiada się własną plantacje i z niej zostały one pozyskane a nie są kradzione. Te pismo zawiera tylko dane osobowe, wielkość i miejsce plantacji urzędowo potwierdzone. Szczególnie policja i straż miejska to sprawdza podczas sprzedaży. Ja mam kilku ha plantacje zgłoszoną od XXlat więc mogło się coś pozmieniać w zakładaniu.

#10 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 10 luty 2014 - 09:26

Świerk i jodła (mała plantacja) Ok, dzięki wielkie za odpowiedzi. Spróbuje się coś dowiedzieć w WIORiN. Bo poza tymi świerkami planuje też wejść w inne rośliny ozdobne -na poczatek ogólnie iglaki, trzmieliny, bluszcze może azalie, ale to już przy gospodarstwie.

#11 Share chuck1807

chuck1807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 11 luty 2014 - 18:21

Świerk i jodła (mała plantacja) To ja się podłącze pod temat, choć troche w innej koncepcji. Mam ok 20ar lasu. ma ok 50-60 lat. Graby, brzozy i kilka modrzewi, czy moge je wyciąć i zalesić od nowa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 12 luty 2014 - 12:25

Świerk i jodła (mała plantacja) Myślę że tutaj akurat sprawa jest jasna. Trzeba zezwolenie...