Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

574 odpowiedzi na ten temat

#1 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 luty 2014 - 09:18

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.

Na początek moja strategia w pszenicy:
Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Dzisiaj, 16:11
  •  

#2 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 luty 2014 - 11:39

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach I jaki efekt daje takie połączenie w tych odmianach bo chce to samo zastosować w tym roku na odmiany Zyta i Skagen. Ja do tej pory stosowałem Modus bez żadnych mieszanek to średnio zadowolony byłem, na lepszych stanowiskach pszenica odmiany tajfun lubiła się położyć. I zastanawiałem się jeszcze nad mieszaniną Medax Top + 1l CCC

#3 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 04 luty 2014 - 14:53

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Pierwszy raz będę stosował takie dawki. W ubiegłym roku również dawałem CCC i Moddusa ale w proporcjach 1 l CCC + 0,3 Moddusa no i było za bogato, szczególnie na Rywalce, nie wiem czy nie przyczyniło się to do spadku plonu. Jeden kawałek miałem opryskany mniejszą dawką Moddusa (0,15) no i było całkiem inaczej, rośliny ciut wyższe ale i plon inny.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 04 luty 2014 - 15:01

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach A co proponujecie do pszezyta odmiany grenado?Odmiana dosc niska...nawozenie ponad 100N z tym ze łan ciut gesty jest...myslałem o 0,8lCCC i 0,15 moddusa na 1 kolanko

#5 Share pawelrol123

pawelrol123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 04 luty 2014 - 16:20

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Ja planuje w pszenicy sailor doć w fazie BBCH 25-29 0,8l/haCCC aby się lepiej krzewiła bo jest dosyć rzadka następnie BBCH 30-31 1.5l/ha CCC jak myślicie dobry pomysł czy coś zmienić?

#6 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 luty 2014 - 16:59

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach do Przemek111447: jeżeli planujesz skracać ccc niską odmianę to lepiej daj modusa on bardziej usztywnia niż skraca roślinę. Nie każda niska odmiana toleruje ccc

#7 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 04 luty 2014 - 19:21

Ja planuje w pszenicy sailor doć w fazie BBCH 25-29 0,8l/haCCC aby się lepiej krzewiła bo jest dosyć rzadka następnie BBCH 30-31 1.5l/ha CCC jak myślicie dobry pomysł czy coś zmienić?

w BBCH 30/31 może podaj Moddus z CCC np. 0,8-1 l CCC + 0,1-0,2 Moddusa
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#8 Share pawelrol123

pawelrol123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:27

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach w BBCH 30/31 może podaj Moddus z CCC np. 0,8-1 l CCC + 0,1-0,2 Moddusa

dzięki za odpowiedź a co sądzisz o środkach zawierających etefon?

#9 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:36

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach nie stosowałem ale etefon to raczej w późniejszych fazach (BBCH 37-39) się stosuje bo jest to substancja przyśpieszająca dojrzewanie i starzenie się roslin
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10 Share wojcik1207

wojcik1207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:41

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Polecacie Cerone do jedno zabiegowego skracania pszenzyta Leontino? Planowane 120-140N/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kazik8888

kazik8888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:59

Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.

Na początek moja strategia w pszenicy:
Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha

pszenica banderola, julius
Faza BBCH 30/31 Moddus 0,2L + 0,5L CCC, stanowisko po rzepaku, nawożenie 170 kg/ha N

#12 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 luty 2014 - 22:02

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Zdecydowanie będzie za słabo. O ile cerone i inne środki z etefonem bardzo dobrze usztywniają, to praktycznie wcale nie skracają. Poza tym zabieg skracania najlepiej wykonać na początku fazy strzelania w źdźbło a nie dopiero w fazie liścia flagowego gdzie może już być pozamiatane. Na początku fazy strzelania w źdźbło warto stosować CCC, moddus czy medax. One dobrze działają w niskich temperaturach, strącają i usztywniają.
W zeszłym roku stosowałem 1l CCC+ 1l cerone (pogoda na to zezwalała) byłem dość zadowolony.
W tym roku pójdzie 1lCCC+ 0,2-0,3l moddusa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#13 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 05 luty 2014 - 10:31

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Pszenica tonacja tuż przed pierwszym kolankiem 1,5 - 2l CCC, ilość w zależności od gęstości łanu i przedewszyskim od pogody. Jak zacznie się pokazywać liść flagowy 0,5l etefonu. Mierzę w plon 7t. Oczywiście dużo jest jeszcze czasu to i dużo może się zmienić

#14 Share grzesiek5672

grzesiek5672

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 05 luty 2014 - 10:56

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach J jak co roku na pszenice pojadę cerone w dawce 0.75l/ha stosuje już któryś rok z rzędu i jeszcze nigdy (odpukać) pszenic nie leżała :)
"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

#15 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 05 luty 2014 - 12:55

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach A ile dawałeś azotu? Ja raz dałem 2l ccc - uważam że to za duża dawka, ostatni rok dałem 1l ccc + 0.2 modusa w fazie jak kolanko było ok 0,7cm od węzła krzewienia. Uważam tą dawke za ideał, przy nawożeniu ponad 170kg idealnie stało (mowa o pszenżycie)

#16 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 luty 2014 - 14:49

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach A jak oceniacie przezimowanie waszych pszenic bo u mnie w konińskim nie zapowiada się ciekawie? Muszę wejść na pole i zobaczyc bo widok z okna nic ciekawego nie wróży ?? Ja to od razu na pierwszy rzut to będę chciał grzybowym prysnąć bo w tamtym roku przegapiłem i lipka troszkę wyszła :( Co do skracania to CCC + Modus :)

#17 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 05 luty 2014 - 15:03

J jak co roku na pszenice pojadę cerone w dawce 0.75l/ha stosuje już któryś rok z rzędu i jeszcze nigdy (odpukać) pszenic nie leżała :)

jaki plon osiągasz, jakie nawożenie i odmiana pszenicy?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#18 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 05 luty 2014 - 18:15

A ile dawałeś azotu? Ja raz dałem 2l ccc - uważam że to za duża dawka, ostatni rok dałem 1l ccc + 0.2 modusa w fazie jak kolanko było ok 0,7cm od węzła krzewienia. Uważam tą dawke za ideał, przy nawożeniu ponad 170kg idealnie stało (mowa o pszenżycie)

Jeżeli o mnie chodzi to jakieś 120-130kg N i stanowisko po łubinie. Dałem taką dużą dawkę bo zapowiadali deszcze i rzeczywiście po oprysku padało ze 2tyg.

Jeszcze trudno powiedzieć jak przezimowanie bo wszystko pokryte lodem. W miejscach 2m zasp to nie ma się co łudzić że coś przetrwa

#19 Share PAWEL0128

PAWEL0128

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 05 luty 2014 - 20:47

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Osobiście zastosowałem w 2013 po raz pierwszy modus i coś schrzaniłem poszedł razem z : grzyb,odżywka, siarczan Mg, CCC 1l + modus 0,3 l i pszenica jak stanęła to była w żniwa przed kolano a w dodatku poparzyło liście po oprysku. Pszenica która była siana w terminie jakoś sobie poradziła ale ta późna to strasznie odchorowała i plon był bardzo kiepski. Powiedzcie czy ktoś miał taki przypadek czy po prostu te wszystkie substancje razem zmieszane tak zrobiły?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 luty 2014 - 01:09

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach Czasami może tak być, ogólnie moddus mieszając z niektórymi fungicydami czy odżywkami może przypalić i wtedy zabieg skracania lepiej zrobić kilka dni przed lub kilka dni po poprzednim zabiegu. Co to była za odżywka i jaki fungicyd?
I czy podejmowałeś jakieś kroki które by pomogły tej pszenicy?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)