kotek0

młócenie fasoli -czym i jak

Polecane posty

bomber84    6

A czym jest spowodowane że claasy lepiej czyszczą?? Może przez dolne sito otworowe. W temacie połówek to myślę że nie ma to takiego znaczenia bardziej ma wpływ wilgotność ziarna i jego wypełnienie. Jest jeszcze mały haczyk jak fasola zostanie wymłócona w podajniku pochyłym to na bęben idzie ziarko i robi połówki. Ważna jest też prędkość bębna ja robiłem na ok 300 a nawet niewielka zmiana obrotów (nawet o 10 obr.) powodowała drastyczne zwiększenie ilości połówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

tak tu bomber masz rację i jeszcze jak na kłosowy idzie ziarno na do młócenie to zaraz kasza idzie no i od klepiska zależy czyli rozstawie drutów w klepisku ja mam 12mm

i powyciągałem przysłony z pod klepiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolega manio1234 pisał że przedłużał podajnik kłosowy tak żeby ziarko szło do zbiornika (wnioskuje że zbożowego nie używał). U siebie miałem przerobiony zbożowy a kłosowy zostawał tak jak był ale patent kolegi jest lepszy w ten sposób wyłącza kłosowy. Ziarno nie wraca już na bęben i problem się rozwiązuje :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Kolega manio1234 pisał że przedłużał podajnik kłosowy tak żeby ziarko szło do zbiornika (wnioskuje że zbożowego nie używał). U siebie miałem przerobiony zbożowy a kłosowy zostawał tak jak był ale patent kolegi jest lepszy w ten sposób wyłącza kłosowy. Ziarno nie wraca już na bęben i problem się rozwiązuje :D.

tak zgoda z tym ale więcej syfu w zbiorniku

ja zawsze otwieram sito dolne więcej by jak najmniej ziarna szło na domłócenie mam mniej połówek ale za to jest więcej tych badyli w zbiorniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Mój kolega zamontował sito kieszeniowe z lubelki do bizona i muszę przyznać że pomijając ilość połówek (bizon lubi połówki) :D to ziarno było naprawdę czyste bez strąków i badyli. Poza tym nie zabijało tych sit bo żaluzjowe jak mocniej się otworzy do zabije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

u mnie to prawie cały czas klepisko zawalone śmieciami i nie robi połówek obroty bardzo ważne a szczelina jeszcze ważniejsza też miałem wyciągać druty z klepiska ale przez przypadek okazało się że nie potrzeba u mnie z kłósownika [przerobiłem] wylatuje na odrzutnik jak jest strąk nie dojrzały to nie bardzo się wymłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Myślę że jak jest strąk nie dojrzały to lepiej niech go nie wymłóci bo takie ziarka psują całą partię a i tak później się je odrzuca. Są brudne i często uszkodzone. Zataczamy koło musi być dobre ziarno do siewu jak nie wyrodzone to równo dojrzewa i jest mniej strąków zielonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek12345    0

ja mam fahra m 750 i między innymi młócę nim rówiez fasole z pokosów przeróbek troszke było ale jestem zadowolony fasola idzie do zbiornika i wysypuje ją rurą połówek robi mało zależy od roku. natomiast jesli ziarno jest troszke miękkie to zdarza sie kreska na ziarnie ale nie jest zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś z kolegów może młócił fasole claasem dominatorem 88 lub podobnym, posiadam takowy kombajn i zastanawiam się czy jest dużo roboty by go przestawić na fasolę? byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6
Napisano (edytowany)

Kolega ma 76. Patrzyłem że przerobienie też nie stanowiło by problemu tylko kompa trzeba jakoś oszukać bo krzyczy. ;)

Kolego grzegorz210182 dużo masz do młócenia ? Chodzi mi głównie czy opłaca się ingerować w kombajn.

Edytowano przez bomber84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

do młocki fasoli to najlepiej już wysłużony kombajn i żeby miał łożyska na wytrząsaczach bo panewki zaraz padną a dominator ma panewki szkoda takiego to nie zboże kurz ze smarem to jak papier ścierny u nas mają polskie i najmują albo vistule

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

a jaki najlepiej kupić kombajn do młocki fasoli ,żeby było jak najmniej przeróbek no i żeby dobrze się spisywał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsza12345    5

mógłby ktoś zmierzyć swoje dorobione koła pasowe do bizona na podsiewacz i wentylator i podzielić się ich wymiarami?:)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego robo1980 najlepiej do fasoli sprawuje się kombajn rotorowy np: Case serii 14 lub 16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Jak szukasz mniejszego to rotora nie znajdziesz. Ze zwykłych cepówek to np: ja miałem mercatora 60 przeróbka prosta bo tylko jedno koło trzeba zmienić. Ogólnie Claasy dobrze czyszczą i nie biją fasoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

a ja mam pytanie o wysyp ze zbiornika - czy u was ślimak w zbiorniku jest na całej długości przykryty tak w 3/4 od góry, aby zostawała szczelina dla fasoli i była zbierana z całej długości zbiornika, czy jednak ślimak jest przykryty cały na długości powiedzmy 3/4 zbiornika a przy samym końcu jest całkiem odkryty?

teraz przerabiamy właśnie na wysyp ze zbiornika i ojciec upiera się na wersje drugą, a ja na pierwszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

traktor11 dzięki. a jeszcze zapytam - czy wysyp przez rurę niszczy w sposób znaczny fasole? czy trzeba robić jeszcze jakieś kombinacje przy tym rozwiązaniu?

znowu ojciec upiera się przy zwykłej rynnie, a ja przy rurze, bo mamy massey fergusona 31 z 1961 roku i jest dość niski, więc przy rynnie można ładować tylko na wóz, a z rury już na przyczepę można ładować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rufi2000    0

Witam. Mam prośbę potrzebuję zdjęć jak montuje się podbieracz od bizona (mam sam podbieracz bez osprzętu) do hedra. Czy trzeba wykręcąć bagnety czy są jakieś specjale uchwyty? z napędę się uporam a nie chce przekombinować z samym mozntażem. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj