Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozy wieloskładnikowe NPK

127 odpowiedzi na ten temat

#101 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 26 październik 2013 - 19:11

Nawozy wieloskładnikowe NPK A można wiedzieć dlaczego przechodzisz na polifoski?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozy wieloskładnikowe NPK Dzisiaj, 05:32
  •  

#102 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 22:32

Nawozy wieloskładnikowe NPK To tak samo jak by porównywać ciągniki. Np pronara i DF. Niby mają tyle samo koni i podobne wyposażenia ale różnica jest. Od kilku lat zaczełem stosowac polifoski i wole wydać o te 20% wiecej a mam pewnosc że lepiej działa.

#103 Share u1212

u1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze; Technika uprawy

Napisany 20 listopad 2013 - 11:53

Możecie mi powiedzieć, dlaczego jest taka różnica w cenie?
http://skladrolny.pl...5-z-dostawa/174
http://skladrolny.pl...Polifoska-4/392
Polifoske udało mi się znaleźć za 1544 brutto. Ale nadal taniej wychodzi lubofos (patrze na % zawartość składników) różnica jest tylo w Mg (polifoska 2%, lubofos 0%). Reszta jest na korzyść lubofosu, więc dlaczego ludzie nadal lecą tak na polifoske?

Mnie zazwyczaj w nawozie interesuje zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie. W przypadku Polifoski 4 mamy 12% P2O5 z czego 10% jest rozpuszczalne w wodzie, Natomiast Lubofos 5-10-25 ma 10% fosforu z czego tylko 2,5% jest rozpuszczalne w wodzie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 16:57

Nawozy wieloskładnikowe NPK Witam, przejrzałem wszystkie tematy o nawozach i nie znalazłem choc może to nie do końca prawda znalazłem ale sprzeczne ze sobą informacje odnoście szybkości działania nawozów.
Zrobiłem tabelkę z formami w nawozach azotowych i proszę o info o szybkośc działania od najwolniej do najszybciej.
druga sprawa to interesuje mnie czy nawozy P i K działają szybciej w nawozach jedno czy wieloskładnikowych czy to bez różnicy?

Dodany obrazek

#105 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 12:38

Nawozy wieloskładnikowe NPK Poza kilkoma wyjątkami zasada jest prosta i znana - rośliny w naszym klimacie preferują w pobieraniu formę azotanową. Czyli w takim układzie najszybciej diałającym nawozem jest saletra wapniowa/potasowa.
Później nawozy saletrzane 50/50% forma azotanowa i amonowa saletra amonowa czy saletrzaki. Przy saletrzakach należy zwrócić uwagę na jakość wypełniacza dolomitowego i w związku z tym szybkość rozpuszczenia granuli - w tym temacie poczytaj trochę o CANie. Natomiast najwolniej będą działały nawozy które posiadają formę amidową czyli roztwór SM czy mocznik. Przypomnę tylko że forma amidowa w wyniku hydrolizy przechodzi do formy amonowej. Hydroliza jeśli jest woda jest reakcją bardzo gwałtowną i przy odpowiedniej temperaturze zachodzi w ciągu doby przy złych warunkach maksymalnie kilka dni (więc postać stała czy płynna nawozów azotowych nie ma aż tak dużego znaczenia - dużo ważniejsza jest forma). Co ciekawe mocznik podczas hydrolizy (co prawda krótkotwale, ale) podnosi nam pH. Później w wyniku nitryfikacji forma amonowa przechodzi do formy azotanowej szybkość reakcji jest bardzo mocno uzależniona od temperatury przyjmuje się że przy temperaturze 5' C trwa to około 6 tygodni. W wyniku tej reakcji zakwaszana jest gleba oraz dodatkowo mamy straty gazowe amoniaku (szczególnie przy wysokim pH - a takie przecież pojawia się w wyniku hydrolizy). Nawóz jest w glebie więc chodzi o temperaturę gleby a nie powietrza na wysokości 2 metrów.
Jeśli chodzi o potas to nie ma większych różnic oceniając nawozy oparte na soli potasowej a nawozy bezchlorkowie raczej w rolnictwie nie mają zastosowania - kwestia ceny
Fosfor natomiast jest języczkiem uwagi ponieważ po pierwsze za czysty skłądnik jest najdroższy. Po drugie powinniśmy brać pod uwagę rozpuszczalność w wodzie czyli ten nawóz który ma w swoim składzie więcej fosforu rozpuszczalnego w wodzie musi szybciej lub wogóle działać. W tym temacie porównaj sobie karty charakterystyki DAP czy superfosfatu prostego z superfosfatem wzbogaconym. Zwróć uwagę na sformułowania rozpusczaly w wodzie, rozpuszczalny w wodzie i cytrynianie amonu, rozpuszczalny w cytrynianie amonu.
Na koniec jedna z firm oferuje w niektórych nawozach fosfor nie tylko w postaci ortofosforanów (standard dostępny we wszystkich nawozach) ale także w postaci polifosforanów (mobilny w glebie z tolerancją na wadliwy odzcyn)- chodzi o nitrofoski.
Zastanów się po co firmy mieszają N,P,K do jednej granuli skoro niby taniej można by kupić w nawozach pojedyńczych - nie jest to tylko kwestia 1 przejazdu zamiast 3 ale (podobno) stwierdzono również że roślny lepiej plonują jeśli używamy nawozów kompleksowych.
Podsumowując N w formie azotanowej zawsze ma pozytywny wpływ na szybkość działania.
Jeśli porównujesz N, P, K, z NPK to podobno szybciej jest z NPK natomiast jeśli w NPK część azotu będzie w formie azotanowej to na pewno korzystnie wpłynie to na szybkość działania.
No i rzecz najważniejsza jeśli będzie za mało wody to wszystko powyższe i tak jest prawie nieistotne:)
Co ciekawe forma azotanowa ze wszystkimi swoimi atutami niestety jest najdroższa w przeliczeniu na czysty składnik wynika to głównie z technologi produkcji. Dlatego tak bardzo interesuje każdego forma amidowa. Prawda jak zwykle leży pewnie gdzieś pośrodku i niestety nikt nie poda dokładnych % różnic ponieważ w każdym przypadku dla każdego pola nawet przez miedzę różnice odchyłek mogą być zbyt duże...

#106 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 12:17

Nawozy wieloskładnikowe NPK koledzy, czy ktoś stosuje NPK ze wschodu? Chciałbym poznać opinie i być może ceny jakie u Was są za ten nawóz w bb. Pozdrawiam ;)
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#107 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 16:47

Nawozy wieloskładnikowe NPK ja wysiewam NPK pod pług pod zboża ozime i pod kultywator pod jare. Koledzy da się jakoś inaczej niż nawozami podnieść poziom PK w glebie?

#108 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 17:17

Nawozy wieloskładnikowe NPK Tak.Nawożeniem wapniem w celu osiągnięcia właściwego ph i mineralizacji resztek pożniwnych.Sianiem roślin głęboko korzeniących się np.rzepak w zmianowaniu

#109 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 20:21

Nawozy wieloskładnikowe NPK Miał ktoś jeszcze taki przypadek jak kolega. Ciekawe od kogo było kupione to badziewie?

#110 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 10:33

Nawozy wieloskładnikowe NPK odświeżenie kotleta witam sąsiad kupił właśnie takie cudo coś mi tu nie bardzo pachło więc się zainteresowałem i najwidoczniej naciągacze przez telefon gość też mówił że w ostatnim tygodniu na Podlasie poszło 20 tir-ów więc ta sama gadka co roku z rozmowy sugerował że dodzwoniono się do Polic i że jest to polifoska 8 , żadnych przelewów tylko pieniądze do ręki dla kierowcy proszę nie patrzyć na post wyżej niewątpliwie sponsorowany pozdrawiam nie dajmy się naciągać gonić oszustów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share polo987

polo987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 24 luty 2014 - 18:18

Nawozy wieloskładnikowe NPK Witam.
W tym roku chcę na pole wysiać amofoskę przed sianiem ziarna i nie wiem jak się za to zabrać.
Zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc. Amofoskę trzeba wysiać na zwłóczone pole i zawłóczyć i potem posiać czy zastosować na orkę i potem zwłóczyć?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.

#112 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 luty 2014 - 20:07

Nawozy wieloskładnikowe NPK amfoske wysiej worke i upraw albo w uprawione wysiej i kultywatorem pszejedź zeby się wymjeszało

#113 Share wieslaw

wieslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 24 luty 2014 - 20:48

Nawozy wieloskładnikowe NPK lol a co to za roznica skoro i tak wymieszasz z ziemiom?

#114 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 luty 2014 - 18:17

Nawozy wieloskładnikowe NPK taka lol różnica, że jeśli wysiejesz w orkę i po bronujesz to nawóz będzie głębiej a jeśli w uprawione i po bronujesz to płycej.
a to duża różnica czasami lepiej płycej a czasami głębiej zależy.

#115 Share Krystian-1711

Krystian-1711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 13:04

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć, w jakich dawkach stosujecie nawozy YARA? Chodzi mi bardziej o fosforowo-potasowe i azotowe typu saletra 27 can na hektar. Zaznaczam iż stosuję obornik w ilosci 40t/ha. Na działce zdarzy się co drugi rok, a średnio, co trzy lata. Prawdopodobnie nawozy YARA są lepiej przyswajalne od polskich nawozów.

#116 Share arturekk

arturekk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 08:39

masz za dużo kasy bo na pewno są droższe

a jeśli chcesz precyzyjnie dozować nawóz to zacznij od badan   zasobności gleby w składniki i te wyniki to podstawa do dawkowania i od rośliny jaka będzie siana na danym polu B) 

#117 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 09:12

Yara to mocno przereklamowany nawóz. Polifoska ma dużo lepsza granulację , nie zbryla sie tak i nie pyli podczas siewu. W czasie gdy u nas produkcja nawozów rozwijała sie a Yara (wcześniej Kemira) wchodziła na nasz rynek to moze i był dobry nawóz ale teraz nie ma żadnych atutów w porównaniu z taka Polifoską.

#118 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 13:03

Ja stosuję Yara Corn bo ma w składzie mikroelementy a przy braku nawożenia organicznego napewno ich braki by wystąpiły.

Edytowany przez przemo89, 09 listopad 2014 - 13:04.

#119 Share Krystian-1711

Krystian-1711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 18:36

Ja stosowałem do tej pory polskie nawozy. Sypałem dość dużo, lecz efekty były słabe, np. na pszenicę ozimą, wiosną sypię 200 kg saletry i w drugiej dawce również 200- są średnie plony. U kolegi zastosował 200 kg saletry KAN 27 YARY,w drugiej dawce 150 saletry KAN 27 i pszenicę miał świetną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 19:12

A ochronę fungicydową macie na tym samym poziomie?