elessar1410

Hodowla kóz rasy saaneńskiej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
elessar1410    3

Witam

 

Zainteresowany jestem rozpoczęciem hodowli kóz razy saaneńskiej i alpejskiej. Początkowe stado miałoby 100 sztuk kóz dojnych. Docelowo jednak chcę wybudować koziarnia na 1200 sztuk kóz. Gospodarstwo które posiadam jest małe, jednakże obok mnie jest lotnisko a co za tym idzie prawie 300 hektarów łąk. Dodatki paszowe takie jak poekstrakcyjna śruta sojowa, młóto browarne czy też sieczka kukurydziana byłyby zakupywane. Byłby to rodzaj działu specjalnego. Mleko pozyskane od kóz początkowo sprzedawałbym do mleczarni Turek, która skupuje je w cenie około 2 złotych za litr. Kozy brakowane szły by pod nóż tak samo jak część koźląt - najlepsze koźlęta szły by na powiększenie stada

 

Moje pytania to - czy ktoś zajmuje się HODOWLĄ KÓZ RAS MLECZNYCH? (2 -3 sztuki to hobby nie hodowla)

 

Jak wygląda sytuacja ogólna na rynku mleka koziego oraz obrotu mięsem kozim?

 

Prosiłbym o podanie różnego rodzaju zastrzeżeń i uwag dotyczących projektowania budynku koziarni - ja swój dopiero mam zamiar postawić i dlatego pytam. Zawsze lepiej znać opinię osób doświadczonych.

 

Jak wygląda prosta kalkulacja - rozrachunek kosztów i zysków

 

Prosiłbym o fachowe odpowiedzi, ponieważ liczę na nowe informacje na temat hodowli - komentarze w stylu "mam 2 kozy, które jedząchwasty i trzymane są w starej budzie dla psa autorowi komentarza nie dodadzą (choć przydałoby się) Ilorazu inteligencji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A lotnisko w ciaglym uzytku? Bo jesli tak to moze stanowic problem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Nie - lotnisko nie jest użytkowane. Był plan, że pójdzie pod fabrykę Volkswagena ale nic z tego. Chcieli je reaktywować, ale ostatecznie zakończono próby reanimacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Na taka skale to ci raczej nikt nic nie podpowie bo to wciaz jest slabo rozpowszechniona hodowla i produkcja w polsce. Poogladaj filmy na youtube pojedz do kogos kto hoduje i produkuje na wieksza skale w necie napewno znajdziesz namiary obejrzyj i popytaj. Napewno hale udojowa bedziesz potrzebowal ale jak ona ma wygladac to nie zabardzo wiem, napewno zakup specjalnych dojarek. Jedz do osirodka doradztwa rolniczego i dowiedz sie czy produkcja nie jest kwotowana aby przypadkiem i czy jakies specjalne warunki musisz spelnic. A jesli juz byles tu czy tam i to czy tamto wiesz to podziel sie wiedza bo na ten temat jest malo info a twoja wiedza moze przydac sie komus innemu

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Dziękuje za radę. Do ośrodka rolniczego wybiorę się wiosną, bo teraz w pracy siedzę. Co do tego jak to ma wyglądać, to zaprzyjaźniłem się z youtube-m i coś tam już wiem. Chcę pojechać na przyuczenie do Holandii latem i zdobyć doświadczenie w tej branży. Dodatkowo chce znaleźć gospodarza, od którego kupię dobre stado na start. Kolejnym problemem jest inseminacja - w naszym kraju jest raptem 2 czy 3 inseminatorów zajmujących się inseminacją kóz, jednak ten problem już rozwiązałem.

 

Jeśli Ktoś ma jakieś pytania na które mógłbym odpowiedzieć to proszę pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stado z zagranicy najlepiej. Kurs zrob sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Stado będzie z francji albo niemiec ale nie pierwsze z brzegu bo chodzi mi o podobne warunki klimatyczne. Znam gościa, który stracił w ciągu 3 lat sporą część stada z zagranicy, bo nie uwzględnił czynnika środowiskowego. Co do kursu to inseminacja będzie naturalna, ponieważ jest problem z zdobyciem nasienia w szczególności wartościowego genetycznie. Ja jedyne co to będę robił, to sterował terminem pokryć i wykotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego elessar1410 i dowiedziales sie czegos ciekawego w temacie? Najbardziej ciekawi mnie czy ta produkcja mleka jest kwotowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nubirek    0

produkcja mleka koziego i owczego nie jest kwotowana. U nas w Nowym Sączu w instytucie było nasienie mrożone kozłów rasy saaneńskiej i alpejskiej sprowadzone z Francji.

 

Ta cena 2 zł /litr to trochę mała mi sie wydaje. Najlepiej byłoby samemu przetwarzać na sery itp ale inwestycja w małą nawet mleczarnie to są spore kwoty.

 

No i jeśli chodzi o zbyt na dużą skalę to w Polsce ciągle kozie produkty są mało popularne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

uważaj- widziałem niedawno takie niespełnione ambicje które pogrzebały choroby- przy kupn ie stada uważaj na wirusowe zapalenie mózgu i stawów u kóz- to straszna klątwa tego biznesu a stad niezakażonych jest strasznie mało szczególnie w europie zachodniej, choć u nas ponoć niemal wszystkie też sa a wtedy masz mleczność średnią stada na pozionie 1,5 l i klapa, z tym mięsem też nie szalej, zbyt jest słaby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez AKS
      witam kiedy zaczynajom sie ruje u kozy,
      po czym rozpoznac ruje
      kiedy dopuscic kozla
      kiedy jest wykot
      kiedy mozna zaczac dojenie po porodzie
    • Przez arkady12
      Witam serdecznie, pojawił się pomysł na hodowlę kóz. Posiadam budynki inwentarskie aktualnie pod bydło mleczne, ale jest problem z odbiorem  i w ogóle z  mleczarnią.  Ciekawi mnie jaka jest mleczność kóz karpackich jaka powierzchnia, łąk na jakie pogłowie, i czy ktoś współpracował z mleczarnią Turek  ( wielkopolskie ) w zakresie mleka koziego bądź jakiekolwiek opinie o tej mleczarni  Minusem jest odległość do mleczarni  bliżej mnie jest np osm Kutno ( Łowicz ) ale nie mogę się doinformować od nich jak ze skupem.
      Wdzięczny będę tag że za wszystkie dodatkowe spostrzeżenia 
       
    • Przez magdaesterhazy
      Dzień dobry 
      Poszukuje dla celów naukowych padłych zwierząt hodowlanych a dokładniej głów. Czaszka nie musi być oskórowana ( sama się tym zajmę). Jeśli ktoś z okolić Poznania bądź po prostu z Wielkopolski ma padłe zwierze (zwłaszcza starsze
      ) i nie ma problemu w oddaniu mi takowego bardzo chętnie przyjmę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj