pitras

Jałówki hodowlane

Polecane posty

tomek13    0
To zależy co już masz, czy nastawiasz się na mleko czy na mleko i mięso, jakie masz pasze, areał, warunki w oborze. To wszystko bardzo ważne i wpłynie na to jak kupione jałówki zaaklimatyzują się u Ciebie. Napisz konkretnie to Ci pomogę !

 

stawiam na bydło mleczne , a co do pasz to daję agrocentrum , ma około 30 H , oborę na stanowiska i wolno stojącą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Powtórzę raz jeszcze DOBRE od hodowcy z papierami a nie od chowacza. Z uznanej hodowli albo od znajomego inne to zawsze ryzko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hanter150    2

Nie polecam kupna zza granicy parę lat temu kupiliśmy jałówki z Holandii i przyjechały wymęczone i jakieś takie dzikie. W tym samym czasie mieliśmy swoje jałówki i te nasze były o niebo lepsze od holenderek.


KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Opłaca się płacić po 8 tyś za hf-ki niemki (mleczarnia daje kredyt bezprocentowy), czy szukać krajowych tylko ile się cenią krajowe nie wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Widziałem HF-ki poslkie za 4500 zł, a niemieckie byly chyba po 6500 zł. Może teraz podrożały, ale po tyle widziałem w ogloszeniu. Jak chcesz to dam ci później adres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Widziałem HF-ki poslkie za 4500 zł, a niemieckie byly chyba po 6500 zł. Może teraz podrożały, ale po tyle widziałem w ogloszeniu. Jak chcesz to dam ci później adres.

Te polskie po 4,5 to były już zacielone? jeśli to w lubelskim to zarzuć adres ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
at_horses    0

kup sobie bydło polskie, może trochę gorsze genetycznie ale tańsze...

nikt na to nie patrzy ale ja jak kupiłem 10 szt limousiena z irlandii to jak mi przy pierwszym wypuszczeniu rozpier... ogrodzenia i poszły.... 4 udało się zgonić w tym samym dniu, 2 wróciły w ciągu 3 dni do cielaków 3 udało się ustrzelić środkami usypiającymi w ciągu 3 tygodni a jedna z cielakiem siedziała w lesie prawie 5 miesięcy!!!! chodziły po całej okolicy po górach, trzymały sie w lasach gorzej było do nich podejść niż do jelenia... na słowacjii też były...

teraz się je troche oswoiło ale co będzie z wypuszczaniem na wiosne... nie wiem czy pójda na pastwisko... dzikie bydło....


mf 3635... udany sprzet:)

zts12145 z turem.... porazka... ale jeszcze sie nie rozleciał do końca....
jak sie tak dalej bedzie sypał to trzeba bedzie zaprzac szkapy-nieroby do roboty:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Te hf-y z niemiec to normalne oswojone bydło jedyny plus dla kórego bym się decydował to kredyt 0% daje mleczarnia bo to zakup przez mleczarnie, znajomi po 6 - 10 sztuk bral, genetyka napewno w stadzie się poprawi, ale jak zapowiadają spadki cen mleka to czy tak opłaca się płacić po 7 - 8 tyś za cielną jałówkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

Ja z Czech kupowałem po 5 tys, po I wycieleniu, po II i jałówki zacielone. Brałem 25 sztuk. Po 8 tys. to dość dużo :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Weż pod uwagę to ze Nikt na świecie najlepszej sztuki z obory nie sprzeda papiery to nie wszystko tylko wynik końcowy jak sie ocieli, i czy sie wszystko dobrze potoczy, Bo jak załóżmy porzuci czy będą komplikacje to nie masz ani krowy ani cielaka ani pieniędzy ale za to masz kredyt do spłacenia :) :) :) :rolleyes: . Wiec widzisz ze istnieje ryzyko i to :) :) ogromne


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Weż pod uwagę to ze Nikt na świecie najlepszej sztuki z obory nie sprzeda papiery to nie wszystko tylko wynik końcowy jak sie ocieli, i czy sie wszystko dobrze potoczy, Bo jak załóżmy porzuci czy będą komplikacje to nie masz ani krowy ani cielaka ani pieniędzy ale za to masz kredyt do spłacenia :) :) :rolleyes: :) . Wiec widzisz ze istnieje ryzyko i to :) :) ogromne

Braliśmy 3 hf-ki 10 lat temu ale krajowe, teraz ludzie pobrali niemki, coż jednemu wpadła do zbiornika na gnojówke i się zabiła innemu brał 10 jedną dostał gratis bo felerna była i ta felerna wylizała się i jest ok a inna zdechła także oczywiście że z ryzykiem musze się liczyć, a tak jak napisałeś z okolicznych obór to nic dobrego nie kupie, bo albo jakieś kopliwe wariatki albo po komplikacjach ludzie sprzedają, albo pijaczki jakieś zanędznione szkielety, tak się złożyło że były problemy z zacieleniem jedna po porodzie juz nie wstanie i 3 sztuki w stadzie brak

 

ps. a może poczekać te kilka mc aż wejdą własne jałówki, przynajmniej kwoty nie przekrocze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

No już 1 z 5 się wycieliła. A mleka też już przybywa, niektóre już w miarę się rozdoiły i po 11-12 na udój dają :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Robert te cy ty Kupiłeś tyle ci dają??? Te czeskie??? A propos wiem jak ludzie robią przekręty z takimi jałówkami


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

No tak te "nówki", a co. Zresztą na razie to jeszcze za dużo nie wiadomo jak się będą sprawowały, nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca, ale jak na razie jest dobrze :rolleyes:

 

No to jakie robią przekręty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Robert to jak narazie to żadna rewelacja w ich wydajnościach, chyba ze takie mały byc to ok. A przekręt polega na tym iz taki gospodarz ustawia wycielenia dwóch krów (dobrej i słabej) na ten sam czas i potem tylko cielaki zamienia i ten od słabej krowy idzie z dobrymi papierami na sprzedaż a ten od dobrej zostaje przy słabej krowie i zostaje w gospodarstwie. Tak słyszałem ze tak ludzie robią a jak jest w praktyce to nie wiem


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

No po takiej podróży to dopiero się przyzwyczajają, są u mnie dopiero 2 tygodnie, a zwierzę również się stresuje, mousi się zaklimatyzować, na dodatek wchodzenie do hali udojowej już nie jest dla nich problemem. Dobra zobaczymy za kilka tygodni co bedzie :rolleyes:

 

No i jeszcze nie mają responderów czyli nie korzystają ze stacji paszowej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

@robertbara podaj jakieś namiary przez kogo je kupowałeś

 

Ja brałem niemki w 2006 to wydajnościowo są niezłe ponad 8000 l dały w I laktacjach teraz wiecej dadzą ( w kartach wydajność matek coś ok 6000-7000l ) ale mają 1 wade problemy z racicami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

To większość bydła sprowadzanego ma problem z racicami zmian podłoża i warunków bytu i dlatego problemy, a co dokładnie ci sie dzieje z tymi racicami


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

wrzody , truskawka sporo większe problemy jak u innych sztuk 1 miała przy korekcie opatrunki na 2 tylnych nogach

 

Rczej to nie jest aż tak spowodowane zmianą otoczenia  tylko  slekcja z dużym naciskiem na nogi  ,  znajomy jak  brał  cały 

 transport 36 szt  to gro było z Haremów  latały sobie na polu jałówki z bykiem 

 

jak narobiły błota  to zaorali  i miały sucho    :rolleyes:

 

Ja i tak jestem zadowolony z nich bo znajomi pokupowali to sporo pozdychało a braliśmy z tego samego transportu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

A jak to leczysz????, to może sie robić od odgnieceń lub obtarć spowodowanych leżeniem na betonie itp.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja sam nie robie korekty ale np ( truskawke zapalenie skóry) to scinają delikatnie skóre potem siarczan miedzi , CTC i na koniec dziegieć , oczywiście opatrunek ostanio jak robił mi korekte to mówił że przyczyną tego są bakterie znajdujace się w ściółce polecił dezynfekowac stanowiska co tydzień i spróbować witaminy z Keragenem i po paru miesiacach widze że jest lepiej

 

Wrzody wycinał do dobrego i smarował dziegciem

 

Korekte robimy 2x w roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

ja mysle ze nie oplaca sie kupowac niemieckich jalowek za takie pieniadze polskie sa rownie dobre a nawet i czasami lepsze pomysl jeszcze o drodze ktora musza przebyc z niemiec jaki to dla nich stres znajomy sprowadzil 10 jalowek z niemiec i od tych jaloek mial 9 bykow co sie okazalo ze wszystcy mieli prawie same byczki poprostu niemiec zrobil usg i sprzedal im te jalowki ktore mialy miec byki i tyle ja mam 100% hf i wszystcy ktorzy od nas kupowali sa zadowoleni a obecnie sprzedajemy jalowki po 5 tys to jak by nie patrzec 3 tys w kieszeni a towar mysle ze jest porownywalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 4porucznik01
      witam . mam ostatnio problem z somatyką u bydła . nie które sztuki z dnia na dzien maja wyższa liczbe komórek . nie wiem czym to jest spowodowane . dawka paszowa sie nie zmieniła jest taka sama . kukurydza ,siankoiszonka ,siano lub słoma  śruta swoja z mieszanki owsa  jęczmienia żyta i pszenżyta . rzepakowa. wysłodki buraczane , pszenmix oraz dodatki witaminowe od somatyki .drożdze soda i kreda .po kazdym doju krowy maja zasklepiane wymię . ostatnie wyniki z mleczarni tłuszcz 4,27 bialko 3,06  może ktoś pomoże co z tym zrobic jak obniżyć 
    • Przez CeZaRy29269
      Byk 280+ do 30 miesięcy co tp znaczy ?
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, czy ktoś opasa bydło ziemniakami? Chciałbym dowiedzieć się od jakiego wieku można dawać ziemniaki i w jakich ilościach. Jako główna dawka pokarmowa, czy jako dodatek np. do kiszonki z kukurydzy?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj