Skocz do zawartości

Zdjęcie

3060 a urządzenie rozruchowe

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 01 luty 2014 - 16:54

3060 a urządzenie rozruchowe Jak wyżej w temacie mam pytanie odnośnie podłączania urządzenia rozruchowego do MF czy takie wynalazki nie spowodują spalenia komputera czy jeszcze czegoś tam w elektronice? chodzi mi o to gdzie ewentualnie je podłączać pod aku czy rozrusznik bo dziś podłączyłem pod rozrusznik (by aku nie wysadzić przypadkowo w powietrze bo i to się zdarzało tylko nie przy MF-ie) i odpaliłem ale później narodziło się pytanie czy nic się przez te wynalazki nie spali przecież one mają nie mały amperaż. Czekam aż ktoś kompetentny wypowie się w tej kwestii

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
3060 a urządzenie rozruchowe Dzisiaj, 10:25
  •  

#2 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 01 luty 2014 - 17:20

3060 a urządzenie rozruchowe To czy podłączysz starter do akumulatorów czy rozrusznika ma znaczenie tylko takie, że przy rozruchu mogą się pojawić iskry na połączeniu startera z akumulatorami. Jeżeli w okolicy akumulatorów zgromadzi się wodór (po intensywnym ładowaniu akumulatora do napięcia wyższego niż 15,6V) to nastąpi wybuch. W okolicy rozrusznika nie będzie radzej dużego stężenia wodoru, więc ryzyko wybuchu będzie bardzo małe, choć może się to zdarzyć przy wyjątkowo długim ładowaniu akumulatorów w niewentylowanym pomieszczeniu. Ten opis dotyczy akumulatorów zwykłych. Akumulatory bezobsługowe nie powinny być ładowane do napięcia wyższego niż 14,5 V. Większość alternatorów podaje takie napięcie do instalacji elektrycznej samochodów i ciągników, więc można przyjąć, że 14.5V jest napięciem bezpiecznym dla komputera pojazdu.
Starter, który podlączasz może być zasilany bezpośrednio z sieci i w takim wypadku napięcie biegu jałowego (bez obciążenia rozrusznikiem) może znacznie przekroczyć 14.5V, a tym samym uszkodzić komputer. Same akumulatory niezbyt dobrze zniosą podłączenie urządzenia dającego np. 18-19V. Dlatego takie dodatkowe źródło mocy należy podłączać do instalacji w czasie rozruchu i odłączać tuż przed lub natychmiast po uruchomieniu silnika. W takim trybie pracy napięcie nie przekroczy wartości dopuszczalnej.
Drugi rodzaj startera to bateria aktumulatorów lub akumulator dużej pojemności podłączany na czas rozruchu. W tym wypadku sprawdzić trzeba czy różnica napięć między akumulatorami ciągnika a akumulatorami pomocniczymi nie jest zbyt duża. Podłączenie naładowanych akumulatorów starterea do wyładowanych akumulatorów ciagnika spowoduje, że starter zacznie ładować rozładowane akumulatory, a w związku z małym oporem wewnętrzym mogą popłynąć duży prąd łądujący, co nie jest zbyt zdrowe dla akumulatorów. Jednak napięcie takiego bateryjnego startera nie będzie stanowiło zagrożenia dla komputera pokładowego pojazdu. Należy zadbać o dobre połączenie kabli rozruchowych do masy i najlepiej zacisku rozrusznika. Prąd będzie płyną ze startera do rozrusznika tylko z udziałem kabli startera.
Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe. :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#3 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 01 luty 2014 - 17:37

3060 a urządzenie rozruchowe Ja już kilkakrotnie odpalałem swojego mf-a przy pomocy rozruchu, tylko zawsze staram się maksymalnie skrócic czas podania dużego napięcia i nie kręce wtedy silnika zbyt długo a rozruchu, jak nie odpala to daje czas mu się normalnie podładować i nigdy problemów nie było z elektryką u mnie...

#4 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 01 luty 2014 - 18:51

3060 a urządzenie rozruchowe Ja podłączałem do rozrusznika za pomocą kabli które przykręcałem na śruby by uniknąć właśnie iskrzenia i teraz po przeczytaniu Twojej wypowiedzi @a1fe26c2 zastanawiam się czy nie zamontować jakiegoś elektromagnesu (cewki od rozrusznika) w starterze i połączyć go tak z ciągnikiem ,że jak będę włączał kluczykiem rozrusznik to zarazem uruchomi się cewka przy starterze i połączy przewód łączący ciągnik ze starterem co maksymalnie skróci czas połączenia tegoż urządzenia z instalacją w ciągniku. Jest to chyba wykonalne i dość proste

#5 Share Lukash3060

Lukash3060

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja MF BMW

Napisany 01 luty 2014 - 19:47

3060 a urządzenie rozruchowe Ja daję do akumulatora, biorę brata, tatę czy anwet sam szybko przełączam na start i kręcę a gdy odpali wysiadam i wyłączam, tak samo po nieudanej próbie robiłem że zmieniałem na ładowanie ;) Nic się nie dzieje z elektroniką, 3 zimę tak robię choc w tym roku upaliłem 2 szczotki w rozruszniku ale już wymienione i jest ok :) ( upaliły się od za długiego kręcenia przy odpowietrzaniu) Ogółem myślę że nie ma to negatywnych skutków dla elektroniki, sam jtak robię i nic się nie dzieje :)
Sprzedam prasę belującą ! http://olx.pl/oferta...57-ID5L1ip.html

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;)

Dodany obrazek

#6 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 02 luty 2014 - 12:53

3060 a urządzenie rozruchowe Opisałem tylko co się może stać. Nie każdy starter działa tak samo, ale warto mieć świadomość, że coś można uszkodzić. Ja zawsze sprawdzam miernikiem uniewersalnym, co się kryje w danym urządzeniu. Niegdyś, będąc nastolatkiem, wymierzyłem, że w ciągniku wujka prąd ładnowania wynosił zawrotne 0.5A przy przy akumulatorach o pojemności 120Ah. Skończyło się wymianą szczotek i spaleniem prądnicy, bo w starym regulatorze napięcia styki zwrotnego wyłącznika prądu uległy sklejeniu. Rozmaite automaty pomagają nam w życiu codziennym i od święta (mrozu), warto jednak zadbać o akumulatory, żeby jak najmniej korzystać z dodatkowych źródeł prądu. :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#7 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:32

3060 a urządzenie rozruchowe Ale zdajesz sobie sprawę z tego że wszelkie sterowniki i "komputery" nie są zasilane na sztywno jednym łączem tylko przez przekaźniki a do tego mają na zasilaniu mikrobezpieczniki?
To co najszybciej je wykańcza to sami użytkownicy a ściślej prąd zwarcia płynący podczas "sprawdzania" ich żarówką zamiast miernika.
A taki zasilacz rozruchowy ze zbyt wysokim napięciem ładowania dużo wcześniej wygotowałby akumulatory podczas ładowania niż w czasie rozruchu. No chyba że ktoś jeszcze używa spawarki do rozruchu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:46

3060 a urządzenie rozruchowe @sznajdik, co podłączasz jako dodatkowe źródło energii na czas rozruchu?
@mirro, podałem ogólną zasadę postępowania z dopalaczami rozruchowymi. Ludzie mają różne urządzenia wspomagające i różny poziom wiedzy.

Edytowany przez a1fe26c2, 02 luty 2014 - 15:51.

#9 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 03 luty 2014 - 14:30

3060 a urządzenie rozruchowe Co to jest to nie mogę sprecyzować ale może zrobię foto to wrzucę na AF jak dobrze pójdzie to i dziś jest to urządzenie nie znanego mi pochodzenia i producenta ojciec kiedyś je zorganizował z firmy jak ciężarówką jeździł ma rozruch na 12i 24v jak kiedyś zimą kamaza odpalaliśmy 24v to przewody rozruchowe podnosiły się z ziemi do góry same się ruszały poprzez prąd płynący w nimhttp://www.agrofoto....nie-rozruchowe/

Edytowany przez sznajdik, 03 luty 2014 - 20:18.

#10 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2014 - 23:43

3060 a urządzenie rozruchowe To najprostsza forma dopalacza rozruchowego. Warto sprawdzić jakie jest napięcie biegu jałowego.
Kablami poruszało pole magnetyczne wytwarzane przez prąd płynący nimi.

#11 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 05 luty 2014 - 20:09

3060 a urządzenie rozruchowe 16,5V na stykach mierzone to chyba nie takie duże co?

#12 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 06 luty 2014 - 01:40

3060 a urządzenie rozruchowe Ono jest trochę wyższe, bo mierzysz napięcie po prostowniku diodowym bez filtrowania więc bardzo tętni. Zwykłe mierniki pokazują wartość średnią tego napięcia, a w tym wypadku ważna jest wartość szczytowa, bo taką może osiągnąć napięcie w instalacji. Twój pomysł z elektromagnesem wydaje się rozsądny. :)
Zmierz jeszcze napięcie zmienne przed prostownikiem (na drutach dochodzących od transformatora do diod prostowniczych), to będzie ciekawe doświadczenie.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno możliwe rozwiązanie - swój elektromagnes mógłbyś włączać zdalnie (włącznik na długim kablu), dzięki czemu dołączałbyś urządzenie rozruchowe w czasie pracy rozrusznika i odłączał chwilę przed skończeniem rozruchu. Bardziej wyszukane rozwiązania wymagają znajomości kogoś, kto zna się na elektronice. :)

Edytowany przez a1fe26c2, 06 luty 2014 - 17:47.

#13 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 06 luty 2014 - 19:44

3060 a urządzenie rozruchowe Też dobry patent z tym włącznikiem na kablu zobaczę co będzie prościej zrobić. A do dobrego fachowca od elektroniki mam dostęp bo brat cioteczny siedzi w tym cały czas

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 06 luty 2014 - 22:37

3060 a urządzenie rozruchowe To rozwiązanie dla prawie każdego. Jest proste w realizacji, a dodatkowo Twój starter będzie można wykorzystać do wspomagania rozruchu innych pojazdów - to jego zalety.
Ma też wady, bo absorbuje kierowcę, który nie zawsze jest w dobrym stanie psychofizycznym. Nie daje też stałości czasu załączania i wyłączania.
Niewykluczone, że mała ilość zimowych rozruchów z użyciem dopalacza zniweluje te niedogodności. :)

Edytowany przez a1fe26c2, 07 luty 2014 - 11:13.