Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi

165 odpowiedzi na ten temat

#101 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 23 sierpień 2008 - 12:46

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi przy sprzedaży bydła nie ma dużych różnic ceny niż przy sprzedaży świń i nie wiadomo czy z ceną trafisz gdy sprzedajesz ;)
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Dzisiaj, 21:24
  •  

#102 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 23 sierpień 2008 - 12:57

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi racja adamo...my mamy zawsze takiego pecha ze jak jest dużo świń na sprzedanie to cena spada...jak pech to pech ;)

#103 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 23 sierpień 2008 - 16:04

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi no tak samo my mamy jak jest mało albo wcale to jest cena w porządku a jak przyjdzie więcej sztuk sprzedać wtedy cena spada. dlatego zmniejszamy stadko świń a zwiększamy ilość bydła ;)
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 25 sierpień 2008 - 12:29

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi My mamy co prawda tylko swinie, ale zmiejszylismy hodowle juz jakies pol roku temu i wcale nie zalujemy. W to miejsce sprzedalismy troche zboza.Na nastepny rok przjdzie wiecej kukurydzy bo hodowla tych darmozjadow juz dawno przestala byc oplacalna....nie wiele co z tego zostaje bo za niska cena skupu i za duze wklady w to sa...

#105 Share Mattii94

Mattii94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 15 grudzień 2008 - 19:58

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi No ze świń to się już prawie nie opłaca wujek też zmniejszył trochę stado i w to miejsce zakupił byka i 2 konie a co zostanie ze zboża albo czegoś innego to sprzeda
Władimirec t-25a niezawodna maszyna.

#106 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 18:20

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi

Rzepak: 4 tony(dobry plon)* 10 ha=40ton*1000zł=40 000zł Z czego 80% to koszty. Zysk koło 8 000 zł a poza tym jakaś praca i żyjesz godnie, nie martwisz sie o jakieś kredyty.

Ale z ciebie pesymista. Jaki wkład nawóz+ oprysk 10000 lekko wystarcz, a paliwo to w granicach 2000 to ale z hukiem. Czyli do przodu jakieś 28000 no moze 25000 zależy po ile płacą. Wiem bo sam sieje 15ha co roku.

Ja odstawiam rocznie 400 sztuk zysk z tego to jakieś 80 000. Sprzedawałem świnie po 4.30 kg no w miare. Nie mam dużo pracy bo mam wyciągi i paszociąg, myślę powarznie jeszcze o produkcji bydła opasowego z tego też jest niezła kaska ale roboty więcej, ale jestem młody i lubie napięty kalendarz. ;)

Edytowany przez pawel74, 22 grudzień 2008 - 19:32.

#107 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 18:35

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Paliwem za 2000 zł obrobisz 10 ha?? Oj nie jestem tego pewien.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#108 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 18:44

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Choć by i nawet 3000 ale to naprawdę jest z zapasem ja mam w sumie 50ha i kupuje paliwo przed żniwami ponad 1000L i po żniwach gdy rozpoczynają się prace polowe też ok 1000L i to wystarcza na 1 rok.

PS. Ale 8000 na 10h ;) to chyba po gradobiciu. ;) No nie.

#109 Share m44w

m44w

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 18:57

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Ja bym na twoim miejscu postawił na bydło ^_^

#110 Share sirKonrado

sirKonrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 12:58

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi A w jakich granicach kształtują się ceny rzepaku? No bo z tego co tu napisaliście to 1000zł/ tona wydaje mi się ze trochę tańszy jest ale nie wiem:P A i te 4 tony z hektara to musi być chyba dobra ziemia? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 17:52

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Ja sieje niedaleko lasu, wale dużo obornika i nawozu i tak z hektara to 3600kg-3700kg zależy też od opadów deszczu i słońca. Pozdro.

#112 Share sirKonrado

sirKonrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 31 grudzień 2008 - 14:19

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi A możesz powiedzieć ile może zostać na czysto, odliczając materiał siewny, paliwo, nawozy, opryski i inne?z jednego hektara pozdrawiam
Pawel74 napisałeś ze w ciągu roku na 50 ha potrzeba ci 2000 litrów, cze te 50 ha to grunty orne ?

#113 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 31 grudzień 2008 - 17:16

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Tak masz racje źle napisałem ponieważ zapomniałem odliczyć lasu 11ha ornej mam około 39ha.

A z tym zyskiem to bywa różnie.
Ja ci powiem według moich tegorocznych obliczeń.
Ziarno miałem swoje od żeszłego roku. zasiałem 10ha i miałem 3600kg z 1ha. Sprzedałem po 1150 za 1t.
Z 10ha było 36t. Czyli dostałem 41400.
Wkład:
Paliwo 3000zł, nawozy dawałem raz przed siewem 8000zł i wiosną 7000zł, oprysk na 1ha ,,Galera" kosztuje 50zł x 10ha=500zł I to wszystko koszenia nie odliczam bo mam swojebo bizona ze stołem. Ale gdy komuś kosze to biore 300zł na godzine.
Razem wkładu było 18500zł
Zysk 41400-18500=22900zł Na czysto

Myślę ze to jest na dzień dzisiejszy dosyć opłacalne.

#114 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 22 styczeń 2009 - 16:56

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Temat odświeżam :) .

Co się bardziej opłaca, zakup małych byków i opasać je do "dużej wagi", czy może trzoda chlewna (maciory+tuczniki)? Która hodowla ma "przyszłość"? Czy pomimo tego, że bydło ma większy nakład pracy (koszenie łąk, robienie siana/sianokiszonki, koszenie kukurydzy i później wożenie tego do obory-oczywiście nie taczkami), to warto się za to zabierać, nie mając maszyn (będę musiał kupić większą kosiarkę, przetrząsarkę, zgrabiarkę, przyczepę samozbierającą, sieczkarnie do kukurydzy i wycinak do kiszonki) ?

Nie pytajcie ile mam łąk itd, bo i tak jak będzie trzeba, będę musiał zasiać wszystko na nowo :) .

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :) .

POZDRAWIAM

#115 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 22 styczeń 2009 - 17:22

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Witam!!!!!!!!! no wiesz interes nie głupi, ale zależy po ile kupisz te małe byczki, w ogóle wszystko zależy od ceny i dużych byków i pasz, bo jak mieszanki pójdą w górę, a wiesz musisz też się liczyć ze stratami, niech będzie chory i trzeba weterynarza, a zdechnie wiesz wszystko się może zdarzyć :) ,a jak masz jeszcze tyle maszyn kupować, no nie wiem, a co do świnek, teraz cena już też zaczyna spadać, a co będziesz potrzebował, żeby zacząć hodowle świnek, np masz już przygotowany chlew do hodowli??? :)
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#116 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 22 styczeń 2009 - 17:36

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Żeby zacząć hodowlę świń, tak jak ja chce, to muszę kupić śrutownik i mieszalnik, kojce porodowe (kojce postojowe dla macior sobie zrobię), kilka auto-karmników, wentylator, zrobić poidła i mam takie pomieszczenie, gdzie weszło by z 10-12 świń i tam bym chciał dać ruszta (odpływ do zbiornika jest). Chociaż jak będą pieniądze, to chciałbym dać wszędzie ruszta (niestety obornik trzeba usuwać ręcznie, nie wjadę ciągnikiem do chlewni, więc żeby mieć jak najmniej pracy, trzeba dać ruszta). Jak widać zakupów i pracy trochę jest, ale damy radę :) :) :) .

Byczki kupowałbym po ~500 zł/sztuka.

#117 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 22 styczeń 2009 - 19:11

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi No też do świnek musisz zakupy i to niezłe zrobić więc chyba polecałbym jednak przejść na byczki:) Jak po 500zł to tanio a po ile ważą?? A jeśli to kup ze 2 jałówki rasy mięsnej i zaciel zawsze 2 cielęta przybędą w roku a jałówki możesz sprzedać po wycieleniu i też niezły zysk:) Więc ostateczny wybór należy do ciebie Pzdr
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#118 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 22 styczeń 2009 - 21:52

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Cielęta kilkudniowe, nie znam dokładnej wagi :) .

Co do wydatków przy trzodzie, auto-karmniki 3 duże(cena ~500zł) i ze 2 małe (cena ~160zł), dokładnej ceny poideł nie znam, kojce porodowe 2-3 sztuki (cena 1000-1500zł), wentylator (poniżej 1000zł), ruszta (~1200zł). Chyba mniej więcej wszystko policzyłem. A jeszcze śrutownik+mieszalnik (cena ~7000zł). Czyli ogólnie wyszło by mnie to wszystko ~11 400zł. Jeszcze sprzedałbym stary śrutownik bąk za ~1000zł. Dochodzą do tego jeszcze koszty paszy (cen nie znam), prądu, wody, no i jedno z najważniejszych, kupno nawozów, oprysków, paliwa, ziarna do siewu (~20 000zł). Ogółem, ponad 30 000zł.

Co do wydatków przy bydle, nie wiem ile wyniesie mnie przerobienie kojców w chlewie tak, żeby mogłem tam trzymać byki do ~6 miesięcy, no i zrobić kojce w stodole i jakiś wybieg. Co do maszyn, kosiarka rotacyjna ~3 000 zł, przetrząsarka i zgrabiarka ~5 000zł, przyczepa samozbierająca ~5 000zł, sieczkarnia do kukurydzy ~3 000, wycinak do kiszonek ~2 500zł. Czyli ogólnie wyniosło by mnie to ~18 500zł. Jeszcze do tego opryski, nawozy, paliwo, prąd i woda, czyli ~16 000zł. No i jeszcze najważniejsze, byczki (cena, jak już pisałem wyżej ~500zł), czyli żeby kupić pierwsze byki muszę wydać ~6000zł. Ogółem ~40 000zł.

No cóż, muszę wyłożyć trochę pieniędzy, żeby zacząć produkcje zwierzęcą. W tym roku liczę, że "skołuje" około 15 000zł na te moje cele-dokładnie zobaczymy-może trafi się jakąś szóstkę :) :) .

Lepiej dla mnie było by hodować trzodę, ponieważ bez problemu dziadek, czy ktoś inny nakarmił by świnki-na pewno miałby duuużo mniej pracy niż teraz. A ja mógłbym iść do pracy+studia zaoczne+gospodarstwo, czyli jakieś pieniądze by były, wszystko wtedy robił bym na własny rachunek, z drobną pomocą rodziców i dziadków. Większość pieniędzy szła by na rozwój :) . Jak to mówią, powoli, a do przodu :) .

#119 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 22 styczeń 2009 - 22:48

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Widzę Marcin, że determinacji Ci nie brakuje :)
Wracając do tematu, w hodowli byków nie orientuje się wogóle, dlatego nie będę się wypowiadał, natomiast w temacie trzody to i owszem :).
Ja mogę doradzić tyle, wybierz taką opcję w której koszty inwestycji będą minimalne. Kokosów nie zarobisz na bykach a na świniach to już na pewno. Przecież nie chodzi o to abyś pracował poza gospodarstwem i wszystkie pieniądze odkładał, a później pakował w hodowlę, która da Ci niewielki zysk. Pomyśl sobie ile musisz wyhodować byków albo tuczników żeby z zysku pokryć te wszystkie koszty (to ból głowy od razu).
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 23 styczeń 2009 - 16:27

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi Z kąd możesz wiedzieć, że kokosów na bykach się nie zrobi, jak nie hodujesz i się nie orientujesz :)