Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi

165 odpowiedzi na ten temat

#141 Share klaper1

klaper1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 24 wrzesień 2010 - 20:35

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Dajcie na luz ludzie !! OWCE KAMERUNSKIE ! Minimum pracy kupę korzyści ! wszystkie nieużytki grodzisz i wypasasz, nic nie orasz, nic nie inwestujesz, czekasz na deszcz i potem cieszysz się zieloną trawką razem z owieczkami !! Na koniec roku masz górę mięsa 100% ekologiczne i bardzo smaczne, podobne w smaku do cielęcinki nie cuchnie jak tradycyjna owca. Owce Kameruńskie nie wymagają morderczego strzygnięcia, wiec zero pracy, tylko trawka deszczyk i woda ! Potem mięsko i kasa. Nie zapominajcie ze ludzie powietrzem nie żyją i mięsko eko chętnie kupią wiec konkrecja nie wielka w porównaniu ze świniami, bykami, itd. He no i jeszcze dopłaty do 1h ziemi 1050 zł + 30 euro do Maciorki.

Załączone miniaturki

• kamerunschaflaemmer-foto-bild-39788507.jpg
  • schoen3 male.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Dzisiaj, 04:09
  •  

#142 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 10 październik 2010 - 18:45

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Przeczytałem, cały wątek który od kilku lat jest aktualny ale odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie znalazłem. Czy warto zapełnić oborę którą i tak i tak buduję krowami mlecznymi czy też świnie hodować. Oborę zaczynam budować o powierzchni 200m2, mam 10ha z czego 5 orna, 3 łąki, a reszta to już nieużytki bo szuwar i czcina się zaplęgła (teren zalewiskowy). Mam też nowy ciągnik, prasę kostkę, rozrzutnik, siewnik i kosiarkę rotacyjną, więc sprzęt w głównej mierze mam. Ale nadal brak decyzji co hodować. Mam nawet pozwolenie na pobudowanie wiaty o powierzchni 1000m2 na działce z dostępem do pastwiska wiejskiego(trochę zaniedbane 50ha), tzw wspólnoty. Nie zabardzo znam temat kiszonek, bo nikt w okolicy nie robi ani pryzm, ani sianokiszonek w balotach. Ale nauczył bym się bo mam chęci jak nigdy dotąd, ale nie ukrywam że też obawy.

Proszę o szczere opinie.
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

#143 Share klaper1

klaper1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 10 październik 2010 - 19:59

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Na 10 ha Proponuje owca kameruńska. Potrzebujesz 1000 m2 łąki-pastwiska na 1 sztukę Na 10 ha możesz spokojnie utrzymać 100 szt rocznie + dopłaty zwierzęce do 1 ha pastwiska - łąki + dopłaty do Matek 30 euro/szt 100 szt owiec średnia waga 40-45 kg/szt = 4 tony mięsa rocznie + ok 150-180 szt jagniąt z wykotów rocznie. Niewielkie nakłady, minimum pracy, owce same się pasą w zagrodach przelicz i reszta sama przyjdzie do głowy. Jak masz pytania na temat hodowli chętnie podzielę się zdobytą wiedza.Wyślij e-mail landschaft01.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 02 listopad 2010 - 22:11

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Moim zdanie to najbardziej się opłaca chadować krowy mlecznie, przy obecnych cenach mleka to się naprawdę opłaca :)

#145 Share Killer628

Killer628

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 08:35

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi z tym ze opłacalność krów mlecznych zaczyna sie od 10szt. i trzeba załatwić sobie odbiorcę, kwotę mleczną, ponadto sianokiszonki, pilnować jakości mleka, no i udój 2 razy dziennie a to pracochłonne. takze myślę ze to nie jest jakiś super interes wliczając koszty pracy. Ja sie przestawiam na bydło mięsne, cena jest dobra roboty duzo włożyć nie trzeba ze zbytem tez problemu nie ma.

#146 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 23 czerwiec 2011 - 09:31

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi a jak jest ze skupem tych owiec kamerunskich? idzie je latwo sprzedac czy mozna miec z tym problemy? przy wiekszej ilosci odbiorca sam przyjezdza?

#147 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:14

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi witam !

Ja mam 17 ha w moim gospodarstwie. Mam 12 ha w trawie różnego rodzaju np. koniczyna lucerna. Mam 5 ha ornej ziemi pod zbożem. Na tych ha hoduję 20 krów matek , od nich mam 20 cielaków i jeszcze 1 byka zarodowego bydło mięsne. trochę zboża śruty daję cielakom a reszta leży i nie wiem czy na pozostałym zbożu mógłbym hodować jeszcze maciory tak mniej więcej 10-20 sztuk doradźcie mi czy jest na to szansa :) A w okresie po odsadzeniu prosiąt od macior dawałbym im trochę lucerny i otrąb oprócz tego zboża . AAA i dodam jeszcze , że sprzedawałbym prosiaki a nie tuczniki Pozdrawiam i czekam na odpowiedź Pomóżcie proszę

#148 Share tomcio87

tomcio87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, hodowla

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:32

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi barti212121 a Ty opasasz do wagi ciezkiej te cielaki od swoich krow?pytam bo mam podobna wielkosc gospodarstwa
a i to sa Limuzynki?

#149 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:42

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Zależy jaka jest cena i na jakie mi się lepiej opłaca jestem zawsze przygotowany na dwie wersje ale raczej chyba na takie 300-400kg bo mniej zboża zjedzą a poza tym oddaję do włoch i grecji tak to są limousine A ty ile masz sztuk i jakie gospodarstwo masz też świnie ? Jak tak to doradź mi to co we wcześniejszym poscie Pozdrawiam

#150 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:52

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi maciory możesz trzymać jeśli masz dużo czasu. One jedzą mało. Prosiętom kupuje się gotowe granulki. Kiedyś jak mieliśmy mniej bydła to zawsze kilka trzymaliśmy jak masz dobra rękę to można parę zlotych zarobić. A jak akurat jest cena to nawet dobra kasa jest.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share tomcio87

tomcio87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 20:29

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi barti212121 to niezle jak masz odbiorce do Włoch na taka mala ilosc a z jakiego wojewodztwa jestes?
Ja mam 16sztuk w tym 3krowy...no i 4maciory tez i od nich trzymam tuczniki...tylko nie mam rasowego bydla a mi sie marzy ;)

#152 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 11:05

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Tomcio87 Do włoch oddaję ale biorą nie tylko ode mnie tylko od kilku hodowców. Ode mnie bierze polak , który następnie wywozi do włoch. Słyszałem , że biorą też mieszańce tylko dużo mniej za nie płacą ale nie znam szczegółów. Ja mam jedna krowę 75 % limousine a reszta to 100 % limousine. A ty masz te 3 krowy a reszta to byczki ? A jakie one są mieszańce jakich ras ? Małe czy duże hodujesz ? Pozdrawiam

damian40000 A ile teraz masz bydła ? Jakie to jest ? i ile masz hektarów ziemi ornej i łąk i trawę na ilu masz hektarach ? Małe czy na duże hodujesz ? Czym je karmisz ? Bo ja swoje trawa kiszonką z trawy i trochę śruty czasami dostaja . Pozdrawiaam !

#153 Share tomcio87

tomcio87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 19:03

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi a z jakiego woj. jestes kolego?
reszta to roznie i byczki i jaloweczki staram sie kupowac mieszance najlepiej z BBB ;)a tak to przewaznie trafiaja sie krzyzowki z LM,SM,Ch ale nie zawsze idzie dostac to i hf tez sa...i o dziwo nawet ladnie rosna tylko duzo mniej za nie placa...ja je trzymam na duze bo na male nie mam zbytu...

#154 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 10:26

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Witajcie ja mam bydło i chce zrobic dla niego kiszonke z kukurydzy a nigdy wczesniej nie siałem kukurydzy i nie miałem z nią do czynienia i jestem młodym niedoświadczonym rolnikiem i w związku z tym mam kilka pytań . Proszę o żetelną i wyczerpujaca odpowiedź . Na początek mam zamioar zasi8ac tak około 1 hektara . W jaki sposób w ogóle przygotować do kukurydzy pole ile gnoju na jaka powierzchnie dać a muszę powiedzieć , że mam dużo gnoju , bo mam aż trzy obory no ale wiadomo , że nie cały obornik pójdzie na kukurydzę i mniej więcej ile tego obornika dać tak żeby była dobra wydajność ? I w ogóle jak przygotowac pole do kukurydzy ? A jak przygotować silos w jaki sposób jaki mnioej więcej duży na 1 ha kuku ? jak z folią i inne itp ? A jak siać kukurydzę jak nie mam siewnika do kukurydzy tylko normalny do zboża da sie takim zasiać ? a jak tak to w jaki sposób żeby móc potem kosic sieczkarnia jednorzędową ? Jak już ją zasieje to kiedy najlepiej ścinać ja na kiszonke ? Pomóżcie mi i doradźcie ! Z góry dziękuje Pozdrawiam !
Pomóżcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#155 Share gazela77

gazela77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:muzyka trance, fotografia, łowiectwo

Napisany 29 lipiec 2011 - 21:13

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Witaj! Jeśli chodzi o kukurydzę to ja u siebie sieje 5 ha i daje okolo 40 ton obornika na 1 ha. Razem mam 13,5ha ziemi i hoduję 27 krów mlecznych. U siebie kuku sieje siewnikiem punktowym razem z nawozem(średnio 100tys.nasion na 1 ha). Nawoz (np Lubofoska lub Polifoska) 300kg/ha + mocznik przedsiewnie 200-250 kg/ha. Może być też jeszcze gnojówka(20000 l/ha)- kukurydza przyjmie to spokojnie :) . Jeśli chciałbyś zbierać jednorzędówką to raczej zasiej punktowo w odstępach co 70cm. Jak jest dobra kukurydza to z 1 ha daje około 10 przyczep ( z nadstawkami). Obornik wczesną wiosną zaoruje ,a sieje kukurydze około 20 kwietnia. Uprawa przedsiewna to nie za głęboko agregat uprawowy. Czas zbioru to w zależności od maszyny zbierającej: najczęściej w momencie gdy ziarniaki są w fazie mleczno-woskowej.

#156 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 30 lipiec 2011 - 18:23

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Dzięki za odpowiedź a jak z silosem ? jak działa ten siewnik punktowy ? a ja siałbym zbożowym siewnikiem jest taka możliwość ? pozdrowienia

#157 Share gazela77

gazela77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:muzyka trance, fotografia, łowiectwo

Napisany 31 lipiec 2011 - 11:19

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Oczywiście że możesz siać zwykłym siewnikiem ważne żeby zachować norme wysiewu(ok.100 tys nasion). U nas sieją zwykłymi siewnikami i też jest ok. Sieją co trzecią rurką wtedy wychodzi 45cm między rządkami i wtedy można kosić jednorzędówką(chyba?). Sieją też wszystkimi rurkami ale wówczas trzeba kosić sieczkarnią z kemperem.
Jeśli chodzi o silos no to w zależności gdzie go zrobisz(gorka czy dołek) mozesz wykopać silos przejazdowy na głebokosć ok 1m minimum,albo usypać silos na powierzchni ziemi. Oczywiscie musi być odpowiednio szeroki,żeby można było dobrze większym ciągnikiem udusić. Bo jesli jest za wąski to trudno środek udusić. Co do długości silosu to zależy ile bedzie kukurydzy(powiedzmy 10mb silosu/ha).

#158 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 15:24

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Witam przepraszam że w tym temacie zadam takie pytanie ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi i wziąłem pierwszy lepszy temat .
A więc Co na 17 ha lepiej hodować trzodę chlewną czy opasy . Jeśli chodzi o trzodę to rozważam ok 15 macior i od nich hodować tuczniki w cyklu zamkniętym. A jeżeli chodzi o opasy to kupowałbym cielęta albo byki i jałówki albo same byki ok 20 - 30 sztuk trzymałbym je ok 1,5 roku i na rzeź . dodam , że w tych 17 ha mam 4 ha łąk a reszta orne. Mam możliwość kupna zboża to zależy od wielkości stada . I nie wiem co robić co się lepiej opłaca ile jest nakładu pracy ja chciałbym wykonywać mniej pracy Nie biorę pod uwagę samych tuczników typowego tuczu ani krów mlecznych. pomóżcie mi pozdrawiam. Dodam , że nie mam już krów mięsnych mamek tak jak wcześniej pisałem

#159 Share Dinek94

Dinek94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 15:58

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Witajcie przepraszam ze tak się wtrącę. A więc tak mam 22ha i na wiosnę kupuje 6 ha czyli razem 28ha to co cię opłaca hodować trzoda , krowy czy opasy ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 18:49

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi kolego powiem ci tak ze w tym momecie sie wszystko i swinie i krowy i byki sie oplaca ale jak badzie za pare miesiecy to nikt nie wie :rolleyes: