Skocz do zawartości

Jak żywić tucznika?

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:26

Jak żywić tucznika? Witam.A więc trzymam świnie i mam 20 tuczników.karmi je na mokro wiadrami:D.I one rosną juz mi 7 miechów a maja dopiero d 90 do 100kg.RAobię sobie sam śrutę z mieczanki,przenicy i przenżyta i mieszam to z wodą i do tego koncentrat z zakwaszaczem Europol i śruta rzepakowa.Może macie jakieś sposoby żeby rosły szybciej bo ja juz nie wiem co robić nie wiem może wrzucić je na karmniki.Mże macie swoje dawki co i jak dodam ze mam wszystki świn ok 40szt mała hodowla po prostu.Pomóżcie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak żywić tucznika? Dzisiaj, 17:24
  •  

#2 Share Bocian6230

Bocian6230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:33

Jak żywić tucznika? Dawniej gdy mieliśmy świnie też dawaliśmy im wiadrami w koryta ,ale przyrost był słaby i wstawiliśmy karmniki ,co poprawiło tą sytuację ,a dawaliśmy śrutę i jakiś koncentrat

#3 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:35

Jak żywić tucznika? Witaj. Ja tez jestem poczatkujacym rolnikiem, tez mam kilka swinek, i kamie je mieszanka jeczmien, pszenzyto,owies, i ja im sypie na sucho. Na wierzch posypuje provitem. Wode maja w poidlach. Cos Ci wolno rosnal, bo ja jak sprzedaje w wieku ok 6 mcy, to maja 100-130 kg. pozdrawiam :)

#4 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1932 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 26 styczeń 2014 - 16:08

Jak żywić tucznika? W dziale, w którym założyłeś ten temat masz co najmniej kilka innych, w których opisane są sposoby żywienia i gotowe dawki. Jak dobrze poszukać nawet nie trzeba o nic pytać.

Tak czy siak - karmisz tuczniki jak u mnie w czasie gdy socjalizm upadał, a świnie rosły przez prawie rok. Paszę podaje się suchą (chyba że z dodatkiem olejów roślinnych), ew. wsypuje się do koryta w którym jest woda, te które chcą same sobie wymieszają. Do tego woda na bieżąco w poidłach

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 styczeń 2014 - 16:21

Jak żywić tucznika? Tzn temat dotyczy taty bo to tata trzyma :D.A i mieliśmy kiedyś na karmnikach i poidłach i też tak sobie rosły ale nie az tyle.Nie wiem czemu tata nie chce miec na karmnikach . :D

#6 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1932 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 17:03

Jak żywić tucznika? Od karmników nie polepszy sie im przyrost, bo takowe mają przeciwdziałać stratom paszy i nadmiernej pracochłonności i pod tym względem dla mnie są nieocenione, reszta to sprawa paszy, jej jakości i strawności. Powracanie do koryt to nieporozumienie

#7 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 17:27

Jak żywić tucznika? Ja świnie karmie poprzez karmniki automatyczne. Pasze robię na bazie koncentratów z SANO drogie są ale efekty rewelacyjne, w niecałe 4 miesiące od zakupu prosiaka tuczniki sprzedałem w wadze 128-142kg :)

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#8 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 18:24

Jak żywić tucznika? kolego mógłbyś podać skład tej paszy na bazie sano (starter,grower, finiszer)

#9 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 18:33

Jak żywić tucznika? Ja z Sano do prosiąt Biorę PIGI stosuje się do zaleceń które podaje producent na worku Bazuję tutaj na Jęczmieniu i pszenicy potem Daje Protamino Premium Forte także wedle zaleceń producenta tutaj bazuję na Pszenżycie i mieszance jarej ( jęczmień pszenica Owies) W ostatnim okresie dodaje także żyto ale dopiero jak mają powyżej 90kg. Plus do paszy także Zakwaszasz obowiązkowo. Ważne jest żeby dać tyle % koncentratu ile piszą a nie oszukiwać na tym bo to nic nie daje :)

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#10 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1445 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 18:50

Jak żywić tucznika? 130 kg. w 4 miesiące [od prosiaka ] to nie rewelacja to norma! Sanno zbyt drogie są równie dobre a tańsze koncentraty. Zakwaszacz bardzo ważny i tak jak pisałeś na proporcji nie oszczędzisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1178 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 19:30

Jak żywić tucznika?

Od karmników nie polepszy sie im przyrost, bo takowe mają przeciwdziałać stratom paszy i nadmiernej pracochłonności i pod tym względem dla mnie są nieocenione, reszta to sprawa paszy, jej jakości i strawności. Powracanie do koryt to nieporozumienie

Kolego,raczej pasznik to tradycyjna metoda. Żywienie na mokro daje duże mozliwości, ale to od 1000 szt zaczyna mieć sens. Lepsza kontrola nad stadem, mniejsze straty paszy, lepsze przyrosty, możliwość stosowania odpadów z przemysłu spożywczego.

#12 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1932 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:07

Jak żywić tucznika? Z tym, że żywienie na mokro to głównie automat paszowy z dodanym smoczkiem do 'natryskiwania' paszy, lub jak wspomniałem pasza z dodatkiem olejów roślinnych. Ja mam karmniki bez natrysków, żywienie na sucho i dla mnie to było dobre posunięcie. Niestety w Polsce do tradycyjnych metod nadal zalicza sie raczej korytko ;) a u kolegi robią po prostu papkę z tego co zrozumiałem

#13 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:18

Jak żywić tucznika? Ja daje na mokro do tradycyjnych koryt i na przyrosty nie narzekam!
Dużo też zależy od prosiaka jakiego wstawisz!

#14 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 468 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:34

Jak żywić tucznika?

Ja daje na mokro do tradycyjnych koryt i na przyrosty nie narzekam!
Dużo też zależy od prosiaka jakiego wstawisz!

Jaki dajesz koncentrat i czy Masz swoje prosiaki czy kupujesz jak można wiedziec

#15 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:43

Jak żywić tucznika? Panowie! Nóż się w kieszeni otwiera.

#16 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 27 styczeń 2014 - 10:02

Jak żywić tucznika?

Jaki dajesz koncentrat i czy Masz swoje prosiaki czy kupujesz jak można wiedziec

Ja deje koncentraty z firmy Sano !
A prosiaki mam swoje!

#17 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 11:56

Jak żywić tucznika? Ja prosięta kupuje w wadze 16-18kg. Swoje prosiaki jak był to szybciej rosły

#18 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 13:21

Jak żywić tucznika?

Ja świnie karmie poprzez karmniki automatyczne. Pasze robię na bazie koncentratów z SANO drogie są ale efekty rewelacyjne, w niecałe 4 miesiące od zakupu prosiaka tuczniki sprzedałem w wadze 128-142kg :)

Marek a w jakiej wadze te prosiaki kupiłeś?

No nie doczytałem dużo zależy nie tylko od paszy ale od zdrowotności prosiąt tyle to u dobrych chodowców dobierały trzydzieści lat temu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2777 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 10 luty 2014 - 05:43

Jak żywić tucznika?

Tzn temat dotyczy taty bo to tata trzyma :D.A i mieliśmy kiedyś na karmnikach i poidłach i też tak sobie rosły ale nie az tyle.Nie wiem czemu tata nie chce miec na karmnikach . :D

może dlatego że na korycie lepiej rosną. Ale to nie znaczy że muszą być zlewki. Nawet na ziemniakach świnia szybko urośnie i nie będziie otłuszczona jak dawka będzie zbilansowana

żywienie na mokro to nie jest polewanie śrutu wodą