Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy to dobry pomysł?

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mlody9182

mlody9182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:06

Czy to dobry pomysł? Witam !
Wiekszość z was miała pewnie ten dylemat zostać na gospodarce czy nie. W tym roku kończę szkołę średnią i do tej pory byłem pewny żę nie wrócę na gospodarkę ale.. Właśnie to ale okazuje się że bez pracy przy zwierzętach i pracy w rolnictwie ciężko jakoś :( Możliwoś bym miał , mój tato "jeszcze" prowadzi gospodrstwo ale długo chyba to nie potrwa.. Ale jak było kiedyś: mieliśmy hodowlę krów mleczny ok 22 sztuk, gdy poszedłem do szkoły średniej została zlikwidowana (nie bylo komu pomagać a mój codzienny dojazd do szkoły był nierealny) . W taj chwili posiadamy stadko byków (ok 30 szt różnej wielkości). Dalej chciałbym iść w tym kierunku.Moje pytanie rówież ma na celu to aby poradzić sie bardziej doświadczonych farmerów czy :
1 Są jakieś programy unijne które mają na celu pomóc w rozwinięciu gospodarstwa?
2 około ilu sztuk trzeba sprzedawać rocznie by móc pozwolić sobie na modernizację gospodarstwa?
3 Czy może jest możliwość howu jakiejś nieznanej rasy w Polsce i jakie koszty trzeba ponieść przy jej założeniu ?
Proszę o odpowiedzi i może opisanie jak to wyglądało u was :) Jak zaczynaliście i z czym zaczynaliście :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy to dobry pomysł? Dzisiaj, 17:25
  •  

#2 Share buczu

buczu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo mechanika

Napisany 04 luty 2014 - 20:17

Czy to dobry pomysł? witam widze kolego że masz ten sam problem co ja jestem w identycznej sytuacji z tym że jestem troche starszy od ciebie ale borykam się z tą samą sytuacją ojciec oddał mi gospodarstwo i również mam kilkanaście byków i nie wiem czy się tym zajmować albo inaczej nie wiem czy opłaci się tym zajmować może bardziej doświadczeni hodowcy coś doradzą
a z tymi dotacjami to napewno lekko nie będzie teraz mają takie wymogi że ciężko sprostać wszystkiemu żeby jakąś kase dostać

#3 Share przemoj1

przemoj1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:21

Czy to dobry pomysł? Wszystko żalezy od tego jakiej wielkosci masz gospodarstwo i czy praca na nim jest opłacalna.. jeśli tak to nawet się nie zastanawiaj tylko zostań na wsi jeśli kochasz ziemię i prace na gospodarce to wogle niepotrzebny był ten post. Jeśli chodzi o pomoc w starcie młodym rolnikom to sa te porgramy unijne tzw '' młody rolnik" ale to musisz pogadac z kimś kto się w tym orientuje, bo sam w tym zorientowany nie jestem a tez chciałbym skorzystac

Edytowany przez przemoj1, 04 luty 2014 - 21:02.

#4 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:33

Czy to dobry pomysł? pierwsza kwestia Ty i ojciec pewnie daleko mu do emerytury tagże musicie się dogadać i razem będziedzie dzielic robotę i zyski :rolleyes: , albo nici z twoich planów bo zeby jeden robil a drugi czerpał to nie ma perspektywy -_-

Pierwsza pomoc to Młody rolnik ale ojciec musiał by odać część ziemi, potem będą Prow-y

Modernizacja gospodarstwa w twoim wypadku jest nieunikniona , i aby ją prowadzić musisz mieć rentowność (opłacalność), bez tego nie ma sensu gospodarzyć ... , Czyli musisz mieć wiedzę , z czasem doswiadczenie przyjdzie i cały czas uczyć się ... szczególnie na błędach :D

W zależności od posiadnego areału musisz wybrać czy produkcja roślinna czy zwierzęca . Przy roślinnej masz mniej roboty ale przy małym areale i zbożach to musiałbyś przacować gdzie indziej (bo byś miał za dużo wolnego czasu ) a przy zwierzętach troche czasu schodzi a czas to pieniądz (za tę robotę ;) ) chyba że byś zajął się np warzywami
No ze zwierząt dochodzi trochę nawozu

Z okolicy to 50-70 ha zboża no i rzepaku jeden człowiek da radę obrobić

#5 Share mlody9182

mlody9182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:53

Czy to dobry pomysł? Posiadam 7ha ornego i 12 ha łąk. Więc myślę że sztuki bym wykarmił :D

#6 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:58

Czy to dobry pomysł? Jeszcze jedną sprawa to budynki czy da się tam ciągnikiem wjechać i obornik jak jest wypychany ile sztuk wejdzie wielkości podwórka też ma znacznie dla rozwoju sprzęt jaki posiadasz ilość ziemi i klasa. Nikt nie podejmie decyzji za ciebie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mlody9182

mlody9182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:02

Czy to dobry pomysł? Obora stanowiskowa 20 miejs z wyciągiem obornika nieprzejezdna ale jest jeszcze stary budynek w którym myślałem i jest możliwość "dorobienia" ok 12 stanowisk. Podwórko dosyć spore, a co do maszyn na stan obecny dadzą raę z takim areałem :rolleyes: Modernizacja parku maszyneowego napewno ale za jakisz czas myślę byłaby potrzebna.

#8 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:10

Czy to dobry pomysł? Młody rolnik jak dobrze pamiętam to 100tyś zawsze to jest coś tylko rozsądnie to rozplanować .

#9 Share mlody9182

mlody9182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:29

Czy to dobry pomysł? Jak napisał kolega sebe1033 chodzi o to żeby było to opłacalne bo to byłby jedyny punkt mojego utrzymania w przyszłości rodziny :)

#10 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 04 luty 2014 - 23:36

Czy to dobry pomysł? no jak chcesz z tego rodzinę utrzymywać to musisz odstawić rocznie 40-50 sztuk. mniej to nawet sobie głowy nie zawracaj.szczególnie że myślisz o rozwijaniu gospodarstwa.

jakiej klasy ta ziemi? kukurydzę możesz uprawiać? cześć łąk można zaorać?możesz coś wydzierżawić? masz odpowiedni sprzęt? ciągnik z turem?
na twoim miejscu przerobiłbym budynek na wolnostanowiskowy, dobudował do tego wiatę czy coś żeby było jak najmniej pracy...

#11 Share mlody9182

mlody9182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 luty 2014 - 00:16

Czy to dobry pomysł? ziemia 1 klasy i kukurydzę teraz nawet uprawiam. A i dzierżawa wchodzi w rachubę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share zetorfanprox

zetorfanprox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 luty 2014 - 18:28

Czy to dobry pomysł? @mammut1 Z tego co czytałem to dostaje się 100tys. w dwóch ratach najpierw 80% a po wykonaniu biznesplanu dostajesz pozostałe 20% i aby otrzymać pomoc musisz mieć odpowiednie wykształcenie (technikum, studia lub zawodówka rolnicza)

Co do tematu to mam podobny problem tylko że u mnie tata trzyma 4 sztuki opasów ("rekreacyjnie") i ma ok 35 ha ziemi ornej (7ha rzepaku, 3ha ziemniaków 15ha pszenicy i 10ha pszenżyta klasa 4,5,6) i 2,30 ha łąk i myślałem sobie żeby powiększyć hodowlę (wybudować wiatę wolnostanowiskową na około 50 sztuk bo jak mówi mój tata "nie ma gospodarstwa bez hodowli") jeśli chodzi o łąki to jest w okolicy dość sporo nie używanych czyli dałoby się coś wydzierżawić.

Co myślicie o tym planie?