pedro2

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów??

Polecane posty

pedro2    7205

Witam.

 

Tak jak w temacie, mam zamiar budować oborę i nie wiem jak zrobić szambo. Kolega podsunął mi pomysł żeby murować ściany w ziemi z bloczka betonowego, do zaprawy dać plastyfikator i na koniec izolbet od środka i teraz pytanie czy przepisy na to pozwalają?? Czy jest ściśle określony sposób wykonania i materiały?? Najlepiej by było zrobić z betonu, ale jest z tym bardzo dużo roboty (szalowanie z dwóch stron)

Czy może wkopać gotowe zbiorniki, albo kręgi??

I jeszcze jedno pytanie jaka pojemność na 33-35 DJP?? 80 tyś wystarczy?? Obora będzie uwięziowa na płytkiej ściółce...

 

Proszę o porady :)

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam użytkuję obore na 120DJP wolnostanowiskowa z pełnym systemem ruszt betonowych firmy PRECON.

Szambo mamy wykonane w klasyczny sposob z betonu. Fakt jest z tym duzo pracy, ale jest to bardzo mocna i szczelna konstrukcja dzięki zastosowaniu uszczelniaczy, podwojnej warstwy folii i odśrodkowego pomalowania substancją uszczelniająca.

Jako użytkownik takiego systemu polecam go gorąco gdyż jest je łatwo wykonac jezeeli znajdzie sie dobrego budowlańca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Witam jak ziemia jest ,,ciężka" i się nie osypuje np glina lub coś podobnego to po prostu bierzesz koparkę z wąską łyżką kopiesz dookoła fundamentowo na głębokość szamba zalewasz to betonem i masz ściany zostaje tylko wybrać ziemię ze środka, zalać dno i zasklepić. Gorsza sprawa jeżeli kopiesz w piachu żwiże czy czymś podobnym wtedy ta metoda nie przejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

No właśnie gdyby była zwięzła gleba to bym tak zrobił, ale jest żwir i piasek ;[


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Proponuję kupić gotowe szambo. Poszukaj sobie na allegro, są różne pojemności, wystarczy wykopać dołek, wstawić szambo i zasypać dookoła, a problem masz z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Możesz budować z pustaków tzw. M-ek. Sam mam taki zbiornik zbudowany za dotacje UE i przeszedł wszystkie kontrole pozytywnie. Tyle że mur układany jest na szerokość pustaka, czyli ściana ma 38cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

A słupy w ścianie co ile metrów dawałeś?? Co 3m nie będzie za gęsto??


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Nie mam żadnych słupów tylko co dwie warstwy w koło drut zbrojeniowy 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

No w sumie jak 38 cm ściana to już wytrzyma ;) Ok dzięki za radę, na razie nie ruszyliśmy jeszcze wcale, ta pieprzona biurokracja wyprowadza mnie już z równowagi, od stycznia załatwiamy i jeszcze nie ma pozwolenia, ale już niedługo mam nadzieję :unsure:


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Witam w najbliższych dniach będę przerabiał oborę o wym 4,x5,2m na 5 byków. Obecnie są tam 3 buchty na trzodę, jedno stanowisko na mućkę i mały kurnik ok 0,8x1m. Mianowicie chodzi mi o to jaki przydał by się zbiornik na gnojowicę, taki aby wytrzymał te 6 miesięcy. Obecnie jest zbiornik o poj. orientacyjnie 0,8-1m3. Obornik był by wyrzucany codziennie, do gnojowicy będzie kanał gnojowy za bykami z którego gnojowica będzie leciała do zbiornika który już się znajduje(mały) Czy ten zbiornik mi wystarczy i nie będzie za mały, czy będę musiał zbudować drugi zbiornik i połączyć do starego?

Jaki zbiornik bym potrzebował dla 5 byków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Na początek musisz odróżnić  gnojówkę o gnojowicy bo to nie to samo. Gnojowica są zmieszane odchody stałe z ciekłymi, zazwyczaj z obór bezściółkowych, więc pewnie chodzi Ci o gnojówkę. Pojemność zbiornika liczysz ze wzoru. Na jednego dorosłego byka potrzebujesz 1.8 m3 czyli na 5 byków wychodzi 9m3. z płyty gnojowej musi też do zbiornika ściekać. Jak byś miał te byki na wybiegu to wtedy pojemność mnożysz razy 0.8. jakbyś miał płytę z obornikiem zadaszoną lub przykrytą folią to znowu możesz pomnożyć pojemność razy 0,8 Tak więc jak by nie liczyć to trochę mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Chodzi mi o gnojówkę, byki trzymane uwięziowo, płyty nie mam zadaszonej- jest to kwadratowy zbiornik na obornik, murki są głębokie ok 2m, a dno nie jest wybetonowane, ale jak na 1978 rok i tak było dobrze. Z tą gnojówką to nie wiem jaki zbiornik zrobić. Bo wiem że od krów jest dosyć sporo gnojówki, a od byków znaczna część wsiąka w słomę, dlateg oproszę o porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

z tego co pamiętam był taki temat już, pamiętam, że radzono tam wykopać dookoła szamba miejsce na beton, z którego będą ściany(jeśli masz bardziej gliniastą ziemię to się tak da) jak ściany zaschną to wybierasz piach ze środka, zalewasz posadzkę i to się maluje czymś żeby gnojowica nie wżerała się w beton, zapytaj czy są jakieś impregnaty do betonu, to chyba tańsze niż kupienie nowego szamba lub coś innego, ja tak zrobiłem i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Kontaktowałem się z kilkoma firmami, i za 5m (atestowane, z włazem, i podłączeniem do drugiego zbiornika) chcą 1900, ja tylko bym przygotował dół, a oni osadzą i podłączą.

Zastanawiałem się też nad szambem z kręgów 150, 3 kręgi o średnicy 150 i wys 100cm miały by pojemność ok 5,6m, właz mam swój, dokupić by trzeba było 3 kręgi i jedną pokrywę.

Jak bym robił z kręgów to bym w dnie zrobił jeszcze zagłębienie które uniemożliwiało by osadzanie się syfu na dnie. Wyglądały by to tak że kopię dół o średnicy ok 2m i głębokości ok3,3 m w dole wykopuję jeszcze dołek na rurę przepustową(mogę skołować jedną taką za darmo, używaną. Tak żeby była by ona w dnie zbiornika, do którego zbierał by się syf). A dno bym sobie sam wylał bo mam żwir, wystarczyło by kupić 2 worki cementu i dno gotowe.

Czyli podsumowując, gdybym zrobił zbiornik z kręgów to musiałbym kupić 3 kręgi 150x100cm, jedną pokrywę z otworem na właz i 2 worki cementu, ta opcja z kręgami będzie raczej tańsza, bo kręgi są dostępne w każdej betoniarni.

U mnie na podwórku nie ma gliny, więc trzeba by było szalować, i obowiązkowo zbroić, bo obok miejsca gdzie ma być zbiornik, jest składowisko obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Na 5 m3 bym się nawet nie zastanawiał kop zaszalujesz i ile tam roboty ;) a kręgi to kręgi na złączeniach mogą przepuszczać... U mnie co innego bo ma być 120 m3 to trochę więcej roboty :D


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

Wgl to małe to szambo, ja mam u siebie 24,5m3 i 16 stanowisk dla krów, do tego stoją cielaki po bokach, to też spływa od nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

witam mam pytanie mam oborę z piwnicą pod magazynkiem i chcialbym część obory przerobić na ruszta a z owej piwnicy zrobić szambo lecz mam pewien problem gdyż mam oddaloną o jakieś 12-15 metrów studnię ze spadkiem w jej stronę jest uzywana czasami w szczegolnosci latem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Ponoć na szamba do 24 m3 nie potrzeba pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie w starostwie. A kto później będzie wnikał jak się połączy poszczególne segmenty. Można też przelewać z jednego do drugiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer24    22
Witam...takie małe pytanko, czy opłaca się robić kominek wentylacyjny w pokrywie zbiornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Jak to czy się opłaca? A jaki to koszt kawałek rury z daszkiem. U mnie obowiązkowo w nowym szambie musiał być mimo tego, ze jest chyba 12 dziur 150tek do sciekania gnojowicy


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Prędzej się wietrzy i nie idzie smród w oborę, choć zależy jakie są kanały, teraz raczej wymagane przy nowych inwestycjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Jak nie masz żadnej dziury w szambie to na pewno coś da tylko jak już to komin konkretny daj z 3setki 

Żeby nie szedł sztynks z szamba do obory to syfon trzeba by zrobić


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez miszka16
      Witam serdecznie. W związku z tym że przymierzam się do budowy obory z dofinansowaniem z PROW chciałbym na tym forum zapytać się. Czy jest ktoś  kto korzystał już z tego programu? I ewentualnie mógłby się podzielić swoim doświadczeniem jak również polecił jakąś firmę  która kompleksowo się zajmuje takimi programami i budową
    • Przez Dziuba
      Witam. Chciałem pszerobic swój kultywator na agregat uprawowy co sądzicie o dorobieniu wału packera??? A moze jakas inna opcja zdjecia moze ktos ma swojego cuda 😉 pozdrawiam 
       
    • Przez michalkowalski115
      Witam. Przymierzam się do odbudowy stodoły na starych fundamentach(są sprawdzone przez nadzór budowlany), jednak chce wymienić całą posadzke, ponieważ stara była popękana oraz nierówno wylana. W projekcie mam podsypkę piaskową zagęszczoną na 30cm, podkład betonowy na 10 cm, następnie folia z siatka i na to wylewka 4cm. I teraz mam kilka pytań: ile cm starego piachu powinienem wybrać? (projektant mi powiedział że tyle ile będzie podsypka plus wylewki, lecz wole o opinie kogoś kto miał w praktyce z tym do czynienia), Oraz czy po zagęszczeniu podłoża mogę od razu położyć folie z siatką i wylać posadzkę na grubość 14 cm betonu B25?  Zamówiłem już piach 120 ton, czy mniej więcej tyle powinno wystarczyć na 180m2?
      Pozdrawiam
    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj