Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja nieużytków

26 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Adi21

Adi21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 13:56

Likwidacja nieużytków Chciałbym zlikwidować nieużytki na polach i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość zgodnie z przepisami, gdyż słyszałem że po 2014 roku nie można będzie czegoś takiego zrobić. Nie wiem czy to prawda czy nie, a nigdzie takiego tematu nie mogę znaleźć. Wiem że gdy gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym to czegoś takiego nie wolno zrobić, natomiast gdy nie jest objęte?
Niektóre z nieużytków mam zakrzaczone inne zadrzewione, jak można to rozwiązać, aby nie dostać kary lub utraty dopłat. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Likwidacja nieużytków Dzisiaj, 03:51
  •  

#2 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 28 grudzień 2013 - 15:30

Likwidacja nieużytków jeżeli nawet przejmujesz gospodarstwo z programem rolnośrodowiskowym to gdzie jest napisane że masz go kontynuować? Poprzednika ARiMR d*pnie i ściągnie kasę którą wziął. Ot co.

Co do Twego pytania. Tnij co się da, może się nikt nie przywali, takie moje zdanie. Wszystko zależy od sąsiadów. Najłatwiej ciąć jak masz jakieś rowy czy zatkaną meliorację - tniesz aby koparka dojechała. Może głupie tłumaczenie ale jak sąsiad wie że tniesz pod koparkę to raczej myśli że masz kwity na wycinkę. Ogólnie warto aby ludzie byli za Tobą tzn byli przekonani że chcesz odnowić grunta, zniszczyć krzaki aby lisy nie kręciły się obok kurników i takie tam.
Jak są tam drzewa - kara jest spora ale jak przez 5 lat się nikt nie przywali to potem praktycznie nic Ci nie zrobią.
Krzaki bzu to nie jest drzewo, leszczynę też tniesz bez kwitów. To wiem z własnego doświadczenia.

Były chyba dwa wątki o tym na tym forum. Dobrze poszukaj.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 17:07

Likwidacja nieużytków Jakieś krzaki można wyciąć ale drzewa bym się nie odwazył wyciąć bez pozwolenia ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 28 grudzień 2013 - 17:17

Likwidacja nieużytków Jeśli drzewa nie są starsze niż 10 lat to ich wycinka nie wymaga pozwolenia.

#5 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 28 grudzień 2013 - 17:32

Likwidacja nieużytków Tu nie tyle o wiek drzewa chodzi co o średnice. Teraz nie jestem pewien ale jeżeli drzewo ma średnice do 7 cm albo 12 to można ciąć bez pozwolenie jeżeli powyżej to juz trzeba mieć. Możliwe ze przez te 10 lat te drzewo będzie miało to 12 cm więc by sie zgadzało jedno i drugie. Poza tym polskie prawo jest tak głupie ze za wycięce z pozwolenie drzewa nieraz będą ci kazali zasadzic 5 - 10 nowych.

A jezeli chodzi o owocowe to można ciąć bez pozwolenia .
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#6 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:06

Likwidacja nieużytków Jeśli chodzi ci o wycinkę drzew, to przeczytaj ten temat: http://www.agrofoto....-wycinka-drzew/
Kary za wycinkę są drakońskie, więc lepiej pozyskać wcześniej zgodę na wycinkę. Nie wiem jak u ciebie, ale w moim regionie nie robią problemu z wydawaniem zgód na wycinkę.

#7 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:10

Likwidacja nieużytków Też mi coś świtało o średnicy, jednak przepisy określają wiek, czyli do 10 lat.

#8 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:13

Likwidacja nieużytków

Tu nie tyle o wiek drzewa chodzi co o średnice. Teraz nie jestem pewien ale jeżeli drzewo ma średnice do 7 cm albo 12 to można ciąć bez pozwolenie jeżeli powyżej to juz trzeba mieć. Możliwe ze przez te 10 lat te drzewo będzie miało to 12 cm więc by sie zgadzało jedno i drugie. Poza tym polskie prawo jest tak głupie ze za wycięce z pozwolenie drzewa nieraz będą ci kazali zasadzic 5 - 10 nowych.

A jezeli chodzi o owocowe to można ciąć bez pozwolenia .

taa żeby tam kazali zasadzać po 5 nowych to wszyscy by wycinali, dowalą Ci za jedną brzuzkę ze 30 tyś wtnij sobie ze 30 brzuzek sosenek a skończysz na licytacji z karą 1 mln zł ;) oczywiście jak ktoś naskarży ludzie na nieświadomca nawycinają jakichś krzaków a potem jak ktoś uświadomi spać po nocach nie mogą, co zabawne jak masz działkę leśną żeby ktoś hektary lasu wycioł do noki najwyżej 100zł mandat dostanie a za wycinkę jednego drzewa na działce rolnej mozna popłynać

#9 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:44

Likwidacja nieużytków

Chciałbym zlikwidować nieużytki na polach i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość zgodnie z przepisami, gdyż słyszałem że po 2014 roku nie można będzie czegoś takiego zrobić. Nie wiem czy to prawda czy nie, a nigdzie takiego tematu nie mogę znaleźć. Wiem że gdy gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym to czegoś takiego nie wolno zrobić, natomiast gdy nie jest objęte?
Niektóre z nieużytków mam zakrzaczone inne zadrzewione, jak można to rozwiązać, aby nie dostać kary lub utraty dopłat. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Żaden program unijny nie zakazuje uprawy nieużytków a tym bardziej RŚ sam mam RŚ + ZRÓWNOWAŻONE i co roku jakieś drzewa wycinam jedynym problemem jest zezwolenie jak drzewa starsze jak 10 lat ale gmina daje bez problemu jak powiesz że chcesz działke uprawiać

:) :)

#10 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 19:09

Likwidacja nieużytków Ale jeśli są oczka wodne to chyba nie można zasypywać bo wszystko na mapkach jest i w razie kontroli mogą nałożyć sankcje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 19:19

Likwidacja nieużytków Pisząc oczko wodne masz na myśli zródełko wodne? jeśli tak to co ci da zasypanie jak i tak tam nie wjedziesz bo cały rok jest mokro i wątpie by za to była kara

Edytowany przez farmervip, 28 grudzień 2013 - 19:45.

#12 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 19:28

Likwidacja nieużytków

Ale jeśli są oczka wodne to chyba nie można zasypywać bo wszystko na mapkach jest i w razie kontroli mogą nałożyć sankcje

bez przesady a może wyschło za to jak bez zezwolenia wykopiesz staw czy sadzwkę to może kilka set tyś kary być plus zasypanie na własny koszt, także zasypać to ja bym się nie bał bal bym się kopać ;)

#13 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:00

Likwidacja nieużytków mam jeden nieużytek, obniżenie terenu ->czytaj<- staw.
Osuszyć go to dwa sączki założyć i od groma wywrotek ziemi i śladu nie ma ot co. Wszystko się da, pytanie czy warto.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#14 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:32

Likwidacja nieużytków Jak masz takie 10 na 10 w środku małej działki to szału przy obróbce można dostać

#15 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:39

Likwidacja nieużytków

mam jeden nieużytek, obniżenie terenu ->czytaj<- staw.
Osuszyć go to dwa sączki założyć i od groma wywrotek ziemi i śladu nie ma ot co. Wszystko się da, pytanie czy warto.

Jak jest płaskie pole to gdzie te sączki puścisz?

#16 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:46

Likwidacja nieużytków u nas zasypaliśmy 3 takie dziury na polach pierwsze słyszę żeby nie można było równać sobie pól. Teraz mam nowa dzierżawę i jak wiosną będzie sucha to zapchne tam dziurę.

#17 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:16

Likwidacja nieużytków Ja trochę z innej beczki. W tym roku zlikwidowałem dwa kawałki łąki O.40ha i 0.70ha to były łąki trwałe czy nie będzie z tym problemów ze strony arimr to były łąki trwałe

#18 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:19

Likwidacja nieużytków

Jak jest płaskie pole to gdzie te sączki puścisz?

do zbieracza. Akurat wiem gdzie tam biegnie. Ogólnie zawsze jest rozwiązanie, pytanie czy warto. My wokół stawku mamy łąkę co sąsiad wypasa. Mi to wisi czy jest stawek, jego krowom też to nie przeszkadza ;)
Jak nie ma zbieracza - hmm - teraz myślę zakopać 80-100 metrów zbieracza.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 28 grudzień 2013 - 21:25.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#19 Share XYZ12

XYZ12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:23

Likwidacja nieużytków

Ja trochę z innej beczki. W tym roku zlikwidowałem dwa kawałki łąki O.40ha i 0.70ha to były łąki trwałe czy nie będzie z tym problemów ze strony arimr to były łąki trwałe

Nie wiem jak teraz ale kiedyś byl to problem, jak było zgloszone o doplaty jako łąka to przez 5 lat musiało tak być ale moge sie mylic

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:31

Likwidacja nieużytków jak będziesz składał wniosek o dopłaty to musisz napisać prośbę o zmianę urzytkowania tego kawałka. W agencji ci podyktują co ma tam być napisane. Mi się udało i teraz na wszystkie trawy biorę normalnie jpo +upo.