Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ?

50 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 11:25

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Witam, od 1980r. dziadek słownie wziął w dzierżawę wszystkie grunty rolne od pana XY bez żadnej umowy i opłacał podatek za całe gospodarstwo, w 1990r. przepisał na mojego ojca całą gospodarkę i ta słowna dzierżawa przeszła na mojego ojca , w 1994 właściciel zmarł, nie miał żadnych dzieci ani żony tylko brata lecz całe gospodarstwo było na pana XY, do tej chwili od 2011r ja użytkuję całe gospodarstwo i nie wiem czy mogę się już starać o zasiedzenie i teraz od czego mam zacząć i jakie to są koszty. Z tego co się dowiedziałem to nie ma żadnego właściciela i spadkobiercy żyjącego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Dzisiaj, 19:08
  •  

#2 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 03 styczeń 2014 - 11:49

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? jeżeli macie dowody na opłacanie podatku za te grunty to pewnie je dostaniesz a najlepiej w tej sprawie udaj się do Notariusza on ci wszystko powie co i jak lub on zajmie się tą sprawą.
Tylko zastanawia mnie jeden fakt jakim prawem gmina tobie naliczała podatek jak nie byłeś właścicielem ani dzierżawcą. Z tego co wiem to nawet po wydzierżawieniu gruntu podatek i tak opłaca właściciel a nie dzierżawca

Edytowany przez marekfarmer, 03 styczeń 2014 - 11:51.

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#3 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 11:59

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? mam kwitki od płacenia podatku od 1995r.lecz są wystawione na nieżyjącego właściciela a wcześniejszych nie mam, a podatek płacę na zmarłego właściciela, bo od dawna gmina przesyła do mnie nakaz płatniczy a jakie mogą być koszty, jest tego 5 ha ziemi rolnej od IVa do VI, lasu ok 2ha i dom jednorodzinny

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 13:12

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Okres dzierżawy nie podlega wliczeniu do zasiedzenia. Zasiedzenie to wtedy kiedy użytkujesz nieruchomość bez zgody właściciela.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#5 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 14:09

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Tylko że kolega pisze "dzierżawa słowna" bez kwitów. Dla mnie można to podłączyć pod użytkowanie bez wiedzy - no przecież zmarłego się nikt nie zapyta czy wydał zgodę :-D
A tak na moje oko, to chyba są przesłanki do tego aby uznać to za zasiedzenie. Nie wiem jak to jest w przypadku kilku użytkowników, tzn. dziadek, ojciec i teraz syn. Jakby jedna osoba użytkowała to przez te 30 lat, to ok. Ale trzy osoby? No dobra, jest pokrewieństwo. Dziwię się, że gmina nie położyła jeszcze na tym ręki.
Leć czym prędzej do notariusza ze wszystkimi kwitami jakie masz. I jeszcze znajdź jakiegoś starszego świadka, że dziadek to użytkował od tego 80 roku. Tylko szybciutko, bo jak Donek czyta to forum to szybko przykręci śrubę :P

#6 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 styczeń 2014 - 14:42

.... bo od dawna gmina przesyła do mnie nakaz płatniczy a jakie mogą być koszty, jest tego 5 ha ziemi rolnej od IVa do VI, lasu ok 2ha i dom jednorodzinny

Czyli Gmina wie że użytkujecie tę ziemię, podejrzewam że wysyła to wam bo użytkujecie za zgodą tego zmarłego właściciela.

Pamiętaj że ty wiesz że to nie jest Twoja ziemia ;)
Czyli wg mnie zasiedzenie w złej wierze Ciebie dotyczy i termin 30 latek z tego co pamiętam ale mogę się mylić.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 03 styczeń 2014 - 15:19

, do tej chwili od 2011r ja użytkuję całe gospodarstwo i nie wiem czy mogę się już starać o zasiedzenie i teraz od czego mam zacząć i jakie to są koszty. Z tego co się dowiedziałem to nie ma żadnego właściciela i spadkobiercy żyjącego.

możesz zasiedziec pana XY i poprzedników 20 lub 30 lat wstecz jesli taki okres władasz (nieprzerwanie) w tym wypadku ziemią itp...ale TY masz ta ziemie za krótko (2lata) ..możesz składac wniosek w imieniu ojca i dziadka jeśli takie prawo by nabyli. ? najpierw postępowanie sądowo-spadkowe ,które może tylko wszczac gmina bo to ona ma prawa jeśli nie ma nikogo ze spadkobierców ...i tu też kiszka bo gmina wie że to była dzierżawa -wystarczy ze pracownik gminy to potwierdzi .

pewny okres to od 1994r -a to trochę za mało bo potrzebujesz 30 lat ... ale jak udowodnisz wcześniejszy okres i sąd Ci zaliczy to gitara

Edytowany przez kozulek2, 03 styczeń 2014 - 15:43.

#8 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 17:41

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Sąd miałby uwierzyć że właściciel nie wiedział kto użytkuje jego ziemie, a gmina wie? Prawi dzierżawy chyba nie jest prawem zbywalnym. Dziadek nie mógł przekazać dzierżawy na Twojego ojca bez zgody właściciela.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#9 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 17:50

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? z tą ,,dzierżawą'' to było tak, że ten XY przyszedł do dziadka i powiedział, aby robił w jego gospodarstwie, ten XY był kawaler, nie miał żadnych dzieci. Dziadek robił, w tej gospodarce, pan XY zmarł od tego 1980r. nie było żadnego spadkobiercy, potem dziadek przepisał gospodarstwo ojcu a ojciec przepisał na mnie i tak jest

czyli co najlepiej zrobić, iść do notariusza i się dopytać, a dowody mam tylko od tego 95roku, a wstecz nie mam i dziadek też już nie żyje a i w gminie nic o tym nie wiedzą o tym, że to była dzierżawa słowna, a nakaz już od dawna przychodzi do nas więc wiedzą, że ja opłacam i użytkuję, ale najtrudniejsze będzie udowodnić, że dziadek, ojciec i teraz ja użytkuje chyba, że wystarczy oświadczenie starszego sąsiada, będę musiał się dowiedzieć jak najszybciej aby nie przepadło tylko najgorzej jak się znajdzie jakiś praprawnuczek ale jak narazie nie ma nikogo

Edytowany przez marcin2057, 04 styczeń 2014 - 09:45.

#10 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6297 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:19

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? wiesz co to jest nakaz płatniczy podatku rolnego?
Twój sąsiad nie może tego dostać, odbierasz to za pokwitowaniem. Skoro Twoja Gmina przysyła to do Ciebie to jest coś na rzeczy i Ciebie traktuje jako użytkownika.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 20:12

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? wiem, zawsze do 15marca przychodzą i tam jest rozpisane ile i za co podatek

#12 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 20:29

z tą ,,dzierżawą'' to było tak, że ten XY przyszedł do dziadka i powiedział, aby robił w jego gospodarstwie, ten XY był kawaler, nie miał żadnych dzieci ani żadnego rodzeństwa. Dziadek robił, w tej gospodarce, pan XY zmarł od tego 1980r. nie było żadnego spadkobiercy, potem dziadek przepisał gospodarstwo ojcu a ojciec przepisał na mnie i tak jest

A wczesniej pisałes że miał brata?..pamiętaj kolego że zasiedzenie to jest tzw. przywłaszczenie cudzej własności w świetle prawa ...jesli znajdą sie spadkobiercy co ustali sąd a nie TY ,narazisz się na pewnego rodzaju nieprzyjemności i odpowiedzialnośc jesli skłamiesz w sądzie (bo oni bedą walczyc o ten majatek).
Pamietaj że wyciagasz rękę po cudze i sąd to będzie oceniał a także środowisko w którym żyjesz .

Edytowany przez kozulek2, 03 styczeń 2014 - 20:34.

#13 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 09:51

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Czyli co uprawiać ziemie tak jak jest teraz i nic nie kombinować ?
A gdzie mogę się dowiedzieć czy to gospodarstwo ma jakiś spadkobierców bo jak narazie żadnych spadkobierców nie ma, chyba, że jakaś dalsza dalsza rodzina gdzieś w ,,świecie''

#14 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 12:59

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Ktos ta ziemia na pewno sie zajmie , gmina albo ANR . jeśli udowodnisz ze ja dzierżawisz to pewnie będziesz miał prawo pierwokupu. Może jest i możliwość przejęcia tej ziemi ale musisz dowiedziec sie konkretnie u jakiegoś prawnika. U nas na wsi Mleczarnia przejęła punkt skupu mleka mimo ze był to skup wiejski a nie mleczarni. Nie wiem czy to nie jest tak ze zgłaszasz sprawę do sądu i jesli przez jakis okres czasu nie zgłosi się ktos inny to ziemia przechodzi na ciebie. U mnie wies dowiedziała sie ze punkt skupu nie jest już wiejski w momencie gdy zmienił juz wlaściciela .
Podobnie gmina chciała wycyckać OSP z remizy bo juz był na nia kupiec a gmina nie chciała do tego dokładać.

#15 Share Karolcia

Karolcia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,konie,motoryzacja,sport,ogród,kuchnia

Napisany 28 styczeń 2014 - 21:42

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? W udowodnieniu zasiedzenia ( w tym przypadku w złej wierze czyli po 30 latach ) wlicza się okres użytkowania nieruchomości nawet przez kilka osób tylko trzeba to udowodnić. Nie ma wymogu że jedna osoba musi to użytkować przez 30 lat. Skoro za wcześniejsze lata użytkowania nie ma żadnych dokumentów to trzeba to udowodnić np. zeznaniami świadków może być to utrudnione gdyż nie każdy może sięgnąć pamięcią do 1980 roku. Nakazy płatnicze które Gmina przysyła do Ciebie też posłużą jako dowód w sądzie. Jakiekolwiek inwestycje, nakłady, pozwolenia to wszystko dowody na Twoją korzyść.
Jeśli chodzi o ustalenie spadkobierców po zmarłym to należy we wniosku podać, że o takowych nie wiesz aby istnieli. Wtedy sąd jest zobowiązany wydać ogłoszenie i umieścić w prasie ogólnopolskiej i bodajże w Urzędzie Gminy i jeśli w wyznaczonym terminie nikt się nie zgłosi to sprawa rusza dalej i sąd ogłosi zasiedzenie jeśli zostało udowodnione.
Opłata za taki wniosek o zasiedzenie wynosi 2000 zł. Jeśli w sądzie udowodni się zasiedzenie czyli sprawę wygra to należy zapłacić podatek z tego co pamiętam 7% wartości nieruchomości.
Zasiedzenie reguluje Kodeks Cywilny art. od 172-176 oraz Kodeks Postępowania Cywilnego art. 609-610.
Jednak aby dowiedzieć się konkretnych informacji najlepiej udać się do adwokata lub radcy prawnego i to najlepiej takiego który jest zorientowany w takich sprawach oraz poszperać nieco w internecie, żeby taki adwokat nie wpuścił Cię w maliny.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

#16 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 22:05

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Ja osobiści interpretował bym to w zasiedzeniu w dobrej wierze z racji tego że nie jest tu nic za tajone i jak kolega powiedział rozmowy z właścicielem gruntu był. Mało tego opłaca podatek obrabia grunty nie zaniedbując ich co w sądzie będzie przemawiało na korzyść kolegi. problem będzie polegał na tym że gdy kolega pójdzie z tym do sądu to sąd będzie sprawdzał czy są spadkobiercy czy też ich nie ma. Na korzyść kolegi będzie przemawiać to że z jego wypowiedzi wynika że bliskiej osoby właściciela nie ma a jak w takich przypadkach bywa najważniejsi są krewni w stosunku prawnym: rodzeństwo, dzieci oraz wnukowie.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#17 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 07:15

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? a jaki "zrobić" przez zasiedzenie działki 2ha klasa ziemi 6z-et na którą nie ma podatku gruntowego, dlatego działka ta nie przechodzi na skarb państwa, a własciciel dawno nie żyje i nie miał dzieci, a dalsza rodzina nie jest zainteresoiwana dzieleniem włosa na 10cioro, użytkuje to już 20 lat, jaki koszt byłby wniesienia tej sprawy o zasiedzenie i czy duże szanse to wygrać

#18 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 07:50

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Jeżeli jak mówisz krewni nie są zainteresowani owym gruntem i jak mówisz użytkujesz grunty przez lat 20+ masz na to nie zbite dowody w postaci co najmniej 3 światków udowodnisz uprawę tej ziemi to masz duże nawet bardzo duże szanse na wejście w posiadanie tego gruntu. Z racji tego że zazwyczaj rodzina nie jest zainteresowana czymś do puki się tego nie ruszy przez organy prawne. Koszt wniesienia sprawy to 200zł + sporządzenie pisma + po wygraniu sprawy 5% rynkowej wartości gruntu. Z tym że to ostatni miało być zmienione w tym roku ale nie chwilę obecną nic mi w tym temacie nie wiadomo.

#19 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 10:22

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? niestety kolego w jednym i w drugim przypadku jest to zasiedzenie w złej wierze i tu 30 lat a nie 20 lat ....twoja interpretacja jest błędna

cytat;
Posiadacz samoistny w złej wierze to ktoś:

- kto korzysta z rzeczy (czyli na przykład uprawia grunt rolny) traktując ją jako swoją własność,

- wie, że nie jest właścicielem lub powinien o tym wiedzieć.

Jako przykład można podać następującą sytuację.

Pan Bożydar Pracowity zajął opuszczony przez sąsiada grunt i zaczął go uprawiać, a po pewnym czasie zaczął płacić podatki od gruntu.

Pan Bożydar Pracowity wie, że nie jest właścicielem gruntu, dlatego że go nie kupił ani nikt mu go nie podarował. Traktował jednak grunt jako swoją własność. Jest więc posiadaczem samoistnym, ale w złej wierze.

inny cytat

Zasiedzieć nieruchomość można w dobrej i złej wierze. Przepisy prawa nie definiują niestety pojęcia dobrej i złej wiary. Przyjmuje się, że zasiedzenie w dobrej wierze oznacza, że samoistny posiadacz nie wiedział, że nieruchomość ma właściciela. O nabycie w dobrej wierze można wystąpić po 20 latach władania.

Nieruchomość można nabyć przez zasiedzenie również w złej wierze (kiedy użytkujący nieruchomość ma świadomość, że ma ona właściciela) - ale wtedy wymagany czas władania nieruchomością wynosi przynajmniej 30 lat.

Edytowany przez kozulek2, 29 styczeń 2014 - 10:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 10:44

Zasiedzenie gospodarstw co i jak ? Niestety kolego tłumaczenie które przepisałeś z pewnej strony internetowej na której podane są dwa najprostsze przykłady nie wyjaśnia tej sytuacji ponieważ jak powinieneś zauważyć w podanym przykładzie piszę i tu cytuję ,,Pan Bożydar Pracowity zajął opuszczony przez sąsiada grunt" z naciskiem na opuszczony. Czy kolega zajmował się opuszczonym gruntem o którym właściciel nie wiedział? Czy właściciel opuścił grunt? Nie, zajmował się gruntem za oświadczeniem prawowitego właściciel co w tym wypadku zmienia zaistniałą sytuację prawną. Każdą taką sytuację trzeba odpowiednio zdefiniować prawnie.