Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów??

20 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 10:34

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Witam.

Tak jak w temacie, mam zamiar budować oborę i nie wiem jak zrobić szambo. Kolega podsunął mi pomysł żeby murować ściany w ziemi z bloczka betonowego, do zaprawy dać plastyfikator i na koniec izolbet od środka i teraz pytanie czy przepisy na to pozwalają?? Czy jest ściśle określony sposób wykonania i materiały?? Najlepiej by było zrobić z betonu, ale jest z tym bardzo dużo roboty (szalowanie z dwóch stron)
Czy może wkopać gotowe zbiorniki, albo kręgi??
I jeszcze jedno pytanie jaka pojemność na 33-35 DJP?? 80 tyś wystarczy?? Obora będzie uwięziowa na płytkiej ściółce...

Proszę o porady :)

Edytowany przez pedro2, 28 styczeń 2014 - 11:39.

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Dzisiaj, 00:09
  •  

#2 Share simonjasinski

simonjasinski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 10:49

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Sam użytkuję obore na 120DJP wolnostanowiskowa z pełnym systemem ruszt betonowych firmy PRECON.
Szambo mamy wykonane w klasyczny sposob z betonu. Fakt jest z tym duzo pracy, ale jest to bardzo mocna i szczelna konstrukcja dzięki zastosowaniu uszczelniaczy, podwojnej warstwy folii i odśrodkowego pomalowania substancją uszczelniająca.
Jako użytkownik takiego systemu polecam go gorąco gdyż jest je łatwo wykonac jezeeli znajdzie sie dobrego budowlańca.

#3 Share DEMONxXx

DEMONxXx

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 10:51

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Witam jak ziemia jest ,,ciężka" i się nie osypuje np glina lub coś podobnego to po prostu bierzesz koparkę z wąską łyżką kopiesz dookoła fundamentowo na głębokość szamba zalewasz to betonem i masz ściany zostaje tylko wybrać ziemię ze środka, zalać dno i zasklepić. Gorsza sprawa jeżeli kopiesz w piachu żwiże czy czymś podobnym wtedy ta metoda nie przejdzie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 11:35

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? No właśnie gdyby była zwięzła gleba to bym tak zrobił, ale jest żwir i piasek ;[

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 luty 2014 - 20:51

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Proponuję kupić gotowe szambo. Poszukaj sobie na allegro, są różne pojemności, wystarczy wykopać dołek, wstawić szambo i zasypać dookoła, a problem masz z głowy.

#6 Share lolek112

lolek112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 09:06

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Może warto szambo ekologiczne zamontować ?
Może zajrzyj TUTAJ i zastanów się co lepsze :)

#7 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 20:12

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Możesz budować z pustaków tzw. M-ek. Sam mam taki zbiornik zbudowany za dotacje UE i przeszedł wszystkie kontrole pozytywnie. Tyle że mur układany jest na szerokość pustaka, czyli ściana ma 38cm.

#8 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 12:51

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? A słupy w ścianie co ile metrów dawałeś?? Co 3m nie będzie za gęsto??

#9 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 20:23

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? Nie mam żadnych słupów tylko co dwie warstwy w koło drut zbrojeniowy 10.

#10 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 00:27

Budowa szamba na gnojowicę, z jakich materiałów?? No w sumie jak 38 cm ściana to już wytrzyma ;) Ok dzięki za radę, na razie nie ruszyliśmy jeszcze wcale, ta pieprzona biurokracja wyprowadza mnie już z równowagi, od stycznia załatwiamy i jeszcze nie ma pozwolenia, ale już niedługo mam nadzieję :unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 30 grudzień 2014 - 23:33

Witam w najbliższych dniach będę przerabiał oborę o wym 4,x5,2m na 5 byków. Obecnie są tam 3 buchty na trzodę, jedno stanowisko na mućkę i mały kurnik ok 0,8x1m. Mianowicie chodzi mi o to jaki przydał by się zbiornik na gnojowicę, taki aby wytrzymał te 6 miesięcy. Obecnie jest zbiornik o poj. orientacyjnie 0,8-1m3. Obornik był by wyrzucany codziennie, do gnojowicy będzie kanał gnojowy za bykami z którego gnojowica będzie leciała do zbiornika który już się znajduje(mały) Czy ten zbiornik mi wystarczy i nie będzie za mały, czy będę musiał zbudować drugi zbiornik i połączyć do starego?

Jaki zbiornik bym potrzebował dla 5 byków?

