Zaloguj się, aby obserwować  
keynam

Jaką hale udojową polecicie na 100 krów dojnych?

Polecane posty

keynam    0

Właśnie od wiosny zamierzam stawiać oborę wolnostanowiskową i zastanawiam się nad wyborem hali udojowej jakie polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
keynam    0

Szukasz dziedziny która Cię interesuje jak tak zrobiłem i znalazłem wchodzisz w ten temat i tam musisz już sam sobie poszukać jak rozpocząć temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

2x6rybia osc, wydojenie 100krow zajmie jednej osobie okolo 90-100minut, bez wiekszego wysilku. A jaki producent, to sie nie wypowiadam :) Kazdy ma swoje ulubione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
keynam    0

rozmawialiśmy z naszym znajomym co zajmuje się montażem hal udojowych to sugerował 2x8 rybią ość albo bok w bok 2x7 i jestem ciekaw, która lepiej by się spisywała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

2x6rybia osc, wydojenie 100krow zajmie jednej osobie okolo 90-100minut, bez wiekszego wysilku. A jaki producent, to sie nie wypowiadam :) Kazdy ma swoje ulubione.

 

2x6 to trochę mało na 100 sztuk, minimum to 2x8 po co marnować czas na dojeniu. Gdybym ja budował oborę na 100 sztuk to halę zrobił bym 2x10 tak żeby tylko 5 razy krowy wganiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a moze lepiej 2x50???

 

Zastanow sie ile kosztuje kazde dodatkowe stanowisko.

na 100 dojnych 2x6 w zupełnośći wystarczy. 2x4 auto tandem rowniez wystarczy.

 

Kiedy zwroci sie 2x8 lub 2x10?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Nie wiem ile kosztuje, bo mnie to nie interesuje, tylko piszę to co usłyszałem od posiadaczy obór wolnostanowiskowych znajomy ma 2x10 przy 150 dojnych i mówi że teraz to brał by 2x12, inny znajomy miał na początku 2x3 przy 40 sztukach, obecnie ma 2x4 przy 60 i mówi że zrobił by 2x5 albo 6 ale nie ma gdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

co z tego ze wgonisz 8 jak jedna bedzie Ci sie doiła 5 minut a druga 15 i cala strona stoi. I tyle z oszczednosci czasu na przebiegach.

Jak chcesz szybciej wydoic to założ autotandem 2x5 i doi 150.

 

Przy 30 sztukach 2x3 ok, przy 60 2x5 jest ok. Ale bez przesady zeby 2x8 na 100 ladować:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Też uważam, że na 100 sztuk to już przesada, nie przyniesie to wymiernych zysków czasu a tylko zwiększy wydatki. 2 x 6 rybia ość albo 2x5 autotandem będzie ok ( zależy kto ma ile kasy )


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

co z tego ze wgonisz 8 jak jedna bedzie Ci sie doiła 5 minut a druga 15 i cala strona stoi. I tyle z oszczednosci czasu na przebiegach.

 

To fakt, z tym jest problem, u tego co jest 150 to jedna osoba pilnuje żeby krowy które najdłużej się doją wchodziły na koniec doju wszystkie na raz.

 

Tak z ciekawości się spytam jaka hala wychodzi najlepiej pod względem stosunku ceny do wydajności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Jeżeli krowy w miarę równo oddają mleko to pewnie rybia ość lub bok w bok.


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

w miare rowno czy nie ale prawie zawsze jest jakas ktora ma zapalenie i wtedy musisz poswiecic wiecej czasu wiec cala strona stoi.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

z mojego doswiadczenia powiem, ze nie ma co przesadzac z tymi wolnymi krowami. Powiedzmy, ze masz takich 5-8 na 100, jestes w stanie zapamietac, ktore to i zapinasz je zaraz po wejsciu do hali, a potem pozostale (mowie o hali rybia osc albo bok w bok). Koncza sie mniej wiecej w tym samym czasie. To samo z mastitis- w porzadnym stadzie nie ma wiecej niz 2% takich krow- zapinasz taka pierwsza, a potem pozostale i masz zapas czasu, zeby dac jej potem masc lub zastrzyk. Mi wydojenie 190 krow (jeden doi, drugi zgarnia i przegania grupy, ktoryh jest w sumie cztery) na starej, prawie zabytkowej hali 2x6 rybia osc zajmuje niecale 3godziny z myciem, tj. od wejscia do dojarnia az do wyjscia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Podziwiam, chyba bym oszalał gdybym doił krowy 6h dziennie :P


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

z mojego doswiadczenia powiem, ze nie ma co przesadzac z tymi wolnymi krowami. Powiedzmy, ze masz takich 5-8 na 100, jestes w stanie zapamietac, ktore to i zapinasz je zaraz po wejsciu do hali, a potem pozostale (mowie o hali rybia osc albo bok w bok). Koncza sie mniej wiecej w tym samym czasie. To samo z mastitis- w porzadnym stadzie nie ma wiecej niz 2% takich krow- zapinasz taka pierwsza, a potem pozostale i masz zapas czasu, zeby dac jej potem masc lub zastrzyk. Mi wydojenie 190 krow (jeden doi, drugi zgarnia i przegania grupy, ktoryh jest w sumie cztery) na starej, prawie zabytkowej hali 2x6 rybia osc zajmuje niecale 3godziny z myciem, tj. od wejscia do dojarnia az do wyjscia.

 

Jesli wejscie i przy przygotowanie to 10 minut, mycie 10 minut wiec zostaje 2:40 na dojenie. 160 minut. Łacznie przy tylu krowach to okolo 16 przebiegow. Wiec po 10 minut na strone.

Moim zdaniem NIEREALNE. To ile czasu będzie Ci oddawała taka co ma 25 litrow na raz? Na pewno nie 7-8 minut (2min na mycie i osuszenie strzykow)

 

jak wyrobisz sie w 3h samego doju to i tak pelen szacun. Ale nie pisz ze 3h ze wszystkim w jedna osobe na hali bo na prawde nie uwierze.

 

W gospodarstwie rolnym Straduny doi sie od 4 rano do 23 w hali 2x16 w dwie osoby (te same zaganiaja). 2 godziny na mycie. 500 dojnych w 5 grupach.

I to moim zdaniem jest prawdziwie realny czas jak na taka hale.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

naprawde tak jest :) dodam moze, ze doimy 3x dziennie, srednio od krowy 34,5l/dzien, do mycia przed dojeniem jest szczotka elektryczna podobna jak w robotach, automatyczne sciagniae aparatow, ja tylko potem dipuje je przed wyjsciem. Krowy sa podzielone na grupy wg wydajnosci i pierwsza grupa na poczatku laktacji faktycznie doi sie troche wolniej, ale malo ktora da ponad 20l/dojenie. Wiadomo, ze np. rano trwa to dluzej, bo troche wiecej krowy mleka daja, ale w poludnie i wieczorem (ja wtedy doje) trwa calosc dokladnie od 12:30 do 15:30 i od 19:30 do 22:30, czasem pare minut mniej. Drugi gosciu przegania tylko krowy do poczekalni, a potem zgarnia stanowiska, a krowy do hali wchodza same, albo je zaganiam. Nie ma elektrycznego poganiacza. I tak jak Ci mowie, z calym myciem trwa to 3godziny. Hala jest z 1979, albo i starsza :) ale wyposazenie jest tak z okolo 1995-2000 (stary komputer Westfalia z transponderami i karmnikami, ale ich nie uzywamy). Niedowiarkow zapraszam do Millers Court Farm WR13 6AP :)

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

to ile osob doi skoro tylko zasklepiasz?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

chodzilo mi o to, ze aparata spadaja same, a ja krowy potem dipuje. Doje sam, juz bardziej tego nie potrafie opisac, zeby Cie przekonac. Mam Ci napisac na czym polega czyszczenie wymienia przed dojem i zakladanie aparatow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a opisz, sam mam2x5 na metatronach i ciekaw jestem jak to robisz.

 

Mycie na sycho czy mokro?

Jaki czas od umycia (jesli jest) do podpiecia?

Jak oddzielasz mleko z antybiotykiem? doj cwiartkowy czy zwykly? jaka wielkość kolektorów?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

przez srodek kanalu udjowego jest podwieszona szcztka elektryczna z plynem do mycia przed dojem. Krowy wchodza, jak juz wejda dwie w piewszym rzedzie to zaczynam je myc przed dojeniem, kolejne wchodza i je myje, potem zakladam aparaty. Staram sie tak zsynchronizowac rzedy, ze gdy jeden caly rzad sie doi, to drugi wychodzi i wchodzi, tak zeby krowy nie czekaly w srodku, az skoncze z zakladac aparaty drugiej stronie. Z reguly wystarczy im gwizdanie do wejscia :) Doj zwykly, aparaty naprawde standardowe, wrzuce Ci foto. Czas od umycia do zapiecia jest naprawde krotki, mycie jednej krowy to 10-15 sekund, chyba ze jakas jest naprawde brudna, to troche dluzej- ale takich jest tylko kilka. Aparaty spadaja same, ja tylko kontroluje, czy ktoras mleka nie przytrzymala, czy nie ma jakiegos syfu na filtrze, dipuje i wypuszczam je.

Mleko z antybiotykiem- podpinam aparat do banki, ponadto krowy z mastitis przesuwamy do ostatniej grupy. 1-3 ma mastitis srednio, no chyba, ze juz jakis kataklizm sie zdarzy. Pamietaj, ze doimy 3razy dziennie i dlatego one maja mniej mleka na jeden doj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19
http://www.dairy-equipment.co.uk/ ta firma to produkuje. Szczotka sie sprawdza, choc jest ciezka i nieporeczna (zbyt dluga, ciezar za bardzo jest z przodu), a dodatkowo jest jeszcze pudelko na rolce, gdzie jest pewnie pompka i sterowanie. Dodatkowo przelacznik jest wglebiony i ciezko sie go naciska (angielska mysl techinczna nie powala).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kam9999    0

Długo zastanawiałem się nad wyborem firmy. Wybrałem sprzęt od Alima Bis i serdecznie mogę polecić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez marconi965
      Witam, mam problem z mlecznoscią swoich krów. W tej chwili dojonych jest 9 krów (HF), dziennie mam tylko ok. 90l. mleka. Krowy dostają dziennie ok 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10kg siana, 10 kg sianokiszonki, 3kg śruty zbożowej ( owies, jęczmień, pszenica, pszenżyto) oraz 1 kg. śruty rzepakowej. Czy miał ktoś podobny problem? Nie wiem czy popelniam błąd w żywieniu, czy to jest już problem w genetyce. Proszę o pomoc.
    • Przez marconi965
      Witam, od paru dni zmagam się z coraz mniejszą wydajnością u krów mlecznych. W tej chwili dojnych jest 9 sztuk (wszystkie HF), dzienna wydajność wynosi ok 70 litrów. Krowy dostają dziennie ok. 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10 kg sianokiszonki, 10 kg siana, 3 kg śruty zbożowej (owies, pszenżyto, jęczmień) i 1 kg śruty rzepakowej/szt. Czy miał ktoś z was podobny problem? Wiele sztuk jest młodych, ale przynajmniej połowa stada jest po wycieleniu, także dziwi mnie ta mała ilość mleka. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    • Przez Halpsc
      Używana czynna hala namiotowa na magazyn lub boisko typu orlik. Wymiar 56x26x9m. Cena netto bez demontażu. Można zabrać stopy ze szpilkami w cenie. Tel 501 084 750 Robert
      https://www.olx.pl/oferta/hala-namiotowa-CID3-IDqj2MT.html

    • Przez fartom
      Koledzy , wie ktoś może jaka będzie stawka dopłat do krów i młodego bydła w tym roku?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj