Uzytkownik97

Filtr cząstek stałych.

Polecane posty

mory1971    1

 

"owszem olej scieka do skrzyni korbowej ale nie powoduje jego czestszej wymiany tylko rozrzedzenie oleju.

a to jest przyczyna czestszej wymiany ,wiele serwisow preferuje odsysanie nadmiaru jednak nie jest to rozwiazanie ,bardziej zabojstwo dla ukladu korbowo-tlokowego silnika.

na dluzsza mete mozna by stwierdzic po co wlewac olej ,taniej wyjdzie wlac ropy do silnika ."

 

Nie wiem co chciałes tu wykazać. Ale dwie pierwsze linijki to mistrzostwo świata. Oej powoduje rozrzedzenie oleju? A może rozrzedzenie oleju powoduje ściekające do niego paliwo? Oczywiście olej ściekający do skrzyni nie powoduje jego częstrzej wymiany. Ale paliwo ściekające do tegoz oleju powoduje częstszą jego wymianę. Jest to wykrywane przez sterownik i prezentowane na desce rozdzielczej w postaci stosownej kontrolki czy komunikatu.

 

sorki ,bylem glodny i zjadlem jedno slowo :) chodzilo o olej napedowy lub paliwo albo rope jak kto woli.

Edytowano przez mory1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

Na początek podam wam taką formułkę

W roku 2011 silniki diesla w pojazdach innych niż drogowe o mocy powyżej 130 kW (175 KM) muszą odpowiadać wartościom norm emisji spalin Interim Tier 4 (IT4) Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Stage IIIB Unii Europejskiej. Normy te wymagają redukcji ilości tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych oleju napędowego (PM). NOx mogą powstawać w wyniku działania wysokich temperatur podczas spalania w cylindrach, a cząstki stałe to po prostu olej napędowy nie spalony w pełni podczas procesu spalania.

 

NOx redukuje się poprzez zastosowanie recyrkulacji schłodzonych spalin, a w celu redukcji liczby cząstek stałych, John Deere zastosował zintegrowany filtr spalin. Filtr spalin nie tylko redukuje liczbę cząstek stałych w strumieniu spalin, ale także pozwala na płynne i nieprzerwane działanie ciągnika przy minimalnym zaangażowaniu operatora. Operator nie musi podejmować dodatkowych kroków po to, by ciągnik spełniał normy emisji.

 

Filtr składa się z dwu elementów, katalizatora utleniającego diesel (DOC) i filtra cząstek stałych diesla (DPF).

co wy na to?

 

Tyle na początek reszta jak napisałem kolega Hubertuss musi oto poprosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

Też z uśmiechem na twarzy czytałem wypowiedzi wcześniejsze. Pamiętajcie, że filtr w samochodach i w maszynach ma całkiem inną budowę. Miałem okazje poznać od podszewki układ DPF w silnikach deutza, kuboty (nie wiem czy jest montowany w ciągnikach) i jeszcze jednej marki której silniki nie są montowane w ciągnikach. w Deutzu i kubocie filtr rzadko sprawia problem tyle wiem. Zgadzam się z kolegą Wjanusz23. Dodam, że od nowego roku wchodzą ostrzejsze normy spalin.


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1980    2

Na początek podam wam taką formułkę

W roku 2011 silniki diesla w pojazdach innych niż drogowe o mocy powyżej 130 kW (175 KM) muszą odpowiadać wartościom norm emisji spalin Interim Tier 4 (IT4) Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Stage IIIB Unii Europejskiej. Normy te wymagają redukcji ilości tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych oleju napędowego (PM). NOx mogą powstawać w wyniku działania wysokich temperatur podczas spalania w cylindrach, a cząstki stałe to po prostu olej napędowy nie spalony w pełni podczas procesu spalania.

 

NOx redukuje się poprzez zastosowanie recyrkulacji schłodzonych spalin, a w celu redukcji liczby cząstek stałych, John Deere zastosował zintegrowany filtr spalin. Filtr spalin nie tylko redukuje liczbę cząstek stałych w strumieniu spalin, ale także pozwala na płynne i nieprzerwane działanie ciągnika przy minimalnym zaangażowaniu operatora. Operator nie musi podejmować dodatkowych kroków po to, by ciągnik spełniał normy emisji.

 

Filtr składa się z dwu elementów, katalizatora utleniającego diesel (DOC) i filtra cząstek stałych diesla (DPF).

co wy na to?

 

Tyle na początek reszta jak napisałem kolega Hubertuss musi oto poprosić.

 

Po Polsku bez kopiowania bo doczytać się nie mogę - na przyszłość po skopiowaniu sformatuj tekst czcionka mikro. Co to za nowość katalizator (DOC) + DPF to już wcześniej było może nie w ciągnikach. Co do tzw. Cząsteczek stałych to inaczej mówiąc sadza a nie niespalony Olej Napędowy a dokładniej pisząc w skład takiej cząstki wchodzi przede wszystkim węgiel i węglowodór, a także siarczany, tlenki siarki i metali oraz woda.

 

Też z uśmiechem na twarzy czytałem wypowiedzi wcześniejsze. Pamiętajcie, że filtr w samochodach i w maszynach ma całkiem inną budowę. Miałem okazje poznać od podszewki układ DPF w silnikach deutza, kuboty (nie wiem czy jest montowany w ciągnikach) i jeszcze jednej marki której silniki nie są montowane w ciągnikach. w Deutzu i kubocie filtr rzadko sprawia problem tyle wiem. Zgadzam się z kolegą Wjanusz23. Dodam, że od nowego roku wchodzą ostrzejsze normy spalin.

 

Tak nawiasem diesle BMW samochodu osobowego mają DOC + DPF co firma to coś innego wymyśla więc nie tylko ten system w ciągniku jest.

Edytowano przez piotr1980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

Dokładnie kolego Zbozowy masz racje , a teraz coś na temat spalania

Data testu:

01/30/13 17:19:29

Liczba godzin pracy silnika

353.0

Numer seryjny produktu

1L06190R

Numer seryjny silnika

CD6068R004561

Całkowite zużycie paliwa

5199.8 l

 

zwróćcie panowie uwagę na moc silnika 190kM 353 godziny pracy silnika praca jesienna praktycznie orko data testu 30.styczeń 2013r spalił 5199 litrów paliwa obliczcie sobie ile wynosi średnie spalanie.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Co zrobisz jeśli nie wszyscy łapią odrazu o co chodzi. trzeba pisac po dwa razy. No i te rady o czytaniu ze zrozumieniem hehe.

Dla mnie własnie dpf i egr to największy minus nowych jd. Firma chyba sama troszke się zreflektoała bo wprowadzają chyba w serii 7r system scr.

Kiedyś w tv widziałem test nh o mocy gdzies koło 170 KM. jak dobrze pamiętam. Oba ciągniki były tej marki podobnej mocy jeden z scr drugi z egr. Wprowadzenie wyższej normy spowodowało, że silnik z egr jak by "przerobiono" na scr. Silniki były w zasadzie takie same. Spalanie w pracy na polu różniło się o coś koło 10 % na korzyść tego z scr. Jeden palił coś koło 20 drugi 22 l na godzinę. Paliwo było pobierane z menzury z podziałką zamontowanej na baku.

 

 

Wszechwiedzący @hubertuss ...

Miałem już nie pisać, ale.... Głównie to do ilu silnik się kręci zależy od układu korbowo-tłokowego. Są wyjątki "niektóre" które kręcą się powyżej 6000 obr/min ale jak widać wszechwiedzący @hubertuss nie moze sobie tego pojąć. Zazwyczaj diesle chodzą w obrotach 3000/4000 tyś. ale jak pisałem zdarzają sie wyjąteki....

Ogólnie czytając, Twoje posty można się nawet naśmiać szczególnie o odśnieżaniu, myślałem, ze padnę...

 

To jest mój ostatni post już w związku z tym, jak masz swoje widzi misie znów pisać, to odpuść sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

Piotr 1980 nie chce mi się pisać wolę skopiować może to dotrze, do poniektórych szkoda czasu . bo jak nie kumam tematu to się nie wypowiadam a raczej czytam takie jest moja zasada . Wiem co mówię ,na co dzień mam do czynienia z JD i nie znoszę opowieści wyssanych z palca , typu wymiana DPF zrujnuje nawet najbogatszego bzzzzdura i jeszcze raz bzdura .

Edytowano przez wjanusz23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1980    2

No bo bzdura przyznam rację jeśli ja jeżdżąc po mieście autem właśnie BMW z tym system przy 240 tyś nie mam problemu (fakt co roku robię na wszelki wielki dopalanie z kompa koszt parę złotych a warto) to tym bardziej w ciągniku go nie będzie który pracuje zawsze w polu z równymi obrotami dzięki czemu system działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

Dokładnie masz rację Piotr ,ludzie z reguły , na wyrost boją się nowości a jeszcze nasłuchają się opowieści i totalna psychoza . Powiem tyle co wiem z pierwszego źródła , obliczono że taki filtr powinien wytrzymać około 5000 godzin , nie mówię że jest to sto procent prawdy ,ponieważ żaden ciągnik jeszcze tylu godzin nie przepracował , ja znam osobiście ciągniki które mają po 3500 godzin i jak na razie zero problemów . Mało tego w razie konieczności wymiany takiego filtru , oddając stary zużyty dostajesz po regeneracji fabrycznej nowy filtr z pełną gwarancją za naprawdę śmieszne pieniądze silniki do 190kM koszt około 2000 z groszami dla zwykłego rolnika taka wymiana odbywała by się średnio co 6-7 a nawet 8 lat to naprawdę śmieszne pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Panowie jak czytam to,o czym wy dyskutujecie to strach się bać jakieś SRC jakieś DPF jakiś wtryskiwacz dotryskujący paliwo, masło maślane, nie macie pojęcia o czym wy dyskutujecie ,czy któryś z was wie co oznacza skrót SRC czy DPF to niech, napisze a wtryskiwacz dotryskujący co to jest i do czego służy czy wiecie w jakim miejscu układy silnika się znajduje , bzdura i jeszcze raz bzdura wymyślacie jakieś teorie zasłyszane nie wiem skąd, to co opowiadacie o przedostawaniu się paliwa do układu korbowo tłokowego , po prostu nie ma takiej opcji . wtryskiwacz znajduje się nie w tym miejscu co myślicie i nie ma takiej możliwości aby paliwo dostawało się do oleju z tego wtryskiwacza .Który z was wie, przy jakiej mocy silnika występuje wtryskiwacz dotryskujący paliwo w układzie wydechowym ? na pewno mało kto wie. Wyjaśnię wam wszystko ale proszę nie piszcie takich pierdół!

 

SRC? jakiś wtryskiwacz dodający paliwo? Przecież to jest jakiś bełkot. Kto pisał o dodatkowym wtryskiwaczu? Poproś kogos dorosłego aby ci na głos poczytał wcześniejszą dyskusje. Bo coś zmyślasz. Czytanie na głos pomaga a ty jak widac masz poważne problemy ze zrozumienim czytanego tekstu. Gdzie ja pisałem o dodatkowym wtryskiwaczu czy src? No i co to jest ten SRC? Z chęcią się dowiem. O co ja mam prosić osobe potrafiącą skopiowac jakiś tekst pewnie z broszury jd lub wymyslającą jakieś bzdury? Długo po dobranocce było, gdy te swoje teorie tworzyłeś a widać, że o tej porze powinieneś spać. Następny spec się objawił.

Rozumiem, że pisząc, że muszę cię o coś poprosić chciałeś się dowartościować i podnieść swoją samo ocenę. Słowo prosze mnie nie wzdraga i potrafię je napisać. Tak więc proszę cię daj spokój i nie kompromituj się,

Wtryskiwacz w układzie wylotowym dodający paliwo w celu wypalenia filtra jest stosowany w nieweilu konstrukcjach aut osobowych. Kiedyś robiła to toyota w d4d. Nie wiem czy dalej tak robi. W silnikach HDI FAP jest dodatkowy wtryskiwacz specjalnego płynu. Ale to nie paliwo.

W bardzo dużej cześci pojazdów osobowych. Praktycznie we wszystkich pozostałych. Dopalanie filtra jest realizowane przy pomocy paliwa dodawanego przez sterownik przez wtryskiwacze silnika do komór spalania. Dlatego paliwo może przedostawać się do oleju. Tyle w temacie dla "specjalistów" piszących głupoty po nocach. O ile wiem jd też nie mątuje dodatkowego wtryskiwcza w układzie wylotowym.

 

Wszechwiedzący @hubertuss ...

Miałem już nie pisać, ale.... Głównie to do ilu silnik się kręci zależy od układu korbowo-tłokowego. Są wyjątki "niektóre" które kręcą się powyżej 6000 obr/min ale jak widać wszechwiedzący @hubertuss nie moze sobie tego pojąć. Zazwyczaj diesle chodzą w obrotach 3000/4000 tyś. ale jak pisałem zdarzają sie wyjąteki....

Ogólnie czytając, Twoje posty można się nawet naśmiać szczególnie o odśnieżaniu, myślałem, ze padnę...

 

To jest mój ostatni post już w związku z tym, jak masz swoje widzi misie znów pisać, to odpuść sobie

 

 

Powtarzam jeszcze raz nie brnij w głupote. Pisane było wyraźnie, że ciągnikiem pracujemy w polu w górnym zakresie obrotów.Co sprzyja wypalaniu filtra. Autem wielu stara się jeździć na jak najniższych. Może czasami przy wyprzedzaniu doda więcej gazu i osiągnie 3 tys.Ty wyskakujesz z jakimiś 7 tys. Myśląc że te wydumane 7 tys w dieslu osobowym to lepiej niż 2200 w ciągniku. Kto osobowym dieslem jeździ z takimi obrotami na codzień. Jakoś inni zrozumieli sens dyskusji tylko tobie się nie udało i chciałes błysnąc jakimis 7 tys i teraz bronisz tej bzdury do upadłego. Nie wygłupiaj się juz bo twoje diesle w twojej bajce zaczynają się kręcić już do 4 000 000 - 4 000 tys obrotów.

 

Katalizator doc stosuje wielu producentów ciągników/silników do nich. Niektórzy bez dpf. Mnogośc konstrukcji i łączeń doc z dpf lub bez jest wielka. fat faktem, że wszyscy producenci ciągników powyżej gdzieś około 100 KM stosują scr. Wyjątkiem jest tu jd i kubota z modelem 135 gx. Może jeszcze jakis ursus czy coś w tym stylu. Reszta liczących sie producentów takich jak agco, cnh, sdf, stosuje w ciągnikach powyżej 100 KM SCR. Jest to system np umozliwiający obniżenie spalania nie ingerujący w silnik. A że ciągniki o tej mocy przesznaczone są do dłuższej cięższej pracy nie ma problemów z codzienną obsługą scr. Taką jak np rozgrzewanie płynu ad blue przy niskich temperaturach.

Jeśli ktos wypala filtr z kompa to problemów nie ma. Proponuje pojeździć po miastach typu warszawa, bruksela dieslem z filtrem. Nie wypalać z kompa, zobaczymy jak długo autko wytrzyma. Szczególnie gdy ktoś lubi powolutku jeździć bo autko mało pali. Konieczność wyiany oleju co 6 - 7 tys km. To będzie taki mały bonusik do znacznie kosztowniejszej wymiany filtra, jego wywalenia lub czyszczenia.

Co do samego jd nigdzie nie napisałem, że filtr częstek bedzie się jakoś często zapychał. Porównałem go do auta by pokazać, że ciągniki pracują w wyższych obrotach w polu co sprzyja wypalaniu filtra. Pojawił się co prawda "mądry" z 7 tys obrotów. Ale widac wyraźnie, że realia pracy ciągnika i auta są inne. Zagadką pozostaje trwałośc filtra. Nie ma co się sugerować testem na 300 czy 1000 godzin. Zobaczymy co będzie po 5 tys. Chociaż jak znam życie w polsce pojawią się specjaliści od wyjmowania czy czyszczenia tych filtrów w ciągnikach. Tak jak teraz robi się to w osobówkach.

Jest tylko jeden problem. Producenci coraz bardziej zabezpieczać będą sterowniki i układy przed ingerencją to raz. Poza tym większość szpeców zajmujących się wyjmowaniem filtra i sterownikiem robi to metodą prób i błędów. Producent z wiadomych przyczyn nie dostarcza instrukcji jak usunąć filtr i przestawić sterownik. Robi się to metoda prób i błędów. Często zabiegi się nie udają i jeżdżą ludzie od jednego do drugiego znachora. Dowodem na przypadkowość całego zabiegu może być to, że żaden szpec nie wexmie samego sterownika. Nie ma na tyle sprawdzonej metody aby zaprogramowac sterownik bez auta. Auto musi byc na miejscu bo szpec nie jest pewny swojej roboty.

To samo będzie z dpf em w ciągnikach. Spece będą się uczyć na czyjms sprzęcie za dość duże pieniądze. usunięcie filtra to koszt około 3 - 4 tys w ciągniku.

Jak już wspominałem system scr pozwala spalac mniej paliwa. Silniki mogapracowac na uboższych dawkach. Jeśli nawet usuniemy dpf w jd "wyczyścimy" sterownik tak aby "nie widział" filtra, aby nie podejmował procedury wypalania. Zostaje nam jeszcze mapowanie silnika. Silniki z egr i dpf działają na wyższej dawce paliwa niż konstrukcje z scr. Tak więc jest to dość poważna ingerencja i poważny zabieg. Przy jakiej kolwiek późniejszej ingerencji w sterownik czeka nas ponowne programowanie np dawki paliwa pod silnik z wyjętym dpf.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1980    2

SRC? jakiś wtryskiwacz dodający paliwo? Przecież to jest jakiś bełkot. Kto pisał o dodatkowym wtryskiwaczu? Poproś kogos dorosłego aby ci na głos poczytał wcześniejszą dyskusje. Bo coś zmyślasz. Czytanie na głos pomaga a ty jak widac masz poważne problemy ze zrozumienim czytanego tekstu. Gdzie ja pisałem o dodatkowym wtryskiwaczu czy src? No i co to jest ten SRC? Z chęcią się dowiem. O co ja mam prosić osobe potrafiącą skopiowac jakiś tekst pewnie z broszury jd lub wymyslającą jakieś bzdury? Długo po dobranocce było, gdy te swoje teorie tworzyłeś a widać, że o tej porze powinieneś spać. Następny spec się objawił.

Wtryskiwacz w układzie wylotowym dodający paliwo w celu wypalenia filtra jest stosowany w nieweilu konstrukcjach aut osobowych. Kiedyś robiła to toyota w d4d. Nie wiem czy dalej tak robi. W silnikach HDI FAP jest dodatkowy wtryskiwacz specjalnego płynu. Ale to nie paliwo.

W bardzo dużej cześci pojazdów osobowych. Praktycznie we wszystkich pozostałych. Dopalanie filtra jest realizowane przy pomocy paliwa dodawanego przez sterownik przez wtryskiwacze silnika do komór spalania. Dlatego paliwo może przedostawać się do oleju. Tyle w temacie dla "specjalistów" piszących głupoty po nocach. O ile wiem jd też nie mątuje dodatkowego wtryskiwcza w układzie wylotowym.

 

 

Na pyt o SRC odpowiedziałeś sobie sam

Wtryskiwacz poruszałem ja i opisałem że tylko w niektórych modelach sam. występuje i maszyn nie pisaliśmy że w jd - a więc czytaj ze zrozumieniem jak sam to podkreśliłeś

I odnośnie dopalania filtra nie pisz że samo paliwo jest podawane przez sterownik bo jest to proces bardziej skomplikowany niż ci się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

"Tylko zauważ, że ja o src nie pisałem wcześniej nigdzie. Więc nie wiem skąd się to wzieło. Nikt wcześniej chyba o tym nie pisał. A może coś przeoczyłem? Więc dlaczego ktoś mi zarzuca, że nie wiem o czym dyskutuje skoro sam nie wie. Podaje z aprzykład src o którym mowy nie było. Rozumiem, że @wjanusz23 chciał zabłysnąć efektownie. Powymyślał sobie teorie, które niby inni głoszą a potem efektownie je obalał.

W jd nie ma żadnego wtryskiwacza. W samochodach jest to też zadkość. Po co montowac coś dodatowo skoro można wykorzystac coś co jest(wtryskiwacze silnika). Ale rozumiem, ze co niektórzy chcieli zaistniec to sobie wymyślili. Bo gdzięś takie coś jest.

Co do samego wypalania co mi się wydaje to ja wiem/ Skoro jest to tak skomplikowany proces to go opisz. A nie tylko"...niz ci się wydaje". Może ktoś chciał by się dowiedzieć jak wypala filtr jd. Pisałem o paliwie w kontekście zmian oleju i tego, że ścieka ono do miski olejowej. W większości konstrukcji z filtrem dpf to paliwo jest inicjatorem wypalenia filtra. Przy nie możliwości zrealizowania procesu wypalenia filtra paliwo podawane w tym celu przez wtryskiwacze silnika ścieka do miski olejowej. Naprawde nic nowego tu nie.

wymyślicie.

Przy okazji dowiedziałem się co to src. Wynalazek tak żadko stosowany, że faktycznie zapomniałem o tym.

 

"to przy tej pracy jeśli filtr tego wymaga będzie się wypalał co jakiś czas przez dodanie ma dodatkowy wtrysk paliwa na DPF i zwiększenie temperatury w nim."

 

@piotr1980 Podejżewam, że o to chodziło. Przyznam, że chaotycznie troche napisane. Ja to zorumiałem tak, że sterownik dodaje dodatkowy wtrysk paliwa przez wtryskiwacze do komór spalania, które ma służyć wypaleniu filtra.

 

Fakt nie ja to napisałem więc w dalszym ciągu nie rozumiem głupich zaczepek @wjanusz23, pod mojm adresem, że mam do czegoś się przyznawać i o coś go prosić.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1980    2

7 tys obrotów w dieslu osobówce skąd ty żeś się urwał? Chodziło mi własnie o to, tak jak kamil naisał. pracując ciągnikiem w polu wykożystujesz górny przedział obrotów. Silnik pracuje w wyzszym zakresie swoich obrotów przez długi okres czasu są to obroty równe więc filtr ma szanse się wypalić. Osoby kupujące diesla zwłaszcza w mieście przetaczają się zmiejsca na miejsce lekko muskając gaz bo mało pali. A potem filtr do wymiany lub czyszczenia czy wyjęcia.

O tym oleju i paliwie to tez coś namieszane. Owszem paliwo przedostaje się do oleju. Własnie w mieście, gdy komputer podejmuje próby wypalenia iltra. Jednak ze względu na zbyt małe prędkości i jazdę z różną prędkością obrotową filtr wypalic sie nie może. Paliwo ścieka do oleju i powoduje jego szybszą wymianę.

Wyższe spalanie silnika z egr i dpf spowodowane jest czym innym. Zainteresowani mogą poczytac sobie o silnikach z dpf i scr.

 

Tu wspomniałeś o SCR pewnie dlatego wjanusz23 wspomniał.

 

Rozpoczynając mamy wypalanie Pasywne, aktywne i wymuszone ostatnie wiadomo komp i cheja skoncentruję się na dwóch pozostałych.

 

Regeneracja pasywna, zachodzi wtedy gdy gazy wylotowe - spaliny - osiągną temp. ok. 400 -500 stopni, w której sadza wchodzi w reakcje z materiałem filtra i zamienia się dwutlenek węgla. Warunki do takiej do tego procesu zachodzą tylko wtedy gdy pojazd eksploatowany jest na wysokich obrotach z dużymi obciążeniami, na stosunkowo długich odcinkach. Idąc dalej tym tokiem myślenia jest również regeneracja aktywna - wtedy gdy poziom nasycenia wzrasta w filtrze co wiemy dzięki tzw. czujnikowi różnicowemu ciśnienia który mierzy różnicę ciśnień pomiędzy wlotem, a wylotem z filtra. Wartość ta jest stale kontrolowana przez sterownik i po osiągnięciu wielkości progowej musi nastąpić regeneracja aktywna . Procesem wypalania steruje komputer silnika w ten sposób aby temperatura spalin osiągnęła wartości rzędu ponad 500 stopni W tym celu sterownik silnika czy jak kto woli komputer dokonuje wielu zmian w sterowaniu pracą silnika jak:

- zwiększa wszystkie możliwe obciążenia elektryczne – np.włącza ogrzewanie tylnej szyby,podgrzewanie lusterek zewnętrznych ,wentylator .

- wyłącza układ recyrkulacji spalin EGR

- opóźnia kąt wtrysku i dokonuje opóźniony wtrysk dodatkowy .

- zwiększa ciśnienie doładowania tak aby kierowca nie odczuł zmniejszenia mocy

Regeneracja taka trwa od 5 do 10 minut .

 

Co do paliwa w oleju owszem ścieka jeśli jest zapchany DPF sterownik próbuje go wypalać a się nie udaje.

 

Tu wyjaśniłem o co mi chodziło.

 

DPF - o nim tylko pisałem bo o mokrym nic nie wiem bo nie miałem styczności a więc Diesel Particulate Filter - Filtr Cząstek Stałych. Jeśli chodzi o dodatkowy wtryskiwacz jest tylko że nie we wszystkich nie mam na podwórku wszystkich marek wiem tylko o tych z którymi się zetknąłem dodatkowy piąty wtryskiwacz znajduje się w niektórych silnikach w kanale wylotowym w innych silnikach komputer odpowiednio steruje pracą silnika co podnosi temp. Jeśli chodzi o dostanie się paliwa do oleju jest możliwość sami producenci podają że jeśli przekroczy 10% olej do wymiany. Skąd ten olej ?

Przez zapchany filtr i poprzez częstą próbę jego wypalenia ECU dozuje taką dawkę paliwa że część jej ( zwłaszcza na niskich obrotach )jest nie spalona i dostaje się do oleju.

Edytowano przez piotr1980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Bez urazy ale czy łapiesz różnicę między scr a src? Ja przed godziną 23:15 i 23:50 wczoraj, tj przed pseudo eksperckimi wywodami @wjanusz23 nie pisałem o żadnym src czy dodatkowym wtryskiwaczu. Ile razy powtarzać? Nikt w zasadzie o tym nie pisał. no może poza tym co zacytowałem w poście wyżej. Ale jest to dośc nie jasne więc interpretować można róznie. Więc nie rozumiem dlaczego ktoś próbuje kreować się na eksperta, tworzy jakies teorie, które żekomo napisali inni a potem je obala. Mówi konkretnie mi abym o coś prosi,ł sie przyznawał skoro czegoś nie napisałem. Dla mnie to co robi @wjanusz23 to zwykła próba dowartościowania się, że ja tu jestem najlepszy.

Sposób jaki opisałes wyżej jest realizowany własnie przy pomocy wtryskiwaczy silnika. Paliwo podawane jest do cylindrów. Dodatkowy wtrysk tak jak pisałeś podawany jest póxniej i to paliwo już się nie spala w komorze spalania. Jeśli filtr jest zapchany lub proces jego wypalenia nie możliwy ze wzgledu na zbyt wolne obroty np czy brak stałej prędkości obrotowej. Paliwo spływa do miski. ja tak twierdze od samego początku. Jednak pojawił się pseudo znawca, który napisał, że to nie możliwe zarzucając innym pisanie bzdur. Niestety sam to robi.

Układy z dodatkowym wtryskiwaczem paliwa w układzie wydechowym są dość rzadkim rozwiązaniem. Fakt wtdey paliwo nie dostanie się do miski olejowej. Jednak i tak przy jeździe na krótkich odcinkach filtra nie uda się wypalić. Poza tym ze względu na dodatkową komplikacje układu dodatkowego wtrysku producenci używają do tego wtryskiwaczy silnika. O ile mi wiadomo żaden ciągnik nie ma takiego rozwiązania a już napewno jd.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

witam hubertuss masz rację celowo cię zaczepiam , jednak nie złośliwie a raczej do wywołania dyskusji, napisałem masło maślane piszecie co oznacza zbyt dużo chaosu w temacie,forum czyta wiele ludzi jedni czytają bo oczekują że, ktoś napisze coś ciekawego ,o czym chcieli by się dowiedzieć bo są zainteresowani np,zakupem JD , inni zaś wprowadzają zamęt. Hubertuss poczytaj moje posty na tym forum a zrozumiesz że,nie błyszczenie mi w głowie, daj mi troszkę czasu a przygotuję wam materiał w tym temacie,naprawiam te ciągniki i wiem o czym mówię, narki pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1980    2

No rzeczywiście mój błąd rozpędziłem się :) SCR i SRC . Co do dodatkowego wtryskiwacza ja podawałem że istnieje w niektórych pojazdach podkreślę jeszcze raz ale nie w jd. i tu się własnie pomyliłem prawdopodobnie art: http://www.rpt.pl/index.php?content=1602 mowa o dodatkowym wtryskiwaczu na końcu dpf z doc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek    5

Tak na marginesie, Dpf stosuje także Zetor w najnowszych Forterrach HSX. Zetor ma nieporównywalny silnik z Jd o któym tu mowa, ale opisze jak przebiegała krótka przygoda z Dpf w Zetorze.Użytkownik popracował kilkanaście godzin z małym obciążeniem i filtr tak się zapchał, że aż silnik zgasł i nie chciał zapalić. Właściciele usunęli go zaraz ze swojego ciągnika ponieważ na filtry nie ma gwarancji i samemu trzeba sobie z tym radzić.

Hubertus oni nie rozumieją, że Ty piszesz najprawdopodobniej o literówce, zamianie liter SRC na SCR.

Niezależnie kto to napisał, nie ma diesli których zakres prędkości obrotowych wynosi 7000 obr/min.

Edytowano przez Grzesiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

daj mi troszkę czasu a przygotuję wam materiał w tym temacie,naprawiam te ciągniki i wiem o czym mówię, narki pozdrawiam.

jasne tylko znowu nie kopiuj ...może wiesz co mówisz ale nie wiesz co piszesz ...podawanie kluczy to tez naprawianie - poniekąd ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Szkoda, że zapomnieli dodać w tym artykule z rpt że silnik jd z egr i dpf i doc pracuje na bogatszych mieszankach w celu między innymi dopalenia wracających do komory spalania spalin. Bogatsza mieszanka sprzyja też redukcji NOx w spalinach. W rezultacie koszty większego spalania przewyższają koszy eksploatacji silnika z scr włączając w to zakup ad blue. Dlatego praktycznie żaden inny wielki producent nie oferuje tego patentu w ciagnikach o dużej mocy.

Poza tym zwróćcie uwagę na komplikacje silnika, 2 turbiny, chłodnice spalin zawory itd. Konstrukcje z scr to proste silniki do których dodano tylko katalizator scr z wtryskiem ad blue. O prostocie tego układu może świadczyć fakt iż są firmy, które oferują przeróbki np autobusów z euro 2 na euro 4 bez mechanicznej ingerencji w silnik. Montuje się tylko układ scr i programuje sterownik.( robi się to dla niższych opłat za autostrady i możliwości wjazdu do centrów niektórych miast)

7r ma wtrysk paliwa do układu wydechowego mój błąd.(dzisiaj 11:16) Co nie zmienia faktu, że wcześniej mowa była o układach podających paliwo przez wtryskiwacze silnika. W kontekście samochodów przynajmniej z mojej strony. Ale podejżewam, że i kilku innych użytkowników. Jednak w artykule mowa jest, że dp z doc mają modele serii r. Czy więc w serii m i ciągnikach o mniejszej mocy jest sam dpf? A może tylko doc? Jeśli jest doc to nie ma wtrysku paliwa do układu przez dodatkowy wtryskiwacz. Dodatkowo zwróćcie uwage na opis pod ostatnim zdjęciem. Przy lekkich pracach bez aktywacji funkcji dopalania filtr może zapchać się tak samo jak w aucie. Jd poszedł ta droga i teraz trudno jest zawrócić. Oznaczało by to przyznanie się do błędu. Pewnie nie bawem nadejdą czasy gdzie scr, dpf, egr i doc będzie musiało byc w jednym silniku. Narazie jednak scr jest bardziej sprzyjający użytkownikowi w silnikach o dużej mocy, które wykorzystywane są do ciężkiej pracy. Zużycie tańszego ad blue lepiej wychodzi niż większe zużycie droższego ON. W małych silnikach/ciągnikach wielu producentów jak np sisu w mf 56xx wykorzystuje sam doc. Gdzie nic nie trzeba wypalać.

PS 6 r ma dpf i doc jak 7 r. 6 m ma tylko dpf.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjanusz23    6

No i to mi się podoba Hubertuss jednak umiesz powiedzieć sorki, dokładnie tak jest jak teraz napisałeś . W ciągnikach JD o mocy powyżej 130kW występuje dodatkowy wtryskiwacz dozujący a w silnikach do 130kW takiego wtryskiwacza nie ma rolę tą spełniają wtryskiwacze z wtryskiem w fazie wydechu, oraz DOC inaczej katalizator oraz DPF czyli filtr cząstek stałych , jednak żaden SRC czy SCR nie występuje w ciągnikach JD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No akurat john synonimem oszczędności to nie jest i nie był. ad blue kosztuje koło 3 zł więc gość w artykule powtarza co mu sprzedawca powiedział żeby go utwierdzić w tym co wybrał. Pamiętam jak rozglądałem się kilka lat temu za traktorem pytam się dlaczego taka mała kabina. Panie to ma orać siać, to nie autobus. Teraz byłem z kumplem u tego samego delera jd i mówie o nowym 6r, że ma fajną dużą kabine, a sprzedawca że duża przestronna kabina to podstawa komfortu. Za kilka lat wycofają się z tego, zastosują ad blue i jakąś gadke wymyslą na potrzeby tych zmian. Podobnie vw zabrnął w ślepą uliczkę pompowtrysków i całkiem umiejętnie się z tego wycofał. W drodze wyjątku zgodze się z hubertem, ale ten tekst o czytaniu na głos, wymyśl coś nowego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

strasznie drogie to adblue my kupujemy po 1.2zł

 

co do scr w jd to już jest

i w przeciwieństwie np do cnh które osiąga tier 4 final na samym scr to w jd mamy DPF + scr Edytowano przez qazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
harpa777    2

Ponieważ temat na topie, to zapytam tylko, czy ktoś z Was ma 6115 R lub 6125 R ze skrzynią automatyczną? I czy te skrzynie dobrze się sprawują w takich małych ciągnikach. Chcę taki właśnie kupić.

 

A co do SCR, to już największe modele JD mają to obok DPF, tylko nie pamiętam jakie modele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jd nie może tak odrazu wycofać się z dpf. To by było jak pisałem przyznanie się do błędnej drogi. Teraz chwalą się technologią "tylko diesel" czytaj bez żadnych dodatków. Dołożą scr to się hasło zmieni. Swoją drogą handlowcy jd dobrze się nad tym gosciem napracowali, że dołozył 100 tys za 15 KM. Dobra gadka to podstawa sukcesu. W gazetach rolniczych podobnie jak w motoryzacyjnych chwali się wszystko z reguły. Jednak fakty są faktami technologia scr pozwala bardziej oszczędzac paliwo w porównaniu do silników s dpf i egr.

Nie wiem co rozumiesz przes słowo skrzynia automatyczna? Wymienione przez ciebie modele direct drive (skrzyni dwusprzęgłowej z możliwośćą automatycznej zmiany wszystkich biegów) nie posiadają. Bezstopniówki chyba tez do nich nie oferują. Pozostaje klasyczna skrzynia jd 24x24 tam automatycznie możesz zmieniac tylko 4 półbiegi. Chyba, że coś pomieszałem bo na bieżąco z ofertą jd nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rutek22kret
      Witam wszystkich użytkowników:) Jestem nowy na forum ale liczę na wszą pomoc:) Posiadam MF 3060 o roku czasu i na koniec sezonu zapaliła mi się kontrolka od filtra skrzyni, okazało się że znajduje się w nim dużo opiłków takich mikroskopijnych, po wymianie oleju i filtra spokój był na dwa tygodnie a potem to samo i teraz już nie mogę nadążyć zmieniać filtrów. ogólnie wszystko działa tylko w ostatnim czasie zginęły hamulce nożne (ręczny jest) może wiecie co mu jest . Za dwa tygodnie jestem umówiony z mechanikiem ale czekam na waszą pomoc z góry dzięki Rutek
    • Przez kravter
      witam chcialbym dowiedziec sie czy w mf 3630 jest filtr od wspomagania??i gdzie on sie znajduje poniewaz wolno chodzi mi wspomaganie i ehr (pompa wymieniona i dalej to samo)
    • Przez Arek
      Chcę założyć filtr wody i reduktor na linii pojenia, głównei dla zminimalizowania strat wody w poidłach. Co byście polecili?
      Czy np. http://allegro.pl/reduktor-cisnienia-wody-1-2-manometr-honeywell-i6745752717.html
      reduktor ciśnienia wody honeywell z manometrem będzie ok ? Mosiężny chyba lepszy niż ocynk? Jakie ciśnienie powinno być ustawione ?
      Filtr wody http://allegro.pl/filtr-do-wody-obudowa-korpus-narurowy-1-2-10-cali-i6361493851.html#
      czy http://allegro.pl/honeywell-filtr-do-wody-ff06-1-2-z-oplukiwaniem-i6976072232.html
      Plastikowy lepszy bo nie skoroduje ale znowu mosiężny ma opcje wypłukania osadu. Który lepiej wybrać ? I jaka gęstość wkładu ?
       
    • Przez MłodyGSportowiec
      Witam, gdzie w Fendzie Vario 818 znajduje się filtr wstępny paliwa? U wuja w 714 jest w okolicach skrzynki gdzie akumulator a w 818 go tam nie ma. Gdzie może być? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. 
    • Przez Sklep_Techtor
      Witam!
      Zajmujemy się sprzedażą armatury, podzespołów do dystrybutorów na paliwo oraz całymi dystrybutorami - również do AdBlue.
      W swojej ofercie posiadamy m.in.:
      Filtry do ciągników (kabinowe, olejowe, paliwowe itp.)
      Filtry i separatory do dystrybutorów paliwa
      Armaturę do dystrybutorów
      Liczniki, pompy, pistolety do dystrybutorów
      Wszelkiego rodzaju złączki, kolanka, węże itp.
      DYSTRYBUTORY NA PALIWO
      Części serwisowe do dystrybutorów z podzespołami PIUSI
      Część asortymentu można zobaczyć na naszej stronie www.TECHTOR.pl
       
      Filtry można zamawiać telefonicznie, e-mail'owo lub poprzez wiadomość prywatną. Z reguły filtry dostępne w ciągu 24h.
      Jeśli będzie zainteresowanie i sprzedaż uruchomimy specjalny kod rabatowy tylko dla forumowiczów.
       
      Kontakt:
      736-133-817
      sklep@techtor.pl

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj