Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

2 odpowiedzi na ten temat

#1 newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:56

Ostatnio głośno zrobiło się na temat Integrowanej ochrony roślin (IOR). Mam tu na myśli to, że jedynie mówi się o tym że rolnik będzie miał więcej obowiązków w postaci prowadzenia papierkowej pracy, prowadzenia obserwacji polowych oraz dostosowywanie zabiegów ochrony roślin do sytuacji jak występuje w jego uprawach. Głosy ostatnich tygodni osób, które w większym lub mniejszym stopniu odpowiadają w Polsce za wprowadzenie IOR również mają obowiązek dać rolnikom sprawne narzędzia w postaci metodyk uprawy i ochrony do każdej uprawianej rośliny, co jak wiadomo idzie bardzo ospale. Miejmy nadzieje, że stanie się to dość szybko i będzie jasne jakie konkretnie wymogi nakłada IOR na konkretną roślinę.
Należało by zaznaczyć, że owe wymogi zawarte w rozporządzeniu PE 1107/2009 jak i ustawy o środkach ochrony roślin nie są niczym nowym, gdyż podobne zasady ujęte są w dobrej praktyce rolniczej, która znana jest rolnikom.

Wracając jednak do sedna sprawy chciałbym dołączyć jeszcze jedno narzędzie, które jak myślę bardzo ułatwi poruszanie się po dość obszernym, skomplikowanym i dynamicznie się zmieniającym rynku środków ochrony roślin. Obecnie zarejestrowanych jest ok 1150 środków (w VIII 2012 było ich ok 900), oczywiście spora część została wycofana i zastąpiona nowymi.

Narzędziem tym będzie w początkowym etapie wyszukiwarka aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin.

W związku z tym, że prace są już na etapie przygotowania funkcjonalności wyszukiwarki na stronie www zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań oraz dotychczasowych doświadczeń z tego typu projektami.

Ankietę można wypełnić pod adresem: https://docs.google....8FpUEA/viewform

O to kilka ogólnych założeń jakie przyświecają temu projektowi:
- szeroko rozwinięta możliwość dokonywania zapytań, aby uzyskać jedynie trafne odpowiedzi w postaci konkretnych środków
- przejrzystość, i intuicyjność w działaniu
- częsta aktualizacja danych
- dostęp do aktualnych etykiet stosowania
- brak uzyskania wyników bez odpowiedzi (jeśli dany parametr nie będzie zbieżny w wcześniej wybranym (mi) będzie nie dostępny).
  • 0
Aktualny wykaz środków ochrony roślin jedynie na www.ochrona-roslin.com.pl

Reklama

• Reklama
  •  

#2 mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 21:42

Wyszukiwarka środków ochrony roślin już od dawna funkcjonuje na stronie minrol więc po co następna?
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#3 newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 08 styczeń 2014 - 22:27

Aby nie trzeba było wpisywać szukanych nazw ręcznie (wyszukiwanie staje się dłuższe) oraz aby ułatwić poszukiwanie "rzadko uprawiane rośliny"
Niech za przykład posłuży Bób
W MINROL po wpisaniu Bób otrzymujemy 23 środki i już na początek Aflex Super 450 SC nie jest zarejestrowany w Bobie lecz bobiku (zonk), i już nam odpada (wg moich skromnych danych jest 13 środków do Bobu oraz 4 do upraw na nasiona co daje razem 17.
A teraz niech ktoś mi powie co wpisać jeśli potrzebuje jedynie środki które mogę zastosować w uprawie na nasiona jeśli nie mam czasu przeglądać wszystkich 23 pozycji???

Między innymi po to tworzę swoją wyszukiwarkę i zapewniam że takich małych funkcjonalnych ułatwień będzie tam więcej, a główną przewagą ma być wyświetlanie tylko trafnych wyników.
  • 0
Aktualny wykaz środków ochrony roślin jedynie na www.ochrona-roslin.com.pl

Dodaj odpowiedź