Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja nieużytków

26 odpowiedzi na ten temat

#21 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:43

Likwidacja nieużytków Normalnie były brane dopłaty jak do łąki. A teraz miałem zamiar nic nie zgłaszać tylko do dopłat wpisać nową uprawę ale widzę że trzeba będzie sie wybrać do arimr i wypytać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Likwidacja nieużytków Dzisiaj, 03:10
  •  

#22 Share DoradcaKT

DoradcaKT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 00:29

Likwidacja nieużytków "Przestrzegana jest poniższa norma:
W obrębie działki rolnej nie wolno niszczyć oczek wodnych, w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o łącznej powierzchni mniejszej niż 100m2"

Wycinek z wymogów wzajemnej zgodności dotyczącej dobrej kultury rolnej. Jak z niej wynika nie można niszczyć małych oczek wodnych (są ostoją dzikiej przyrody i takie tam)

Co do zaorania łąki to niby nie trzeba zgłaszać do armir bo stosunek TUZów nie spadł w skali kraju poniżej 8% ale lepiej się dopytać i napisać prośbę o zgodę na zaoranie dla świętego spokoju. (Chyba że ktoś ma jakikolwiek program RŚ- wtedy nie można zmniejszyć powierzchni TUZów w gospodarstwie bo kary są)

#23 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 29 grudzień 2013 - 01:46

Likwidacja nieużytków Nie trzeba pisać żadnych podań o pozwolenie jeśli stosunek TUZ nie spadł w skali kraju, jedyną przeszkodą może być 5-letnie zobowiązanie ONW.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Adi21

Adi21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 10:53

Likwidacja nieużytków Jeśli chodzi o wycinkę drzew na nieużytkach to wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie do gminy. Natomiast mam pytanie czy wedle przepisów mogę zlikwidować powierzchnię gruntu zajętą przez nieużytek i wykorzystać go jako powierzchnię uprawną (orną)? (jeśli gmina pozwoli mi na usunięcie drzew). Zaznaczam że nie mam aktualnie gospodarstwa w programie rolnośrodowiskowym. Powierzchnie tych nieużytków nie są oczkami wodnymi tylko kępami drzew z kamionkami (kiedyś jak nie było co zrobić z kamieniami to robili śródpolne miejsca na składowanie tych odpadów, które z czasem pozarastały samosiewami drzew i krzewów).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 11:05

Likwidacja nieużytków

"Przestrzegana jest poniższa norma:
W obrębie działki rolnej nie wolno niszczyć oczek wodnych, w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o łącznej powierzchni mniejszej niż 100m2"

Wycinek z wymogów wzajemnej zgodności dotyczącej dobrej kultury rolnej. Jak z niej wynika nie można niszczyć małych oczek wodnych (są ostoją dzikiej przyrody i takie tam)

Co do zaorania łąki to niby nie trzeba zgłaszać do armir bo stosunek TUZów nie spadł w skali kraju poniżej 8% ale lepiej się dopytać i napisać prośbę o zgodę na zaoranie dla świętego spokoju. (Chyba że ktoś ma jakikolwiek program RŚ- wtedy nie można zmniejszyć powierzchni TUZów w gospodarstwie bo kary są)

Czyli większe jak 100 m można zasypać?

#26 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 12:09

Likwidacja nieużytków

Jeśli chodzi o wycinkę drzew na nieużytkach to wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie do gminy. Natomiast mam pytanie czy wedle przepisów mogę zlikwidować powierzchnię gruntu zajętą przez nieużytek i wykorzystać go jako powierzchnię uprawną (orną)? (jeśli gmina pozwoli mi na usunięcie drzew). Zaznaczam że nie mam aktualnie gospodarstwa w programie rolnośrodowiskowym. Powierzchnie tych nieużytków nie są oczkami wodnymi tylko kępami drzew z kamionkami (kiedyś jak nie było co zrobić z kamieniami to robili śródpolne miejsca na składowanie tych odpadów, które z czasem pozarastały samosiewami drzew i krzewów).

Nawet jesli byś miał to w niczym to nie przeszkadza możesz śmiało to zacząć uprawiać, jeśli drzewa są starsze niż 10 lat to musisz mieć zezwolenie, u mnie w gminie daja bez problemu jak deklarujesz ze bedziesz to uprawiał

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 grudzień 2013 - 13:12

Likwidacja nieużytków

....Natomiast mam pytanie czy wedle przepisów mogę zlikwidować powierzchnię gruntu zajętą przez nieużytek i wykorzystać go jako powierzchnię uprawną (orną)?.....
Powierzchnie tych nieużytków nie są oczkami wodnymi tylko kępami drzew z kamionkami (kiedyś jak nie było co zrobić z kamieniami to robili śródpolne miejsca na składowanie tych odpadów, które z czasem pozarastały samosiewami drzew i krzewów).

Powiem Ci na moim przykładzie, kupiłem 2-3 lata temu parę ha ziemi. W pierwszym roku zadeklarowałem że działka ma 7ha ale do dopłat wpisałem 5,5, reszta leszczyna, krzaczory przy rowie i łąka (nie chciałem się potem tłumaczyć czemu TUZ zlikwidowałem). Potem wyciąłem krzaczory, leszczynę, korzenie koparka wykopała, zlikwidowałem pseudołąkę i zgłosiłem 7/7ha. Nic ARiMR się nie pytała. Nigdzie nie jest napisane że masz pisać o dopłatę do całej działki.

Dodam jeszcze coś czego nikt nie napisał a już 2 strona tematu.
Mianowicie czy nieużytek jest w ewidencji gruntów jako nieużytek?
Pamiętaj że czasem zagospodarowując nieużytek (przysypując staw, zasypując jakieś gruzowisko ziemią uprawną, równając teren po okopach, wycinając jakiś lasek) warto sprawdzić czy nie trzeba zmienić w ewidencji gruntów zapisków że jest to np grunt orny a nie nieużytek.
Z własnego doświadczenia (10lat to może i mało ale zawsze tyle żeby coś tam wiedzieć) nauczyłem się że najpierw grunt się karczuje, równa zasypuje lub kopie stawek, robi się melioracje przepusty itp. Robisz pole na TIP-TOP tak jak chcesz je użytkować.
Potem jeżeli np to pole składa się z 2-3 działek a tak często jest to bierze się geodetę z uprawnieniami do zmiany w ewidencji gruntów i zleca mu się wznowienie granic+połączenie działek w jedną+zmianę w ewidencji (wykreślenie nieużytków). Chodzi o koszta bo jak robi się to oddzielnie to za każdym razem jest ok 350pln za wybrane mapek z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Impreza jest droga ale masz za jednym razem zrobione wszystko.

Mi np teraz wisi w ewidencji las. Od ponad 15 laty jest tam łąka, nawet mam zezwolenie na wycinkę drzew po których nawet korzenia nie ma. Sąsiednia działka ma nieużytek w formie stawku. Będę nabywał jeszcze jedną przyległą działkę (0,18ha). I teraz plan jest taki:
- karczuję resztę drzew owocowych,
- uprzątam resztki ogrodzenia z drutu kolczastego,
- stawek odnawiam - pogłębić, zrobić skarpy, wstawić obok studzienkę na zbieraczu aby można było staw spuścić itp,
- jedno z obniżeń gruntu zasypuję bo będzie żyzna ziemia do odebrania (dla kogoś problem a dla mnie darmowa ziemia),
- na zakupionej działce puszczam sączek żeby ciut podeschło,
- wyoruję co się da i biorę geodetę i wykreślam wycięty kiedyś las, łączę trzy działki w jedną, wznawiam słupki graniczne geodeta wpisuje mnie tam gdzie wyorane grunt orny a tam gdzie nie dałem rady wyorać pastwisko/łąkę.
Potem aktualizują dane w KW. Podejrzewam że geodeta weźmie 3-4,5tysia ale będzie wszystko.
Pytanie co zyskam? Już mówię. Jedna działka do dopłat na następne kilka lat (a jak będzie prow to i do prowu), grunt orny na którym mogę mieć posianą trawę a nie TUZ który jak wyorzę to ARiMR czasem marudzi. Mogę walnąć tam ST - koniczynę białą a sąsiad chętnie weźmie to na skoszenie dla zwierzątek.

Co do stawów i innych spraw związanych z wodą - jak zasypujecie to pamiętajcie aby nie poniszczyć dren lub nie zalać sąsiada - my teraz robimy przegląd dren z lat przed albo zaraz powojennych - ciut przymulone ale działają. Z ludźmi trzeba żyć w zgodzie tak jak i z prawem i nie warto przez swoją działalność sprawić aby czyjąś działkę zniszczyć.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke