Mati2812820

Jakie macie pługi do waszych MTZ-etów/Belarusów i jakimi biegami orzecie?

Polecane posty

Cichy1925    1

belarus 952 kverneland AB100 szerokość na 160cm na niskiej skrzyni na żółwiu 2 bieg prędkość tak 7km/h czy ziemia ciężka czy lżejsza cały czas tak samo, ale jak zakładasz temat to sam napisz jakim sprzętem

Edytowano przez Cichy1925

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

Belarus 820 Unia 4x35 na odkładnicach półsrubowych 9km/h

MTZ 80 Unia 3X35 tez na półsrubowych 9km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

belarus 952

unia tur 4x40

2 zając, polowe

3 żółw, polowe

2 żółw, polowe ale to jedynie w trudnych momentach

 

to oczywiście w orce zimowej, i przeważnie zawsze te biegi, najwyżej nieraz 3 polową zając zarzuce


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

952.3 pług unia ibis m szerokośc 150 cm predkość 7 na ha


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Belarus 952.4 95km + plug Overum SR 4x45 od I-2-żółw w super ciężkich warunkach jak np. jest lepsza ziemia i orze się 30-35cm do II-3-żółw przy podorywkach (tutaj przydała by się 5 skiba bo jest opcja dokręcenia korpusu ale nie mogę nigdzie znaleźć), ciężko podorywać tak szybko bo pług potrafi wyskoczyć z ziemi a to dlatego że nie wyrabia regulacja siłowa ciągnika. Im wolniej się jedzie tym pług lepiej się prowadzi za ciągnikiem. A kółka nie mam, orze bez kółka.

Co do napędu to mogę dodać od siebie że włączam go tylko i wyłącznie jak jest ślisko np. po deszczu a przede wszystkim na oborniku, w innych sytuacjach nie ma potrzeby.

Edytowano przez Junkers

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil496    39

Belarus 1221.3 pług akpil km180 4x45 w lekkiej ziemi 11-15 km/h ( max ) a w super ciężkiej rędzinie 6 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Belarus 952 pług UG 4x35 na biegach I-2-zając lub II-3-zajac niestety na 3 szybko lemiesze szlak trafia :ph34r:




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Hoho na 35cm czy 15km/h :blink: zmieńcie te nawyki pany.

Kiedyś było 4x40cm od 5 do nawet 1 na zającu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

orka powyżej 28 cm to kasa wypalona i nic to nie daje .. lepiej orać na okoóo 25 i raz na 4 lata przejechać głęboszem chodzi tu o gleby cieżkie i średnie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Hmmm, dziwne, w Danii i Holandii raz na jakiś czas orzą nawet na 1m i nie uważaja tego za stratę kasy. Zalezy dużo od tego, co uprawiasz, jaki jest poziom wód podziemnych itp. Ja orzę na 30cm na zimę, ale nie co roku, tylko 3-4 lata, normalnie troszkę płycej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jak nie wiedzą co to głębosz to orza na 1m ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus    73

Kolego Junkers masz ciągnik z napędem i go nie używasz? To może ja źle robię bo ja to w polu zawsze załączam napęd, mam wrażenie że ciągnik od razu lżej idzie, szybciej się wkręca na obroty i łatwiej je utrzymuje i co za tym idzie ciągnik jest ekonomiczniejszy. A pozostali jak robicie z tym napędem? Ja orze Belarusem 820 4x40 UG od 3 do 5 czyli 5km/h do 7 km/h na głębokości 20 - 30 cm w zależności od potrzeby, głębokość orki zależy tez od rodzaju gleby ale ja uważam że te 25 cm na zimę to trzeba robić bo niektórzy zdecydowanie przepłacają a co za tym idzie zubożają warstwę życiową dla roślin. Nawet czytałem artykuł o uprawie bezorkowej gdzie dopiero teraz po paru latach stosowania tego typu zabiegu zauważono zubożenie ziemi na głębokości 25-30 cm w składniki mineralne a co za tym idzie pogorszenie żyzności gleby gdyż rośliny do tej głębokości sięgają korzonkami i nie maja czego pobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin349    26

Sąsiad ciągał 5x40 belarusem 82 na szerokich gumach (13.6 przód i 18.4 tył) co prawda wolno to było bo tak koło 5-6km/h ale wydajność zajefajna tylko że on tura miał to przyczepność lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Wszystko rozchodzi się o to jaką ma się ziemię ...

Hmmm, dziwne, w Danii i Holandii raz na jakiś czas orzą nawet na 1m i nie uważaja tego za stratę kasy. Zalezy dużo od tego, co uprawiasz, jaki jest poziom wód podziemnych itp. Ja orzę na 30cm na zimę, ale nie co roku, tylko 3-4 lata, normalnie troszkę płycej.

A czy widziałeś kiedyś żeby orali na 1m wyciągając martwice,kamienie i gline rodem z glinianki .? To ja ci odpowiem -NIE. Gdybyśmy mieli takie gleby jak oni to pewnie też byśmy tak orali ;)

orka powyżej 28 cm to kasa wypalona i nic to nie daje .. lepiej orać na okoóo 25 i raz na 4 lata przejechać głęboszem chodzi tu o gleby cieżkie i średnie

Tak samo myślę ;)




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@jedrus normalne że napęd włączony, nawet przy siewie agregatem uprawowym, bronie cięzkiej 5 polowej mam napęd włączony bo po to on przecież jest. Co do orki pod ozime 15-20cm i nawet zimowa orka w tych granichach 20cm. Ludzie robią bezorkowo na talerzówką na 10cm i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Gdybyśmy uprawiali ziemie tak dobrze i tak długo w dobrej kulturze jak Holendrzy i Duńczycy, to też byśmy nie wyciągali kamieni. A jak myślisz, skąd do nas przyszedł głębosz ?? Właśnie stamtąd. Ale skoro oni nadal wykonują orki na 1m , to znaczy, że jest taka potrzeba i sens. Na naszych żuławach też kiedyś takie głębokie orki były robione, aby zmienić strefę podsiąkania. Ja mam zaorany kawałek łąki na 20cm i ciągle stoi na wierzchu woda, po po kilkudziesięciu latach ugniatania, poniżej tych 20cm jest podeszwa i woda nie przesiąka. Głębosz pewnie pomoże, ale lepsza byłaby głęboka orka na 35-40cm. Może w końcu przyjdą mrozy, to dam radę ten podmokły kawałek zaorać głęboko.

 

Po co głęboka orka, oczywiście nie co roku i nie na wszystkich glebach, cytuję:

 

 

Orka melioracyjna – Zalecana na piaskach luźnych i na glebach ciężkich (mady, iły) przewarstwionych nieprzepuszczalnymi wkładkami lub zbyt zagęszczonych warstwach głębszych. B. głęboka (ok. 40 cm) wykonana w okresie przedzimowym specjalnym pługiem wyposażonym w zapłużek. Pług umieszcza obornik z kilkucentymetrową warstwą roli głęboko na dnie bruzdy i spulchnia 40-45 cm warstwę bez całkowitego jej wymieszania. Warstwa z obornikiem jest nierównomiernie przykryta podglebiem piaszczystym, na którym spoczywa warstwa orna. Opór gleby podczas wyorywania skiby pługiem z zapłużkiem o szerokości ok. 40 cm, wynosi 740-780 kG, a opór pługa dwuskibowego zwykłego o szerokości roboczej ok. 60 cm i głębokości pracy 25 cm wynosi ok. 610 kG. Wstępne różnice ekonomiczne może zrekompensować zwyżka plonów np. owsa o 10-50%. Ponadto ubogie gleby piaszczyste stopniowo przekształcane są na gleby o wyższej produkcyjności.

 

Na glebach ciężkich orkę przeprowadza się specjalnymi pługami na głębokości 50-80 cm (ciągniki 100-200 KM) – podnosi o 20-30% magazynowanie wody opadowej i lepsze jej wykorzystanie przez rośliny, poprawia warunki powietrzne gleby oraz ułatwia głębsze korzenienie. Zwiększa plony od kilku do kilkunastu procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Jeśli chodzi o rolnictwo to najbardziej rozwinietym krajem są niemcy .. a nie słyszałem zeby niemiec na 1 m orał .. poza tym kiedyś uważano że ziemia jest płaska .. w raz z technologią idzie zmiana uprawy .. wiec to co było napisane 30 lat temu dzisiaj juz zadko kiedy jest prawdą i najlepszym sposobem uprawy ziemi


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henes    11

MTZ1025.3,pług obracalny Akpil K-80,4 korpusy ustawione na 40cm,orka zimowa na pełną głębokość warstwy ornej tj.25-30 cm,wyznacznikiem jest wydobyte miejscami na powierzchnię podglebie.Prędkość orki ok.8 km/h,gleby średnie.Do fabrycznego obciążenia przodu ciągnika dołożyłem 200kg dodatkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Właśnie 30 lat temu w rolnictwie nastąpiła tzw. "zielona rewolucja", tzn wzrost wydajności , jakości i ilości plonów. Opracowane w latach 70-tych rozwiązania do dziś są aktualne. Ja orzę tak jak henes - co 3-4 lata delikatnie pogłębiam podskibie na zimę, żeby nie spłycać warstwy uprawnej.

 

A tu dokładnie widać, po co się stosuje tak głęboką orkę

Niemcy też orzą głęboko http://www.youtube.com/results?search_query=+Tiefpfl%C3%BCgen&sm=3

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henes    11

Jeśli możesz napisz jeszcze jakim biegiem orzesz...

Bieg 4,reduktor 2H.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez dezmond_
      U mnie jak narazie jest pod tym względem dość słabo możecie niewiezyć ale przez całe ubiegłoroczne żniwa widziałem tylko jednego gospodarza który prasował duże kostki Ja nadal mam prase rolująca John Deere 582 (już dość zużytą) i zamierzam kupić prase do duzych kostek bo moim zdaniem są lepsze od bel ale jeszcze chyba nie w tym roku...
      A jak u was czy duże kostki wypieraja bele czy raczej prasy rolująca niepodzielnie żądzą ?
    • Przez Ptr_ch88
      Może ktoś użytkuje pługi resorowe koja. Chciałem dowiedzieć jak się sprawują i jaka jest wytrzymałość elementów roboczych. Dziękuje za odpowiedzi.
    • Przez malkolm
      Witam.
      Czy użytkuje ktoś pługi tego producenta??
      szukam w necie jakichś opinii i nic znaleźć nie mogę
    • Przez MasseyRap
      Witam panowie, panie poszukuję do mojego mf 3065 pługa 3x40 z możliwością poszerzenia do 50cm na skibę i moje pytanie brzmi czy znacie jakiś dilerów maszyn używanych w województwie kujawsko-pomorskim, którzy mogli by taki pług posiadać ? Cena w granicach 10tys.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj