lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

lusssak    0

3. Działanie

„Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” Pomoc ta adresowana będzie do rolników, członków gospodarstw wiejskich, ubezpieczonych w systemie ubezpieczeń społecznych KRUS, którzy decydują się na podjęcie działalności pozarolniczej. Pomoc będzie wypłacana w formie premii do 100 tys. zł, co najmniej w dwóch ratach w okresie maksymalnie pięciu lat.

Zakłada się, że pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli:

miejsce prowadzenia działalności będzie znajdować się na obszarze wiejskim;

operacja będzie realizowana poza obszarem miast;

zaplanowane zostanie utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym (również samozatrudnienie);

Pomoc będzie mogła być przyznana beneficjentowi tylko jeden raz w okresie realizacji Programu.

Jednym z warunków przyznania pomocy będzie przedłożenie biznesplanu.

Wypłacenie ostatniej raty uzależnione będzie od prawidłowej realizacji biznesplanu.

 

 

 

Witam. Natknąłem się ostatnio na powyższy program. Może zna ktoś więcej szczegółow dotyczących jak to mniej więcej będzie wyglądać. Z tego co sam ustaliłem, będzie to coś w stylu młodego rolnika, tylko że na założenie firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2420

podobno musisz mieć na siebie od 1 do 5 ha ziemi jest już post na ten temat tylko pod nazwą Modernizacja małych gospodarstw rolnych i to co przedstawiłeś to jest jedna alternatywa

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gdzie się na to natknąłeś? Chodzi o nową perspektywę finansową 2014-2020, czy obecną? Aby coś konkretnego Ci odpowiedzieć muszę znać o które rozdanie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Zbyt wiele nie jest napisane bo to są tylko wstępne założenia i wszystko może ulec zmianie Na zatwierdzenie tych propozycji i ewentualne szczegóły trzeba jeszcze czekać

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Witam,

 

Myślę, że warto rozpocząć dyskusję na temat tego działania, ponieważ jak wszyscy wiemy, bodajże 12 grudnia KE zatwierdziła nowy PROW 2014-2020 i już jest wszystko jasne. Sam przymierzam się do składania wniosku na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Myślałem, o oklepanym już temacie - świadczeniem usług rolniczych. Pytanie do osób, które korzystały w starym PROWie z Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej (bo to jest kontynuacja tego programu): czy są jakieś konsekwencje, jak nie zdoła się zrealizować założeń biznesplanu?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A co nazywasz niezrealizowaniem założeń biznesplanu?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale jak dobrze pamiętam, dla rolników na usługi rolnicze już nie ma pieniędzy. Jedynie na wszystko oprócz usług rolniczych.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Zgadza się.. Doczytałem dokładnie nowy PROW i jest wzmianka:

 

"Wsparciem nie może być objęta działalność polegająca na świadczeniu usług rolniczych"

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Panowie, a otworzenie sklepu z częściami do maszyn rolniczych przeszłoby w tym działaniu, tzn jest możliwość otrzymania premii na taką działalność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Myślę, że spokojnie. Chociaż w PROWie jest zapis:

 

"W ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” pomocy udziela się z tytułu podjęcia działalności pozarolniczej, w szczególności, w zakresie:
 sprzedaży hurtowej i detalicznej produktów nierolnych,
 rzemiosła lub rękodzielnictwa,
 turystyki wiejskiej,
243
 przetwórstwa i sprzedaży produktów nierolnych,
 świadczenia usług społecznych ogólnego interesu, w tym opieki nad dziećmi, nad starszymi, opieki zdrowotnej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi,
 działalności informatycznej, komputerowej i elektronicznej, sprzedaży internetowej,
 działalności architektonicznej i inżynierskiej, rachunkowości, usług księgowych i audytorskich, usług technicznych, działalności weterynaryjnej."
 
Także priorytet będą mieć te działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Ale jeśli ktoś jest ubezpieczony w Krusie to po otrzymaniu premii musi być na zusie przez cały okres umowy? Bo nie wiem czy dobrze rozumiem ten zapis w Prowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Poprawcie mnie jesli sie mylę. 

Jak nie przekroczysz rocznego dochodu z tej dzialalności w wysokości (dokładnie nie pamiętam) 2800-3000 zł to zostajesz na KRUSie. Natomiast jak ten próg przekroczysz, to automatycznie jesteś przerzucany na ZUS. Do końca bodajże maja każdego roku musisz złożyć  w KRUSie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanym dochodzie z roku poprzedniego i na tej podstawie KRUS wie co dalej z Tobą zrobić. W KRUSie płaci się podwójną składkę (tylko nie pamiętam którą) i to wszystko. W ZUSie to już są większe pieniądze..

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Coś w ten deseń :) Ale to bardziej chodzi nie o dochód a chyba kwotę podatku dochodowego.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Tak, kwota podatku dochodowego zależy od uzyskanego dochodu, i tu nie ma nic do gadania. Ale żeby zostać w KRUSie to trzeba już "kombinować".  Swoją drogą, jak ktoś zakłada nową działalność pozarolniczą to z myślą o uzyskaniu konkretnego dochodu, i ten próg 3000 zł jest śmieszny, bo wiadomo że w skali roku przegroczy się go kilkakrotnie i przejście na ZUS jest nieuniknione. Dlatego teraz Unia nie finansuje inwestycji w Usługi Rolnicze, bo prawie każdy (mówię prawie, bo niektórzy być może nie "kombinują") przestrzega by nie przekroczyć tej kwoty dochodu i pozostać w KRUSie. 

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Aha, dzięki że mi to trochę wyjaśniłeś. A ciekawe kiedy ruszą nabory z tego działania, czy wgl w 2015 zdążą coś ogłosić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Myślę, że w 2015 roku powinien ruszyć nabór na te działanie. 

A jakie formalności trzeba zrealizować, żeby założyć taką firmę na terenie wiejskim?

Napewno NIP, REGON, konto w banku na firmę... Bardzo proszę o informacje. Aha, i jak już np. kupię jakiś sprzęt, to w gminie trzeba płacić tzw. "placowe".. czy jak to się tam nazywa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

co do przeskoczenia z KRUS na ZUS to zdziwisz sie bo uzyskac około 3000zł podatku dochodowego to nie takie hop :) MAm dziłalnosc od kilku lat i jestem nadal na Krus bez wielkiej kombinacji. Jest cos takiego jak amortyzacja, kwota zwolniona od podatku itd. Dodam że mam usługi rolnicze i transport miedzynarodowy  kilka ciezarówek :)  Mam znajomego co ma duży skład nawozy, wegiel, 6 ciezarówek i pąłci zaledwie 10 tys dochodowego na rok. Głowa na karku i jest ok :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

O właśnie. Głowa na karku plus przemyślane inwestycje wrzucane w koszta. W tym tkwi szczegół.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

A ja byłem święcie przekonany, że to chodzi o uzyskany dochód  :)  A jaki % od dochodu płaci się tego podatku?

 

Mam jeszcze takie pytanie.. W tym artykule co mi wysłałeś freetaxi jest napisane:

 

"Rolnik lub domownik prowadzący dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą będzie zobowiązany do opłacania miesięcznej składki podstawowej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnym wymiarze."

 

Natomiast w nowym PROWie jest taka wzmianka:

 

"Beneficjent nie będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do dnia upływu okresu związania celem."

 

O co tu chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zależy jaką formę opodatkowania wybierzesz. Nie wczytywałem się jeszcze tak dokładnie. Nie było czasu więc nie będę pisał głupot.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj