Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wariat020    0

Witam

Więc jak w temacie chciałbym rozpocząć hodowlę trzody chlewnej. Posiadam dom i budynki gospodarcze Nie potrafie określić ile świń może się zmieścić w stajni. Podejrzewam że chlewnia ma mniej więcej ponad 100m2. I drugą małą z 4 kojcami po 10m2 Mam 4ha ziemi. I moje pytanie brzmi:

Jak to wszystko rozpoczać od czego zacząć. Podkreślam ze mam 20lat chciałbym to wszystko reaktywować ponieważ kiedyś mieliśmy świnie lecz od paru lat stajnia stoi pusta. Skąd wziać środki na rozpoczęcie? Czy jest coś takiego jak umowa z jakąś ubojnią czy cos podobnego ?

Proszę o rozsądne odpowiedzi

 

Pozrawiam

Edytowano przez wariat020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

Poczytaj kilka porządnych artykułów w internecie ,jest tego w pip ... jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć i nauczyć o hodowli trzody chlewnej musisz nauczyć się wszystkiego sam , bo każdy ma wyrobione własne opcje chowu trzody .... tak samo jak fundusze :sam najlepiej wiesz co możesz i gdzie dostać tylko pożądnie wszystko przemśl i posiedz nad tym wszystkim z zeszytem kalkulatorem i długopisem :) pozdrawiam oaxis3333

 

edycja:

http://docs7.chomikuj.pl/328117572,PL,0,0,IBMER--poradnik,-utrzymanie-%C5%9Bwi%C5%84.pdf kiedyś ja kożystałem z tego gdy szukałem informacji , zćiągnij to sobie i uważnie poczytaj .... na tej stronie poniżej znajdziesz też inne poradniki ,pobierz to co potrzebujesz :) pozdr

Edytowano przez oaxis3333

Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wariat020    0

W tym rzecz że nie wiem gdzie? jak? co potrzeba (jaki papier ) ? i gdzie ruszyć się :). Zawsze najgorzej jest zacząć a później znów utrzymać no ale wiadomo jesteś sam dla siebie szefem. I co najważniejsze u Siebie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

obsade mozesz sobie sam policzyć przyjmuje sie 0,7mkw na 1szt ok 100kg, jak budynki masz przygotowane karmiki poidła i masz nr stada ? chyba że nie masz nr gospodarstwa i stada to musisz to założyć skladasz wniosek w agenci i za kilka dni przysyłaja Ci nr gospodarstwa i nr stada wtedy kupujesz prosiaki i pasze i je sobie chodujesz tylko czy Ci sie to opłaca zostanie Ci 50zł ze szt na czysto jak nie bedziesz miał upadków beda rosły z 3 miesiace to na miesiac nie całe 20zl ze szt Ci zostanie nie wiem czy nie lepiej poszukać sobie jakiejs sensownej pracy. na start też musisz mieć sporo kasy kupić prosiaki jeden z 200zł do tego pasza 300kg do szt srednia cena to ok 1200zł tona


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

po co piszecie takie glupoty ze zostaje 50 zl lub mniej, na wszystkim mozna zarobic tylko trzeba miec glowe na karku, mowicie ze trzoda chlewna jest nieoplacalna, ja jakos nie narzekam

Edytowano przez konrad451

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@konrad451 tylko pogratulowac ze masz głowe na karku i zarabiasz na trzodzie, to moje skromne wyliczenia poniżej, nie musisz sie z nimi zgadzać:

warchlak ok.30kg 300zł, pasza tuczy 80kg do wagi 110kg przy zużyciu 2,7kg na 1kg przyrosu=220kgx1200zł /t=264 opieka weterynaryjna 20zł to mamy już 584zł dolicz do tego koszty prąd, wodę, słomę, ubezpieczenie, amortyzacje budynków, robocizne, koszt kredytu na pasze i prosiaki oraz wyposażenie budynku ciezko pewnie to wyliczyć na jedną sztukę nie wiedzac ile ktoś trzyma szt ale możemy przyjać 30zł co daje nam 610zł

Sprzedajesz 110kg -3%=107kg x 6zł =640zł


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wariat020    0

Ale Panowie jakby się nie opłacało trzymać trzody to po co inni by trzymali? Przeciez codziennie jesz wieprzowine. Zapotrzebowanie jest na to jednak spore. Przykładowo sami zauważcie, że nawet głupia krowa zdechnie to i taką kupią i przerobią na parówki... Znaczy to jest moje zdanie, wiem że każdy ma swoje zdanie i to trzeba szanować. Także ja i tak nie poddam się sugestiami 'że się nie opłaca'.

Edytowano przez wariat020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@wariat020 próbuj życzę powodzenia ja nie napisałem ze się "nie opłaca" w żadnym poście tylko że mało się zarabia a to różnica a ryzyko jest wszędzie jeżeli byś kupował krajowe prosiaki i może gdzieś na rynku to można na pewno taniej kupić, tylko najpierw pozałatwiaj te sprawy papierkowe w agencji


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

@wariat020

 

Zarób 50zł/sztuka na czysto. Sprzedaj w ciągu roku 10 świń-warto koło tego chodzić? Sprzedaj 1000 i więcej-jest różnica?

 

Opłaca się, tylko trzeba mieć odpowiednią ilość i być mocno zagłębionym w temacie (dostawcy, zbyt, odpowiednia pasza itd). Do tego odpowiednie warunki, aby jak najmniej się narobić-głęboka ściółka/ruszta, paszociąg itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wariat020    0

@wariat020

 

Zarób 50zł/sztuka na czysto. Sprzedaj w ciągu roku 10 świń-warto koło tego chodzić? Sprzedaj 1000 i więcej-jest różnica?

 

Opłaca się, tylko trzeba mieć odpowiednią ilość i być mocno zagłębionym w temacie (dostawcy, zbyt, odpowiednia pasza itd). Do tego odpowiednie warunki, aby jak najmniej się narobić-głęboka ściółka/ruszta, paszociąg itd...

 

Mi nie chodzi żeby sie narobić jak najmniej. Kurcze no ja się nie przejmuje że nie posiadam rusztów że nie mam paszociągów, poideł. Pracowałem naprawdę cieżko, dość długo wiem co to ciężka praca. Ale zawsze to u Siebie. Ja się przejmuje tym jak to rozpocząć skąd wziać pieniądze bo tak jak w temacie jestem praktycznie od 0 ja nic nie rozpocznę bez grosza przy d...e. Dlatego tez nie chce trzymać 10 świń tylko chociarz 100 na początek. Nie po to pisałem że mam oborę koło 100m2... na 10 szt. świń. Prosił bym jednak o dokładne czytanie postów.

Edytowano przez wariat020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jak chcesz zaczynać od 100 to przynajmniej 50 tysięcy najlepiej jak masz oszczędności jak nie masz to bank chętnie Ci pod te 4 ha da kredyt ale wtedy dojdą odsetki a jak coś nie wypali to ziemia już nie twoja i koniec przygody jeśli masz inne zródło dochodu to wstaw na początek z 20 to mniejszy nakład i zobaczysz czy warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

Od razu powiem CI jedno. Pod żadnym pozorem nie baw się w tucz kontraktacyjny, bo pójdziesz z torbami. Jesteś początkujący, więc o chorobę w stadzie nietrudno, a tam niby płacą, ale tylko jak nie ma upadków. Bo jak są to..... Jak na mój gust, skoro masz 4 małe kojce i jeden duży to....

 

Na początek poszukaj jakiejś pracy dzięki której utrzymasz się na minimalnym poziomie przez rok! Masz podstawowe maszyny rolnicze (jakieś c330. t-25, pług, agregat, brona, przyczepa) + jakiś budynek na plony? Jak mniemam, skoro produkcja była prowadzona, ale już jej nie ma, to żadnych zapasów (nawet słomy)?

 

Więc ja to widzę tak:

 

- idziesz do pracy (magazynier, operator wózka widłowego, sprzedawca, cokolwiek, byleby ten 1000 minimum na miesiąc wpadał)

- jednocześnie, tak jak Ci radzili powyżej bierzesz kredyt - ile? Tyle, żeby starczyło Ci na wyżywienie 4 macior z prosiakami. Kupujesz 4 maciory, odsadzasz od nich prosiaki, jak chcesz to dorzucasz tam jeszcze z 10 sztuk kupnych i czekasz aż urosną. To, co wpadnie do kieszeni inwestujesz oraz spłacasz kredyt. Po ok 2 latach powinieneś wyjść na prostą. Finansowo tak, żeby w jednym rzucie móc wstawiać ok 100 prosiaków do chlewni. Dodatkowo, uzyskasz w tym czasie wiedzę. Choć tucz świń wydaje się łatwy (sam tak myślałem, też mam zamiar rocznie sprzedawać ok 150 sztuk) to im więcej o tym czytam, tym bardziej widzę, jak to jest skomplikowane niestety.

Dlatego nie za szybko, bo szybko to tylko w totka wygrasz. Odważnie i do przodu, ale bez zbędnego ryzyka moim zdaniem.


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@wariat020 bez ruszt i paszociagu to ok ale poidła musisz mieć albo jakiś sały dostep do wody, piszesz; "ale zawsze to u Siebie" ale jak masz jakieś dodatkowe koszty choroby itp to Ty wtedy dostajesz po kieszeni.

i kolega @marcine dobrze Ci radzi idz sobie gdzieś do pracy a po godzinach obrobisz pole i zajmniesz sie chodowla bo z samej chodowli na taką skale to nawet na jedzenie i opłaty Ci braknie, i nie weim czy te maciory to taki dobry pomysł chybalepiej w Twoim przypadku kupić prosiaki i je tuczyć bo wczesniej bedziesz miał kase a jak kupisz maciory zanim sie wyproszą młode lochy beda miały małe mioty zanim odchowasz prosiaki a to nie jest takie łatwe i tanie to wiecej czasu upłynie a przez rok maciora zje ci 1200-1500kg paszy a to tez jest koszt

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

@wojtal24, fakt, maciora swoje zje, ale jednak koszt wyjdzie raczej mniejszy; jedna maciora powinna dać ok 10 prosiaków.Ich zakup kosztowałby 1500 - 1800 pln. Ale tutaj już się nie spieram co się bardziej opłaca a co nie, ja mam takie podejście, że w początkach produkcji lepiej bazować na swoim materiale hodowlanym, dopiero później można bawić się w kupowanie prosiaków. Ale może i Twoje zdanie jest lepsze :)


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misiek55    0

No i jeśli chcesz trzymać co najmniej 100 sztuk to raczej musisz ziemi dobrać bo z 4ha to ich nie wyżywisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mery0611    0

Witam. mam pytanie projektowe. Ile ziemi potrzebuję na utrzymanie 2000tuczników? oraz jakie klasy gleby to mają być (ważne by gospodarstwo było samowystarczalne, nie dokupowało pasz). Proszę o odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi89    0

Witam.
Mam pytanie.
Chcem zacząć hodowle.
Czytałem ze tucznik zje 3kg paszy na 1ķg przyrostu masy. Chce zywic je pasza sruta ziemniakami i trochę chleba. I zastabawiam sie jakie proporcje zastosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marian7k
      Poradzcie co mam robić:przed żniwami sprzedałem kombajn zbożowy i spisaliśmy umowę kupna-sprzedaży pieniądze przesłane były przelewem.Teraz pod koniec żniw kupiec domaga się odemnie części kasy bo kombajn psuł się.Czy mam takie zobowiązanie,kombajn odbierał osobiście w asyscie niby znającego się na rzeczy i w umowie było zapisane że stan techniczny maszyny jest mu znany.Od transakcji upłynęło 6 tygodni. Myślę że jak teraz oddam mu jakieś pieniądze to tak jakbym przyznał się do winy i po pewnym czasie będzie żądał następnych pieniędzy.Osobiście nie widzę swojej winy że kombajn psuł się w żniwa.Jak to wygląda z punktu prawnego bo gość grozi mi sądem i izbą skarbową.Jak wy zachowalibyście w takiej sytuacji,bo gościu pomieszał mi w głowie.
    • Przez kot003
      Witam, mam pytanie dotyczące dzierżawy. Kupiłem niedawno okazyjnie ziemie 4ha, jednak ziemia ta jest w dzierżawie do 2015 roku. Jako obecny właściciel nie otrzymałem umówionej opłaty za wydzierżawienie za ten rok, poprzedni właściciel też nie. I tu moje pytanie jeśli dzierżawca nie dotrzymuje warunków umowy to czy moge mu wypowiedzieć umowe? Niby dzierżawca ma jeszcze kilka dni na dokonanie wpłaty ale jeśli tego nie zrobi to czy moge mu wypowiedzieć umowe?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
    • Przez trivian
      Witam, otóż sprawa wyglada tak: obecnie mam ok 12 ha ziemi oddaną w dzierżawę z czego 3 ha jest w umowie pisemnej a reszta na słowo. Właścicielem jest mój ojciec ale za kilka lat będę ziemię przejmował. Dzierżawca chciał umowę pisemna na cześć ziemi w celu otrzymania premii dla młodego rolnika. Jest ona na 10 lat z adnotacją o wczesniejszym wypowiedzeniu na okres 7 lat. Tu pytanie czy jeżeli zerwe umowę po tych 7 latach to dzierżawca bedzie musiał premię zwrócić? Czytajac wymagania MR umowa dzierżawy ma być na conajmniej 10 lat...
    • Przez Bartek2997
      Witam 
      Chciałbym się dowiedzieć ile mogę dostać pieniędzy za umowę z PGNiG a dokładniej za dzierżawę placu na którym znajduje się odwiert. Dostałem propozycję 5000zł za 5 lat dzierżawy placu o powierzchni 2a.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj