Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share krzysoltys

krzysoltys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:09

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej Dzisiaj, 16:11
  •  

#2 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:14

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej Dużą masz powierzchnie? poszukaj w okolicy firmy co wycina drzewa w lesie może mają rębak do pni. może by przyjechali i by Ci zlikwidowali korzenie. No i Raundapu nie żałuj.

#3 Share krzysoltys

krzysoltys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 luty 2014 - 17:16

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej no mam około 20 ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej Dzisiaj, 16:11
Tylko na agroFakt.pl:

100 sekund: 22 lipca 2016 zobacz »

•  

#4 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 02 luty 2014 - 21:20

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej w rok tego nie doprowadzisz do porządku. Musisz usunąć krzaki a potem pryskać jak będą odrastać. Jak już nic nie będzie odrastać wtedy musisz czekać aż korzenie się rozłoża.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share krzysoltys

krzysoltys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 luty 2014 - 00:11

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej No tak też właśnie myślałem, ale jakbym wypas chciał tam robić to po opryskach raczej już nic tam nie urośnie??

Znalazłem artykuł w necie,i tutaj w sumie mam odpowiedź na pytanie: http://www.wne.sggw....T94_z2_s172.pdf

Jednak gdyby ktoś miał swoje doświadczenia, inne sposoby w temacie likwidacji wierzby prosiłbym o podpowiedzi :)

Edytowany przez krzysoltys, 03 luty 2014 - 00:27.

#6 Share energia2020

energia2020

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 09:12

jak przywrócić łąkę do pierwotnego stanu po wierzbie energetycznej Witam, zapraszam do oglądnięcia relacji filmowej z likwidacji plantacji wierzby metodą mechaniczną. Głównym założeniem było wykonanie likwidacji w sposób najmniej szkodliwy dla gleby (bez chemii), gdyż rolnik chce tą glebę wykorzystać pod nasadę borówki amerykańskiej. Z podjętej próby na razie nic nie wiadomo, usunięto biomasę oraz korzenie na głębokość ok 25 cm. Zabieg usuwania plantacji dobył się dwa tygodnie temu, obecnie jesteśmy po deszczach i czekamy w jakim stopniu puszczą młode pędy. Zapraszam na stronę http://energia2020.pl której jestem autorem do zakładki fotorelecje, za około dwa tygodnie będę informował jakie efekty są i jakie będziemy wykonywać dodatkowe zabiegi. Pozdrawiam Ryszard

Edytowany przez energia2020, 12 kwiecień 2014 - 09:14.

#7 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 22:17

Tego typu usługi bez żadnej chemii, czysto mechanicznie robi taka firma http://drewutnia-pozyskanie.pl/ Radzą sobie z 10-letnimi sosenkami, więc z paroletnią wierzbą tym bardziej dadzą rade.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share mimol22

mimol22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 21:49

Witam

Ja usuwałem plantacje 5ha która liczyła sobie 12 lat.

Zabiegi:

- koszenie wierzby w zimie

- wiosna głęboszowanie międzyrzędzi,

- strącanie karp pługiem,

- zbieranie korzeni kultywatorem,

- głęboka orka,

- sianie łubinu (łubin wzbogacił glebę wyjałowioną przez wierzbę oraz przydusił chwasty),

- przyoranie łubinu

Skuteczność zabiegu wynosi 99%.

Obecnie będę likwidował 15ha ale już inną technologią ze względu na pracochłonne zbieranie korzeni.