Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ogrzewanie kurników

62 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ptak69

Ptak69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 12:50

Ogrzewanie kurników Witam,

Chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat taniego sposobu ogrzewania kurników. Jak wiadomo, powszechnie stosowanym rozwiązaniem są nagrzewnice gazowe. Jaka jest ich zaleta? Są przyjazne w obsłudze i tańsze w eksploatacji niż kotły olejowe i na tym chyba lista ich zalet się kończy.
Szukałem ostatnio innych pomysłów na tanie ogrzewanie fermy drobiu. Jak wiadomo, gaz jest dość tanim paliwem. Istnieją jednak paliwa tańsze, a dokładnie takie, z których koszt uzyskania 1GJ energii cieplnej jest niższy. Są to paliwa stałe. Jak dość łatwo obliczyć znając cenę paliw oraz sprawność kotłów/nagrzewnic, koszt uzyskania 1GJ energii z węgla lub biomasy jest ok. 50...60% niższy niż koszt uzyskania GJ energii cieplnej z gazu. Obrazuje to np. ten wykres: http://mediaenergy.p...1GJ-energii.pdf
Oczywiście, taki wynik otrzymamy jedynie w przypadku zastosowania nowoczesnych, wysokosprawnych, automatycznych kotłów na paliwa stałe, takich np. jak te: http://mediaenergy.e...o-stale-brutus/ , których sprawnośc wynosi 93%.
Tak więc, przy zamianie nagrzewnic gazowych na nowoczesny kocioł na paliwa stałe mozemy zaoszczedzić ok. 50...60% kwot przeznaczanych rocznie na ogrzewanie kurników. W przypadku zamiany kotłów olejowych, oszczędności sięgają ok. 70%!
Żeby uzyskać takie oszczędności, oczywiście najpierw trzeba zainwestować. Trzeba zakupić i zainstalować kocioł, wykonać instalację rozprowadzajacą ciepłą wodę pomiędzy kurnikami i wykonać instalację grzewczą wewnątrz kurników (nagrzewnice woda-powietrze lub podłogówka).
Według wstępnej analizy, w przypadku ogrzewania kilku kurników z jednej kotłowni, inwestycja zwraca się po ok. 3 latach. Wygląda więc że gra jest warta świeczki. Co o tym sądzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ogrzewanie kurników Dzisiaj, 21:54
  •  

#2 Share ziomall1991

ziomall1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 14:23

Ogrzewanie kurników wydaje mi się ze dobrym rozwiązaniem byłaby instalacja gazowa choć zawsze jest jakieś ryzyko jak to z gazem ,najprostszą metodą jest jednak centralne na miał,ale muszą być do tego odpowiednie dobrane piece do ilości ogrzewanych kurników ,albo piec na słomę co jest rozwiązaniem ekologicznym i można dostać spore dofinansowanie na taka inwestycje,choć wiadomo cena za słomę co roku jest inna raz bardziej się opłaca raz mniej ale to zx wszystkim tak jest.

#3 Share leslaw

leslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 18:24

Ogrzewanie kurników tez o tym troche myslałem u mnie co prawda nie ma zbyt duzej powierzchni i bede chyba robił piec na zrebki. Bedzie to gruba rura a na okolo niej plaszcz powietrzny, cale cieplo beda przepychały rurami wentylatory kanałowe. Na poczatku trzeba bedzie recznie dokladac zrebek ale jak bedzie cieplo na wiosne to dorobie do tego podajnik

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:13

Ogrzewanie kurników Jaką powierzchnię chcesz ogrzewać? Właśnie jestem na etapie poszukiwań pieca ok 150kW, żeby zejść z ogrzewania gazowego.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#5 Share chwiolas

chwiolas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 12:26

Ogrzewanie kurników Paktofonikas, jeszcze mi się przypomniało odnośnie ogrzewania nadmuchowego że przy wyborze rodzaju ogrzewania zastanawiałem się tez na takim czymś http://www.weberht.pl/prod/3/ .Też niegłupie. Ale bardziej obsługowe niż to co zastosowałem i o czym ci pisałem.

Edytowany przez chwiolas, 29 styczeń 2014 - 12:27.

#6 Share Ptak69

Ptak69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 10:25

Ogrzewanie kurników Ogrzewanie ciepłym powietrzem sprawdza się w przypadku wariantu "piec w kazdym kurniku", co jest rozwiązaniem pracochłonnym w obsłudze w przypadku fermy składającej sie z kilkunastu kurników. W przypadku rozwiązania typu centralna kotłownia na fermie skałdającej się z kilku, kilkunastu kurników, chyba jedynym medium grzewczym może być woda (ew. zmieszana z glikolem). Instalujemy centralną kotłownię, rozprowadzamy wodę rurami preizolowanymi w ziemi a w kurnikach wieszamy nagrzewnice woda-powietrze przeznaczone do budynków agrarnych. Mamy jedną kotłownię, wyposażoną w autmatyczny kocioł na paliwo stałe, co znacznie upraszacza obsługę fermy. Dodatkowo mozemy ją wyposażyć w sterownik kontrolowany i zarządzany przez internet i możemy obserwować pracę kotła i sterować nim z dowolnego miejsca na świecie :)

Kolego Paktofonikas, jak moc ok. 150kW, to sądzę że taki kociołek byłby odpowiedni. W pełni automatyczny, czyli spokojnie śpisz w nocy i tani w eksploatacji: http://mediaenergy.e...o-stale-brutus/
Jak trochę podsuszysz zużutą wyściókę, to też możesz w nim spalić i masz paliwo za friko.

#7 Share leslaw

leslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 16:47

Ogrzewanie kurników u mnie kury chodowane sa powiedzmy troszke amatorsko, kurnik to przerobiona obora ok 150m2 wiec nie musi byc jakiegos bardzo duzego pieca

#8 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 18:33

Ogrzewanie kurników

Kolego Paktofonikas, jak moc ok. 150kW, to sądzę że taki kociołek byłby odpowiedni. W pełni automatyczny, czyli spokojnie śpisz w nocy i tani w eksploatacji: http://mediaenergy.e...o-stale-brutus/
Jak trochę podsuszysz zużutą wyściókę, to też możesz w nim spalić i masz paliwo za friko.

Jak cenowo to wygląda? A co do wyściółki to najpierw trzeba mieć gdzie ja wysuszyć a nastepnie zgranulować, więc to nie jest takie friko.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#9 Share chwiolas

chwiolas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 01 luty 2014 - 18:12

Ogrzewanie kurników W niedalekim sąsiedztwie hodowca ma kilka kurników na brojlera 15x150m. I kotłownie ma jedną na dwa obiekty, a w kotłowni po dwa kotły, oczywiście takie http://www.kotlykoch.pl/kotly_mialowe. Nie wyobrażam sobie żeby jednym kotłem ryzykować na 10 kurników kolego Ptak69.

#10 Share Ptak69

Ptak69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 luty 2014 - 09:55

Ogrzewanie kurników Kolego Chwiolas, wszystko zależy od podejścia. Jezeli np. dotychczas używasz nagrzewnic gazowych a chcesz ogrzewać taniej, to możesz zainstalować jeden kocioł a nagrzewnice zostawić w rezerwie, na wszelki wypadek. Możesz też oczywiście zamontować 2, 3, 4, 5, itd. kotłów o odpowiednio mniejszej mocy w jedej kotłowni.

Kolego Paktofonikas, w przypadku wyściółki, wszystko zależy od jej wilgotności. Np. przy ogrzewaniu podłogowym w kurnikach, wyściółka jest dostatecznie sucha aby palić ją bezpośrednio. Ma wilgotność w okolicach 30%. Robiłem takie eksperymenty. Najlepszy efekt był jak mieszałem wyściółkę z węglem. Nie trzeba było nić z nią robić, tylko wrzucić do zasobnika kotła. Można też oczywiście wyściółkę zbrykietować, nawet jak jest bardziej wilgotna. Wtedy już nie trzeba mieszać jej z węglem. Sprawdzałem to. Ale oczywiście, tak jak piszesz jest do dodatkowy zabieg, który kosztuje. Jednak jego koszt jest nieporównywalnie mniejszy niż koszt np. węgla czy biopaliw, nie mówiąc już o gazie czy oleju opałowym.
W sprawie cen kotła, to musiałbyś zapytać bezpośrednio w tamtej firmie. Teraz już w zasadzie po zimie i mogą mieć jakieś specjalne promocje. Tu masz kontakt: http://mediaenergy.eu/kontakt/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 10 luty 2014 - 06:48

Ogrzewanie kurników najgorsze ogrzewanie w kurniku to nagrzewnice gazowe. Albo centralne z kotłem gazowym albo nagrzewnice olejowe.
Znajomemu na 7tyś m kw. kurników krzyknęli 1mln za kotłownię z kotłem na paliwa stałe. Ale że w tym kraju pewności nie ma że za rok nie zakażą palić węglem wszędzie a cena drewna nie skoczy do aktualnego poziomu węgla to sobie odpuścił.

#12 Share Ptak69

Ptak69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 luty 2014 - 07:38

Ogrzewanie kurników 1mln zł za samą kotłownię na paliwa stałe do ogrzania 7 tyś m kw. to faktycznie ogromna kwota. Kotłownia w tamtej firmie (ME) jest zdecydowanie tańsza i na dodatek, jeżeli wejdzie zakaz palenia węglem, to możesz palić w zasadzie każdym rodzajem biomasy (nawet zużytą wyściółką) a tego paliwa nie zakażą a wręcz odwrotnie - jest i będzie promowane jako ekologiczne i OZE.

#13 Share semenpl2

semenpl2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów
  • Zainteresowania:energia odnawialna, fundusze UE, warzywa

Napisany 10 luty 2014 - 08:04

Ogrzewanie kurników boshe.... KOLEGO PTAK69 a czy nie możesz porostu napisac: mam firmę/pracuje w firmie która robi kotły na paliwo stałe mogą one być zastosowane w ogrzewaniu kurników i przyczynić się do ograniczenia kosztów jeśli ktoś jest
zainteresowany chetnie rozwinę temat

#14 Share ziomall1991

ziomall1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 10 luty 2014 - 22:54

Ogrzewanie kurników chwiolas piece z tego linku co podałeś http://www.kotlykoch.pl/kotly_ mialowe są bardzo dobrym rozwiązaniem ,mieszkam niedaleko fermy gdzie 11 kurników jest ogrzewane przez takie piece na miał

#15 Share chwiolas

chwiolas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 11 luty 2014 - 20:39

Ogrzewanie kurników Ziomall1991 wiem bo sam mam taki. i na razie złego słowa nie mogę powiedzieć. Prosty piec i proste rozwiązania.

#16 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:39

Ogrzewanie kurników Ekogorszkiem w nim palisz? Ma ruszt dodatkowy?

sprzedam

#17 Share ziomall1991

ziomall1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:44

Ogrzewanie kurników z tego co wiem to właściciel tęż nie narzeka.trzeba go tylko dobrze po rzucie przeczyścić, zwłaszcza te dziurki na podajniku i okrągłe rurki,.masz w 100%rację dobry piec i dobry efekt :)

na tej fermie jest w tych piecach palone miałem.

#18 Share Ptak69

Ptak69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 luty 2014 - 07:43

Ogrzewanie kurników Oczywiście, mogę pomóc w doborze właściwego kotła i wykonać kalkulację inwestycji w której pokażę oszczędności wynikające z zastosowania kotłów BRUTUS. Zainteresowanych zapraszam na priv.

#19 Share emilson121

emilson121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 13:44

Ogrzewanie kurników :)

Edytowany przez emilson121, 07 marzec 2014 - 13:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share MagorzataKozowskaPotoczna

MagorzataKozowskaPotoczna

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 21:50

Ogrzewanie kurników witam mam pytanko czy na piece nagrzewnice są dofinansowania?