#12 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 23:54

Na początek musisz odróżnić  gnojówkę o gnojowicy bo to nie to samo. Gnojowica są zmieszane odchody stałe z ciekłymi, zazwyczaj z obór bezściółkowych, więc pewnie chodzi Ci o gnojówkę. Pojemność zbiornika liczysz ze wzoru. Na jednego dorosłego byka potrzebujesz 1.8 m3 czyli na 5 byków wychodzi 9m3. z płyty gnojowej musi też do zbiornika ściekać. Jak byś miał te byki na wybiegu to wtedy pojemność mnożysz razy 0.8. jakbyś miał płytę z obornikiem zadaszoną lub przykrytą folią to znowu możesz pomnożyć pojemność razy 0,8 Tak więc jak by nie liczyć to trochę mało

#13 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 31 grudzień 2014 - 15:42

Chodzi mi o gnojówkę, byki trzymane uwięziowo, płyty nie mam zadaszonej- jest to kwadratowy zbiornik na obornik, murki są głębokie ok 2m, a dno nie jest wybetonowane, ale jak na 1978 rok i tak było dobrze. Z tą gnojówką to nie wiem jaki zbiornik zrobić. Bo wiem że od krów jest dosyć sporo gnojówki, a od byków znaczna część wsiąka w słomę, dlateg oproszę o porady

#14 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 16:29

z tego co pamiętam był taki temat już, pamiętam, że radzono tam wykopać dookoła szamba miejsce na beton, z którego będą ściany(jeśli masz bardziej gliniastą ziemię to się tak da) jak ściany zaschną to wybierasz piach ze środka, zalewasz posadzkę i to się maluje czymś żeby gnojowica nie wżerała się w beton, zapytaj czy są jakieś impregnaty do betonu, to chyba tańsze niż kupienie nowego szamba lub coś innego, ja tak zrobiłem i jest ok.

#15 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 18:57

Kontaktowałem się z kilkoma firmami, i za 5m (atestowane, z włazem, i podłączeniem do drugiego zbiornika) chcą 1900, ja tylko bym przygotował dół, a oni osadzą i podłączą.

Zastanawiałem się też nad szambem z kręgów 150, 3 kręgi o średnicy 150 i wys 100cm miały by pojemność ok 5,6m, właz mam swój, dokupić by trzeba było 3 kręgi i jedną pokrywę.

Jak bym robił z kręgów to bym w dnie zrobił jeszcze zagłębienie które uniemożliwiało by osadzanie się syfu na dnie. Wyglądały by to tak że kopię dół o średnicy ok 2m i głębokości ok3,3 m w dole wykopuję jeszcze dołek na rurę przepustową(mogę skołować jedną taką za darmo, używaną. Tak żeby była by ona w dnie zbiornika, do którego zbierał by się syf). A dno bym sobie sam wylał bo mam żwir, wystarczyło by kupić 2 worki cementu i dno gotowe.

Czyli podsumowując, gdybym zrobił zbiornik z kręgów to musiałbym kupić 3 kręgi 150x100cm, jedną pokrywę z otworem na właz i 2 worki cementu, ta opcja z kręgami będzie raczej tańsza, bo kręgi są dostępne w każdej betoniarni.

U mnie na podwórku nie ma gliny, więc trzeba by było szalować, i obowiązkowo zbroić, bo obok miejsca gdzie ma być zbiornik, jest składowisko obornika.

#16 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 19:01

Rób jak uważasz. 

#17 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 00:03

Na 5 m3 bym się nawet nie zastanawiał kop zaszalujesz i ile tam roboty ;) a kręgi to kręgi na złączeniach mogą przepuszczać... U mnie co innego bo ma być 120 m3 to trochę więcej roboty :D

#18 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 00:11

Wgl to małe to szambo, ja mam u siebie 24,5m3 i 16 stanowisk dla krów, do tego stoją cielaki po bokach, to też spływa od nich.

#19 Share Marecz

Marecz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 11:07

A nie lepiej kupić gotowy zbiornik? Jest na pewno wiele firm, które mają odpowieni jakiś. Ważne żeby był z solidnego betonu. Mi robiła firma szambabetonowe-brat-bet i ten zbiornik nie przecieka, jest szczelny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Monikarolnika

Monikarolnika

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 luty 2016 - 15:32

Ja też uważam, że najlepiej kupić gotowe szambo. Profesjonalny producent ma zbiorniki o różnych pojemnościach i są one odpowiednio uszczelnione. Mój mąż brał z tej firmy http://radom.ekologi...ba-betonowe.pl/. Jesteśmy zadowoleni.